$ DOLAR → Alış: 6,04 / Satış: 6,07
€ EURO → Alış: 6,75 / Satış: 6,78

SON DAKİKA:

Küresel ekonominin yeni baş ağrısı İtalya

İtalya’da kronikleşen ekonomik sorunlar ve derinleşen siyasi kriz, küresel ekonomide risk algısını artırıyor.

Küresel ekonominin yeni baş ağrısı İtalya
  • 31.05.2018
  • 560 kez okundu

ANKARA/LONDRA – Gökhan Kurtaran –

İtalya’da kronikleşen ekonomik sorunlar ve derinleşen siyasi kriz, küresel ekonomide risk algısını artırıyor.

Avro Bölgesi’nin üçüncü büyük ekonomisinin giderek artan borç yükü son dönemde derinleşen siyasi krizin de etkisiyle yatırımcıları endişelendirmeye devam ediyor.

Ülkenin borç sorunu hem kamu sektöründe hem de bankacılık sektöründe alarm verecek düzeyde. Son dönemde siyasi istikrarsızlıkla birleşen riskler yatırımcıların gözünde İtalya’nın yeni Yunanistan olarak görülmesine neden oluyor. Gelecek yıllarda ülkenin avro bölgesinden ayrılıp ayrılmayacağı da yatırımcıların tartıştığı konular arasında yer alıyor.

Uluslararası Para Fonu’na (IMF) göre, ülke ekonomisinin 2008 kriz öncesi seviyelerine gelmesi en iyi ihtimalle 2020’den önce mümkün görünmüyor. Gelinen noktadan memnun olmayan İtalya halkı sağ ve sol blok partileri bir kenara iterek, mart ayında yapılan seçiminde 5 Yıldız Hareketi ve Lig partilerini öne çıkardı. Buna rağmen koalisyon girişimleri yaşanan anlaşmazlıklar nedeniyle başarısız oldu.

Son olarak Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella, Uluslararası Para Fonu’nun (IMF) eski Türkiye Masası Şefi ve Ekonomisti Carlo Cottarelli’yi tarafsız bir hükümet kurması amacıyla görevlendirdi fakat ülkenin önde gelen siyasi partilerinin tarafsız hükümete güvenoyu vermeyeceklerini açıklaması mevcut siyasi belirsizlikleri daha da artırdı. Bu ise beraberinde son günlerde ülke tahvillerinde büyük çaplı bir satış dalgası yarattı.

Önümüzdeki dönemde İtalya’da nasıl bir siyasal resmin oluşacağına ilişkin değerlendirmede bulunan Alnus Yatırım Araştırma Müdürü Yunus Kaya, “5 Yıldız tek başına iktidarı alamasın diye yüzde 40 barajı getirmişlerdi. Belki onu şimdi tek başına geçecek. Çünkü halk onları denemek istiyor. Evet, belki işler daha kötüye gidecek. Ama denemeden bilemeyecekler. Bu süreçte Avro değer kaybı yaşayacaktır.” ifadelerini kullandı.

Bankalardaki batık kredi hacmi 285 milyar avro

Avrupa’daki bankaların 813 milyar avroluk batık kredilerinin 285 milyar avrosu İtalyan bankalarında bulunuyor.

GCM Menkul Kıymetler Araştırma Uzmanı Enver Erkan’a göre krizin giderek yayılma ihtimali söz konusu. Erkan, “İtalya Avrupa’nın en büyük tahvil piyasasına sahiptir. Oradaki satışların hızlanması Avrupa piyasalarının geneline endişe olarak yansıyor. En büyük yansımasını da bankacılık sektöründe görüyoruz. İtalya’nın borçlanma maliyetleri artıyor. Elinde İtalyan tahvili bulunduran birçok Avrupa bankası var. Borç/GSYH rasyosu en yüksek ülkelerden birisi olan İtalya’nın temerrüt etmesi aynı zamanda Avrupa için de bankacılık krizi demek olabilir. Haliyle finansal etki İtalya ile sınırlı olmayacaktır.” uyarısında bulundu.

