$ DOLAR → Alış: 5,99 / Satış: 6,01
€ EURO → Alış: 6,82 / Satış: 6,85

SON DAKİKA:

Kurtulmuş: “Türkiye, yeni dünyanın mihenk taşı, nirengi noktasıdır”

Kurtulmuş: “Türkiye, yeni dünyanın mihenk taşı, nirengi noktasıdır”
  • 08.03.2018
  • 381 kez okundu

BERLİN

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, Türkiye’nin, yeni dünyanın mihenk taşı, nirengi noktası olduğunu söyledi.

Almanya’da, 52. Berlin Uluslararası Turizm Borsası Fuarı (ITB) kapsamında Türkiye’nin Berlin Büyükelçiliğinde verilen resepsiyonda konuşan Kurtulmuş, yeni bir dünya kurulurken Türkiye’nin bölgesinin en önemli istikrarlı ülkesi olarak bundan sonraki on yıllara damgasını vuracağını dile getirdi.

Bakan Kurtulmuş, “Türkiye, doğu ile batının, kuzey ile güneyin ortasında bir köprüdür demiyorum, Türkiye, yeni dünyanın mihenk taşı, nirengi noktasıdır. Yeni bir dünya kurulacak, Türkiye olmadan bu dünyanın anlamlı bir hale gelmesi mümkün değildir. Türkiye olmadan kurulacak yeni dünyanın bir denge kurabilmesi de mümkün değildir.” dedi.

Türkiye’nin etrafında gerçekleşen tüm siyasi oyun ve siyasi gelişmelerin, bir doğum sancısının ayak sesleri olduğunu vurgulayan Kurtulmuş, yeni bir dünya kurulurken “Bu dünyanın kurulmasında Türkiye yer almasın, diskalifiye olsun.” gibi düşünceleri ve kendisine dayatılan siyasi gündemi Türkiye’nin asla kabul etmeyeceğini, elinin tersiyle bir kenara iteceğini belirtti.

Bölgedeki istikrarsızlıkların ortadan kaldırılması, doğu ile batı arasında gerginlik ve düşmanlık oluşturan siyasetlere prim verilmemesi noktasında, vekalet savaşları üzerinden Ortadoğu halklarının paramparça edilmesi senaryosuna Türkiye’nin itibar etmeyeceğini ve bu senaryoyu milletin ferasetiyle, siyasi kararlılığıyla bozacağını kaydeden Kurtulmuş, Türkiye’nin, yeni dünyanın kurulmasında bir şekilde kenara itilmesinin kabul edilmeyeceğini Zeytin Dalı Harekatı’yla gösterdiğini anlattı.

Türkiye’yi terör örgütleriyle köşeye sıkıştırmaya çalışanların, Türkiye’nin ulusal güvenliğine kastetmiş eli kanlı canileri, terör örgütlerini el birliğiyle silahlandırdığına dikkati çeken Kurtulmuş, şöyle devam etti:

“Zannettiler ki Türkiye kenara sıkışır, diz çöker, sesini çıkarmaktan vazgeçer. Hayır, öyle olmayacak. Türkiye, Fırat Kalkanı Operasyonu’nda ortaya koyduğu başarıyı Allah’ın izniyle askerimizin ve milletin kararlılığıyla Zeytin Dalı Harekatı’nda da gösterecek. Türkiye, sınırlarının güvenliğini sağladığı gibi kendisine yönelecek tüm tehditleri kırıp bir kenara atacak, büyük Türkiye olma yolunda yürüyecektir. En kısa zamanda tam başarıyla bu operasyonun biteceğine olan inancımı tekrarlamak istiyorum. Nasıl oluyor da bizim müttefikimiz zannettiğimiz ülkeler burnumuzun dibindeki terör örgütlerine destek oluyor, nasıl oluyor da en ileri silahları veriyor. Bu sorunun cevabı aslında çok basit: Ortadoğu’da ikinci Sykes-Picot’u oyuna koymak istiyorlar. Birincide ortaya koydukları ‘böl-parçala-yönet’ siyasetini yeniden tamamlamak istiyorlar. Ortadoğu’yu daha fazla bölmek, parçalamak istiyorlar.”

