$ DOLAR → Alış: 3,96 / Satış: 3,97
€ EURO → Alış: 4,88 / Satış: 4,90

Maliye Bakanı Ağbal’dan ‘hurda araç’ açıklaması

Maliye Bakanı Ağbal, 1997 model ve daha eski taşıtların hurdaya ayrılmasına ilişkin düzenlemenin 2,1 milyon aracı kapsadığını belirtti.

Maliye Bakanı Ağbal’dan ‘hurda araç’ açıklaması
  • 08.05.2017
  • 517 kez okundu

ANKARA

Maliye Bakanı Naci Ağbal, NTV canlı yayınında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu ve soruları yanıtladı.

Yeniden yapılandırma düzenlemesine ilişkin bir soru üzerine Ağbal, yürürlüğe giren düzenlemede ocak ayındaki ödemelerin mayısa ertelendiğini anımsattı. Mayısta mutlaka ve mutlaka bütün mükelleflerin ister peşin ister taksitle ödemesini yapması gerektiğine dikkati çeken Ağbal, “Biliyorsunuz önceki yeniden yapılandırma kanununa özel bir hüküm koyduk. Yeniden yapılandırmaya müracaat etmiş bir vatandaşımız ilk iki taksitini yatırmazsa kanunun getirdiği imkanlardan yararlanma şansını kaybediyor.” diye konuştu.

“Mayıs ayında ödemelerini mutlaka yapmaları gerekiyor”

Söz konusu düzenlemede, peşin veya taksitle ödemelerde mayısa kadar ödenmemiş borçları nedeniyle bazı mükelleflerin sistem dışına çıktıklarını anlatan Ağbal, ocak ayında bu kişilere yasal bir düzenlemeyle bir şans daha verdiklerini hatırlattı. Ağbal, şöyle devam etti:

“Borcunu yapılandırmış tüm mükelleflerimizin, ister peşin ister taksit olsun mayıs ayında ödemelerini mutlaka yapmaları gerekiyor… Vatandaşlarımızdan özellikle istirham ediyorum, bunun telafisi yok. Yeni yapılandırma kanunu hiçbir şekilde ödenmeyen dönemler için yeni bir imkan sunmuyor. ‘Ben mayıs ayında bu taksitimi veya peşin ödememi yapmayayım da yeni gelen yeniden yapılandırma kanunundan yararlanayım’ diye düşünüyorlarsa kanuna özel hüküm koyduk, mayıs ayında taksitini ödemeyenler yeni yapılandırma kanunundan yararlanamıyorlar.”

“Ödevlerini yerine getiren kim varsa kapımız açık”

Ağbal, yarın TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda görüşülmesi planlanan “Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi”ndeki “Tecil Müessesesi” hakkında da bilgi verdi. Mevcut bir tecil müessesesi bulunduğunu hatırlatan Ağbal, şöyle devam etti:

“Zaman zaman yeniden yapılandırma kanunları çıkarıyoruz ama bu yapılandırmalardan yararlanan mükellef grupları içinde aslında borcunu ödeme imkanı olduğu halde ödemeyenler de var. Bir taraftan da gerçekten çok zor durumda olan mükellefler bulunuyor. İyi gününde, parayı kazandığı günde sorumlu bir vatandaş bilinciyle borcunu yatıran da var. Dolayısıyla dedik ki ‘artık ileriye dönük genel yeniden yapılandırma kanunları çıkarmayalım, bu doğru bir yaklaşım değil.’ Vatandaşın yeniden yapılandırma talebini değerlendiren yeni bir sistem kuralım. Var olan tecil düzenlemesini kolaylaştıracak yeni bir müessese getirdik. Yaptığımız sistem gayet basit. Maliye Bakanlığına sunacağı belgelere göre, mali durumu zor durumda olan mükelleflerimize imkan sağlıyoruz.”

Söz konusu düzenlemeden en az 3 yıl süreyle vergi mükellefi olan, iyi niyetle yükümlülüklerine uyan ve geriye dönük 1 yıldan fazla vergi borcu olmayan mükelleflerin yararlanabileceğini anlatan Ağbal, “Yani borç biriktirmeyin, vergi dairesine olan borçlarınızı ödememek için bin bir türlü işler yapmayın.” ifadelerini kullandı.

“Düzenlemeye kaza sonucu hurdaya çıkan araçlar da dahil”

Ağbal, ekonomik ömrünü tamamlamış araçlara yönelik düzenlemeye ilişkin soru üzerine devlet olarak karayollarında eski modelli, ekonomik ömrünü tamamlamış araçların seyretmesini çok doğru bulmadıklarını ifade etti. Öte yandan bu araçların yıllar itibarıyla Motorlu Taşıtlar Vergilerinin de biriktiğine işaret eden Ağbal, bu taşıtların vergi ve cezaları ile faizlerinin de bulunduğunu söyledi.

