$ DOLAR → Alış: 6,04 / Satış: 6,06
€ EURO → Alış: 6,73 / Satış: 6,76

SON DAKİKA:

MAHKEMESİZ İSİM VE SOYİSİM DÜZELTME

Avukat Alper Osman Genç
Avukat Alper Osman Genç
  • 09.10.2018
  • 727 kez okundu

5490 sayılı Nüfus Hizmetleri Kanunu’nda yapılan düzenlemeyle, İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünce, mahkeme kararı aranmaksızın isim ve soyisimlerde yazım ile imladan kaynaklanan anlam değişikliklerinin düzeltilmesine başlandı. Ad ve soyadlarındaki yazım yanlışlarının yanı sıra çirkin, iğrenç veya gülünç olan soyisimlerini değiştirmek isteyenler yerleşim yerlerindeki Nüfus Müdürlüğüne müracaat ederek değişiklik talep edebiliyor. Bu şekilde yapılan taleplerde bir kereye mahsus olmak üzere mahkeme kararı aranmıyor.

Bir Dilekçeyle Düzeltme

Düzenleme ile 2525 Sayılı Soyadı Kanunu’nun 3. maddesine aykırı soyadları ile yazım ve imla hatası veya düzeltme işareti kullanılmamasından kaynaklanan anlam değişiklikleri bulunan ad ve soyadları, mahkeme kararı aranmaksızın İl veya İlçe İdare Kurulunun vereceği kararla değiştirilebiliyor.

Soyadı Kanunu’nun 3. maddesi; “Rütbe ve memuriyet, aşiret ve yabancı ırk ve millet isimleriyle umumi edeplere uygun olmayan veya iğrenç̧ ve gülünç̧ olan soyadları kullanılamaz.” hükmünü getiriyor. Buna göre isim veya soyisimlerinde yazım veya imla hatası bulunanlarla birlikte; çirkin, iğrenç veya gülünç ifade olan kişiler de bu kapsamda mahkemeye gitmeden değişiklik talebini Nüfus Müdürlüğünden talep edebilecek.

Müracaatlar Nüfus Müdürlüğüne

Ad ve soyadlarında değişiklik yapmak isteyenler, yerleşim yerlerindeki Nüfus Müdürlüğüne müracaat edecek. Yerleşim yeri dışındaki Nüfus Müdürlüklerine yapılan müracaatlar kabul edilmeyecek. Yurt dışında bulunanlar ise ad ve soyadı değişikliğine ilişkin talepleri için dış temsilciliklere başvurabilecek. Dış temsilcilikler tarafından bu talepler İl veya İlçe İdare Kurullarınca değerlendirilmek üzere başvuru yapanların aile kütüğünde kayıtlı olduğu yerin Valilik veya Kaymakamlığına bildirilecek. Cezaevindeki hükümlüler ise Cumhuriyet Savcılığı kanalıyla müracaat edebilecek.

Eş ve Çocuklar Dâhil

Kimliklerdeki hatalı yazımlarda, soyadını değiştiren erkek ise kendisiyle beraber varsa eşi ve müracaat tarihinde ergin olmayan çocuklarının da soyadlarını düzelttirebilecek. Soyadını değiştiren kadın ise kendisiyle beraber varsa ergin olmayan çocuklarının da soyadlarındaki hatalı yazımları değiştirebilecek.

Ayrıca ayırt etme gücüne sahip olup yaşlılığı, engeli veya ağır hastalığı sebebiyle işlerini gerektiği gibi yapamayan kişilerin, kendi istekleri üzerine verilen ve kesinleşmiş olan kısıtlama kararı bulunması halinde ad ve soyadı değişikliğine ilişkin talepleri de kabul edilecek.

Türk vatandaşlığını kaybedenlerin “Mavi Kartlılar Kütüğü”ndeki ad ve soyadlarının düzeltilmesine ilişkin talepler ile ölmüş kişiler adına yapılan değişiklik talepleri ise kabul edilmeyecek.

ZİYARETÇİ YORUMLARI
  1. Orhan hangeldi dedi ki:

    Hem gazetenize, hem de Avukat Alper beye teşekkür ederim… Bir arkadaşım soyadını değiştirecekti, fakat bürokrasiden korkusuna cesaret edemiyordu… Bu yazıyı okuyunca eminim o da hemen müracaat edecek :))

YORUM YAZ

Düşüncenizi Paylaşın

Önceki yazıyı okuyun:
DERS ÇALIŞMAYA HAZIRLANMA (1)

Kapat