$ DOLAR → Alış: 5,79 / Satış: 5,81
€ EURO → Alış: 6,51 / Satış: 6,53

SON DAKİKA:

MUSTAFA KEMAL VE KÜRDİSTAN MESELESİ HAKKINDAKİ MEKTUBU

Nuray DURMUŞ
Nuray DURMUŞ
  • 10.05.2016
  • 6.832 kez okundu

Savaş yıllarında Ülkede iç savaş isyanları patlak vermişti. Bu isyanların çoğunluğu Doğu bölgelerinde olmak üzere genelde yabancı güçler aracılığı ile bir Kürdistan kurma hayalleri üzerine idi. 4 Mart 1922’de Atatürk bir mektup yazdı…
Mustafa Kemal bir yandan işgal devletleri ile uğraşırken, bir yandan da içeride ki isyancılar ile uğraşıyordu: İsyanları başlatanların başında genelde şeyhler geliyordu. Bu şeyhler yabancı güçlere hizmet ediyordu ki İngilizlerin bu konuda çok çalışmaları olmuştur. Bugün bile MI6 faaliyetlerini başka koldan sürdürmektedir… konuya devam edeyim. Bu yabancı güçlere hizmet eden şeyhlerin çıkarları, kendilerine vaat edilen mevkii ve makamlar ayrıca para yardımıydı; kışkırtılan halk ise manda himayesine gireceğinden haberi bile yoktu.! Senaryolar aynı, aktörler farklı değil mi?
Kürdistan meselesi üzerine Mustafa Kemal’in 4 Mart 1922’de Bitlis’li ŞeyhBaki’ye yazdığı mektuba bir göz atalım. Mustafa Kemal’in Güney Doğu meselesi hakkında nasıl hassas ve bir o kadar da akılcı hareket ettiğini görüyoruz.. Şu bir gerçek ki Mustafa Kemal Atatürk bir deha idi.

TBMM RİYASETİ
BAŞKATİBETİ ZABIT VE
KAVANIN KALEMİ
ANKARA

4.3.338 (4.3.1922)

BİTLİS’TE KÜFREVİZADE ŞEYH BAKİ,
HARB-İ UMUMİ ESNASINDAKİ TEMAS VE MÜNASEBATIMIZIN HÂSIL EYLEDİĞİ MEVEDDET İLE ZATİALİLERİNİ DAİMA TAHATTUR ETMEKTEYİM.

BÜTÜN MİLLETİN DÜŞMAN VE ECNEBİ TESİRAT VE TAZYİKATINDAN TAHLİSİ İÇİN BUGÜN DEVAM EDEN MESAİ MEYANINDA ZATİALİLERİNİNDE MÜHİM BİR HİSSESİ VARDIR. HİZMET-İ VATAN UĞRUNDA İHTİYAR-I MUHACERET EDEREK BİZİMLE BERABER KARARGÂHTA İMRA-I HAYAT EYLEYEN ZATİALİLERİNİN ŞİMDİYE KDAR OLDUĞU GİBİ BUNDAN SONRA DA MEMLEKETİN HALAS TEMİN-İ VAHDETİNE MÜTEVECCİH MESAİDE AYNI HARARET VE ARZU İLE DEVAM EYLEYECEĞİ ŞÜPHESİZDİR.

MÜŞTEREK MESAİ-İ VATANİYEMİZİN MUVAFFAKİYETİNE MANİ OLMAK VE MEMLEKETİ MÜTEFERRİK KISIMLARA AYIRARAK HEPİMİZİ BİRBİRİMİZE DÜŞÜRMEK SURETİYLE MİLLET VE MEMLEKETE FELAKET GETİRMEK İSTEYEN DÜŞMANLAR MALUM OLDUĞU ÜZERE ORTAYA BİR KÜRDİSTAN MESELESİ ÇIKARMIŞLARDIR.

DÜŞMANLARIN BU NAM ALTINDA PARLAK VAATLERLE DEVAM EDEN ZEHİRLİ TEŞVİKAT İLE BAZI CAHİL İNSANLARI İĞFAL İÇİN BUGÜN DAHİ ÇALIŞMAKTA OLDUKLARI GÖRÜLMEKTEDİR.

NÜFUZUNUZUN CARİ OLDUĞU MINTIKADA, BÜTÜN MEMLEKETİ MAHVETMEK MAKSADIYLA VUKU BULAN BU NEVİ TEŞVİKAT VE TESİRATI İPTAL İLE SAADET-İ MEMLEKET YOLUNDAKİ HİDEMATA GERMİYETLE DEVAM BUYURULMASINI RİCA EDERİM.

BURADAN BAZI ARKADAŞLARDA AYNI MAKSATLA ÇALIŞMAK ÜZERE O HAVALİYE GÖNDERİLMİŞLERDİR. GÖZLERİNİZDEN ÖPER MUVAFFAKİYET TEMENNİ EYLERİM EFENDİM.

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ
REİSİ M.KEMAL

Şimdi sonuç olarak buradan şöyle seslenmek istiyorum..! Bu güzel ve kutsal vatanı karıştırmak isteyen gafil ve nifak güçler ! Bu Vatanın bir karış toprağı bile ne içerideki ne dışarıdaki hainlere ve düşmanlara verilmeyecektir.!

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

Düşüncenizi Paylaşın

Önceki yazıyı okuyun:
ORTA ASYA’DA TÜRK KADININ YERİ

Türkler’in tarih boyunca kurduğu bütün devletlerde kadınlar önemli roller üstlenmişlerdir. Bu roller devletten devlete hatta bazen bölgeden bölgeye değişiklik göstermiştir....

Kapat