$ DOLAR → Alış: 4,72 / Satış: 4,74
€ EURO → Alış: 5,52 / Satış: 5,54

SON DAKİKA:

Kadın gibi kadın!

Yağmur TANYILDIZ
Yağmur TANYILDIZ
  • 09.03.2018
  • 295 kez okundu

Kadınlar olarak toplumun bizden beklentisi, kendimizi kendimizden önce topluma ispat çabamız. “Bakire kal, evi topla, itaat et, ağır yükleri erkeğine bırak, nahif ol, zarif ol, çıtkırıldım ol, dik durma, korunmaya muhtaç ol, kadınlığını ispatla… Yoksa sana yer yok.

İzlenilen diziler, okunan kitaplar, inanışlar, fark ettirmeden bize dikte edilen hep bu oldu.Güçlü kadın karakterler cadı ilan edildi. Kahkaha atmayan kadınlarsa masum, iyi yürekli ve doğru. Gözümüz kapalı izledik, bize yapıştırılan yaftanın farkına bile varmadan…

Regl olduk korktuk, aşık olduk korktuk, birinin elini tuttuk korktuk, kadındık kadına aşık olduk korktuk, adım atarken korktuk, konuşurken korktuk, bakarken, sevişirken, öpüşürken, kendimizi eğitirken… Biz hep korktuk. İstenen de buydu ya. Korktuk. Korktukça sindik. Sindikçe korktuk. Paradoks.

Aldatıldık. “İyi kadın”olamadığımız için. Aldattık, “iyi kadın” olamadığımız için. İyi kadın olmanın sınırlarını başkaları koydu. Kendimizi tanıyamadık, fırsat verilmedi çünkü. İyi bir kadın olmak istedik mi? İstediğimiz neydi? Beklentilerimiz neydi? Sorulmadı. Sustuk.

Kahve içtik, hesabı erkek ödedi. Çünkü onun himayesi altındayız. O hesabı öder, sonra biz ona hesabı. Bu işler böyledir. Sahiplenildik, ait olmamız beklendi. Saygı ve sevgi duymamız, iki güzel söze gülümseyip, kötü söz duyunca sindirmemiz…

Regl olduk, adını hastalık koydular. Sevdiğimiz adamla sevişmek istedik, kirlenmiş olduk. Tecavüze uğradık, kendimizi koruyamamış olduk, hak etmiş olduk.
Bedenimiz hakkında karar alma yetisinden yoksun bırakıldık. Saçlarımızı şöyle kestirmeliydik, şu renge boyamalı, şu eteği bu bacaklarla giymemeli, şu kiloda olmalı, böyle yürümeli, öyle oturmamalıydık.

Size bir haberim var. Dayattığınız tüm kuralları yıka yıka geliyoruz.

Erkek gibi erkek, adam gibi adam, adamın dibi… Bizim atasözlerimiz bile kadınları aşağılar, erkekleri över nitelikte. Ya da bir kadını övmek için bile “erkek gibi kadın” derler.

Erkeklik sizin olsun.

Ben iddia ediyorum.

Bizler kadın gibi kadınız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

Düşüncenizi Paylaşın

Önceki yazıyı okuyun:
Cinderes’te teröristlerle sıcak çatışma anları görüntülendi

Cinderes'te teröristlerle sıcak çatışma anları görüntülendiTürk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve Özgür Suriye Ordusu'nun (ÖSO) terör örgütü YPG/PKK'dan kurtardığı Cinderes belde...

Kapat