$ DOLAR → Alış: 6,06 / Satış: 6,09
€ EURO → Alış: 6,78 / Satış: 6,81

SON DAKİKA:

“KEŞİF DUYGUSU BENİ BU SERÜVENE SÜRÜKLEDİ”

Yusuf Balay’ın röportajı için tıklayınız…

“KEŞİF DUYGUSU BENİ BU SERÜVENE SÜRÜKLEDİ”
  • 02.05.2018
  • 1.413 kez okundu

Değerli okuyucular merhaba,

Bugün sizlere Türkiye’yi ve Dünyayı gezerek mutlu olan,insanlarla tanışmayı seven,herkesin gördüğü değil kimsenin görmediği yerleri keşfeden ve hayatını bunun için kurgulayan Elif Kübra Genç ile tanıştırmak istiyorum.Ben de isterdim gezmeyi,Ege’nin sahil kasabalarında dolaşmayı,şelalerin önünde poz vermeyi,Balkan topraklarında tarihin izini sürmeyi ya da o ülke senin bu ülke benim deyip yeni milletler tanımayı fakat bu hayatın yoğunluğunda senenin birkaç günü gezmeye fırsat bulabilirsek şükredecek duruma geldik.Bu dediklerimi bizim yerimize yapan ve benim gibilerinde kıskanarak bakmasına sebep olan Elif Kübra Genç’i tanımak için bir röportaj gerçekleştirdik.

Elif Kübra Genç Kimdir ?

İstanbul’da doğdum.Babam Trabzonlu Annem Siirtli.
28 yaşındayım.Eğitim hayatımı İstanbul’da tamamladım.İşletme mezunuyum.Halen de İstanbul Üniversitede sosyoloji bölümünde eğitimim devam ediyor.
Annem ve babam dediler ki ‘’Eğer biz seni şehir dışında okutursak eve sokamayız.’’
Biz iki kız kardeşiz.Kız kardeşim ve babam da öğretmenlik yapmaktadır.

Gezme hevesi/tutkusu nasıl başladı ?

Benim aklımda zaten hep gezme merakı vardı.
‘’Keşif duygusu beni bu serüvene sürükledi. ’’Fakat koşullu bir şekilde 18 yaşına gelmeyi bekledim.İlk olarak annem ve babamdan habersiz Ankara’ya gittim.Daha sonra annemi arayıp Ankara’da olduğumu söylemiştim.İlk defa kendim otobüsle yolculuk yapmıştım.Gece hiç uyumamıştım.Normalde akşam ezanından önce beni eve eve sokan babam artık hangi Ülkede olduğumu zor takip ediyor.Daha sonra haritayı açıyordum ve görmek istediğim o yerleri seçerek gitmeye başladım.Aslında ben tek başıma değil,arkadaşlarımı da davet ediyordum.Fakat arkadaşlarım ya çalışıyor oluyor ya parası olmuyor ya ailesi izin vermiyor.Bir şekilde hep tek gidiyordum.Ama bu bana yeni insanlarla tanışmama bir fırsat oldu.İnstagram takipçilerim arttıkça da her gittiğim yerlerde insanlarla karşılaşmaya başladım.

İlk yurtdışı seyahatin ne zaman gerçekleşti ?

Ben ilk yurt dışına ailem ile birlikte Umre’ye giderek gerçekleşti.Onun sonrasında ise SarayBosnaya Balkanlar seyehatim oldu.Yurt dışına çıkmak isteyen çoğu kişi ilk etapta vize olmaması ve maddi kolaylıklar bakımından Balkanlar’ı tercih ederler.En sonda montenegro’a seyatah ettim.

Türkiye’de neleri ziyaret ettin ?

Aslında Türkiye’de nerelere gitmediğimiz söylesem daha çabuk söylerim.
Gezmediğim yerler 5 parmağımı geçmez.
Yaklaşık 77-78 şehir gezdim.Fakat ben buraya da ayak basayım gitmiş olsun diye değil,gittiğim yerlerde hiç keşfedilmemiş yerleri geziyorum.
Mesela Konya’ya gitmiştim.Göksu şelalesi diye bir yer keşfetmiştim.Ben Göksu şelalesine gitmek istiyorum dediğimde bana Konyalılar bile ‘’biz doğduğumuzdan beri buradayız hiç gitmedik’’ diye cevap vermişlerdi.Ayrıca şelaleleri çok sevdiğimden  şelaleyi keşfetmeyi çok seviyorum.

