$ DOLAR → Alış: 3,75 / Satış: 3,77
€ EURO → Alış: 4,66 / Satış: 4,67

SON DAKİKA:

Korku cumhuriyetinde yaşamaya başladık

Mısır’da muhalefetteki Güçlü Mısır Partisi lideri ve eski cumhurbaşkanı adayı Ebu’l-Futuh, “Hiçbir suç işlememiş sıradan bir vatandaş sabah kalktığında adını terör listesinde buluyor. Korku cumhuriyetinde yaşamaya başladık.” dedi.

Korku cumhuriyetinde yaşamaya başladık
  • 28.01.2017
  • 397 kez okundu

KAHİRE

Mısır’da askeri darbeye zemin hazırlayan “30 Haziran cephesi”nde yer alan ancak daha sonra askeri yönetimin izlediği politikalar karşısında muhalif bir tutum takınan Güçlü Mısır Partisi Genel Başkanı Abdulmunim Ebu’l-Futuh, “Mısır’ın korku cumhuriyetine dönüştüğünü ve ülkeyi yönetmede başarısız olan Abdulfettah es-Sisi’nin yapacağı en doğru şeyin görevi bırakmak olduğunu” belirtti.

Darbeyle görevinden uzaklaştırılan Muhammed Mursi’nin cumhurbaşkanlığı seçimlerindeki rakiplerinden Ebu’l-Futuh, 25 Ocak 2011’de daha özgür ve onurlu bir yaşam için sokağa dökülen Mısır halkının 3 Temmuz 2013’teki askeri darbeyle sekteye uğrayan özgürlük yürüyüşünde gelinen son durum ve o tarihten bu yana devam eden siyasi sorunlara ilişkin AA muhabirine değerlendirmelerde bulundu.

Mısır’da bir korku cumhuriyeti oluşturulduğunu belirten Ebu’l-Futuh, sıradan insanların bir gecede kendilerini terör listesinde bulabildiğini ifade etti. Ebu’l-Futuh insanların yaşadığı bu durum hakkında şunları söyledi:

“Mısır’da hiçbir şekilde anayasaya saygı duyulmuyor. İlan edilen terör listeleri tam bir felaket. Hiçbir suç işlememiş, trafik kurallarını dahi çiğnememiş sıradan bir vatandaş gece yatıyor, sabah kalktığında adını terör listesinde buluyor. Bunun yanında siyasi muhaliflerin tasfiyesi için şu an binlerce Mısırlı cezaevlerinde tutuluyor. Tüm bunlar toplumda korkuyu yaymak için. Korku cumhuriyetinde yaşamaya başladık.”

Halkın yönetime karşı öfkeli olduğu görüşünü dile getiren Ebu’l-Futuh, toplumdaki bu öfkenin ileride kaosa dönüşebileceği uyarısında bulundu.

Ebu’l-Futuh, Sisi’nin iktidarda başarısız bir performans sergilediğini ve geçen süre içinde kendi destekçileri arasında dahi popülaritesinin azaldığını belirterek, “En iyi yol ülke yönetimindeki başarısızlığı nedeniyle Sisi’nin yönetimi bırakması.” değerlendirmesinde bulundu.

Mısır’da erken seçim çağrısı
“Bu rejim bir gün gidecek, devrim baki kalacak”
Sisi’nin 2018’deki seçimlere aday olup olmaması konusuna da değinen Ebu’l-Futuh, “Sisi’nin performansı, gerek anayasa ve özgürlükleri hiçe sayan politikaları gerekse ekonomideki başarısızlığı, yönetimin gitmesi için yeterli. Barışçıl bir şekilde Sisi’nin yönetimden uzaklaşmasını temenni ediyorum. İyi niyetine rağmen Sisi ülkeyi yönetmeye muktedir değil. Sisi,Muhammed Mursi’den daha başarısız oldu. Onun için iyilikler diliyorum. Mısır’a hizmet edebilir ama başka yerde ve başka konumda.” ifadelerini kullandı.

Mevcut yönetimin izlediği politikaların, 25 Ocak Devrimi’nin en önemli kazanımlarından “sosyal adaletin yok olmasına ve fakirliğin artmasına” neden olduğunu ifade den Ebu’l-Futuh, “Rejim, belki ülkeye hizmet edecek projeler için kaynakları kullanıyor ama bunlar öncelikli işler değil. Bunun yanında ülkede özgürlüklerimiz ele geçirilmiş durumda.” diye konuştu.

Ebu’l-Futuh yönetimin ekonomik, siyasal ve toplumsal meseleler başta olmak üzere her alanda başarısız olduğuna dikkati çekerek, “Halk bunları affetmeyecek ve bu rejim bir gün gidecek. Devrim baki kalacak.” ifadelerini kullandı.

Mısır’daki cezaevinde ‘mezar hayatı’
“Eskiden 92 ofisimiz varken şu an yalnızca 1 ofisimiz var”
Güçlü Mısır Partisi lideri Ebu’l-Futuh ayrıca ülkede muhalefetin baskı altında tutulduğunu vurgulayarak, partisinin karşı karşıya kaldığı sıkıntılara dair şunları kaydetti:

“Korkunç bir kuşatma altındayız. Eskiden 92 ofisimiz varken şu an yalnızca 1 ofisimiz var. Partiye finansal destek sağlayanlar tehdit ediliyor. Genel merkezimizin kirasını üyelerden toplamaya başladık. Herhangi bir konferans yapmamız yasak. Mısır’da ya hükümetin yanında olacaksın ya da medya, siyaset ve emniyet tarafından baskı altında tutulacaksın. Üyelerimizin bazıları tehdit ediliyor. Hatta Genel Başkan Yardımcısı Muhammed el-Kasas, terör listesine alındı.”

