$ DOLAR → Alış: 6,31 / Satış: 6,33
€ EURO → Alış: 7,37 / Satış: 7,40

SON DAKİKA:

“MÜZİK PİYASASININ SORUNU; BÜYÜK İSİMLERİN YETERİNCE CESUR OLMAMASI”

Müzik piyasasına Tarkan imzalı Ben Sen Olamam şarkısıyla adımını attıktan sonra bir hayli dikkat çekmişti. Hem Tarkan’a benzetildi, hem geleceğin Tarkan’ı dendi. O ise hayallerinin peşinden gitmeyi kafasına bir kere koymuştu. Kalıcı işler yapmak istiyordu ve istediğim zaman, istediğim şarkıyı yapıyorum diyen Emir ile yeni şarkısı Gri’nin buluşmasıyla bir araya geldik. Uzun zamandır melankolik havalarda olduğunu söyleyen Emir; aşk hayatından, mesleki kariyerine kadar birçok bilinmeyenini de bu söyleşide sizlere anlattı.

“MÜZİK PİYASASININ SORUNU; BÜYÜK İSİMLERİN YETERİNCE CESUR OLMAMASI”
  • 04.04.2018
  • 820 kez okundu

Röportaj: Hakan Kanburoğlu

Benim en çok merak ettiğim soruyla başlamak istiyorum. Çocukken ne olmak isterdin, müzikle yolun nasıl kesişti?

Müziği oldum olası çok seviyordum. Çocukken kulağımda walkman, elimde albüm kartonetleri sürekli yeni çıkan şarkıları takip ederdim. Günün birinde müzikle alakalı bir şeyler yapmak geçiyordu içimden…Şarkı söylemek olur, işin mutfağı olurdu, hiç farketmezdi. Ama televizyoncu olmayı da istiyordum bi taraftan..Sonra Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’ni kazandım. Okurken televizyon kanallarında çalıştım; Savaş Ay ve Hülya Avşar gibi isimlerin ekiplerindeydim. Dergilere röportaj yapıyordum..Müzik şirketlerinde çalıştım..Sonra da ilk yapımcım Haluk Şentürk ile çalışmaya başladım…Bunların hepsi bana çok şey kattı ve işin mutfağını öğrenmemi sağladı. Hem şansım, hem tecrübem bana çok yardım etti.

Peki bu kararına ailen tepki gösterdi mi?

Ailem bana hep destek oldu ama biraz garantici baktılar başlarda..Maaşlı, sigortalı bir işe daha sıcak baktılar her aile gibi.. Ama benim müziğe ve televizyona kafayı taktığımı görünce desteklediler tabii.

Gel gelelim yeni single çalışmana. Gri nasıl oluştu?

Gri; ilk söz yazmaya başladığım yıllarda ortaya çıktı, bu şarkıyı yakın çevrem ve arkadaşlarım çok seviyordu. Dinleyen herkes; ”Bir an önce hadi bu şarkıyı yap da dinleyelim” diyorlardı. Şarkıyı, şarkının ismine yakışır bir şekilde bu havalarda çıkarmak istedim. Şarkının sözleri bana, müziği ise Ceyhun Çelikten’e ait. Düzenlemesini Erdem Kınay yaptı. Ben dışardan baktığımda iki farklı Emir görüyorum. İlki; Eline Düştüm, Makina, Yaylı Yatak gibi eğlenceli şarkılar söyleyen Emir. Diğeri ise; Sudan Sebep, Bi Ağla, Mevsim Sonbahar gibi şarkıları söyleyen melankolik Emir. İkisini de çok seviyorum ve ikisinden de vazgeçmeyi düşünmüyorum. Benim melankolik yanımı seven insanlar Gri’yi çok sevdi ve dinledikçe daha da çok sevilecek diye düşünüyorum. Tabii eğlenceli şarkılar yapmaya devam edeceğim.

Peki Emir söz yazarı kimliği ile başka isimlere şarkı verecek mi? Yoksa ‘Kendi yazdığım şarkıları kendim okurum.’ diyenlerden misin?

