Yeni Çağrı Gazetesi

İş fırsatları için hemen tıkla!

MUHTEŞEM SÜLEYMAN VE ZİGETVAR SAVAŞI

MUHTEŞEM SÜLEYMAN VE ZİGETVAR SAVAŞI
Avatar
Gurur AKOSMAN( [email protected] )
123 Kere Okundu
04 Eylül 2019 - 18:49

Tarih
6 Ağustos 1566 – 8 Eylül 1566 
Bölge
Zigetvar 
Sonuç
Kesin Osmanlı zaferi
Kanuni Sultan Süleyman’ın vefatı II. Selim’in tahta geçmesi. 
Taraflar
Osmanlı İmparatorluğu Osmanlı İmparatorluğu Boğdan Prensliği 
Habsburg Monarşisi 
Coat of arms of Hungary.svg Macaristan Krallığı
CoA of the Kingdom of Croatia.svg Hırvatistan Krallığı

Komutanlar
Osmanlı İmparatorluğu I. Süleyman
Sokullu Mehmet Paşa CoA of the Kingdom of Croatia.svg Nikola Šubić Zrinski †

Güçler
80.000 Osmanlı
12-15.000 Tatar
7.000 Moldovalı 2500 
Osmanlı-Macaristan Savaşları 
Zigetvar Kuşatması, 1566 yılında Zigetvar kalesinin Osmanlı güçlerince fethedilmesiyle sonuçlanan kuşatmadır.

Sefer öncesi durum

Avusturya Arşidükü Maksimilyan kendisinden istenilen vergiyi İstanbul a gönderip barış antlaşmasını yenilerken diğer taraftan Erdel beyi Sigusmund ile savaşmaktaydı. Osmanlı himayesindeki Erdel beyi Sigusmund’un Habsburg topraklarına girerek Zatmar ya da Çatmar’ı ele geçirmesi üzerine II. Maximilian (Kutsal Roma İmparatoru) Osmanlı’dan buranın geri verilmesini istemiştir. Fakat imparator cevabı beklemeden Erdel topraklarına saldırıp Tokay ve Serenç taraflarını ele geçirerek Osmanlı ile aralarındaki barış şartlarını ihlal etmesi üzerine Budin beylerbeyi Yahyapaşazade Arslan Paşa’nın Erdel beyine yardım kalkması ve yeni sadrazam Sokullu Mehmet Paşa’nın da savaşa taraftar olması üzerine 1566 yılı Nisan ayı sonunda Avusturya’ ya karşı savaş ilan edilmiştir. Bu sefer Kanuni Sultan Süleyman’ın ordusunun başında bizzat bulunduğu seferlerin on üçüncüsü ve sonuncusudur.

Sefer hazırlıkları ve sefer
Padişah bizzat sefere çıkmadan iki ay önce, ikinci vezir Pertev Paşa, emrindeki Osmanlı askerleri ile destek için gelen Eflak, Boğdan ve Kırım kuvvetleriyle birleşerek Erdel taraflarındaki Göle’yi fetih ve Tokay ile Zatmar’ı geri almakla görevlendirildi. Bir müddet sonra padişahın komutasındaki ordu da Belgrad yoluyla Macaristan topraklarına geldi. Burada Eğri kalesinin fethedilmesi kararlaştırılıp askerler o tarafa sevkedildiği sırada Zigetvar beyi Zirinyi Mikloş tarafından Tırhala sancakbeyi ve oğlunun Şikloş’da şehit edildiği haberinin gelmesi üzerine ordu geri çevrilerek Zigetvar kalesi üzerine gidildi.

Kuşatmaya başlanılmasıyla önce eski şehir top atışına tutuldu. Kont Zirinyi yeni şehiri savunamayacağını anlayınca burasını yaktırdı ancak Osmanlı güçleri hendekleri toprakla doldurarak yeni şehir enkazı üzerinden eski şehiri ele geçirmesi üzerine iç kaleye çekilmek zorunda kaldı. Kuşatma esnasında çadırında hasta halde bulunan padişah kalenin ele geçirilmesinin uzamasından dolayı canı sıkılarak sadrazam Sokullu Mehmet Paşa’ya hitaben en son olarak yazılı hatt-ı hümayununu gönderip kalenin fethini istemişti. Padişahın bir süre sonra hayatını kaybetmesi, sadrazam tarafından bu durumun tehlikeli olacağı düşünülerek gizli tutulmuştur.

Kanuni Sultan Süleyman’ın vefatından sonra iç kalede sıkışan kont Kont Zirinyi ümitsiz bir halde 600 kadar askeriyle kaleden çıkış harekatında bulundu; göğsüne iki kurşun ve başına da bir ok isabetiyle hayatını kaybetmesi sonrasında Zigetvar alındı. Kalenin fethinden de sonra padişahın ölüm haberi oğlu II. Selim Belgrad’ a gelene kadar gizli tutulmuştur.

Kaynak:Vikipedi

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -

Hangi işletim sistemli telefonu kullanıyorsunuz?

Hangi işletim sistemli telefonu kullanıyorsunuz?

 • iOS (iPhone) --> 5
 • Android --> 8
Gönder
Sonuçlar

Yeni Çağrı Gazetesi © 2019 - Web Tasarım : GNS Ajans