$ DOLAR → Alış: 5,46 / Satış: 5,48
€ EURO → Alış: 6,16 / Satış: 6,18

SON DAKİKA:

İstanbul Havalimanı’ndan ilk uçuş Ankara’ya yapıldı

THY’nin İstanbul Havalimanı’ndan ilk tarifeli seferini icra eden uçak, Ankara Esenboğa Havalimanı’nda su takıyla karşılandı.

İstanbul Havalimanı’ndan ilk uçuş Ankara’ya yapıldı
  • 31.10.2018
  • 65 kez okundu

İSTANBUL

Türk Hava Yolları’nın (THYİstanbul Havalimanı‘ndan ilk tarifeli seferini icra eden uçak, Ankara Esenboğa Havalimanı’nda su takıyla karşılandı.

Havalimanından saat 11.15’te havalanan uçakta THY Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı, Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Olmuştur, şarkıcı Mustafa Keser, davetli basın mensupları ile bazı yolcular yer aldı.

Yolcuları, havalimanından Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, THY Genel Müdürü Bilal Ekşi ile bazı yöneticiler uğurladı.

Bilet kontrolünün ardından yolculara körüklerde çiçek verildi.

İlk uçuşa katılan Aycı, 349 yolcu kapasiteli “Boeing 777” uçağını gezerek, yolcularla selamlaştı. Yolculara, havalimanıyla ilgili düşüncelerini soran Aycı, seferlere ilişkin de bilgi verdi.

Yabancı yolcu Tino Oelker’in uçuş defterini imzalayarak, kendisiyle bir süre sohbet eden Aycı, basın mensuplarına sefer öncesinde yaptığı açıklamada, Türk sivil havacılığı ve dünya havacılık tarihi açısından son derece önemli ve tarihi bir adım atıldığını belirtti.

Pek çok parametreden bakıldığında dünyanın en büyük havalimanlarından biri olan bu muhteşem yapıyı dünyayla buluşturduklarını ve tanıştırdıklarını vurgulayan Aycı, “Bu büyük vizyonu koyan, bu liderliği koyan, bu ufku gerçekleştirmek üzere herkesi bu hedefe kilitleyen Sayın Cumhurbaşkanımıza başta teşekkür ve şükranlarımızı iletiyoruz.” diye konuştu.

Aycı, havalimanının yapımına başından beri destek veren yöneticileri kutlayarak, ilgili devlet kurumları ile bakanlıklara teşekkür etti.

Büyük alınteri ve emekle 42 ayda bu muhteşem eserin yapıldığına dikkati çeken Aycı, şöyle devam etti:

“Bundan sonra görev bizimdir. Bundan sonra vazife bizimdir. Bu ülkenin bayrak taşıyıcısı olarak, sancak taşıyıcı olarak bundan sonra sancak emanetimiz. Yani milletimizin ve devletimizin emaneti THY’nin emanetidir. Sancak artık dünyanın en büyük havalimanında bizimle beraber uçmaya devam edecek. Biz burada mantık olarak ortaya koyduğumuz irade ve vizyon olarak en önemli konu buranın büyüklüğüyle ilgili değil. Buranın inşa edilmesinde, buranın hayata geçirilmesinde, Türkiye’nin potansiyelini, medeniyet birikimini, medeniyet tasavvuru ve tahayyülünü, ülkemizin ticari potansiyelini, kültürel iklimini, hoşgörüsünü, misafirperverliğini, tüm güzel özelliklerini ve zenginliklerini tüm dünya ile paylaşmak, güzellikleri ve iyilikleri, ülkemizi tanımak isteyenleri, ülkemize gelerek, bizim insanımızla ve kültürümüzle hemhal olmak isteyenleri de taşımak gayretiyle buraya bir vizyon, misyon ve önemli bir fikir dünyası konuldu. Bu fikir dünyası, aslında bu büyüklüğün arkasındaki en temel ve önemli özelliktir.”