Tabi ki sevdiğim insanlarla şarkılarımı paylaşmayı istiyorum. Mesela Ebru Yaşar’ın sesine bayılırım ve son albümünde ‘Aşkımız Yeter’ adlı şarkımı okudu. Bundan sonra da sevdiğim isimlerle şarkımı paylaşmayı düşünüyorum. Tabi ki maksat doğru şarkıyı doğru isimle buluşturmak ki sonuç güzel olsun.

“’SEZEN AKSU’NUN BÜYÜK HAYRANIYIM, YILDIZ TİLBE’YE DELİ OLUYORUM”

Sevdiğim isimler dedin, peki o zaman idolün kimdir? Yeni çıkan isimlerden kimleri beğenirsin?

Herkes gibi ben de Sezen Aksu’nun büyük bir hayranıyım. Yıldız Tilbe’ye deli oluyorum, Tarkan’ı ise çok seviyorum. O, Türkiye ve benim için çok özel bir isim. Gülşen’in yaptığı işlere bayılıyorum..

FAVORİM ‘MEVSİM SONBAHAR’

Yaptığın çalışmalar arasında içine en çok sinen, sende yeri ayrı olan şarkı var mı? Varsa nedenini çok merak ediyorum.

Bu sizlere çok klasik bir cevap gelebilir ama ben bütün şarkılarımı çok seviyorum. ‘Ben Sen Olamam’ çıkış şarkımdı ve bende yeri çok ayrıdır. Ayrıca Tarkan şarkısıdır. ‘Eline Düştüm’ şarkısı ise beni en geniş kitlelere tanıtan bir şarkı, nasıl sevmem ki… Ve kendi yazdığım şarkılardan ‘Bi Ağla’ ve ‘Gri’, de öyle. Ama geneline baktığım zaman favorim ‘Mevsim Sonbahar’..
Hala başka birinin şarkısıymış gibi yürürken, spor yaparken, tatillerde, arabada her yerde dinliyorum. Hem de sıkılmadan…

“GENÇ İSİMLER ARTIK DAHA CESUR”

Sence müzik piyasasının en büyük sorunu nedir?

Ben elimden geldiği kadar kalıcı işler yapmaya çalışıyorum ve etrafımdan da böyle duyuyorum. Çok hoşuma gidiyor. Hala ‘Eline Düştüm’ şarkısını da açıp dinlersiniz, ‘Bi Ağla’ şarkısını da, ‘Mevsim Sonbahar’ şarkısını da. Zaten benim hedefim, kalıcı işler yapmaktı. Tabi ki eğlenmek için şarkılar da yapılacak, hepsinin kalıcı olması gerekmiyor ama ben bu kadar kısa zaman içinde kalıcı işler yapabildiğim için kendimi çok mutlu hissediyorum. Bence müzik piyasasının en büyük sorunu, yeterince cesur olmamaları, çok ezberden gitmeleri, sürekli aynı melodilerin, aynı şarkıların etrafında dönülmesi. Büyük isimlerin daha cesur olması gerekir ki gençlere de cesaret versinler ama son yıllarda gençler o büyük isimlerden daha cesur davranıyorlar diye düşünüyorum.

Piyasadaki şarkıların çabuk tüketilmesi ve şarkıların sosyal medya fenomenleri aracılığıyla tutuyor hale gelmesiyle ilgili yorumun nedir?

Güzel şarkıların bir şekilde dinleyiciye ulaştığını düşünüyorum; . İşte sosyal medya aracılığıyla kimisi bi günde tuttu diyelim,kimisi de 2 ay sonra tutuyor fakat bir şekilde tutuyor, bir şekilde doğru işin yolunu bulduğunu düşünüyorum.

Radyo sektörü hakkında ne düşünüyorsun? Eleştirin var mı?

