$ DOLAR → Alış: 3,91 / Satış: 3,92
€ EURO → Alış: 4,82 / Satış: 4,84

SON DAKİKA:

Macaristan’daki göçmeler Avusturya’ya ilerliyor

Macaristan’ın Bicske kentindeki istasyonda trenyoluna inen göçmenler Avusturya yönüne doğru ilerliyor.

Macaristan’daki göçmeler Avusturya’ya ilerliyor
  • 05.09.2015
  • 5.965 kez okundu

BICSKE

Suriye’deki savaştan kaçan göçmenler, Macaristan’dan Avusturya’ya doğru ilerliyor. Arbedede yaralandığı iddia edilen bir göçmen ise hayatını kaybetti.

Macar polisi, tren rayları üzerinde yaklaşık 15 kilometre yol alan yaklaşık 350 göçmeni, Bicske’deki istasyona 11 kilometre uzaklıktaki ilk istasyonda durdurmadı.

Polisin, trenyolunda ilerleyen göçmenleri Avusturya sınırına yakın Györ istasyonunda durduracağı ifade ediliyor.

1 kişi hayatını kaybetti

Diğer yandan, Macaristan Haber Ajansı, polise dayandırarak yaptığı haberde, trenden kaçış sırasında 51 yaşında bir Pakistanlının öldüğünü teyit etti.

Emniyetten yapılan açıklamada, olayların çıktığı istasyonun 800 metre ilerisinde yaralı bulunan Pakistanlı göçmenin ambulansta 50 dakika boyunca hayata döndürmeye çalışıldığı ancak tüm müdahalelere rağmen göçmenin hayatını kaybettiği belirtildi.

Macar polisi, Pakistanlı göçmenin ölüm sebebinin yapılacak araştırma sonunda açıklanacağını bildirdi.

Mülteciler, söz konusu göçmenin polis müdahalesi sonucu yaralandığını iddia etmişti.

Polis açıklamasında ayrıca, Bicske istasyonundaki yaklaşık 500 göçmene defalarca su ve gıda ihtiyaçlarının karşılanmasını teklif edildiği ancak göçmenlerin bu teklifi kabul etmeyerek raylara indiği ifade edildi.

Bu olaylardan sonra istasyonda bulunan yaklaşık 130 Macar gönüllü, göçmenlere yardım etmek üzere gruplar halinde Bicske’deki mülteci kampına gitti.

Budapeşte’de iki gün önce kaçak göçmenlere kapatılan Doğu İstasyonu’na girişlere dün sabah tekrar izin verilmiş, istasyon önündeki polislerin çekilmesiyle binlerce göçmen istasyona akın etmişti. Macar Devlet Demiryolları da Batı Avrupa’ya tren seferlerinin süresiz durdurulduğunu açıklamıştı.

Macaristan hükümetinden Avusturya’ya otobüsle götürme teklifi

Öte yandan Macaristan hükümeti, Keleti (Doğu) istasyonunda bulunan ve M1 otobanında Avusturya’ya yaya olarak geçmeye çalışan kaçak göçmenleri sınıra otobüsle götürmeyi teklif etti.

Macaristan Devlet Bakanı Janos Lazar, parlamentoda düzenlediği olağanüstü basın toplantısında ülkede bulunan göçmenlerin durumuyla ilgili açıklamalar yaptı.

Göçmenleri, trafik ve insan hayatının tehlikeye atılmaması için hükümetle işbirliği yapmaya davet eden Bakan Lazar, “Keleti garına ve Avusturya’ya yaya olarak geçmek için bugün M1 otobanına çıkan göçmenlere Macaristan-Avusturya sınır geçiş noktası olan Hegyeshalom’a otobüslerle götürülmesi teklif edilecek” dedi.

Bakan, göçmenlerin otobüslerle sınıra götürülmelerinin otomatikman sınırı da geçebilecekleri anlamına gelmediğini kaydederek “Bu konuda Avusturya hükümetinin de onayı gerekli. Macaristan göçmenleri sisteme kaydetmeye devam edecek” ifadesini kullandı.

Lazar, göçmenlerin sınıra taşınması için 100 otobüs hazırlanacağını, bu konuda ilgili makamların İçişleri Bakanlığı ile birlikte gerekleri adımları atmaya başladığını dile getirdi.

Yaklaşık bin 200 göçmenin Avusturya sınırına doğru ilerlediği bilgisininAvusturya hükümetine iletildiğini ifade eden Lazar, göçmenlerin otobüslerle Avusturya sınırına taşınması konusunda Avusturya hükümetinden cevap beklediklerini söyledi.

