$ DOLAR → Alış: 5,32 / Satış: 5,34
€ EURO → Alış: 6,05 / Satış: 6,08

SON DAKİKA:

İzmir’den Şanlıurfa’ya çocukların ‘hayal kardeşliği’

İzmir’de görevli ilkokul öğretmeni, kendi öğrencileriyle daha önce görev yaptığı Şanlıurfa’daki çocukların hayallerini aynı projede topladı.

İzmir’den Şanlıurfa’ya çocukların ‘hayal kardeşliği’
  • 25.04.2017
  • 1.182 kez okundu

İZMİR-  İzmir’de görevli ilkokul öğretmeni, farklı coğrafyalarda ve sosyal hayatlar içerisinde büyüyen çocukların hayalini aynı projede buluşturdu.

Karşıyaka Nebahat Alparslan Karadavut İlkokulunda görevli sınıf öğretmeni Berra Şahin, okuldaki öğrencileriyle daha önce görev yaptığı Şanlıurfa’nın Viranşehir ilçesindeki Mustafa Kemal İlkokulunun öğrencilerini “Al kalemi eline sen de hayallerini söyle” sloganıyla bir araya getirdi.

“Hayallerim kalemimde” adını verdiği projede 2. sınıf öğrencilerinden kendi geleceklerine mektup yazmalarını isteyen Şahin, ayrı şehirlerde ayrı şartlarda büyüyen çocukların hayal gücünü ortaya koydu.

Şahin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 13 yıllık meslek hayatı boyunca değişik kültürlere ve sosyal hayatlara tanık olduğunu belirterek, projenin de bu farklılıkların çocukların hayallerini nasıl etkilendiğini merak etmesinden ortaya çıktığını anlattı.

Kasım ayında başlayan ve iki şehirden 52 öğrencinin dahil olduğu proje kapsamında çocuklardan kendi geleceklerine mektup yazarak, gelecekte nasıl bir hayat hayal ettiklerini ifade etmesini istediğini aktaran Şahin, şunları söyledi:

“Nasıl bir hayatı yaşamak istiyorlar, ileride ne olmak istiyorlar? Birçok farklı hayal çıktı içinden. Biz yetişkinler onlar kadar yaratıcı, farklı düşünemiyoruz. O nedenle hayallerini bizimle paylaşmalarını istedim. Eski okulumla bu okulumu bir araya getirdim. İki tarafa da mektuplar yazdırdık, değişik hikayeler yakaladık, bunları bir kitapta topladık. Ne kadar kültür ve yaşayış tarzları farklı olsa da çocuk her yerde çocuk, hayal her yerde hayal. Hayallerin sınırı yok.”

Bazılarının hayalleri gerçek oldu

Projenin çocukların hayallerini gerçekleştirme amacı gütmese de bazıları için bir fırsat olduğunu kaydeden Şahin, Viranşehirli öğrencilerin, mart ayında İzmir’e geldiğini, bu sırada iki çocuğun isteğini gerçekleştirme şansı bulduğunu söyledi.

Şahin, Viranşehir’den bir öğrencinin pilot olmayı hayal ettiğini dile getirerek, “Uçağa binmek istediğini paylaşmıştı. Bir pilot olmanın çok zor bir şey olduğunu, hayatının bulutların üzerinde geçeceğini biliyordu ama hiç uçağa binmemişti. Biz bu öğrencimizi uçağa bindirdik. Viranşehir’den İzmir’e geldi. Diğer öğrencimiz denizin kokusunu hayal ediyordu. İkisinin de hayalini gerçekleştirdik.” ifadelerini kullandı.

Çocukların, kristal bir gezegende ya da şatoda yaşamak, farklı gök cisimlerinden taş örnekleri toplamak, sevgi aşısı yapmak, pembe karavanla ülkeleri gezmek gibi hayalleri bulunduğuna işaret eden Şahin, “Yaşadıkları hayatların, imkanlarının da etkisi var elbette hayallerinde. Amacım İzmir’de ya da Şanlıurfa’da yaşayan çocuklarımızın hayallerinden yola çıkarak ilgi ve isteklerini, ihtiyaçlarını gözler önüne sermekti.” dedi.

Etiketler: / / /

HAVAİST’te sefer sayısı arttırıldı
İstanbul Havalimanı'na lüks toplu ulaşım hizmeti veren İBB İştiraklerinden Otobüs AŞ'ye ait HAVAİST'te, THY'nin yeni uçuşları dolayısıyla bugünden itibaren günlük...
Fransa’da protestoların bilançosu ağır oldu
Fransa'da sarı yeleklilerin ülke genelinde düzenlendikleri gösterilere 136 bin kişinin katıldığı, çıkan olaylarda 1220 kişinin gözaltına alındığı açıklandı.
Kentsel dönüşümle ilgili stratejimizi hazırladık
Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum, "Kentsel dönüşümle ilgili stratejimizi hazırladık. İnşallah bu ay içinde bu stratejiyi de açıklayacağız ve belediyelerimize...
MHP’de 152 aday daha belirlendi
MHP'de 12'si il olmak üzere 152 belediye başkan adayı daha belirlendi.
Büyüme rakamları yarın açıklanacak
Türkiye ekonomisine ilişkin 2018 yılı üçüncü çeyrek büyüme rakamları yarın açıklanacak.
Hürjet’te ‘kuvvetli’ adımlar
Jet Eğitim ve Hafif Taarruz Uçağı Projesi kapsamında Hürjet'in dış geometrisi donduruldu, sistem yerleşim çalışmaları devam ediyor.
’11 Aralık Theresa May için zorlu dönemeç’
Prof. Dr. Sedat Aybar, "Başbakan May'in, 11 Aralık'ta yapılacak oylamada milletvekillerini ikna etmesi imkansız değil ama zor görünüyor. 11 Aralık,...
Havacılıkta ciro 110 milyar liraya ulaştı
Türkiye'de 2003'te 3 milyar lira olan sivil havacılık sektörünün cirosu, 110 milyar liraya yükseldi.
Denetimler haksız fiyat artışlarını düşürdü
Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, haksız fiyat artışlarına yönelik yapılan denetimlerin olumlu sonuçlarını gördüklerini belirterek, "Bu artışlar ilk furyada çok fazlaydı,...
İkinci sondaj gemimizin ocakta Akdeniz’de olmasını bekliyoruz
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Dönmez, "Bugün inşallah yola çıkacak ikinci sondaj gemimizin ocak ayı sonunda Akdeniz'de olmasını bekliyoruz." dedi.
TİKA Kerkük’te yanan Kayseri Çarşısı için harekete geçti
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimatı üzerine harekete geçen TİKA, Kerkük'te yanan Kayseri Çarşısı'nda enkaz kaldırma çalışmasına başladı.
Otomobilde yerliye yöneldik
Otomobil satışlarında yılın 11 ayında 2017'nin aynı dönemine göre yerli payı yüzde 29,7'den yüzde 33,2'ye yükseldi.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

Düşüncenizi Paylaşın

Önceki yazıyı okuyun:
Hayvancılık sektörüne Suudi Arabistan ilgisi

Türkiye Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansının organizasyonuyla Diyarbakır ve Şanlıurfa'yı ziyaret eden Suudi Arabistan merkezli büyük işletmeler, ülkelerinin bu alandaki...

Kapat