Mursi’nin oğlu Usame gözaltına alındı
“Katar, Suudi Arabistan ve Türkiye’yle ilişkilerin gergin olması siyasi ve ahlaki ayıptır”
Mısır’ın izlediği dış politikaya ilişkin de değerlendirmelerde bulunan Ebu’l-Futuh özellikle Katar, Suudi Arabistan ve Türkiye’yle olan gergin ilişkileri “siyasi ve ahlaki ayıp” şeklinde nitelendirdi.

Güçlü Mısır Partisi lideri ve eski cumhurbaşkanı adayı Abdulmunim Ebu’l-Futuh sözlerini şöyle tamamladı:

“Bazen rejimin, bazı ülkelerle ilişkilerinde kendi çıkarına hizmet etmese dahi inatçı bir politikada ısrar ettiğini düşünüyorum. Bu durum Mısır’ın tarihine, gücüne ve değerine yakışmıyor. Arap ve İslam ülkeleriyle özellikle de Katar, Suudi Arabistan ve Türkiye’yle ilişkilerin gergin olması siyasi ve ahlaki ayıptır. Arap ve İslam dünyası gerek hükümetler gerekse halklar nezdinde Mısır’a saygıyla bakıyor. Ben Türkiye’yle ilişkilerin gergin olması için bir gerekçe göremiyorum. Aynı şekilde Katar ve Suudi Arabistan’la da ilişkilerin gergin olması gereksiz.”Suriyelilerden Zeytin Dalı Harekatı’na destek
Kilis'te yaşayan bir grup Suriyeli, ellerinde Türk bayrakları ve zeytin dallarıyla Zeytin Dalı Harekatı'na destek gösterisi yaptı.
Zeytin Dalı Harekatı’nda 1641 terörist etkisiz hale getirildi
Zeytin Dalı Harekatı'nın başlangıcından bu yana 1641 terörist etkisiz hale getirildi. Afrin'de 5 köy ile 2 tepe terörden temizlendi.
‘PKK gençlerimizi zorla savaştırıyor’
IKBY Meclisi Ezidi Milletvekili Şamo, "PKK gençlerimizi zorla savaştırıp, Afrin'de öldürtmek istiyor. Şimdiye kadar binden fazla Ezidi, PKK tarafından kaçırılıp...
20 bin sözleşmeli öğretmen alınacak
MEB, 20 bin sözleşmeli öğretmen alımına ilişkin duyuru yayımladı. Ön başvurular 2 Mart'ta alınacak, sözlü sınavlar 14 Nisan ve 8...
‘Darbe gecesi karargaha banka kartını almaya gelmiş’
FETÖ'nün darbe girişimi sırasında Deniz Kuvvetleri Komutanlığındaki eylemlere ilişkin davada sanık binbaşı Uz, karargaha banka kartını almaya geldiğini, darbeyle ilişkisinin...
‘Darbeden haberim yok’ diyenler yalan söylüyor
FETÖ'nün darbe girişiminde Piyade Kurmay Albay Ertürk'ün de aralarında bulunduğu 4 kişinin şehit edilmesi ile A Haber'i işgale teşebbüse ilişkin...
Risk Sermayesi Girişimi de gündemimizde
Kalkınma Bakanı Elvan, "Gündemimizde Risk Sermayesi Girişimi de bulunmaktadır. Risk Sermayesi Girişimi'ni kalkınma ajanslarımızın da iş birliğiyle ulusal ve bölgesel...
İkinci sürücüsüz metronun tünelleri birleşti
İstanbul'da Dudullu ile Bostancı arasında inşa edilen Dudullu-Bostancı Metro Hattı'nın tünelleri gerçekleşen törenle buluştu.
Türk askerini hiç kimse durduramaz
Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, "Eğer rejim YPG'yi temizlemek için girerse problem yok. YPG'yi korumak için giriyorsa Türk askerini hiç kimse durduramaz."...
“Güney Kıbrıs, Kıbrıs Türk halkını muhatap almak zorunda”
KKTC Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Özersay, Güney Kıbrıs Rum yönetiminin (GKRY) Akdeniz'de tek yanlı doğalgaz arama faaliyetlerine, Kıbrıs Türk...
BAFTA 2018 ödülleri sahiplerini buldu
İngiliz Film ve Televizyon Sanatları Akademisi (BAFTA) ödüllerinin bu yılki sahipleri belli oldu.
‘2018 Kapadokya’da Çin yılı olacak’
Çin'de 2018'in "Türkiye Turizm Yılı" ilan edilmesi dolayısıyla Kapadokya bölgesinde Çinli turist yoğunluğu yaşanması bekleniyor.
Endonezya’da Sinabung Yanardağı kül püskürtüyor
Endonezya’nın Sumatra Adası’ndaki Sinabung Yanardağı, yeniden kül püskürtmeye başladı.
3 milyonu aşkın bebek için doğum yardımı
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığınca son 2 buçuk yıllık dönemde ailesine doğum yardımı yapılan bebeklerin sayısı 3 milyonu geçti.
Son 5 yıldaki orman yangınlarının 840’ı kasten çıkarıldı
Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu, "Türkiye'de son 5 yılda 13 bin 644 orman yangını meydana geldi. Yangınların 840'ı kasten...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

Düşüncenizi Paylaşın

Önceki yazıyı okuyun:
Sosyal medyadan terör propagandası yapan 3 kişi gözaltına alındı

Tekirdağ'da sosyal medya hesaplarından terör örgütü propagandası yaptıkları iddiasıyla 3 kişi gözaltına alındı

Kapat