“Burayı tüm dünya ile paylaşacağız ve yaşayacağız”

Aycı, İstanbul Havalimanı ile Türkiye’nin potansiyelini daha iyi ortaya çıkaracağını, dünyayla bağlantının, dolayısıyla ziyaretçi sayısının daha da artacağını, İstanbul’un dünyanın havacılık merkezi olacağını belirtti.

Dünyanın sivil havacılık merkezinden hep birlikte uçacaklarını ifade eden Aycı, “Burayı birlikte tüm dünya ile paylaşacağız ve yaşayacağız. Dünyanın en büyüğü olmaktan daha önemli olan şey, dünyadaki en büyük hoşgörü ülkesinin, tolerans ve kardeşlik ülkesinin, misafirperverlik ülkesinin, bu topraklardaki Yunus ve Mevlana’nın, tüm şairlerin, ozanların, düşünürlerin hepsinin birikimlerini dünya ile paylaşılacak ve bunu dünya anlayacak.” değerlendirmesini yaptı.

THY’nin bu büyümenin bayraktarlığını yapacağını vurgulayan Aycı, bütün paydaşların bu büyümeden payını alacağını kaydetti.

Başkent Ankara’ya gerçekleştirilen ilk uçuşun çok önemli olduğunun altını çizen Aycı, “Zafer anıtımızdan zafer şehrimize uçacağız. Hayırlı ve uğurlu olsun.” dedi.

Konuşmanın ardından uçağın sefere başlaması için hazırlıklar tamamlandı.

THY uçağındaki yolculara sefer öncesinde İstanbul Havalimanı’ndan yapılan ilk uçuş hatırası olarak bazı hediyeler takdim edildi.

Körükten piste doğru hareket eden uçak, taksi yoluna çıktı.

Pistte ilerleyen uçaktaki yolcular, başarılı kalkışın ardından pilotları alkışladı.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, kuledeki telsiz aracılığıyla uçaktaki yolculara hitap etti.

Bakan Turhan, yolculara ve mürettebata iyi yolculuklar dileyerek, “Ben Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan. İstanbul Havalimanı’ndan kalkan ilk uçağın yolcuları olarak sizleri tebrik ediyorum. Dünya sivil havacılık tarihine altın harflerle yazılacak olan bu seyahatin mensupları olarak çok şanslısınız. Hayırlı yolculuklar diliyorum. Sağlık, selamet içerisinde gidin, gideceğiniz yere varın ve sağlık selamet içinde eve dönmenizi yüce Rabb’imden diliyorum. Selamlarımı, saygılarımı arz ediyorum.” diye konuştu.

Eşine doğum günü hediyesi

Ailesiyle Ankara’ya seyahat eden Resul Uzun da gazetecilerin sorusu üzerine, inşaat teknikeri olarak İstanbul’da çalıştığını söyledi.

Eşi Dila ve bir yaşındaki kızı Nil ile ilk uçuşun heyecanına ortak olduklarını belirten Uzun, “Eşimin 10 Ekim’de doğum günüydü. Ben, bu uçuşu ona doğum günü hediyesi olarak sundum. Gayet güzel bir yolculuk oluyor.” dedi.

Uzun, bu anı yaşayabilmek için Ankara’ya uçtuklarını dile getirerek, eşi Gaziantepli olduğu için birçok kez uçağa bindiklerini, kızının uçak ortamına alışkın olduğunu söyledi.

İstanbul Havalimanı’nın görkemli olduğunu dile getiren Uzun, “İnşallah havalimanı tamamlanınca daha da güzel olacağını düşünüyorum.” şeklinde konuştu.

Dila Uzun ise önceleri Sabiha Gökçen Havalimanı’nı daha çok kullandıklarını, Levent’te oturdukları için artık İstanbul Havalimanı’nı tercih edeceklerini belirtti.

Buraya ulaşım için İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin otobüsler tahsis ettiğini anımsatan Uzun, bu nedenle ulaşımda herhangi bir sorun yaşamayacaklarını sözlerine ekledi.

