$ DOLAR → Alış: 5,44 / Satış: 5,46
€ EURO → Alış: 6,22 / Satış: 6,25

SON DAKİKA:

‘Mülteci sağlığında Türkiye’nin çabaları hayranlıkla karşılanıyor’

Hacettepe Üniversitesinden Doç. Dr. Özge Karadağ Çaman, “Çok sayıda mülteciye hizmet vermekle ilgilenen ülkelerin, sağlık hizmetlerini bu kadar kısa sürede nasıl organize edebildiğimize hayranlıkla baktıklarını söyleyebilirim.” dedi.

‘Mülteci sağlığında Türkiye’nin çabaları hayranlıkla karşılanıyor’
  • 21.10.2018
  • 258 kez okundu

Bahattin Gönültaş Almanya’da 10. Dünya Sağlık Zirvesi’ne Türkiye’yi temsilen “Genç Lider Hekim” olarak katılan Hacettepe Üniversitesinden Doç. Dr. Özge Karadağ Çaman, zirvede Türkiye’deki düzensiz göçmenlere yönelik sağlık hizmetleriyle ilgili çok soru aldığını belirterek, “Çünkü çok sayıda mülteciye hizmet vermekle ilgilenen ülkelerin, milyonlarca insan geldiğinde sağlık hizmetlerini bu kadar kısa sürede nasıl organize edebildiğimize, kamu kurumlarımızın çabalarına çok hayranlıkla baktıklarını söyleyebilirim. Deneyimlerimizi öğrenmek istiyorlar.” dedi.

Başkent Berlin’de yapılan 10. Dünya Sağlık Zirvesi’ne Türkiye’yi temsilen “Genç Lider Hekim” olarak katılan Doç. Dr. Çaman, zirveyi ve Türkiye’nin sağlık alanında politikalarını değerlendirdi.

Zirvede 100’e yakın ülkeden 2 binden fazla katılımcının dünyada herkesi ilgilendiren küresel sağlık sorunlarını konuştuğunu söyleyen Çaman, Türkiye’den geldiği için düzensiz göçmenlerle ve onlara yönelik sağlık hizmetleriyle ilgili çok soru aldığını kaydetti.

Çaman, “Türkiye’deki çalışmaları anlattım. Genellikle insanlar şaşkınlıkla karşılıyorlar çünkü çok sayıda mülteciye hizmet vermekle ilgilenen ülkelerin, milyonlarca insan geldiğinde sağlık hizmetlerini bu kadar kısa sürede nasıl organize edebildiğimize, kamu kurumlarımızın çabalarına çok hayranlıkla baktıklarını söyleyebilirim. Deneyimlerimizi öğrenmek istiyorlar. Ülkeler neler yaptığımızı öğrenme konusunda çok istekli.” diye konuştu.

Çaman, zirvede, küresel iklim değişikliğinin sağlığa etkileri, çevre kirliliği, uluslararası göçün toplumların sağlığını nasıl etkilediği, antibiyotik direnci, sağlıkta teknoloji ve inovasyon gibi bütün ülkeleri ilgilendiren konulara odaklanılarak ortak çözümler bulunmaya çalışıldığını anlattı.

Uluslararası göçün, bütün dünyayı etkilediği için zirvenin en önemli konusu olduğunu dile getiren Çaman, şöyle devam etti:

“Türkiye en çok mülteciyi barındıran ülke. Türkiye’nin milyonlarca mülteciyi kabul etmesi insani olarak çok olumlu yansımalarının yanında bazı güçlükleri de beraberinde getiriyor. Bazı sağlık ihtiyaçları gibi. Mülteciler çok ciddi travmalar yaşadıkları için ruh sağlığı ve psikososyal hizmetleri almaları çok önemli. Bunların içindeki çocuk, gençler ve kadın çok önemli. Her iki toplumun sağlığı için önleyici sağlık hizmetlerinin yapılması lazım. Bunlar vazgeçilmez hizmetler. Bunlar kolay iş değil. Türkiye’de devlet kurumlarımızın çok yoğun çabası ve uluslararası bazı desteklerle çok sektörlü olarak iş birliği içinde bütün bu koruyucu hizmetlerin planlandığını görüyoruz. Elbette bu kolay bir iş değil çünkü sağlık hizmetlerinin ona göre planlanıp çalışanlara ek eğitim verilmesi lazım. Türkiye bu konuda çok başarılı.”

Çaman, sağlık teknolojisinde çok hızlı gelişmelerin olacağına işaret ederek, veri analizi ve doktorla hastayı yakınlaştıran uygulamaların ve veri güvenliğinin ön plana daha çok çıkacağını bildirdi.