İtalya’da siyasi belirsizlikleri, kronik ekonomik sorunlara birleşmesi ülkenin borçlanma maliyetini de artırmaya devam ediyor.

Kamu borcu 2,4 trilyon avro

Ulusal İstatistik Enstitüsü’nün son verilerine göre, İtalya’nın toplam kamu borcu 2,4 trilyon avroya ulaşmış durumda.

Washington’daki American Enterprise Institute’ün Araştırma Görevlisi Desmond Lachman’a göre İtalya’da derinleşen kriz Avro Birliği’nin geleceği açısından büyük önem arz ediyor.

Lechman, “Küresel piyasalar İtalya’da derinleşen kriz sebebiyle paniklemiş durumda. Çünkü Avro Bölgesi borç krizinde yeni bir dönüm olabileceğinden korkuyorlar. İtalya Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella’nın yeni bir koalisyonun kurulmasını engellemesi, politik krizin yeniden genel seçimlere gidilmesine yol açacağı şeklinde değerlendiriliyor. Bu durum İtalya’nın Avro Birliği içerisinde kalmasını sorgulayan Avroskeptiklerin yelkenlerini rüzgarla dolduruyor.” ifadelerini kullandı.

Etiketler: /

Kıbrıs İlim Üniversitesi öğrencileri  100. yıl kutlamaları için Ankara’da
Kıbrıs İlim Üniversitesi Kıbrıs Araştırmaları Merkezi tarafından ‘100 Yıl Önce Olduğu Gibi: Türkiye ile Birlikte’ etkinliği kapsamında 25 öğrenci 19...
Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Samsun’da önemli açıklamalar
Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Kendi ülkesinin tökezlemesinden medet umanlara rağmen Türkiye'yi dimdik ayakta tutuyor, hedeflerimize doğru ilerliyoruz."
‘Tek tip askerlik’ Meclis’e sunulacak
TBMM'de bu hafta Kapadokya ve turizm teşvik kanun teklifleri Genel Kurul'da, 20 maddelik ekonomik paket ise Plan ve Bütçe Komisyonu'nda görüşülecek. Bedelli askerliği sürekli...
Yurtta 19 Mayıs coşkusu
Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün Kurtuluş Mücadelesini başlatmak için silah arkadaşıyla birlikte Bandırma Vapuru'yla 19 Mayıs 1919'da Samsun'a ayak basmasının 100'üncü...
Lisede beden eğitimi, resim ve müzik zorunlu ders olmaktan çıkıyor
Yeni Ortaöğretim Modeli'nde liselerde toplam ders sayılarının yanı sıra, zorunlu olan ortak ders sayıları da azaldı. 2020 yılından itibaren kademeli...
Irak’ın kuzeyinde PKK hedefleri imha edildi
Irak'ın kuzeyinde Gara bölgesine düzenlenen hava harekâtlarında, PKK'lı teröristler tarafından kullanılan hedefler imha edildi.
Bakan Selçuk “Yeni Ortaöğretim” Modelini açıkladı
Bakan Selçuk, sistemin ilk üniversite sınavının ise 2024 yılında yapılacağını belitti. 
Heyelanlı mahalleden gözyaşları arasında tahliye
Ordu’nun Aybastı ilçesine bağlı Sağlık Mahallesi’nde meydana gelen heyelanın ardından, vatandaşlar eşyalarını taşımaya başladı
5 bin kuyu açılması hedefleniyor
Çetin yaşam koşulları sebebiyle giderek su sıkıntısı yaşayan Asya ve Afrika kıtalarına Türkiye’den yardım eli uzandı. Vuslat Derneği tarafından Afrika...
ICR: Kanser kontrol edilebilir bir hastalığa dönüşebilecek
Kanserin ‘ilerlemeyi önleyici’ yeni nesil ilaçlar sayesinde uzun dönemli idare edilebilir bir hastalığa dönüşebileceği ileri sürüldü.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

Düşüncenizi Paylaşın

Önceki yazıyı okuyun:
Japonya en az 500 bin yabancı işçi alacak

Japonya'nın 2025'e kadar en az 500 bin yabancı işçi alacağı bildirildi.

Kapat