$ DOLAR → Alış: 6,06 / Satış: 6,09
€ EURO → Alış: 6,78 / Satış: 6,81

SON DAKİKA:

Mağarada bekletilen ‘Türk rokforu’ Fransızların da ilgisini çekti

Fransa Ulusal Hayvancılık Araştırma Enstitüsünden uzmanlar, Karaman’ın Ayrancı ilçesine bağlı Üçharman köyünde doğal yöntemlerle üretilen ve yerin 36 metre altındaki mağarada bekletilerek muhafaza edilen “Divle Obruk Peyniri”ni inceledi.

Mağarada bekletilen ‘Türk rokforu’ Fransızların da ilgisini çekti
  • 12.10.2016
  • 619 kez okundu

KARAMAN

Karaman’ın en eski yerleşim yerlerinden Üçharman köyü, geçimini hayvancılıktan sağlıyor. Eski adı Divle olan köyde köyde koyun ve keçi sütünden üretilip, mağarada bekletilen peynirler, “Türk rokforu” olarak nitelendiriliyor ve dünyanın en kaliteli peynirleri arasında gösteriliyor.

Fransız uzmanlara peynir hakkında bilgi veren Üçharman Muhtarı Cenan Kütahyalı, peynir yapımının hava şartlarına göre nisan veya mayıs aylarında başladığını söyledi.

“Kilosu 50 liradan satılıyor”
Meralarda doğal ortamda yayılan koyunlardan sağılan sütün, kaynatılıp mayalanmasından sonra peynir haline getirildiğini ifade eden Kütahyalı, şöyle devam etti:

“Peynir keselere konulup, suyunun akması için bir süre bekletilir. Ovalanıp, kuzu ve oğlak derisine basıldıktan sonra mağaraya konulur. Mağarada bulunan bakteriler deriyi kızıla çevirirken, içindeki peynire de özel bir tat ve aroma katıyor. Ekim ayının gelmesi ile peynirler obruktan çıkarılıyor. Peynirin kilosu bu yıl 45-50 liradan satılıyor.”

Kütahyalı, piyasada “Divle Obruk peyniri” diye satılan birçok ürünün, peynirlerine zarar verdiğini dile getirerek, markalaşma amacıyla Coğrafi İşaret Tescil Belgesi alabilmek için başvuruda bulunduklarını bildirdi.

“Bu peynir çok özel”
Fransa Ulusal Hayvancılık Araştırma Enstitüsünden Dr. Jean Mare Gautier de bir konferansa katılmak için Türkiye’ye geldiklerini belirtti.

Antalya’daki konferans sonrası hayvan çiftliklerine ziyaretlerde bulunduklarını aktaran Gautier, “Küçükbaş hayvancılık üzerine araştırma yapıyorum. Peynir ise özel ilgi alanım. Ülkemde Rokfor peynirinin üretildiği kasabada araştırmalar yaptım. Rokfor’u ve bu kasabayla anılan peynirini çok iyi biliyorum. Buradaki peynirin ‘Türk rokforu’ diye adlandırıldığını duyunca, gelip yerinde görmek istedim.” diye konuştu.

Rokfor ve Divle peynirlerin benzeyen yönleri olduğuna işaret eden Gautier, şunları kaydetti:

“Coğrafi olarak Rokfor ile burası birbirine çok benziyor. Rokfor peyniri de buradaki gibi mağarada üretiliyor. İsmini, üretildiği yerden alıyor. Fransızlar mağaradaki bakteriyi, mayayı izole ettiler. Endüstriyel hale getirdiler. Aradaki fark bu. Burada ise bakterinin üretilme durumu yok. Bu peynir çok özel. Rokfordan farklı olarak, keçi derisinde muhafaza ediliyor. Bu çok özgün bir durum. Eğer geliştirirseniz, bu özellik Divle Obruk peynirini dünyada tek yapabilecek bir unsur.”

Aynı enstitüde görevli Dr. Jacques Holt ise “Bu köyün inanılmaz fantastik bir coğrafyası var. Bu mağarada üretilen ürün çok özgün. Bu peyniri dünyanın bilmeye hakkı var. Dünya bunu tanımalı. O yüzden organize olup, bu ürünün standartlaştırılması, ticari olarak üretilmesi lazım.” ifadelerini kullandı.

Etiketler: / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

Düşüncenizi Paylaşın

Önceki yazıyı okuyun:
’28 Şubat mağdurları’ndan Cumhurbaşkanı Erdoğan’a mektup

Van'da, FETÖ nedeniyle 28 Şubat sürecinde mağdur olduklarını iddia eden bir grup, taleplerini içeren mektupları Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a gönderdi.

Kapat