$ DOLAR → Alış: 6,04 / Satış: 6,06
€ EURO → Alış: 6,73 / Satış: 6,76

SON DAKİKA:

KÜÇÜK BİR ADIM AT BÜYÜK BAŞARI SAĞLA

Cebrail Küçükkoçkaya
Cebrail Küçükkoçkaya
  • 01.10.2018
  • 418 kez okundu

Bugünlerde turistlerin mağaza önlerinde kuyruk olup yaptıkları alışverişler turistlerin bol bol alışveriş yapıp ülkemize döviz bıraktıkları bir alışveriş değil, durdukları yerde paralarına paralarımız katılan insanların gerçekleştirdiği bir talan ve yağmadır.  Yaptıkları alışverişin o mağazalara da bir karlı bir alışveriş sağlaması yok çünkü kazandıkları paramız orantısız bir şekilde değer kaybettiriliyor.

Bu yağma ve talan bu durum böyle devam eder ise yalnızca mağazalarla kalmayacağı kesin.

Bu gidişata dur demek için halkın Euro, dolar ve altınlarını bozdurarak ekonomiye katkı sağlamasının yanı sıra tüketim toplumu olarak empoze edilen ama tüketmeye veya harcama yapmaya mecbur olmadığımız hazır tüketim alanlarından uzak durmamız gerekmektedir.

Hemen bağrışmaları duyabiliyorum her şeyi dışarıdan alıyoruz ve buna mecburuz. Birkaç ürünü almayarak mı onları hizaya getireceğiz.

Dikkat etti iseniz harcama yapmaya mecbur olmadığımız ama tüketim alışkanlıkları olan ürünler ve hazır tüketim yerleri dedim.

Bu ürünlere ve hazır tüketimlere yaptığımız harcamaların bunların sahibi Amerikan şirketlerine yüksek kazançlar sağlanmaktadır. Bu ürünler ve hazır tüketim alanları aynı zamanda ABD’nin ekonomik, kültürel ve sosyal açıdan yayılmacılığının simgesidir. Örneğin ABD ilk defa pazarına gireceği bir ülkeye McDonald’s açar . Ve bu televizyonlarda büyük bir gelişme adımı olarak yer alır. Çünkü Mcdonald’s hem pek çok ürünün tüketim alışkanlığı olarak sunulduğu bir alanın yanı sıra hazıra dayalı yaşam tarzının empoze bir adımıdır.

ABD’nin gücünün arkasında dünya ’ya ahtapot kolları gibi yayılmış olan şirketlerinden almaktadır. ABD iş adamları başkanlarından daima kazanımlarını arttıracak ve kazanımlarına zarar vermeyecek hamleler yapmalarını beklerler. Türkiye gibi önemli bir tüketim pazarını kaybetmeleri hele ki ABD ile sembolleşmiş alanlarda kayba uğramaları Türkiye’ye karşı gerek politikalarında gerek başkanı ve hükümetine yönelik baskıları getirecektir. Bunun yerine yatırımlarını Türkiye’den çekmeleri gibi bir durum söz konusu olamaz çünkü bu şirketlerin borsada hisseleri de dahil olmak üzere finansal çevrelerinde ki güçleri yıllara sari yaptıkları yatırım ve satış planlama rakamlarına bağlıdır. Türkiye ‘deki satışları dünyanın birkaç ülkesini bir araya getirdiğinizde ortaya çıkan toplamdan çok daha fazla.

Bu arada kimi önemli şirketlerinin Türkiye ‘de şirket kurmalarının ve Türkiye işletmesi gibi gözükmelerinin bir anlamı yok. Bu şirketlerden alışverişin kesilmesi ile dışarıdan kendi ana firmalarından ithal ettikleri her şey de dahil olmak üzere ana şirketlerinin ekonomik yapısına zarar verecektir.

Nedir bu tüketim bağımlılığından kaynaklı aşırı tüketilen ürünler ve nerelerdir bu hazır tüktim yerleri

_Coca Cola, Fanta, Sprite,  Schweppes, Cappyy,  Fuse Tea,  Damla Kaynak Suyu, Damla Minerea,  Powerade, Gladiatör,  Sensun.   Mecburmusun içemeye. Onlarsız olmuyor mu. Evine alma. Gittiğin bir restoran veya cafede, kahvede isteme bunları. Başka içeceklere yönelin.

_Starbacslar Evinde içtiğin kahve nescafe bırak yurtdışından geliyor olsun. 75 kuruşluk kahveyi 10 liraya içme oradan.  Dışarıda içeceğin zaman git başka bir cafeye.  Starback sın dünya da en fazla cafesinin yada satış büfesinin bulunduğu ülkelerden biriyiz.

-Dünya sigara pazarında 7. Sıradayız. Philip Morris sigaralarını içmeyin. Sigara sektörün de %41 Pazar Sahibi bu Amerikan şirketi.  Cebinden Malboro paketi  çıkarınca havan mı artıyor.

_Hazır yiyimde _Mc Donald’s ve Burgerking ve Dominos Pizza. Bırakın evinde  yediğin veya  dışarıda başka hazır yiyim yerlerinden yediğin et dışarıdan ithal gelsin. Onca hamburger ve pizza tarzı ürünleri sunan esnafımız var oralara yönelin.

Bu yazdığım ürünlerden ve hazır yiyim yerlerinden 1 ay uzak kalalım.  Bunlar lamı olacak dediğiniz çok şey ülkemiz lehine değişecek yeter ki küçük bir adım at bu ürünleri alma bu işletmelere gitme. 

Bu firmaların uğrayacağı zararlar 70 milyonluk tüketim pazarı olan Türkiye’yi kaybetme korkusu olarak diğer ABD şirketlerinde panik oluşturmayı da sağlayacaktır.

Günün Sözü :  Mevzu yazmak için alfabeyi bilmekte değil harflerin insanı tanımasında.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

Düşüncenizi Paylaşın

Önceki yazıyı okuyun:
STRATEJİK ORTAK MI YOKSA STRATEJİK DÜŞMAN MI?

Bu başlığı atarken devletlerin alelade halkları ile yönetim kadrolarını birbirinden tamamen ayırıyorum. 60 yıllık ömrümde Avrupa, Asya ve Amerika kıtasındaki...

Kapat