Bazı ülkelerin çıkarlarının, Türkiye’nin çıkarlarıyla çatıştığını dile getiren Bakan Kurtulmuş, kimilerinin ulusal çıkarlarının “böl-parçala-yönet”te, Türkiye’nin ise ulusal çıkarının bölge halklarının bütünleşmesi ve daha fazla kardeşliğinde olduğunu kaydetti.

Türkiye’nin ileri bir şekilde gelişen, kalkınan, demokrasisini geliştiren bir ülke olarak dünyanın tüm milletleriyle iyi ilişkilerini geliştirmeye devam edeceğini anlatan Kurtulmuş, “Bizden kimseye karşı düşmanlık gelmez. Biz sadece ve sadece zalimlere karşı düşmanlık ederiz, zalimlerin karşısında yer alırız, zalimlerin karşısında da asla boyun eğmeyiz.” değerlendirmesinde bulundu.

“2018’de 38 milyon turist bekliyoruz”

Türk turizminin son dönemde yakaladığı ivmeye de değinen Kurtulmuş, Türkiye olarak bu yıl 38 milyon turist rakamına ulaşmayı hedeflediklerini aktardı.

Türkiye ekonomisinin genel olarak ve turizminin özelde krizlere dayanıklılığını göstermesi bakımından geçen yılların önemli olduğunu ifade eden Kurtulmuş, ITB’de 8 tur operatörünün temsilcileriyle görüştüğünü ve bazılarının Türkiye’ye rezervasyonlarının yüzde 50 seviyesinde arttığını, kimilerinin ise yüzde 100’e yakın bir artış kaydettiklerini söylediklerini belirtti.

Kurtulmuş, trendlerin böyle sürmesi halinde Türkiye’nin 2018 yılında 38 milyon turist trendini aşıp rekor bir seviyeye ulaşacağını, 2019’da ise turizm sektöründe belki de tarihi rekorları kıracak duruma geleceğini vurguladı.

Almanya ile ilişkiler

Türkiye ile Almanya arasındaki ilişkilerin ciddi şekilde düzelme yoluna girdiğini dile getiren Kurtulmuş, “Her iki ülkede de ilişkilerin düzeltilmesi için samimi bir niyetin olduğunu söylemek isterim. Türkiye ile Almanya, güçlü tarihi ilişkileri olan iki ülkedir.” ifadelerini kullandı.

Almanya’nın İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra yeniden yükselmesini sağlayan en önemli faktörlerden birinin hiç şüphesiz Türkiye’den gelen Türklerin cesaretli, kararlı, çalışkan katkıları olduğuna dikkati çeken Kurtulmuş, şöyle konuştu:

“Eğer Türkiye’den gelen vatandaşlarımızın, o günkü adlarıyla Alamancı kardeşlerimizin o yürekli, fedakar çalışmaları olmasaydı hiç kuşkusuz bugün ‘Almanya mucizesi’ diye bir mucizeden bahsetmek mümkün olmayacaktı. Bu ülkenin ekonomik ve teknolojik gelişmesinde Türklerin alın teri, bilek gücü vardır, zihin gücü vardır, samimi emekleri vardır, gayretleri vardır. Almanya toplumunun önemli parçası olan on binlerce iş adamıyla, büyük şirketleriyle Almanya’daki Türk toplumu, bu toplumun ayrılmaz bir parçası olmuştur. Almanya ile Türkiye arasındaki ilişkiler birtakım gerginliklerle bir kenara bırakılacak, ihmal edilecek ilişkiler değildir. Avrupa’daki geçen seçimlerin oluşturduğu negatif havayı bir kenara bırakarak, Türkiye üzerinde oluşturulan siyasi algıları bir kenara bırakarak Almanya ile Türkiye arasında yeni bir dönemin başlamakta olduğunu görmekten memnuniyet duyuyoruz.”

