$ DOLAR → Alış: 5,44 / Satış: 5,46
€ EURO → Alış: 6,20 / Satış: 6,22

SON DAKİKA:

Komşu Komşu Hu Huuuu

Aynur AKAL
Aynur AKAL
  • 01.06.2018
  • 1.538 kez okundu

Ah komşum sen olmasan ben ne yapardım iyi ki varsın, iyi ki benim komşumsun aynı japon pazarı gibisin ne arasam sende bulunuyor. Eskiden komşuluk doĝal samimi idi peki ya şimdi, kimlerin gerçekten komşusu var ki?
Komşuluk önemli bir kavramdır, özellikle mahallelerde, henüz tükenmemiş olan yerlerde, insanlar hayatlarını en yakında bulunan komşularıyla paylaşırlar, sabahları okula işe giderken ilk karşılaştıklarımız, akşam eve dönerken yada ev hanımı ise gün içinde balkonda camda, balkonda, bakkala markete pazara giderken göz göze geldiklerimiz kısacası günümüzün başında ve sonunda olanlar komşularımız deĝilmi? Atasözlerimizde deyimlerimizde de komşuluk kavramı çok önemlidir, komşu komşunun külüne muhtaçtır.Ev alma komşu al. Komşuda pişer bizede düşer..
İyi komşuları olan kişiler kendilerini güvende mutlu huzurlu hisseder çünkü kötü günlerinde çalacak bir kapıları vardır, kötü komşuları olan kişiler kendi evlerinde kötü komşuları yüzünden mutlu olmayabilirler.
Komşularla iyi geçinmeleri onları rahatsız etmemeli, zarar vermemeli sevinç ve üzüntülerine ortak olunmalıdır.
Komşuluk yıllar önceleri çok önemliydi, herkes herkesle tanışırdı, can kaygısı, mal kaygısı yoktu bir yerlere giderken anahtarı karşı komşuya bırakır, acil işimiz çıksa yada çocuk götürülmeyecek bir yere gidilmesi gerekse, çocuĝumuzu komşulara içimiz rahat bir şekilde emanet ederdik, sobamızı ateş bile komşudan alırdık, gündüzleri geceleri bir araya gelip tatlı keyifli sohbetler edilirdi o günlerde ev alma komşu al sözü çok önemliydi, komşuluk herşeyin başıydı hatta evlenecek gençler bile karşı tarafın ailesi tarafından nasıl biri diye komşulara sorulurdu.
Komşularda dostluk çok önemliydi aralarındaki sevginin hiç bitmemesi için ahirette bile devam etsin diye yaşlılar birbirlerine ahiretlik diye hitap ederlerdi, yaşlılara ayrı bir deĝer verilirdi hatta karı koca kavgalarında sorun yaşayanlar, ayrılanlar olduĝunda anında yaşlılar devreye girer arabuluculuk yapar barıştırmaya olayları tatlıya baĝlamaya çalışırlardı. Ya şimdilerde öyle mi asansörde bile selam vermeyi esirgeyen komşular olduk, televizyon bilgisayar cep telefonlara bağımlı olup komşulardan iletişimden uzak kalır olduk, günümüzde internet üzerinden gerçekleşen sohbetler ön planda, teknolojinin gelişmesiyle birlikte teknolojiye ayak uydurduk, yaşam koşulları ve  devir deĝiştiĝi için en yakın komşudan bile kötülük geleceği düşüncesi insanların birbirine şüphe ile yaklaşmasına neden oluyor, güven problemi yaşanıyor, komşular birbirlerinin yaptıĝı böreĝi çöreĝi yemeĝe korkar hale geldi, komşuluk baĝları iyice zayıfladı, komşuları bırakın gelip gitmeyi, çocuklarını bile komşu çocuklarınla oynatmıyorlar eĝer komşular arasında güven olsa empati kurulabilse ilişkiler daha sağlam ve uzun ömürlü olmaz mı?
Haftaya Perşembe Görüşmek Üzere Sevgili Dostlarım….

YAZARIN SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

Düşüncenizi Paylaşın

Önceki yazıyı okuyun:
MASAL DEĞİL ! YAŞANMIŞ BİR HİKAYE..

Bir asıra yakın geçmiş de yaşanan muazzam bir dostluk, dayanışma örneği. Onlar yaşama tutunurken kendi eksiklilerinin farkındalardı. İsyan etmeden,hayata kahretmeden...

Kapat