Türkiye’nin birçok ülkeye kıyasla tedavi edici, koruyucu ve rehabilite edici hizmetleri düzenli şekilde verildiğini anlatan Çaman, “Elbette ki her ülkede kaynaklar sınırlı. Bu zengin ülkede de fakir ülkede de böyle. O kaynakları çok iyi ve adaletli bir biçimde kullanabilmek gerekiyor. Sağlık sorunlarını önceleyerek en öncelikli sağlık sorunlarına odaklanmak gerekiyor. Türkiye açısından bakarsak halen genç nüfusun sağlığını korumamız lazım. Yaşlanan nüfusa yönelik politikalar son derece önemli olacak. Mülteci sağlığı bizim için önemli konu olacak. İklim değişikliği konusunda politikaların ön planda olması gerekir.” diye konuştu.

Zirveye her yıl dünyanın çeşitli ülkelerinden küresel konularda çalışan 20 hekimin davet edildiğini ve bu yıl da Türkiye’den kendisinin seçildiğini belirten Çaman, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu hekimler düzenlenen çalıştaylara katılıyor. Bu zirvede bu hekimlerden bir tanesinin konuşması isteniyor. Bu yıl da 20 hekim arasından beni küresel liderler konuşma yapmam için seçtiler. Küresel konularda insan, hayvan, bitki ve çevre sağlığını kapsayan tek sağlığa, çocuklarımızın dünya vatandaşı olarak nasıl eğitebileceğimize ve insanların arasındaki eşitsizliğe yönelik mesajlar verdim. Konuşmamdan sonra tanımadığımız insanlar gelerek ‘Çok kısa sürede çok güzel mesajlar verdin’ diye tebrik etti. Bu da ülkemizi temsil noktasında beni mutlu etti.”

Etiketler: /

Kahramanmaraş-Kayseri yolu ulaşıma kapandı
Kahramanmaraş'ta etkili olan kar yağışı nedeniyle Kahramanmaraş-Kayseri Karayolu ulaşıma kapandı, bazı ilçelerde okullar tatil edildi.
Bakan Albayrak açıkladı: Hedefi tutturduk
Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, 'Yeni Ekonomik Program'da (YEP) belirlenen 'bütçe açığının milli gelire oranı' hedefinin tutturulduğunu açıkladı.
Akşener: Trump’ın açıklaması büyük hadsizliktir, terbiyesizliktir
İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, ABD Başkanı Donald Trump'un, "Kürtlere saldırırlarsa Türkiye'yi ekonomik olarak mahvedeceğiz" açıklamasına tepki gösterdi. Akşener,...
Bahçeli: Fırat’ın doğusuna girmek vatan borcumuzdur
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, ABD Başkanı Donald Trump'ın Türkiye açıklamasına, "Elinden geleni ardına koyma, ne biliyorsan onu yap. Senin...
Yerlikaya uyuşturucu ile mücadele rakamlarını açıkladı
İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, başkanlığında İstanbul muhtarlarının katıldığı “Uyuşturucu ile mücadele toplantısı düzenlendi. Haliç Kongre Merkezi'nde düzenlenen toplantıya Vali Yerlikaya...
-5 Derecede elektrikte rekor tüketim
BEDAŞ’ın 2018 Yılının En’leri çalışmasına göre, İstanbul Avrupa Yakası’nda Ramazan Bayramı’nın son günü olan 17 Haziran Pazar günü elektrik tüketimi...
İmamoğlu’ndan Galatasaray Kulübü’ne ziyaret
CHP'nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı adayı Ekrem İmamoğlu, Galatasaray Kulübü Başkanı Mustafa Cengiz ile görüştü. Galatasaray Türk Telekom Stadı'nda bir...
BM’den İdlib’e 33 TIR insani yardım
Birleşmiş Milletler (BM) tarafından Suriye'nin İdlib kenti ve kırsalına 33 TIR'dan oluşan insani yardım malzemesi gönderildi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Hemen harekete geçtik
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan: “Dün sayın Trump’ın kişisel sosyal medya hesabından verilen bir takım mesajlar doğrusu beni ve arkadaşlarımı üzdü....
Türkiye 2018’i yüzde 2.5-3.0 büyümeyle kapatacak
Prof. Dr. Emre Alkin, Türkiye ekonomisinin 2018 yılını yüzde 2.5-3.0 arasında bir büyümeyle kapatacağı tahmininde bulundu.
2019’da verinin önemi daha da artacak
BU yıl dünyayı değiştirecek en önemli 5 teknolojiyi paylaşan Anker Türkiye ve Orta Doğu Ülke Müdürü Cem Bodur, veri kullanımının...
Tarım arazileri ile ev ve ahırlar sular altında kaldı
BURSA'nın Karacabey ilçesinde Canbolu Deresi'ndeki su seviyesinin sağanak yağışla yükselmesi üzerine taşkın meydana geldi. Taşkın nedeniyle tarım arazileri sular altında...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

Düşüncenizi Paylaşın

Önceki yazıyı okuyun:
Anne-kız 51 yıl sonra kavuştu

Anne ve babasının ayrılması nedeniyle halası tarafından Almanya'ya götürülen ve bir daha annesi ile görüşemeyen Fazilet Huke, yıllar süren arayışlarının...

Kapat