$ DOLAR → Alış: 5,28 / Satış: 5,30
€ EURO → Alış: 6,02 / Satış: 6,05

SON DAKİKA:

‘İstanbul, tıpkı Frankfurt gibi yayıncılığın merkezi haline gelebilir’

‘İstanbul, tıpkı Frankfurt gibi yayıncılığın merkezi haline gelebilir’
  • 13.10.2018
  • 122 kez okundu

FRANKFURT

Türk yayıncılar, Frankfurt’ta düzenlenen ve dünyanın önemli kitap fuarlarından ilki olarak kabul edilen “Frankfurt Kitap Fuarı”na yoğun bir katılım gösterdi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) 1. Başkan Vekili Ahmet Selamet, AA muhabirine yaptığı açıklamada, İBB’nin İstanbul odaklı kültür hizmetlerinde bulunduğunu belirterek, “Benim gördüğüm şu, burası gerçekten çok önemli bir kültür organizasyonu. Dünyanın belki en önemli, en büyük fuarlarından birisi ve burada hem Türk kültürünün hem de Türk matbuatının tanıtılması anlamında çok önemli bir fonksiyon icra ettiğimizi düşünüyorum.” dedi.

Fuarın parasal organizasyon ya da ticari bir merkez olarak görülmemesi gerektiğini dile getiren Selamet, “Burayı, ülkelerin, ülke insanlarının ve kitapseverlerin bir araya geldiği, birbirleriyle iletişim halinde oldukları bir mekan olarak görmek lazım. Türkiye için de çok önemli. İlerideki yıllarda da Türkiye’de buna benzer organizasyonların yapılmasının hayalini kuruyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Selamet, Frankfurt’taki fuarın 70 yıllık geçmişiyle kültürel bir organizasyon merkezi haline geldiğinin altını çizerek, İstanbul’da gerçekleştirilecek benzer organizasyonların da turizm, kültür ve ülke ekonomisi açısından önemli olduğunu söyledi.

Türkiye’nin coğrafi anlamda da önemli bir yerde olduğunu vurgulayan Ahmet Selamet, şunları kaydetti:

“Batı’dan ve Doğu’dan gelenlerin orta noktasında bulunuyoruz. Bu avantajı kullanmak, hem Orta Asya’ya hem Afrika’ya hem de Avrupa’ya yakın olmak adına herkesin civardan gelip toplanabileceği bir merkez olmanın avantajını İstanbul’da kullanabiliriz diye düşünüyorum. Elbette ekonomi her şey değil. Kültürsüz ekonominin bir anlam ifade etmediğini de dünyaya haykırmamız gerekiyor.”

“Önümüzdeki yıllarda daha güçlü katılımlar için hazırlık yapacağız”
İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Kültür A.Ş Genel Müdürü Kemal Kaptaner de fuara 100’den fazla ülkenin katıldığını aktararak, “Dolayısıyla biz de Türkiye ekibiyle birlikte, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ni temsilen katılmak istedik. Bunun iki önemli sebebi var. Hem tüm dünyadan yayıncılarla, kitapseverlerle buluşmak için. Almanya’da 4 milyona yakın Türk yaşıyor. Onlara birtakım yeni yayınlarımızı tanıtmak ve ulaştırmak için fuara katıldık. Dolayısıyla hem dünyaya hem de Almanya’daki Türklere ulaşmak için Frankfurt çok önemli.” diye konuştu.

Fuarın çok sayıda yayıncıyla tanışmalarına vesile olduğuna da dikkati çeken Kaptaner, baskı teknikleri, tasarım ve grafik gibi alanlardaki gelişmelerin ufuk açıcı olduğunu ve Türkiye’deki yayın sektörünün gelişmesine vesile olduğunu kaydetti.

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkan Yardımcısı İsrafil Kuralay, Frankfurt Kitap Fuarı’nın kitap ve kültür pazarı olduğunu ifade ederek, “Herkes burada. Dünya ülkeleriyle ilişki kurmak, alışveriş ve telif satışı yapmak ayrıca kültürler arasında ilişki anlamında bu fuar çok önemli. Önümüzdeki yıllarda daha güçlü katılımlar için hazırlık yapacağız.” dedi.

