$ DOLAR → Alış: 3,91 / Satış: 3,92
€ EURO → Alış: 4,82 / Satış: 4,84

SON DAKİKA:

İtalya’da belirsizlik endişesi

Referandumda anayasa reformuna “hayır” sonucunun çıkmasıyla İtalya’da, piyasalar ve AB çevrelerinin pek de istemediği belirsizlik sürecinin baş gösterebileceğine dair endişeler bulunuyor.

İtalya’da belirsizlik endişesi
  • 06.12.2016
  • 296 kez okundu

İSTANBUL

İtalya’da pazar günü gerçekleştirilen anayasa değişikliği ile ilgili referandumdan “hayır” sonucunun çıkmasıyla piyasalar ve AB çevrelerinin pek de istemediği belirsizlik sürecinin ortaya çıkabileceği belirtiliyor.

Çift meclisli yasama sisteminin geçerli olduğu ülkede, parlamentonun üst kanadı Cumhuriyet Senatosu’nun yasama yetkilerini ciddi ölçüde törpüleyerek yasama sürecini hızlandırmayı hedefleyen ve 47 maddede değişiklik öngören anayasa reformuna yönelik yapılan referandumun resmi sonuçlarına göre, anayasa değişikliği reformuna “evet” oyu verenler yüzde 40,89’da kalırken, “hayır” oyları ise yüzde 59,11 olarak gerçekleşti.

Referandumda seçmenlerin anayasa değişikliğine “hayır” oyu vermesiyle İtalya’da bundan sonraki süreçte piyasalar ve AB çevrelerinin pek de istemediği belirsizlik sürecinin baş gösterebileceğine dair endişeler ortaya çıkarken, İtalya Başbakanı Matteo Renzi de sonuçların kesinleşmesiyle istifasını vereceğini açıkladı.

Konuya ilişkin olarak AA muhabirinin sorularını yanıtlayan Berenberg Başekonomisti Holger Schmieding, Brexit ve Trump’ın ardından İtalya’daki referandum sonucunun üçüncü kez siyasi bir risk olarak ortaya çıktığını ifade etti. İtalya’nın politik sisteminde reforma gitme konusunda önemli bir fırsatı kaçırdığını aktaran Schmieding, İtalya’nın referandum sonrasında Avro Bölgesi’nden çıkma ihtimalinin düşük olduğunu dile getirdi.

Schmieding, İtalyan seçmenlerin ülkenin daha iyiye gitmesini sağlayabilecek bir değişime karşı oy kullandığını savundu. İtalya’daki sonucun Brexit ve Trump’ın aksine şaşırtıcı bir sonuç olmadığını vurgulayan Schmieding, sonucun zaten anketlerle örtüştüğünü anlattı.

Schmieding, İtalya’daki politik krizin çözüme kavuşmaması durumunda ülkedeki finansal piyasanın ve sorunlu bankaların bundan zarar görebileceğine dikkati çekti.
ECB, bu hafta varlık alım programına Mart 2017’den sonra da devam edebileceğini açıklayabilir”

Schmieding, yükselen belirsizlik riskiyle beraber Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) bu haftaki toplantısında varlık alım programına Mart 2017’den sonra da devam edebileceği açıklamasında bulunabileceğini kaydetti. İtalya’da gerçekleşebilecek bir erken seçimin piyasalarda büyük bir endişeye sebep olabileceğini belirten Schmieding, İtalya Cumhurbaşkanı Sergio Matarella’nın politik ve finansal istikrarsızlıktan kaçınmaya yönelik tutumlar izleyeceği öngörüsünde bulundu.

Schmieding, Mattarella’nın, Renzi’den parlamentoda güvenoyu aramasını isteyebileceğini ve Renzi’ye, bir fırsat daha verebileceğini ancak Renzi’nin referandumu kaybettiği hesaba katılınca bu ihtimalin zor olduğunu ifade etti.

Etiketler: /‘Bir gece ansızın gelebiliriz’ sözü her yer için geçerli
Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: 'Bir gece ansızın gelebiliriz' sözü her yer için geçerli
Türkiye ile Nijerya ilişkileri Osmanlı Devleti’ne dayanıyor
Nijeryalı akademisyen Dr. Muhammed: Türkiye ile Nijerya ilişkileri Osmanlı Devleti'ne dayanıyor
Çiftlik Bank’ın kurucusu kırmızı bültenle aranacak
Adalet Bakanı Gül, Çiftlik Bank'ın kurucusu Mehmet Aydın'la ilgili, "Bu kişiyle ilgili kaçtıysa da başka bir şey olduysa da kırmızı...
Savunma sanayisi ihalelerinde düzenleme
Savunma projelerinde SSM'nin tabi olduğu usul ve esaslar, Müsteşarlığın sermayesinin yarısından fazlasında sahipliğinin bulunduğu kuruluş ve işletmeleri de kapsayacak.
Kamu bilişimcileri ‘siber güvenliği’ tartışacak
Kamu Bilişimcileri Derneği tarafından düzenlenecek Kamu Siber Güvenlik Zirvesi'nde kamuda siber saldırılara ilişkin zafiyetler ele alınacak, siber güvenliğin sağlanmasına ilişkin...
TSK’ya 8 yeni SİHA
Türk Silahlı Kuvvetlerinin envanteri, yeni silahlı insansız hava araçlarıyla güçlendi.
Türkiye ve Katar’ın ‘siber güvenlik’ iş birliği güçleniyor
TÜBİTAK ve Katar Ulusal Araştırma Fonu, kritik altyapıların korunmasını ve siber tehditlere karşı güçlendirilmesini amaçlayan 2 araştırma ve teknoloji geliştirme...
Dünyada 2 milyar insan ‘kirli’ su içiyor
Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre, 2 milyar insan içme suyu olarak kirli suları kullanmak zorunda kalıyor.
‘1 yıl yağış olmasa bile İstanbul’un su sıkıntısı yok’
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Uysal, İstanbul barajlarında doluluk oranının yüzde 90'lar seviyesine ulaştığını belirterek, "Yaklaşık bir yıl yağış olmasa bile...
Son süreçte yaşadıklarımız tezgahın boyutlarını gösterdi
Cumhurbaşkanı Erdoğan "Son süreçte yaşadığımız her tecrübe her başarı, indirdiğimiz her maske, ülkemize kurulan tezgahın boyutlarını da gözler önüne sermiştir....
Mehmetçiğin kıyafeti sıkı denetimden geçiriliyor
Askerlerin giydiği kıyafetler ile kullandığı malzemeler laboratuvarlarda, kimyasal, fiziksel ve performans testlerden geçirilerek sıkı denetime tabi tutuluyor.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

Düşüncenizi Paylaşın

Önceki yazıyı okuyun:
ABD’li şirketlerin karı üçüncü çeyrekte azaldı

ABD'li 24 dev şirketin bu yılın temmuz-eylül dönemindeki toplam net karı, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 1,1 azalarak 62,94...

Kapat