$ DOLAR → Alış: 5,68 / Satış: 5,70
€ EURO → Alış: 6,56 / Satış: 6,59

SON DAKİKA:

“Kursa giderek ressam olunmaz”

Yağmur Tanyıldız’ın röportajı için tıklayınız…

“Kursa giderek ressam olunmaz”
  • 03.10.2018
  • 162 kez okundu

Portremi çizip bana hediye etmesiyle tanıdım sevgili MEHMET YIRTICI’yı. Çizimleri adeta gerçek fotoğrafla birebir aynı. Biz de kendisiyle sohbet ettik ve yaptığı çizimler üzerine konuştuk. “Kursa giderek ressam olunmaz” diyen Mehmet Yırtıcı bugün sizlerle…

Hoş geldiniz Mehmet Bey. Karakalem çizimde gerçekten çok başarılısınız. Benim de portremi çizdiniz. Çok teşekkür ederim tekrar. Öncelikle seni tanıyabilir miyiz?

Merhaba, ismim Mehmet Yırtıcı. 23 yaşındayım, Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği bölümü öğrencisi olup; spor, sanat ve teknoloji aşığı bir insanım.

Çok güzel çizimlerin var. Bu merak nereden geliyor? Nasıl başladın çizim yapmaya?

Çizim yapmaya klasik bir yolla ilkokulda başladım diyebilirim. Resim öğretmenim Zehra Erkiletlioğlu’nun yönlendirmeleri ile zevkli bir hobi haline gelen çizim o gün bu gündür benimle birlikte.

Şu ana kadar özellikle kimlerin resmini çizdin?

Siparişlere ek olarak mutlu insanların portrelerini çizmek bana ayrı bir haz verdiği için önceliğim mutlu ve gülen insanların çizimleri oluyor.

Bir resmi bitirmek ne kadar zamanını alıyor?

Bir karakalem portreyi ortalama 6 – 8 saat arasında çiziyorum. Konsantre olma dereceme bağlı olarak bu süre değişkenlik gösterebiliyor.

Sadece portre mi çiziyorsun? Örneğin bir manzara resmi de çizer misin?

Genellikle portre çalışıyorum ara sıra natürmort ve figür de çiziyorum.

Karakalem çizim nedir? Nasıl yapılır?

Karakalem en eski sanat dallarından biri olup yakılarak kömür haline getirilmiş söğüt ve asma dalları ya da kurşun kalem kullanarak gölge ve ton farklılıklarıyla çizmek istediğimiz obje veya figürün dokulu kağıt üzerine aktarılmasıdır. Çizimin yapılışı aslında taslak çıkarmayla başlayan ve yaratıcılığınız ile tatmin olacağınız ana kadar devam eden bir süreçtir.

Peki başka ne tür tekniklerle çizim yapıyorsun? Bu tekniklerden bahseder misin?

Portrelerimi geleneksel olarak bildiğimiz kurşun kalemlerle ve “Dry Brush” tekniğinde kullanılan yağlı boya, makine yağı ve çeşitli uçlara sahip samur fırçaları da kullanarak karma bir teknik ile çiziyorum. Çizim malzemeleri reyonunda bulamayacağınız materyallerden de yararlandığım oluyor.

Çizim yapmanın ne gibi zorlukları var?

Çizim yapmak ilginç ve bazen yıldırıcı bir iş olabiliyor. Giderek yeteneğinizi ve çizim tutkunuzu geliştirmeniz gerekiyor. Temel zorluklar ise burada ortaya çıkıyor. Tekrara düşmemek, malzemeleri doğru seçmek, gerçekçiliği yakalamak ve her detayı görme zorunluluğu gibi zorlukları vardır diyebilirim.

Karakalemde önemli olan noktalar var mıdır? Gölgelendirme gibi…

Tabi ki öncelikle ressamın motivasyonu çok önemlidir. Ardından kullanılacak malzemelerin kalitesi ve işe uygunluğu önemlidir. Çizim sürecinde ressam ve malzemeleri tamam ise geriye çizilecek fotoğraf veya objenin görünürlüğü, netliği kalır. Gölgelendirme, tonlama gibi unsurlar tekniğin içerisindeki küçük noktalardır.

Çizim yapabilmek bir yetenek midir? Yoksa çalışarak da olur mu?

Çizim, özel yetenek ile ortaya çıkıp çalışma ve pratik ile geliştirilebilen bir sanattır. Yeteneği olmadan çizim yapabilen bir ressam dahi yoktur. Kalemi elinize alıp birşeyler karalamaya başlıyorsanız mutlaka bu konuda bir yeteneğiniz vardır ve keşfedilmeyi bekliyordur. Doğru çalışmaları yaparak tekniğinizi ve çizim kalitenizi artırmanız mümkündür.

Ressam olmak isteyen ya da resim öğretmeni olmak isteyen ya da kendisi hobi olarak çizim yapmak isteyenlere tavsiyelerin nelerdir?