İTO’nun, kitabı, kültürü ve sanatı yakından desteklediğini ve desteklemeye devam edeceğini söyleyen Kuralay, “Çünkü kitap, sanat aynı zamanda kültür ekonomisinin bir parçası, kültür ekonomisinin bir ürünü. Sadece kültür, sanat bağlamında bakmamak gerekiyor, ekonomik bağlamda da bakmak lazım. Eğer kültür sektörünü dünyanın ilk beşine çekebilirsek ilk on ekonomiye de girebiliriz.” değerlendirmesini yaptı.

İsrafil Kuralay, Almanya’da çok sayıda Türk yaşadığının altını çizerek, şöyle konuştu:

“Aslında bunlar da çok büyük bir potansiyel. Biz bugüne kadar bunlardan istifade etmedik Türkiye olarak. Türkçe konuşan, Türkiye’yi seven ve Türkiye ile bağlantısı olan insanlar içerisinde yazarlar, entelektüeller, mütefekkirler var. Onlarla da ilişki kurarak kültür endüstrimizi daha da güçlendirmemiz gerekiyor.”

“Türkiye ikinci defa konuk ülke olmuş gibi”
Basın Yayın Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Emrah Kısakürek, fuarın bu sene daha hareketli olduğunu aktararak, “En son 2008’de 40 yayıncıyla gelmiştik buraya. Bu yıl da 10’u çocuk, 20’si yetişkin olmak üzere 30 yayıncı burada. Ayrıca bizden başka Kültür AŞ, Bahçelievler Belediyesi, Zeytinburnu Belediyesi var. Yedi ajansın standını gördüm. Altı matbaamız var. Dolayısıyla bu yıl sanki Türkiye ikinci defa konuk ülke olmuş gibi.” ifadelerini kullandı.

Türk yayıncıların yoğun bir şekilde çalıştığının altını çizen Kısakürek, şöyle devam etti:

“Gördüğüm kadarıyla yayıncılarımızın büyük çoğunluğu randevular arasında koşturmaktan, matchmaking programlara gitmekten otellerine yorgun argın dönüyorlar. Sabahları yine randevulara yetişmek için koşturarak fuara geliyorlar. O bakımdan faydalı. Bir de bu yıl uzun zamandan beri yapmak isteyip de yapmadığımız Türkiye’yi anlatan bir broşür dağıtıyoruz. Bu da Türkiye’de neler oluyor diye sordukları zaman onlara cevap veren küçük bir dergi gibi oldu. Sanırım bu yıl o yüzden Frankfurt Kitap Fuarı Türk yayıncılar açısından başarılı geçecek.”

“Frankfurt Kitap Fuarı, krizi fırsata çevirmek için önemli”
April Yayıncılık Editörü Nazlı Berivan Ak, yayınevi olarak İstanbul Ticaret Odası’nın sağladığı alanda kitaplarını tanıttıklarını söyleyerek, “Aslında hepimizin hedefi, iyi kitaplar bulmak olduğu kadar kendi edebiyatımızı, Türk edebiyatını dünyaya tanıtmak. Bu yönde görüşmelerimizi yapıyoruz ve son derece olumlu geçiyor. Birtakım farklılıklar hissediyorum bu yıl. En başta da artık uluslararası yayıncıların polisiye temalı kitaplara özel ilgisi olduğunu görüyorum. Artık yeni, taze bir şeyler bulmak istiyorlar. Daha birkaç saat önce yaptığım toplantıdaki soru şöyleydi, ‘Türkiye’nin Tarantino’su var mı? Türkiye’nin Chuck Palahniuk’u var mı? Bize bu tarz kitaplar önerebilir misiniz?’ Bunun çok kıymetli olduğunu düşünüyorum.” dedi.

Fuara katılan Türk yayıncılarının her birinin farklı alanlarda yayın yaptığına işaret eden Ak, bu anlamda da birbirlerine kitaplar, yayıncılar ve çevirmenleri yönlendirdiklerini söyledi.