Radyolar tabi ki çok önemli. Bir şarkı radyolarda çalıyorsa tuttu demektir. Herkes bunun farkında aslında ve ben de bugüne kadar hep radyoların sevdiği şarkılar yaptığımı düşünüyorum. Radyoculara da, radyolara da çok önem veriyorum..

Sosyal medyadan gelen sorulara bakıyorum da birçok insan Mevsim Sonbahar şarkın için yapılmamış bir tarzı denediğini söylüyor. Neydi o şarkıyı bu kadar gizemli ve özel kılan?

Mevsim Sonbahar şarkısında özel bir şeyler yaptığımı düşünüyorum, çok yalın ama bir yandan da iddialı. Şarkının bestesi de Oğuz diye genç bir müzisyen arkadaşımın..Şimdi onunla başka işler de yapıyoruz. Yani sözüyle, bestesiyle çok özel bir şarkı ama Erdem Kınay’ı da es geçmemek lazım, hayalimin ötesinde bir aranje yaptı ve bu aranje şarkıyı daha da özel kıldı. Yıllarca dinleyebileceğimiz bir şarkı ortaya çıktı diye düşünüyorum. Genelde aynı şeylerin yapıldığı bir piyasada Mevsim Sonbahar gibi kaliteli ve farklı bir şarkıyı bu kadar sevdirmek çok güzel..Biraz geç tuttu ama tuttu.(gülüyor)

Yine bir sosyal medya sorusu; Emir’i sürekli Cihangir’de görüyoruz. Neden Cihangir?

Cihangir’de çok zaman geçiriyorum çünkü arkadaşlarım da orada, en azından haftanın 3-4 günü orada kalıyorum. Cihangir çok güzel bir yer, ben biraz mahalle kültürünü severim, arkadaşlarımla toplanıp kahve içmeye gidiyoruz, yürüyüşler yapıyoruz. İyiki Cihangir var. (Gülüyor)

Danslarındaki kıvrak hareketler doğanda mı var?

İlk yıllarda daha fazlaydı şimdi şarkılar durgunlaşınca ben de durgunlaştım. Yoksa biraz daha hareketli şarkılar yaptığım zaman kliplerde bakıyorum yine bir ateş oluyor gözlerimde.

Şarkıcı Emir’in değerini bilemiyoruz diye yorum gelmiş, seni bu kadar değerli kılan nedir?

Ben de her yerde böyle yorumlar alıyorum ve çok mutlu oluyorum. Demek ki beni başka bir yerde konumlandırıyorlar. Ben hep güzel şarkılar yapmak istedim. Çok ünlü olmanın hayalini kurmadım ama tabi ki daha da güzel şarkılar yapmalıyım. Ben canımın istediği zaman, canımın istediği şarkıyı yapıyorum. Müziği çok seviyorum. Beni sevenlerin şarkılarımı sahiplenmesi de beni çok mutlu ediyor. Kendi hayalimi yaşıyorum açıkçası..Sokakta gezerken sevildiğimi hissediyorum, şarkılarımın bilindiğini sevildiğini hissediyorum….Gerisi hikaye.. Herkesin anladığı anlamda bir popülerlik çabam yok.

Kelime oyununa neden katıldın? Bir pr çalışması mı?

Kelime Oyunu adlı yarışmaya 3. kez katılışım. Çok seviyorum programı ve orada yarışmayı da seviyorum. Bire kez Yıldız Tilbe ve Ozan Çolakoğlu ile de yarışmıştım ve bundan sonra da katılmayı düşünüyorum. Bu bir pr çalışması değil, yoksa televizyonda birçok programa çıkarım ama ben istediğim yerde olmak ve şarkılarımı söylemek istiyorum.

Peki gerçekten bilgine güvenir misin?

Bilgime güvenirim ama yarışmalarda ne kadar başarılıyım bilmiyorum çünkü süre işin içine girince heyecanlanıyorum.

“AŞK NEDİR İYİ BİLİRİM”

Geldik aşk hayatıyla ilgili sorulara: Yaşadığın her ilişkiye bir şarkı yapar mısın? Aşk hayatında nasıl bir Emir var?