Yurt dışına çıktığın zaman kültürüne en çok yabancı kaldığın yer neresi oldu ?

Montenegro seyahatimde aç kaldım diyebilirim.
Orada çok fazla domuz eti kullanılıyordu.Hatta yanımda erzak götürmeme rağmen o duruma düştüm.Ben ne zaman yurt dışına çıksam kesinlikle sandviç,konserve,peynir,zeytin,Mısır,bamya gibi ve kolay yapılacak malzemeler götürüyorum.
Gittiğim her ülkede hem ucuz hem de rahat olması yönüyle hostellerde konaklıyorum.

Yurt dışına çıkmayı düşünenlere ne söylemek istersin ?

Öncelikle şunu söyleyim.
Pasaportu tertemiz olan insanlar sadece gidiş biletleri ile çıkamayabilirler.
Giderken hem gidiş hem de dönüş biletlerini almalarını tavsiye ederim.Mutlaka internete gerek duymadan telefonlarında kullanabilecekleri bir mobil uygulamayı indirsinler.Bunun haricinde rahat gezebilecekleri bir sırt çantası tercih etsinler.Yurt dışı seyatahlerinde hava şartları ihtimaline karşılık yanınıza bir kaç farklı kıyafet alın.

Yurt dışı seyahatlerinde insanlar neye para harcıyorlar ?

Bu herkese göre ve ihtiyaçlara göre değişiyor aslında.
Tabi ki en temel masraf uçak biletleri oluyor.
Onun dışında barınma,yemek ve gezmek için yol parası  tutuyor.
Müze gezmeyi seviyorlarsa eğer müze ve kiliselerin ücretli olduğu yerlerde onlar da hatrısayılır ücretlerde oluyor.

Seyahatlerinde yaşadığın anlatmak istediğin bir anını paylaşır mısın ?

Anlatabileceğim çok şey var aslnda.Bir tanesini sizinle paylaşayım.Hatay /İskenderun’da tanıştığım bir amcanın bana verdiği bir öğüdü anlatmak istiyorum.Amcanın yarısı felçli durumdaydı.Ben soru sormak için amcanın yanına gitmiştim.Beni sırt çantasıyla görünce gezdiğimi anladı.Neler yaptığımı sordu.Ben anlattıkça beni içtenlikle dinlediğini gördüm.
Bana çocuklarının olduğunu ve hepsini evlendirdiğini fakat şimdi eşinin de kendisininde sağlığının iyi olmadığını iletti.Benim sana söylemek istediğim bir şey var dedi.Ne yapmak istiyorsan sağlığın yerindeyken gerçekleştir.Ve hiçbir zaman gezmeyi sakın bırakma çünkü gezme ve keşfetme tutkusunu ben de senin gözlerinde görüyorum dedi.Benim şu an arabam,evim,param her imkanım olmasına rağmen sağlığım iyi olmadığı için hiç birini kullanamıyorum diye öğütte bulunmuştu.

Gezerken maddi ihtiyaçlarını nasıl karşılıyorsun ?

Ben 7 yıldır ailemden hiç destek almıyorum.Ben 7 yıl boyunca sosyal medya uzmanlığı ve yazarlık yaptım.Haber sitelerinin sosyal medya hesaplarını yönettim.Kendim kazandığım parayla masraflarımı karşıladım.Kendi blogumdan ve instragram para kazanmaya başladım.Hatta dolap uygulaması ile dolabımda hiç kullanmadığım kıyafetleri satışa çıkararak bilet parası biriktirdiğim de oldu.

Bundan sonra ki yaşamını hangi ülkede yaşamak istersin ?

Ben Maldivlerde yaşamak isterdim.Orası benim içimi açan bir yer.Ama Türkiyede’de Kuşadasında yaşamak isterim.Bundan sonraki ömrümü huzurlu bir şekilde orada yaşamak isterim.