Ak, döviz kurlarındaki dalgalanmalar ile ekonomik meselelerin de fuarın ana konularından olduğunun altını çizerek, şu bilgileri verdi:

“Yaptığımız toplantılarda aslında ilk beş dakikayı Türkiye’deki durumu açıklayarak geçiriyoruz. Ancak bunu da avantaja çevirmek gibi bir durum hissediyorum ben. Yayıncılar Birliği’nin yaptığı açıklama ve telif ajanslarının kendi çalıştığı ajanslarla bilgilendirme toplantıları bizim çok işimize yaradı. Daha önce çok yüksek teliflere alabildiğimiz kitapları şimdi daha makul tekliflerle görebiliyoruz, alabiliyoruz. Aslında krizi fırsata çevirmek için Frankfurt Kitap Fuarı önemli bir alan. Bu konuda karşılıklı iş birliği, biraz da empati kurarak iyi noktaya geleceğimizi düşünüyorum.”

“Krizi çok iyi yöneterek atlatacağımıza inanıyorum”
MÜSİAD Eğitim, Kültür ve Yayın Komisyonu Başkanı Melike Günyüz, fuarın çok yoğun ve kalabalık geçtiğini aktararak, “Dünyada kitap fuarları eksen değiştirmeye başladı. Hem Uzak Doğu’da hem Latin Amerika’da hem de Körfez ülkelerinde ciddi ve büyük fuarlar yapılıyor. Frankfurt Kitap Fuarı’nı hala öne çıkartan şey, aslında ‘Biz buradayız ve bu sektördeyiz’ demek için bir vitrin oluşu. Biz, telif alış verişlerini artık diğer fuarlarda da yapıyoruz ama buraya, Türkiye’de çok ciddi bir yayıncılığın var olduğunu göstermek için geliyoruz.” ifadelerini kullandı.

İstanbul’u, telif ve cazibe merkezi haline getirmeye çalıştıklarını vurgulayan Günyüz, şöyle devam etti:

“YAYFED (Yayımcı Meslek Birlikleri Federasyonu) verilerine göre şu anda bir milyonu geçen rekor düzeyde bandrol satışı gerçekleşti. Ben ekonomik kriz zamanı özellikle kültürel aktivitelerin daha çok arttığını düşünüyorum. İstatistikler de bunu gösteriyor. Türk okurunun, yayın sektörünün kağıt pahalılığına rağmen krizi çok iyi yöneterek atlatacağımıza inanıyorum. Sadece şunu yapacağız biz, 100 kitap yerine 50 kitap yayınlayacağız. Daha iyi 50 kitap yayınlayacağız. Bunları tanıtacağız. Bu zamanlarda özellikle fikirsel, entelektüel ihtiyaçlar çok artar. Bu sebeple yayın satışlarımızın da geri kalacağını düşünemiyorum.”

“Hedefimiz, Türkiye’nin telif hakları alıcısı değil satıcısı haline gelmesini sağlamak”
Yayıncı Metin Celal ise İBB Kültür AŞ ile İTO’nun verdiği desteğe vurgu yaparak, “Çok geniş, yoğun ve güçlü bir Türkiye katılımının olduğunu görülüyor dışarıdan bakıldığında. 30 yayıncımız buradaki standlarda temsil ediliyor. Zannediyorum 100’ün üzerinde yayınevi de fuarda ziyaretçi pozisyonunda.” dedi.

Ana hedefin iş görüşmeleri yapmak olduğunu sözlerine ekleyen Celal, “Onun da ötesinde Türkiye’nin telif hakları alıcısı değil satıcısı haline gelmesini sağlamak. Kültür ve Turizm Bakanlığı, yayıncı meslek örgütleri ve yayıncıların en çok üye olduğu İstanbul Ticaret Odası hep birlikte bunu sağlamaya çalışıyoruz. Zannediyorum iyi sonuçlar da alınacaktır.” diye konuştu.

Bu yıl 10 Ekim’de başlayan Frankfurt Kitap Fuarı, 14 Ekim’de sona erecek.

