$ DOLAR → Alış: 3,93 / Satış: 3,95
€ EURO → Alış: 4,85 / Satış: 4,87

İnternette en çok ‘eve kadar fiber’ tercih ediliyor

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, genişbant internet abone sayısının 67,9 milyona ulaştığını belirterek, söz konusu abonelikte en yüksek artışın yüzde 36 ile “eve kadar fiber” abone sayısında görüldüğünü bildirdi.

İnternette en çok ‘eve kadar fiber’ tercih ediliyor
  • 16.12.2017
  • 168 kez okundu

ANKARA

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, AA muhabirine, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumunca (BTK) hazırlanan 2017 yılı 3. çeyreğine ilişkin “Türkiye Elektronik Haberleşme Sektörü 3 Aylık Pazar Verileri Raporu” hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Bu yıl en fazla önem verdikleri ve üzerinde çalıştıkları konulardan birinin “yerli ve milli üretim” olduğunu vurgulayan Arslan, 4,5G yetkilendirmesiyle başlattıkları 5G ve ötesi teknolojileri hedef alan çalışmaların büyük bir hızla sürdüğünü söyledi.

Arslan, Türkiye’de yazılım ve donanım üretme potansiyelini harekete geçirmek için yürütülen sektörel kümelenme çalışmalarının, çalıştaylar ve panellerle devam ettiğini anımsatarak, “Bu kapsamda, 5G ve ötesi teknolojiler için yerli ve milli üretime katkı yapacak herkesi buluşturmayı amaçlayan ‘5G TR Forumu’, kasım ayında yaptığı çalışma grupları çalıştayıyla faaliyetlerini sürdürdü.” dedi.

“Mobil abone sayısı 77,9 milyona yükseldi”
Sektörde faaliyet gösteren işletmecilerin geçen yıl 45,4 milyar lira net satış gelirine ulaştıklarına işaret eden Arslan, bu yılın 3. çeyreğindeki gelirin yaklaşık 13,1 milyar lira olduğunu dile getirdi.

Arslan, bu dönemde yaklaşık 11 milyon sabit abonenin yanında, mobil hizmetlerdeki abone sayısının 77,9 milyon olduğunu ve penetrasyon oranının yüzde 97,6’ya ulaştığını kaydetti.

“63 milyon kişi 4,5G’yi tercih etti”
Genişbant verilerine bakıldığında ise 11,4 milyonu sabit, 56,5 milyonu mobil olmak üzere yaklaşık 67,9 milyon genişbant internet abone sayısına ulaşıldığına dikkati çeken Arslan, “İnternet abone sayısı, geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 14,9 artmıştır. En yüksek artış yaklaşık yüzde 36’lık oranla ‘eve kadar fiber’ ve yaklaşık yüzde 16,9’luk oranla ‘kablo internet’ abone sayılarında gerçekleşti.” diye konuştu.

Arslan, 1 Nisan 2016’da Türkiye’de kullanılmaya başlanan ve daha yüksek mobil veri hızı sağlayan 4,5G hizmeti aboneliğine, bu yılın 3. çeyreği sonunda yaklaşık 63 milyon vatandaşın geçtiğini söyledi.

Etiketler: / /Kılıçdaroğlu: “Paranızı alabilirsiniz”
CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, "Çiftlik Bank'tan dolandırılan 77 bin 843 kişiye sesleniyorum: Paranızı rahat alabilirsiniz ama o tosundan değil. Parayı...
‘Birlikte teröristleri temizleyelim’ dediğimizde neredeydiniz
Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Amerika'dan sözcü açıklama yapıyor, kaygılıyız diyor. Biz size kaygılarımızı ilettiğimiz zaman, gelin birlikte teröristleri temizleyelim dediğimizde neredeydiniz?" dedi.
Ceylanpınar’da 23 terörist etkisiz hale getirildi
Döğüşken Hudut Karakolu’na saldıran 23 terörist etkisiz hale getirildi.
Türkiye’den sert tepki
Türkiye'den BM'nin OHAL belgesine sert tepki
Hasan Celal Güzel son yolculuğuna uğurlandı
Hayatını kaybeden eski bakanlardan Hasan Celal Güzel son yolculuğuna uğurlandı.
Teröristler Afrin’i yakıp yıkarak kaçtı
Türkiye'nin Zeytin Dalı Harekatı'nda yapıların hasar almaması için gösterdiği hassasiyete karşın YPG/PKK büyük tahribata yol açtı.
Türk Kızılayı Afrinlilerin yanında
Mazlumun umudu Türk Kızılayı Afrinlilerin yanında
Zenginlik mutluluk getirmiyor
Ekonomik zenginlik tek başına ülkelere mutluluk getirmiyor
Afrin’deki tüneller görüntülendi
AA, teröristlerin Afrin merkezindeki tünellerini görüntüledi
Beşiktaş liderliğe hasret kaldı
Spor Toto Süper Lig'de son 2 sezonu şampiyon tamamlayan Beşiktaş, bu sezon liderlik keyfi yaşayamadı.
Prizren
Osmanlı mirasının 'açık hava müzesi' Prizren
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

Düşüncenizi Paylaşın

Önceki yazıyı okuyun:
Çiftçi Kayıt Sistemi’ne başvuru süresi uzatıldı

Çiftçi Kayıt Sistemi'ne kaydını yaptıramayan çiftçiler, 31 Aralık 2017'ye kadar müracaatta bulunabilecek.

Kapat