Bu gezi tutkuna kız olman sebebiyle ailenin tutumu nasıldı ?

En başta şunu söyleyim.Nerede olursam olayım ailem beni ıphoneden ıphone takip uygulamasıyla beni takip ediyorum.Hangi ülkeye hangi şehire gidersem gideyim anlık görebiliyorlar.Bu yüzden özellikle yurt dışında internetimin bitmemesine bitse dahi hemen yüklemeye dikkat ettim ki annem beni takip edebilsin.Zaten en başta da dediğim gibi babamı ve annemi yavaş yavaş alıştırdım.

Bu seyahatler bir kitaba dönüşecek mi ?

Evet bunun hazırlığı bir yandan devam ediyor.Hem gezdiğim yerleri hem de yaşadığım anıları,hikayeleri içinde barındıran bir kitap hazırlığı içindeyim.Kitabın adı henüz belli değil.Yaklaşık bir sene içerisinde biteceğini düşünüyorum.

Gezerken,seyehat ederken bir amaç taşıyor musun ?

Ben yeni insanlarla tanışmayı ve keşfetmeyi çok seviyorum.Öğrendiğim ve gördüğüm şeyleri de insanlara aktarmayı seviyorum.Bu anlamda hem sosyal medya hesaplarım hem blog sayfam hem de yazmakta olduğum bu kitap bunun bir göstergesidir.Ben paylaştıktan sonra o yeri gezmeye giden insanlar bana fotoğraf paylaşıp atıyorlar.Bunun da verdiği mutluluk benim için bambaşka.

Takip ettiğin sosyal sorumluluk projeleri var.En son gerçekleştirdiğin projeden bahseder misin ?

Şöyle bahsedeyim.Van’da görev yapan öğretmen bir takipçim sınıfında ki çocukların dünyayı gezmek istediklerini fakat bir çoğunun köyünden bile dışarı çıkmadığından bahsetti.Benim onlara bir şeyler anlatmam için beni okuluna davet etti.Ben de sınıflarda çocuklara gezdiğim yerleri , yaşadığım hikayeleri , başımdan geçen olayları anlattım.Ardından çocuklarla ip atlayıp,oyunlar oynadım.
Çocuklar çok mutlu oldu.Ve ben sınıfta bunları anlatırken sınıfta dünya ve Türkiye haritası olmadığını gördüm.Ayrıca kütüphanelerinde kitap sıkıntısı yaşadığını farkettim.Daha sonra bir proje hazırladım.Van’da ki okul için harita ve kitap kampanyamız çok verimli geçti. Tüm takipçilerimiz elinden gelen desteği gösterdiler.Bu sayede ben Van’da ki çocuklar için ihtiyaçlarımı topladım.Bu hafta da gönderme işlemini gerçekleştirceğiz.

Bundan sonra kısa dönemde gezi rotanda nereler var ?

Bundan sonra Asya,Nijerya,Kuveyt,Tayland ve ardından Maldivler seyahatim olacak.Hatta Nijerya’da beni daha önce İstanbul’a satranç turnuvası için gelen ekip gezdirecek.Onlar turnuva için istanbul’a geldiklerinde ben onları ağırladım bu sefer de onlar beni ağırlamış olacaklar.

Elif Kübra’ya bu keyifli röportaj için çok teşekkür ederim.Dileriz ki Dünya’da keşfetmediği ayak basmadığı hiçbir yer kalmaz.Sağlığı ve enerjisi hiç bitmeden kendisinin ve takipçilerinin ufuklarını açacak seyahatler gerçekleştirir.

Hoşçakalın sevgilerle…

 

Röportaj: Yusuf Balay

Etiketler: /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

Düşüncenizi Paylaşın

Önceki yazıyı okuyun:
Tesadüf

"Aslında bütün insanları sevebilirdim, sevmeye senden başlamasaydım..." der Can Yücel. Bugün kitaplarımın arasında "Kürk Mantolu Madonna"yı buldum. Arka kapağına her...

Kapat