Etiketler: /

MHP Genel Başkanı Bahçeli: Binali Yıldırım aday olursa görevini bırakmasına gerek yok
MHP Genel Başkanı Bahçeli, "(Binali Yıldırım) Aday olursa Meclis Başkanlığı görevini bırakmasına gerek yok." dedi.
Nijerya’da yetersiz beslenmeden 3 ayda 30 çocuk öldü
Batı Afrika ülkesi Nijerya'nın Nasarawa eyaletinde yetersiz beslenme nedeniyle son üç ayda 30 çocuğun hayatını kaybettiği bildirildi.
‘İlk aşamada girişimlere 100 bin lira yatırım imkanı sunacağız’
Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Bayraktar: "Seçilen teknoloji girişimlerine danışmanlık, ücretsiz ofis, teknik uzmanlık destekleri ile birlikte...
İçişleri Bakanı Soylu: Ülkemizde şu an 3 milyon 611 bin 834 Suriyeliyi barındırıyoruz
İçişleri Bakanı Soylu, "Ülkemizde şu an geçici koruma statüsüyle 3 milyon 611 bin 834 Suriyeliyi barındırıyoruz. 612 bin 846 çocuk,...
Adalet Bakanı Gül: Bu gericilik geride kaldı
Adalet Bakanı Gül, TSK'daki başörtüsü serbestisinin iptali istemiyle ilgili, "İnsanların kafasındaki örtüyle hala insanların ideolojisiyle, düşüncesiyle, yaşam tarzıyla uğraşan zihniyet...
Türkiye’den Yemen’e insani yardım
Sadakataşı Derneği, insani krizin yaşandığı Yemen'in Mehra ilinde gıda yardımı yaptı.
Ankara’ya kar geliyor
Meteoroloji Genel Müdürü Coşkun, "Ankara'da yarın gece yarısından itibaren kar yağışının başlayacağını ve çarşamba günü öğle saatlerine kadar etkili olacağını...
İsrail güçleri ile Filistinliler arasında arbede
Ramallah'ın girişinde birçok ev ve iş yerine baskın düzenleyen İsrail güçlerine Filistinliler tepki gösterirken, İsrail askerleri ile Filistinliler arasında arbede...
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Paris’te yaşananlar karşısında kör, sağır ve dilsiz oldular
Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Gezi eylemlerinde insan hakları savunuculuğuna özellikle soyunanlar, Paris'te yaşananlar karşısında kör, sağır ve dilsiz hale dönüştüler." dedi.
Galatasaray, Avrupa’da 277. maçına çıkıyor
Sarı-kırmızılı takım, UEFA Şampiyonlar Ligi D Grubu 6. ve son hafta maçında yarın Portekiz temsilcisi Porto'yla karşılaşacak. Galatasaray, yoluna UEFA...
Cemal Kaşıkçı’nın son sözleri ortaya çıktı
Amerikan CNN televizyonunun haberine göre, Cemal Kaşıkçı'nın öldürülmeden önceki son sözleri ''Nefes alamıyorum'' oldu.
Savunma sanayisi zirvede buluşacak
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açılış konuşmasını yapacağı Türk Savunma Sanayii Zirvesi, sektörde rol üstlenen sivil ve askeri yetkilileri bir araya...
Terör örgütü PKK, Sincar’da çocukları silah altına alıyor
Irak'ın Musul kentine bağlı Sincar ilçesinde yuvalanan terör örgütü PKK, Ezidi çocukları zorla silah altına alıyor.
İngiltere Brexit sürecini tek taraflı iptal edebilecek
Avrupa Adalet Divanı, İngiltere'nin Brexit sürecini tek taraflı olarak iptal edebileceğine hükmetti.
Türkiye 2013’ten bu yana yaklaşık 26,5 milyon e-vize verdi
Sınır kapıları ve havaalanlarındaki kuyrukları engellemek için hayata geçirilen Elektronik Vize Başvuru Sistemi'nin uygulanmaya başlandığı 17 Nisan 2013'ten bu yana...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

Düşüncenizi Paylaşın

Önceki yazıyı okuyun:
İstanbul Maratonu’nda verilecek ödül miktarı artırıldı

Kapat