Düzenleme kapsamında kaybolduğuna dair emniyet makamlarına bildirimde bulunulan ve buna ilişkin bilgi/belgeleri olan 2005 yılı öncesi model yıllarındaki araçların terkin edilmesi kaydıyla vergi ve cezalarından vazgeçileceğini aktaran Ağbal, kaza yaparak tamamen hurdaya çıkan, gerekli muayene ve kontroller sonucunda kullanılamaz hale geldiği teknik raporlarla tespit edilen model yılı 2005’ten eski araçların da düzenlemeye dahil edildiğini bildirdi.

Ağbal, söz konusu düzenleme kapsamına giren ekonomik ömrünü tamamlamış araç sayısına ilişkin bir soruya karşılık da “Arkadaşların yapmış olduğu çalışmada Motorlu Taşıtlar Vergisi borcu bulunup, 20 yaş ve üstünde model yılı olan motorlu araç sayısı yaklaşık 2,1 milyon. Bunların yaklaşık 355 bini kamyon, kamyonet, çekici, 1,6 milyonu otomobil, arazi taşıtı, motosiklet gibi araçlar. 100 bin civarında da minibüs, otobüs, panelvan var. Yaklaşık 2,1 milyon araç diyoruz ama tabii aracın kullanılamaz durumda olması önemli. Fenni muayenelerini yaptırmış, kullanılabilir araçlar bakımından başvuru olacağını düşünmüyorum.” ifadelerini kullandı.

Etiketler: / /125 milyar liralık ‘süper teşvik’ için geri sayım
Ekonomi Bakanlığınca, Proje Bazlı Teşvik Sistemi kapsamında hayata geçirilecek 19 firmaya ait toplam yatırım tutarı 125 milyar lira olan 23...
Sanal oyunla 8 ayda 90 milyon lira toplamışlar
Kayseri merkezli Anadolu Farm şirketinin Çiftlik Bank benzeri yapılanmayla sanal oyun üzerinden üyelerinden para topladığı belirlendi.
Afrin tamamen kontrol altında
Genelkurmay Başkanlığınca "Afrin bölgesinde kontrolün tamamen sağlandığı, bölge halkının güvenle evlerine dönüşlerini sağlamak için arama tarama çalışmalarının devam ettiği" belirtildi.
Türkiye’nin güvenliği Suriye’den geçer, Irak’tan geçer
Başbakan Yıldırım, "Suriye ve Irak'ın toprak bütünlüğü bizim için vazgeçilmezdir. Türkiye'nin güvenliği Suriye'den geçer, Irak'tan geçer, buraların istikrarından geçer." dedi.
Kimse Türkiye’ye Suriye’de istila hareketi yapıyor diyemez
Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Kimse Türk ordusuna, Türkiye'ye, 'Suriye'de istila hareketi yapıyor' diyemez. Batı, istila hareketlerinin en güzel örneklerini vermiştir." dedi.
Aksaray’da kaza: 4 ölü
Aksaray'da yolcu otobüsü şarampole devrildi: 4 ölü, 37 yaralı
124 milyon kişi açlık sınırında
124 milyon kişi açlık yüzünden ölme riskiyle karşı karşıya...
DEAŞ, Kuzey Afrika’daki istikrarsızlıktan nemalanıyor
Afrika İstihbarat ve Güvenlik Hizmetleri Komitesi Genel Sekreteri Semayat, terör örgütleri DEAŞ ve El-Kaide'nin Doğu Afrika'daki eylemlerini Kuzey Afrika ülkelerindeki...
Afrin’de 3 köy daha teröristlerden temizlendi
TSK ve ÖSO, Afrin'in Fafretin, Bercke ve Kebaşin köylerini teröristlerden temizledi.
Katalanların tutuklanmasına tepki
İspanya'da ayrılıkçı Katalanların tutuklanmasına tepki
Kamerun’da ilkokulda izdiham: 4 ölü
Orta Afrika ülkesi Kamerun'da ilkokulun tiyatro salonunda iki gün önce çıkan izdihamda 4 çocuk hayatını kaybetti.
Dünyanın en eski tapınağı
Dünyanın en eski tapınağı Göbeklitepe'de titiz çalışma sürüyor
Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Macron Afrin’i görüştü
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Fransa Cumhurbaşkanı Macron ile görüşmesinde, Afrin konusunda yapılan temelsiz açıklamalardan duyduğu rahatsızlığı da dile getirdi.
Milliler, İrlanda’yı tek golle mağlup etti
A Milli Futbol Takımı, İrlanda Cumhuriyeti ile Antalya'da yaptığı hazırlık maçını 1-0 kazandı.
Zeytin Dalı Harekatı’nda 3731 terörist etkisiz hale getirildi
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Zeytin Dalı Harekatı'nda 3731 teröristin etkisiz hale getirildiğini bildirdi.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

Düşüncenizi Paylaşın

Önceki yazıyı okuyun:
Aziz Yıldırım hakkında soruşturma

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı, Yakın Doğu Üniversitesi Kulübü Başkanı Işık Eyigüngör'ün şikayeti üzerine Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım hakkında soruşturma başlattı.

Kapat