$ DOLAR → Alış: 5,34 / Satış: 5,36
€ EURO → Alış: 6,07 / Satış: 6,09

KADERİMİN AYAK İZLERİ 

Kaderinin ayak izlerini adım adım takip eden genç bir yazarla yaptık bugün ki röportajı. Okurken keyif dolu bir röportaj ile karşılaşacaksınız… Keyifli okumalar…

Sibel AKAR
Sibel AKAR
  • 14.03.2018
  • 3.030 kez okundu

– ” Merhaba,öncellikle bize kendinizden biraz bahsedebilir misiniz?”

Mehtap KAPLAN KARLI : ” 22.09.1982 Istanbul-Beykoz doğumluyum. Babası esnaf annesi hemşire olan bir ailenin iki kızından biriyim. Bir tane kız kardeşim var. Liseyi düz lise olarak tamamladıktan sonra 2 yıl çocuk gelişimi eğitimi aldım ve 3 yıl kadar anaokulu öğretmenliği yaptım. Babamı çok küçük yaşta kaybettikten sonra, annem ve kardeşim hayata tutunmaya çalışırken 14 yıl sonra da annemi kanserden kaybettim. Hayat benim için oldukça zorlu bir yol oldu diyebilirim. Çok zor dönemlerden geçtim ama sonunda mutluluğu yakaladım. Şuanda mutlu bir evliliğim var, Allah isteyen herkese nasip etsin.”  

– ” İlk eseriniz olan Kaderimin Ayak İzleri kitabınızın ismi nerden gelmektedir, kitabınız hakkında bilgi verir misiniz?”

Mehtap KAPLAN KARLI: ” Kaderimin Ayak İzleri kitabımın ismi, yaşanmışlıklardan ve yaşadığım olaylardan esinlenerek yazdığım kaderi, aşkı ve acı kayıpları anlatan bir kitap olduğu için ismini de bu şekilde düşündüm.”

– ” İlham kaynağınız ve ya sizi yazmaya yönelten şeyler nelerdir?”

 Mehtap KAPLAN KARLI: ” Genel olarak yaşadığım olaylardan esinlenerek yazıyorum. İlham kaynağım genellikle yaşanmış aşklar ve çevremdeki yaşanan olaylar diyebilirim. İyi bir gözlemci ve iyi bir dinleyiciyim. “

– “Sizce yazmak bir yetenek midir? Herkes yazar olabilir mi?”

Mehtap KAPLAN KARLI : ” Yazmak bir yetenek işidir bana göre. Herkes yazar olabilir mi sorusuna gelince; belki herkes birşeyler yazar ama herkes yazar olamaz.”

  – ” Türkiye de kitap yayınlamak zor mudur, hangi aşamalardan geçilmelidir?”

Mehtap KAPLAN KARLI : ” Türkiye’ de kitap yayınlamak zor değil, özellikle de son dönemlerde para ile kitap bastıranların sayısı oldukça fazla. Bazen biz bu duruma parayı bastır yeter ki ne olursa olsun diyoruz yazarlar arasında. Bazı yayınevleri de özellikle daha fazla para almak için her önüne gelenin yazdığı kitabı kabul ediyor. Bunu asla küçümsemek için söylemiyorum ama daha iki kelimeyi bir araya getiremeyen birçok insanın da günümüzde yazar olduğuna değinirsek herşey ortada diye düşünüyorum. “

– ” Yazmaya ne zaman başladınız?”

Mehtap KAPLAN KARLI : ” Yazmaya yaklaşık 3 yıl önce kadar başladım, henüz aklımda daha yazar olma gibi bir fikir yokken yakın çevremin de desteği ile yazar olmaya karar verdim.”

– ” Yazdıklarınızı kimsenin okumayacağını bilseniz bile yazar mıydınız?”

 Mehtap KAPLAN KARLI : ” Yazdıklarımı kimsenin okumayacağını dahi bilsem yine de yazmaktan asla vazgeçmem. Yazmak benim yaşam biçimim, birçok zaman kimseye derdimi anlatamadığımda bile yazarak sayfalara içimi döküyorum. Çünkü biliyorum ki ne yazmaktan ne de okumaktan kimseye zarar gelmez. “

– ” Bir yazar olarak hangi yazarları örnek alıyorsunuz?”

Mehtap KAPLAN KARLI : ” Ayşe Kulin, Canan Tan, Stephen King, Sarah Jio, Stefan Zweig sevdiğim ve örnek aldığım yazarlar arasında diyebilirim.”

– ” Gelecekle ilgili planlarınız var mı, ne düşünüyorsunuz?”

Gelecekle ilgili konuşmayı pek sevmem çünkü geleceğin bize ne getireceği hiç belli olmaz. Hayat biz plan yaparken başımıza gelenlerdir. O nedenle plan yapmayı ve gelecekle ilgili hayaller kurmayı sevmiyorum.

– ” Son olarak söylemek istediğiniz bir şey var mı ?”

 Mehtap KAPLAN KARLI: ” Son olarak söylemek istediğim; bu yolda ilerleyen herkesin yolu açık, okuyucuları bol olsun diyorum. Unutmayalım ki herkes kendi kalbinin ekmeğini yer…”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

Düşüncenizi Paylaşın

Önceki yazıyı okuyun:
YETERSİZ BAKİYE

Mart ayının ortalarında sıradan bir gün. Hava orta halli, hatta iyi bile denebilir. Beş durak sonra ineceğim bir kurumda ufak...

Kapat