$ DOLAR → Alış: 6,06 / Satış: 6,09
€ EURO → Alış: 6,78 / Satış: 6,81

SON DAKİKA:

NAMUS BELASI

Yağmur TANYILDIZ
Yağmur TANYILDIZ
  • 27.06.2018
  • 965 kez okundu

Ortaokulda okurken bir gün Sosyal Bilgiler dersinde sebebini hatırlamadığım bir ders konusunda söz almış ve kadın hakları ve cinsiyetçi dil ile ilgili bir şeyler söylemek istemiştim. Öğretmenimiz sınıfın dikkatini toplamak için “adam gibi dinleyin Yağmur’u” demişti. Yıllar geçti. Ben hala bu olayı unutmadım, atlatamadım.

Zaman geçtikçe hep buna dikkat eder oldum ilerleyen zamanlarda da. Adam gibi adam, adamın dibi, erkek gibi kadın… Bunlar hep övgü cümleleriydi ve övgüler hep erkek kelimesinden ibaretti. Halbuki biz mücadelemizle, emeğimizle, direnişimizle erkek gibi kadın değil; kadın gibi kadındık. Bunu anlamadınız.

Türkiye’de son 10 yılda; 482.908 kız çocuğu evlendirildi. 15 – 17 yaş arası 17.789, 15 yaş altı 244 kız çocuğu ise doğum yaptı. Türkiye’de 2017’nin ilk 10 ayında 337 kadın öldürüldü. 246 kadın tecavüze uğradı.

Biz artık dövülmekten, aşağılanmaktan, öldürülmekten yorulduk. Buna ses çıkarmayıp göz yumanlardan da bıktık.

Şort ve etekle namus ölçen kuru bir kalabalık var bu ülkede. Bu zihniyetten de usandık.

Regl kanını kirli gören zihniyetten de nefret ettik. Regl kanını kirli gören zihniyet, kadınların kanını akıtan zihniyetle aynıdır. Bunu unutmayın. Ahlak sizin ne gördüğünüz değil, nasıl baktığınızdır. Kirli bakmazsan her şey temiz ve güzeldir.

Erkekler evlenmek için bakire kız arıyormuşsunuz. Aramayın.

20 adamla sevişen kadın namussuz da, 20 kadınla sevişip evlenmek için bakire kız arayan sizler mi namuslusunuz?

Namussuzsunuz!

Unutmayın; yuvayı dişi kuş yapabilir ama dişi kuş, kuştur. Önemli olan şu ki, biz kuş değiliz.

Biz kadınız; kibar olmak, etek giymek zorunda değiliz. Etek giydiğimizde adımız çıkmasın diye eteğin boyuna dikkat etmek zorunda da değiliz. 90-60-90 fiziğimiz olmak zorunda değil. Uzun saç sevmeyebilir, saçlarımızı kısacık kestirebiliriz.

“Kız işi değil bu” dediğiniz her şeyi, her mesleği bizler kız başımıza hakkıyla yaparak aşağılık söylemlerinize en güzel cevapları vermiş bulunuyoruz.

Namus varsa eğer, namus bizim namusumuzdur. Soyadını taşıdık diye ne babamızındır, ne de bir imza attık diye kocamızındır, ne de elini tuttuk diye sevgilimizindir.

Namus bizim namusumuz.

Namusumuzdan uzak durun.

YAZARIN SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

Düşüncenizi Paylaşın

Önceki yazıyı okuyun:
MHP’nin eski, İYİ Parti’nin yeni milletvekilleri

Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimi'nin ardından, parlamentoda İYİ Parti'yi temsil edecek 43 milletvekilinin dörtte biri, eski MHP milletvekillerinden...

Kapat