Yeteneğinize güvenin ve vazgeçmeden her bulduğunuz fırsatta çizmeyi sevdiğiniz bir objeyi tekrar tekrar çizerek kendinizi geliştirin. Kullanacağınız resim malzemelerini seçerken mutlaka araştırma yapıp doğru ve kaliteli olanlarını seçin çünkü işe uygun olmayan malzeme ile istenilen sonuca ulaşmak çok zordur ve bu da sizi başarısızlık hissine sürükler. Şimdiye kadar hiçbir resim kursuna gitmediğimi belirtmek isterim. Resim kursuna giderek ressam olunmaz.

Daha önce sergi açtınız mı? Açmadıysanız açmayı düşünür müsünüz?

Henüz sergi açmadım. Sergi için hazırladığım özel çizimlerim ve hazırlıklarım mevcut.

Sizce en büyük Türk kimdir? Ve son olarak neler söylemek istersiniz?

Benim için en büyük Türk tartışmasız Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’tür. İşgal altındaki bir devletten yok olma tehlikesi ile karşı karşıya olan bir milleti adeta şaha kaldıran Ulu Önder’in 1923 yılında yapmış olduğu bir konuşmada güzel sanatların önemi vurgulayan sözleri ile bitirmek isterim.
“İnsanlar olgunlaşmak için bazı şeylere muhtaçtır. Bir millet ki resim yapmaz, bir millet ki heykel yapmaz, bir millet ki tekniğin gerektirdiği şeyleri yapmaz; itiraf etmeli ki o milletin ilerleme yolunda yeri yoktur. Halbuki bizim milletimiz, gerçek özellikleriyle uygar ve ileri olmaya layıktır. Ve olacaktır.” *Atatürk’ün Söylev ve Demeçleri II , s.67

 

Röportaj : Yağmur Tanyıldız

Etiketler: / / / / / /

31 Mart’ta gereken dersi vermemiz gerekiyor
CHP Genel Başkan Yardımcısı Salıcı, "Dün üye olanından en eski üyesine kadar hep beraber, CHP'nin bütün insan kaynağını harekete geçirip...
Cumhurbaşkanı Erdoğan Moldova’da
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Moldova Cumhurbaşkanı Dodon tarafından Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda resmi törenle karşılandı.
Altan kardeşler ile Nazlı Ilıcak’ın cezasının gerekçesi açıklandı
FETÖ'nün medya yapılanmasının "darbe çağrışımı" davasında, Ahmet Altan, Mehmet Altan ve Nazlı Ilıcak'ın da aralarında bulunduğu 6 sanığa verilen ağırlaştırılmış...
AB halkının yüzde 22,5’i yoksulluk sınırında
AB vatandaşlarının yüzde 22,5'i yoksulluk sınırında yaşıyor. Yoksulluk sınırında yaşayanların oranının en yüksek olduğu ülke Bulgaristan, en düşük olduğu ülke...
Katma değerli ürünün ilk şartı ‘Ar-Ge’
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, "Burada yatırım ve büyük bir sabır gerekiyor. Yüksek katma değerli ürün ortaya koymanın...
TSK’ya 3 yeni modüler üs bölgesi
100 Günlük İcraat Programı kapsamında 3 modüler üs bölgesi TSK'ya teslim edildi. Havan atışlarına karşı güçlendirilmiş yapıda taşınabilir yaşam üniteleri,...
İslam karşıtlığı özünde bir nefret suçudur
Adalet Bakanı Gül, "İslam karşıtlığı bir insan hakkı ihlali ve özünde bir nefret suçudur. Hukuk temelinde ele alınması ve yanıt...
Meteorolojiden sağanak uyarısı
Türkiye genelinde yarın havanın parçalı ve yer yer çok bulutlu olacağı, bazı yerlerde sağanak, gök gürültülü sağanak görüleceği tahmin ediliyor.
Çavuşoğlu: Rezidansa bugün girilmesini umut ediyoruz
Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, "Dün akşam maalesef rezidansta soruşturma gerçekleşmedi. Suudiler ailesinin olduğunu iddia ettiler. Bugün buraya girilmesini umut ediyoruz." dedi.
“Doğru hasta, doğru doktor, doğru yöntem”
YAĞMUR TANYILDIZ'ın röportajı için tıklayınız...
Bakan Soylu’dan Kaşıkçı açıklaması
ANKARA AA Editör Masası’na konuk olan ve gündeme ilişkin açıklamalarda bulunan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Suudi Gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın Suudi...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

Düşüncenizi Paylaşın

Önceki yazıyı okuyun:
Anne sütü yaşam boyu kronik hastalık riskini azaltıyor

Samsun'da Emzirme Haftası etkinlikleri kapsamında yeni doğum yapan anneler ile anne adaylarına, bebeklerin sağlıklı gelişiminde anne sütünün önemi anlatıldı.

Kapat