Yaşadığım her ilişkiye şarkı yapmam ama etrafımda yaşanan aşkları iyi gözlemlerim ve hepsini bir şekilde kaleme dökmeye çalışıyorum yoksa her şarkı da başka bir aşk hikayesi yok aslında. Aşık da oldum. Aşk nedir iyi bilirim yani. (Gülüyor)

Partnerinde sevdiğin ya da sevmediğin özellikler nelerdir?

Bana yalan söylemesin o yeterli benim için çünkü yalanı hiç sevmiyorum, dürüst olsun. Sıcak, iyi kalpli, güleryüzlü bir insan olsun. Sevgilim de böyle olsun, arkadaşlarım da böyle olsun, ben böyle insanlardan hoşlanıyorum, kendim böyle olduğum için soğuk ve suratsız insanları çekemiyorum.

Kendine özeleştiri yapınca hangi noktalarını eleştirirsin? Hangi yönünü seversin? Kendini beğenir misin?

Biraz fazla detaycıyım..
Arkadaşlığımı, dostluğumu çok seviyorum, iyi bir arkadaşımdır, kimsenin kalbini kırmamaya çalışıyorum.. beni şuradan test edebilirsiniz; etrafımdaki insanlar hep 10-15 yıllık arkadaşlarım ve bir şekilde yoluma hep aynı kişilerle devam ediyorum.demek ki uyumlu bir insanım..
Babaannem hep ‘insan kendini beğenmezse ya patlarmış ya çatlarmış’ derdi, kendimi yakışıklı buluyorum ama bunu başkalarından duymak daha güzel oluyor tabi ki. (Gülüyor)

”GÜLŞEN’İN TECRÜBELERİNDEN ÇOK ŞEY ÖĞRENDİM”

Tarkan’a benzediğini düşünüyor musun ve senin için Tarkan nedir?

Bazı fotoğraflarda benzetiyorum ama birebir o kadar benzemiyoruz bence..
Tanımadan önce de çok seviyordum Tarkan’ı ama tanıdıktan sonra daha da çok sevdim. Bu kadar büyük bir şöhret, herkesin hayran olduğu bir isim ama bir o kadar da mütevazı, iyi kalpli ve masum kalabilmiş birisi..

Tarkan’la hala görüşüyor musunuz?

Tabii ki.Tarkan’la görüşülmez mi..(gülüyor)

Bu fiziğe nasıl sahipsin, spor yapıyor musun?

Spor yapıyorum, bol bol yürüyüş yapıyorum, yediklerime dikkat ediyorum, çok merdiven çıkıyorum ve asansöre binmiyorum. Bunlar da beni zinde tutuyor diye düşünüyorum.

Boş günlerin nasıl geçiyor?

Yeni bir şarkıyla uğraşıyorsam stüdyoda geçiyor.., Konserler dışında zamanımı genelde yurtdışında geçiriyorum, tatil yapıyorum ve arkadaşlarımla beraberim..

E peki gelecek projelerin nedir? Yaza Gülşen şarkısı yolda diye duydum. Nasıl bir şarkı olacak?

Gülşen’le bu yaza bi sürpriz yapmak istiyoruz.. Hareketli ve eğlenceli,güzel bir pop şarkısı olacak büyük ihtimalle.

Gülşen ile unutamadığın bir anı var mı? Gülşenle çalışmak nasıl?

Gülşen’le çalışmak çok güzel, onun tecrübelerinden çok şey öğreniyorum. Söz yazıyoruz stüdyoda zaman geçiriyoruz,eğleniyoruz,birbirimize arkadaşlık yapıyoruz..Seslerimiz de çok yakışıyor birbirine..Bugüne kadar güzel işler yaptık..Bundan sonra da yapacağız inşallah..