Etiketler: / / /Bayburtlu işçi emeklisinin saat merakı
İşçi olarak gittiği Almanya'da 2004 yılında emekli olarak memleketi Aydıntepe'ye dönen Hasan Atmaca, yurt dışında pazarlardan satın aldığı eski cep...
Bayram tatilinin ikinci gününde kazalar 24 can aldı
Kurban Bayramı tatilinin ikinci gününde yurdun çeşitli illerinde meydana gelen trafik kazalarında 24 kişi yaşamını yitirdi, 114 kişi yaralandı.
Eski Şırnak vali yardımcısı ByLock’tan tutuklandı
Gaziantep'te Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) yönelik yürütülen soruşturma kapsamında gözaltına alınan eski Şırnak vali yardımcısı tutuklandı.
Bayram tatili İstanbul trafiğini rahatlattı
İstanbul'da yaşayan vatandaşların büyük çoğunluğunun 9 günlük Kurban Bayramı tatili için il dışına çıkması, şehir içindeki trafiği büyük ölçüde azalttı.
TDV İslam Ansiklopedisi’nden ‘Hac ve Kurban’ dosyası
Hac ve kurban ibadetleriyle ilgili ansiklopedide yer alan 106 madde, web sayfası anlayışı ile yeniden tasarlanan "Elektronik Ansiklopedi"nin dosya bölümünde...
Myanmar’da 24 binden fazla Arakanlı Müslüman öldürüldü
Ontario Uluslararası Kalkınma Ajansı'nın araştırmasına göre, Myanmar'da 24 binden fazla Arakanlı Müslüman katledildi. Araştırma raporunda 4 aylık bir bebeğin bile...
Afrika’nın ilk atıktan enerji üretim tesisi Etiyopya’da açıldı
Etiyopya’nın başkenti Addis Ababa’da açılan tesis, yıllık 185 gigavatsaat elektrik üreterek, başkentin ihtiyacının yüzde 25’ini karşılayacak.
Tatilciler Anadolu Otoyolu’nda 30 kilometrelik araç kuyruğu oluşturdu
Kurban Bayramı tatili için yola çıkan sürücüler, otoyolun Karadeniz bağlantı yolu olarak kullanılan Gerede gişelerinde 30 kilometre kuyruk oluşturdu.
Irak Federal Mahkemesi seçim sonuçlarını onayladı
Irak'ta 12 Mayıs'ta yapılan milletvekili seçim sonuçları federal mahkeme tarafından onaylandı.
Gaziantepli bıçakçılarda ‘kurban’ mesaisi
Gaziantep Kalesi çevresinde faaliyet gösteren bıçakçılarda yaklaşan Kurban Bayramı dolayısıyla yoğunluk yaşanıyor.
Kerkük-Erbil karayolu aylar sonra yeniden trafiğe açıldı
Bağdat'taki merkezi yönetim ile Erbil arasında yaşanan askeri gerginliğin ardından kapatılan Kerkük-Erbil karayolu aylar sonra tekrar trafiğe açıldı.
Bayram öncesi Sürmene bıçaklarına ilgi arttı
Trabzon'un bıçaklarıyla ünlü ilçesi Sürmene'de üretilen bıçaklara, Kurban Bayramı öncesi yoğun talep gösteriliyor.
AK Parti MYK’da devir teslim
AK Parti 6. Olağan Büyük Kongresi sonrasında belirlenen yeni MYK üyelerinin devir teslim töreni, AK Parti Genel Merkezi'nde gerçekleşti.
“Münbiç’te ortak devriye dönemine geçiliyor”
Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Münbiç yol haritasına ilişkin "Şu ana kadar birkaç günlük takvimde gecikmeler olsa da süreç aksamadan ilerliyor. Şimdi...
“ABD bölgede müttefik değil tebaa ve uydu arıyor”
Eski Tunus Cumhurbaşkanı Munsif el-Merzuki, "ABD yönetimi, bölgede müttefik ya da dost değil bilakis kendisine tebaa ve uydu arıyor. Bu...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

Düşüncenizi Paylaşın

Önceki yazıyı okuyun:
Beyoğlu’nda uyuşturucu operasyonu

Kapat