Bazı ülkelerin milletleri hakkında bilgi sahibi olmak için onların ölüm nedenlerine bakmak yeterlidir. Mesela İsrail’de en çok ölüm nedeni şizofreniden kaynaklıdır, Yunanistan ve Fransa alkolden, Rusya ve ABD’de madde bağımlığındandır.

Milletlerin ölüm sebeplerini araştıran Dünya Sağlık Örgütü’nün 2018'de yayınlanan en son verilerine göre İsrail; şizofreni ölümlerinde dünyada 3’üncü sıradadır. Beyin iltihabında ise 15’inci sıradadır.

Yunanistan; üst solunum yolundan ölümlerde 1. sırada, beyin iltihabından ölümlerde 13’üncü Parkinson da 14, uyuşturucu kullanımında 31’inci sıradadır. 

Fransa;  alkol kullanımına bağlı ölümlerde dünyada 27’inci sırada, intihar da 48, uyuşturucu kullanımında 59’uncu sırada yer alır.

Amerika Birleşik Devletlerin; dünyada uyuşturucu kullanımında 2’nci sırada, intihar ölümlerinde 34, alkolde 50, beyin iltihabında 55’inci sıradadır.

Almanya; alkol ölümlerinde dünya sıralamasında 20’nci sırada, uyuşturucu kullanımında 39, intiharda 92’nci sıradadır.

Rusya; uyuşturucu kullanımında 4’üncü sırada, alkolde 6, intiharda  9, boğularak ölümlerde 38’inci sırada, zehirlenerek ölümlerde 41, Parkinson da 47, düşerek ölümlerde 54, AİDS/HIV de 64’üncü sırada yer alır.

İran; Parkinson da 8’inci sırada, Alzheimer/Demans da 13, uyuşturucu kullanımında 26, zehirlenerek ölümlerde 58, AİDS/HIV de 89’uncu sıradadır.  

Irak; savaşta ölenlerle dünyada 2’inci sırada yer alır. Şiddet yüzünden ölümlerde 18’inci sırada, uyuşturucu kullanımında 45’inci sırada yer alır. 

Çin; yemek borusu kanserinde 10’uncu sırada, Alzheimer/Demans da 33, uyuşturucu kullanımında 51, zehirlenmede 60’ıncı sıradadır.  

Ürdün; Alzheimer/Demans da 8’inci sırada, şizofrenide 16, beyin iltihabı 21, Parkinson hastalığında 31, uyuşturucuda 56’ncı sıradadır.

Mısır; beyin iltihabında 26’ncı sırada, Alzheimer/Demans da 29, Parkinson’da 36, inmede 53’üncü sıradadır. 

Japonya ise intiharda 30’uncu sırada yer alır. 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.