 

Röportaj: Hakan Kanburoğlu

Etiketler: / / / / /

Milli hibrit lokomotif Almanya’da görücüye çıktı
TÜLOMSAŞ ile TCDD Taşımacılık ve ASELSAN teknik ekiplerinin yoğun çalışmalarıyla üretilen yeni hibrit lokomotif, Almanya'da düzenlenen InnoTrans Fuarı'nda tanıtıldı.
Türkiye gazilerini el üstünde tutuyor
Vatan uğruna mücadele ederken yaralanan gaziler el üstünde tutuluyor. Gazilere kamuda istihdamdan ücretsiz seyahate kadar birçok imkan tanınıyor.
‘İkinci üniversite’ye kayıt için son 2 gün
Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesinin "ikinci üniversite" programı için kayıt işlemleri 21 Eylül'de sona erecek. Bugüne kadar 165 bin 985 kişinin...
İmar barışında 2 milyar 800 milyon civarında para toplandı
Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum, "(İmar Barışı) Başvuru sayısı 5 milyon 160 bine ulaştı. 2 milyar 800 milyon civarında da...
Milli Savunma Bakanı Akar: Son 45 günde 366 terörist etkisiz hale getirildi
Milli Savunma Bakanı Akar, son 45 gün içinde yurt içi ve sınır ötesine yapılan operasyonlarda elebaşları dahil toplam 366 teröristin...
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Bu ülkede bundan sonra Türk lirası geçer
Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bu ülkede dolarla avroyla şunla bunla kira mira yok. Bu ülkede bundan sonra Türk lirası geçer. Aksi...
‘Ani sistem değişikliği artık yok’
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, "(Eğitimdeki sistem değişiklikleri) Ani sistem değişikliği artık yok. Söz ani fren de yok, ani gaz...
Hava Kuvvetlerine 2 yeni ANKA-S
Türk Havacılık ve Uzay Sanayii tarafından Hava Kuvvetleri Komutanlığına yeni 2 ANKA-S teslim edildi.
Bu ülkede bundan sonra Türk lirası geçer
Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bu ülkede dolarla, avroyla, şunla bunla kira mira yok. Bu ülkede bundan sonra Türk lirası geçer. Aksi...
Ankara-Niğde Otoyolu 2020’de hizmete açılacak
Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, "Toplam 330 kilometreden oluşan projede üstlenici firma gerekli tedbirleri, önlemleri alıp, kapasitesini artırarak projeyi...
Etiyopya’da 6 ayda 1,4 milyon kişi yerinden oldu
Doğu Afrika ülkesi Etiyopya'da son 6 ayda etnik çatışmalar nedeniyle yerinden olanların sayısı, iç savaşın yaşandığı Suriye'yi bile geride bıraktı.
Ücretli öğretmen atamasında boş kontenjanlar için yeni başvuru
Ücretli öğretmenler arasından 5 bin sözleşmeli pozisyona yapılan atamalardan boş kalan 2 bin 858 kontenjana başvurular, yarından itibaren 26 Eylül'e...
Son 45 günde 366 terörist etkisiz hale getirildi
Milli Savunma Bakanı Akar, son 45 gün içinde yurt içi ve sınır ötesine yapılan operasyonlarda elebaşları dahil toplam 366 teröristin...
‘1296 üründe haksız fiyat artışı tespit edildi’
Ticaret Bakanı Pekcan, 2 bin 499 firmanın 41 bin 821 ürününün denetlendiğini ve 131 firmanın bin 296 ürününde haksız fiyat...
Rus uçağının düşürülmesi trajik olaylar zinciri
Rusya Devlet Başkanı Putin, "Suriye’de Rus uçağının düşürülmesi trajik olayların bir zinciri gibi görünüyor. Moskova’nın tepkisi, Suriye'deki Rus birliklerinin güvenliğini...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

Düşüncenizi Paylaşın

Önceki yazıyı okuyun:
İki Proje İki Aksiyon

Sosyal Sorumlulukla İnsana Dokunanlar Lösev’e Destek-Kardeş Okul Sevgili Okurlar, Eğitim dediğimiz de olması gereken sadece akademik değil ; bunların yanı...

Kapat