Göçmenlerin durumunun zorlaşmasının Almanya’nın çelişkili açıklamalarından kaynaklandığını ileri süren Lazar, Alman hükümetinin hukuki bakışının şimdi bile açık olmadığını belirtti.

Macaristan Emniyet Müdürlüğü Sözcüsü de M1 otobanında bin 200 mültecinin, tren yollarında ise 300 kişinin Avusturya’ya yaya olarak ilerlediğini ayrıca Bicske tren istasyonunda kalan 300 kişinin ise polisin işbirliği teklifini kabul ederek mülteci kampına götürüldüğünü açıkladı.

Etiketler: / /‘Bir gece ansızın gelebiliriz’ sözü her yer için geçerli
Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: 'Bir gece ansızın gelebiliriz' sözü her yer için geçerli
Türkiye ile Nijerya ilişkileri Osmanlı Devleti’ne dayanıyor
Nijeryalı akademisyen Dr. Muhammed: Türkiye ile Nijerya ilişkileri Osmanlı Devleti'ne dayanıyor
Çiftlik Bank’ın kurucusu kırmızı bültenle aranacak
Adalet Bakanı Gül, Çiftlik Bank'ın kurucusu Mehmet Aydın'la ilgili, "Bu kişiyle ilgili kaçtıysa da başka bir şey olduysa da kırmızı...
Savunma sanayisi ihalelerinde düzenleme
Savunma projelerinde SSM'nin tabi olduğu usul ve esaslar, Müsteşarlığın sermayesinin yarısından fazlasında sahipliğinin bulunduğu kuruluş ve işletmeleri de kapsayacak.
Kamu bilişimcileri ‘siber güvenliği’ tartışacak
Kamu Bilişimcileri Derneği tarafından düzenlenecek Kamu Siber Güvenlik Zirvesi'nde kamuda siber saldırılara ilişkin zafiyetler ele alınacak, siber güvenliğin sağlanmasına ilişkin...
TSK’ya 8 yeni SİHA
Türk Silahlı Kuvvetlerinin envanteri, yeni silahlı insansız hava araçlarıyla güçlendi.
Türkiye ve Katar’ın ‘siber güvenlik’ iş birliği güçleniyor
TÜBİTAK ve Katar Ulusal Araştırma Fonu, kritik altyapıların korunmasını ve siber tehditlere karşı güçlendirilmesini amaçlayan 2 araştırma ve teknoloji geliştirme...
Dünyada 2 milyar insan ‘kirli’ su içiyor
Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre, 2 milyar insan içme suyu olarak kirli suları kullanmak zorunda kalıyor.
‘1 yıl yağış olmasa bile İstanbul’un su sıkıntısı yok’
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Uysal, İstanbul barajlarında doluluk oranının yüzde 90'lar seviyesine ulaştığını belirterek, "Yaklaşık bir yıl yağış olmasa bile...
Son süreçte yaşadıklarımız tezgahın boyutlarını gösterdi
Cumhurbaşkanı Erdoğan "Son süreçte yaşadığımız her tecrübe her başarı, indirdiğimiz her maske, ülkemize kurulan tezgahın boyutlarını da gözler önüne sermiştir....
Mehmetçiğin kıyafeti sıkı denetimden geçiriliyor
Askerlerin giydiği kıyafetler ile kullandığı malzemeler laboratuvarlarda, kimyasal, fiziksel ve performans testlerden geçirilerek sıkı denetime tabi tutuluyor.
İşçiler iş bırakınca sokakları belediye başkanı ile personel temizledi
Hatay'ın Dörtyol ilçesinde temizlik işlerini yürüten yüklenici firmanın belediyeden alacağı olduğunu iddia ederek işçilerini çekmesi üzerine belediye başkanı ve belediye...
AŞTİ ve ANKAPARK’ın geleceği belli oldu
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Tuna, AŞTİ'nin bulunduğu yerde devam etmesi durumunun söz konusu olduğunu, ANKAPARK'ın tamamlanması için de çalışmaları yürüttüklerini...
Türkiye ihracatının en değerli ürünü ‘mücevher’
Türkiye'nin 2017 yılı ihracatında kilogram değeri bakımından en değerli ürün mücevher oldu.
ABD’nin Kudüs kararından bu yana 562 Filistinli çocuk gözaltına alındı
İsrail güçlerinin, ABD Başkanı Donald Trump'ın Kudüs'ü "İsrail'in başkenti" olarak tanıması ve Tel Aviv'deki Büyükelçiliği kutsal kente taşıma kararından bu...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

Düşüncenizi Paylaşın

Önceki yazıyı okuyun:
‘Filenin Sultanları’ Belçika’yı yendi

A Milli Bayan Voleybol Takımı, Belçika ile oynadığı hazırlık maçından 3-2 galip ayrıldı.

Kapat