$ DOLAR → Alış: 3,80 / Satış: 3,81
€ EURO → Alış: 4,66 / Satış: 4,68

İstanbul’da bin 218 kamu binası depreme hazır

İstanbul Valiliği tarafından yürütülen İSMEP kapsamında, kentte 10 yılda toplam bin 218 kamu binası depreme hazır hale getirildi.

İstanbul’da bin 218 kamu binası depreme hazır
  • 16.08.2016
  • 437 kez okundu

İSTANBUL

AA muhabirinin İstanbul Valiliği’nden aldığı bilgiye göre, 1998’de yürürlüğe giren “Deprem Bölgelerinde Yapılacak Yapılar Hakkında Yönetmelik”ten önce inşa edilen okul, yurt, hastane gibi öncelikli kamu binalarının sismik risk karşısındaki durumlarının incelenip güçlendirilmesi veya yıkılıp yeniden yapılması çalışmaları devam ediyor.

Valilik bu kapsamda, “Deprem Riskinin Azaltılmasına Yönelik Yürütülen Çalışmalar” başlığıyla afet öncesi ve sonrası dönemde, oluşabilecek zararları en aza indirmek amacıyla deprem ve benzeri afetlere karşı “İstanbul Sismik Riskin Azaltılması ve Acil Durum Hazırlık Projesi”ni (İSMEP) hayata geçirdi.

İstanbul Proje Koordinasyon Birimi tarafından 2006’dan beri yürütülen projeyle afet öncesi, afet anı ve afet sonrası için hazırlık, zarar azaltma, müdahale ve iyileştirmeye yönelik destekleyici ve önleyici uygulamalar ele alınıyor.

Projeyle yapım yılı, binanın fay hattına uzaklığı, kullanıcı sayısı, bina büyüklüğü gibi kriterlere göre yapılan çalışmalar sonucunda, İstanbul genelindeki bin 218 kamu binasında deprem riski asgari düzeye indirildi.

İSMEP kapsamında ayrıca bugüne kadar bin 382 kamu tesisine ait 2 bin 212 binanın depreme karşı güçlendirme fizibilite çalışmaları tamamlandı. 61 kamu tesisine ait 122 binada ise çalışmalar devam ediyor.

“3 milyar lira harcandı”
İstanbul Valisi Vasip Şahin, Marmara Depreminin, Türkiye’nin yaşadığı en büyük felaketlerden olduğunu söyledi.

Kendisinin de buna tanıklık ettiğini dile getiren Şahin, depremin yaralarının uzun yıllardır sarılmaya çalışıldığını kaydetti.

Şahin, başta devlet olmak üzere ilgili tüm kurumların depreme yönelik çalışmalar yaptığını aktararak, “Yasal ve teknik altyapı ile tecrübe konusunda önemli aşama oldu. İstanbul’da da olası bir depreme karşı başta kentsel dönüşüm olmak üzere önemli çalışmalar yapıldı. Biz de valilik olarak kamu binalarının, köprülerin, otoyolların güçlendirilmesi konusunda çalışmalar yaptık ve yapmaya devam ediyoruz. Valilik bünyesindeki İSMEP ile bugüne kadar bu çalışmalar için 3 milyar lira yatırım yaptık. Bu kapsamda bin 218 bina ya yeniden yıkılarak ya da güçlendirilerek hizmete hazır hale getirildi. Okul, hastane, tesis, köprüler onarıldı.” diye konuştu.

Etiketler: / / /Savcılık Berberoğlu kararına itiraz etti
İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi Cumhuriyet Savcısı, CHP Milletvekili Enis Berberoğlu'nun "casusluk" suçundan cezalandırılması istemiyle Yargıtay'a sunulmak üzere temyiz dilekçesi verdi.
Şırnak’ın kahraman komandoları teröre geçit vermiyor
Şırnak Çakırsöğüt Jandarma Komando Tugay Komutanlığı terör örgütü PKK'ya karşı yürüttüğü etkin mücadele ile gece gündüz demeden her türlü şartta...
Ahmedinejad’dan Hamaney’e ‘özgür seçim’ çağrısı
İran'ın eski Cumhurbaşkanı Ahmedinejad, ülkenin lideri Hamaney'e yazdığı mektupta seçimlerin "özgürce" yapılabilmesine yönelik taleplerini iletti.
Dünyanın en büyük off-shore rüzgar projesini hazırlıyoruz
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Albayrak, "Rüzgarda dünyanın en büyük off-shore (deniz) projesini hazırlıyoruz. İhalesini bu yıl düşünüyoruz" dedi.
Otomobillerde renk tercihi değişiyor
Trafiğe yeni çıkan araçlar içinde yıllardır en yüksek paya sahip beyaz renklilerin oranı 2014'te yüzde 62,5 iken geçen yıl yüzde...
Türkiye, Avrupa’nın 1 numaralı kart pazarı
Türkiye, ocak sonu itibarıyla 62,7 milyonu kredi kartı ve 133,3 milyonu banka kartı olmak üzere sahip olduğu 196 milyonluk kartla...
‘Hadım şartıyla salıverilme caydırıcı olacak’
Prof. Dr. Gökçen, çocuklara yönelik cinsel istismar suçlarında faile yönelik uygulanması gündeme gelen kimyasal hadım şartlı salıverilmenin ön koşulu olarak...
‘Askere moral vermeye gittik, moral aldık’
KEFEK Başkanvekili Karaburun, sınır bölgesinde görüştüğü askerlerin "Siz bizi merak etmeyin, bizim sadece duaya ihtiyacımız var" dediğini aktararak "Biz onlara...
‘Cumhur İttifakı’ teklifinin detayları belli oldu
AK Parti ve MHP'nin, siyasi partilerin seçim ittifakına ilişkin düzenlemeyi içeren ortak kanun teklifi TBMM Başkanlığına sunuldu.
İnsansız tankları da üretir hale geleceğiz
ANKARA Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe Millet Kültür ve Kongre Merkezi’nde 11. Kalkınma Planı Tanıtım Toplantısı’na katıldı.  Konuşmasına tüm katılımcıları selamlayarak...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

Düşüncenizi Paylaşın

Önceki yazıyı okuyun:
Gazetecilerin gözünden Marmara Depremi

Binlerce vatandaşın yaşamını yitirmesine, on binlerce kişinin de yaralanmasına yol açan 17 Ağustos Marmara Depremi'nin en önemli görgü tanıklarından olan...

Kapat