Aycı’ya uçuşların kaydını tuttuğu defterini imzalatan Tino Oelker de seyahat etmeyi çok sevdiğini, bugüne kadar yaptığı seferlerin kayıtlarını tutmak için 3 defter eskittiği belirtti.

İstanbul Havalimanı’ndan yapılan ilk sefere katılmak için yoğun uğraş verdiğini dile getiren Oelker, yeni havalimanının mimari ve teknik açıdan güzel olduğunu kaydederek, THY ile çok sık seyahat ettiğini belirtti.

Yolculara, sefer sırasında ikramda bulunuldu.

Ankara üzerinde ilk sefer nedeniyle tur atan THY uçağı, yaklaşık bir saatlik uçuşun ardından Ankara Esenboğa Havalimanı’na sorunsuz indi. İniş sırasında da yolcular, kabin ekibi ve pilotları alkışladı.

Uçak, pistte su takıyla karşılandı.

Ayrıca, ilk uçuş nedeniyle havalimanındaki THY Cip Salonu’nda kokteyl düzenlendi. Kokteyle İlker Aycı’nın yanı sıra basın mensupları ile bazı davetliler katıldı.

Etiketler: / / /

İşsizlik rakamları açıklandı
ANKARA Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), ağustos ayına ilişkin iş gücü istatistiklerini açıkladı. Buna göre, Türkiye genelinde 15 ve daha yukarı...
Eski Zaman gazetesi başyazarı Ünal’a hapis cezası
Eski Zaman gazetesi başyazarı Ali Ünal, Uşak'ta yargılandığı FETÖ davasında 19 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı.
‘Gençlerimizi doğru mesleklere yönlendirmenin gayretindeyiz’
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Selçuk, "İşgücü Piyasası Araştırması ile sektörlerin talep ettiği meslekleri ve becerileri ortaya çıkarmak istiyoruz....
İsrail Savunma Bakanından istifa kararı
İsrail Savunma Bakanı Avigdor Liberman'ın görevinden istifa etmeye karar verdiği bildirildi.
Bakanlıktan ‘Osmangazi Köprüsü geçiş ücreti’ açıklaması
Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığından, Osmangazi Köprüsü'nde vatandaşların geçiş ücretlerini nakit ödemeye zorlandığı iddiaların tümüyle asılsız olduğu bildirildi.
Üniversitede oksijen tüpü patladı: 2 yaralı
Biruni Üniversitesinin laboratuvarında oksijen tüpünün patlaması sonucu 2 kişi yaralandı.
Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: 452 iade dosyası 83 ülkeye gönderildi
Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, FETÖ'nün yurt dışı yapılanmasına ilişkin 452 şahsa dair iade dosyası hazırlandığını ve 83 ülkeye gönderildiğini söyledi.
Yahudi yerleşimcilerden Batı Şeria’da ırkçı saldırı
Yahudi yerleşimciler işgal altındaki Batı Şeria'da Filistinli bir kişiye ait aracı yakarken, bir evin duvarına da ırkçı sloganlar yazdı.
SGK Başkanı Bağlı: SGK bir Türk mucizesinin adıdır
SGK Başkanı Bağlı, "Milli geliri 10 bin dolarlık bir ülkede, bu kadar derin bir sağlık güvencesi sağlayabilmek ve bunu da...
ABD’nin yaptığı ikiyüzlülük ve arsızlıktır
BBP Genel Başkanı Destici, ABD'nin bir taraftan PKK'lı yöneticilere ödül koyduğunu, öbür yanda PKK'nın ta kendisi olan YPG/PYD ile yemek...
CHP’de PM yerel seçim gündemiyle toplandı
CHP Parti Meclisi yerel seçim gündemi ile toplandı. PM'de, 150 civarında belediye başkan adayının belirlenmesi ve kamuoyuna açıklanması bekleniyor .
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

Düşüncenizi Paylaşın

Önceki yazıyı okuyun:
373 UR-GE projesini destek kapsamına aldık

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, "Bugün geldiğimiz noktada, 373 UR-GE projesini destek kapsamına aldık. Amacımız, firmalarımızı bir araya getirerek uluslararası rekabet...

Kapat