$ DOLAR → Alış: 3,91 / Satış: 3,92
€ EURO → Alış: 4,82 / Satış: 4,84

SON DAKİKA:

Obama’nın İsrail-Filistin karnesi

Başkanlığının ilk döneminde bölgede barış umudunu canlandıran Obama, görev süresi dolmadan önce adım atmazsa geride sadece büyük bir hayal kırıklığı bırakacak.

Obama’nın İsrail-Filistin karnesi
  • 02.12.2016
  • 362 kez okundu

NEW YORK – ABD Başkanı Barack Obama, başkanlığının ilk döneminde “ABD’nin Filistinlilerin kendilerine ait bir devlete sahip olma arzusuna sırtını dönmeyeceğini” söyleyerek İsrail-Filistin sorununun çözümü konusunda umut vermesine rağmen başkanlık koltuğunu devretmeden önce bir adım atmazsa geride miras olarak sadece büyük bir hayal kırıklığı bırakacak.

Beyaz Saray’daki ilk gününde ilk telefon görüşmesini Filistin Devlet Başkanı Mahmut Abbas ile yapan, ikinci gününde de İsrail-Filistin barışı için Ortadoğu özel temsilcisi atayıp ABD’nin şimdiye kadar süregelen İsrail yanlısı politikasından farklı bir profil çizen Obama, başkanlıktaki ikinci dört yılının sonuna yaklaşırken Ortadoğu’nun kronikleşen İsrail-Filistin sorunu konusunda başarısız bir dış politika izleyerek çözümden uzaklaşmakla eleştiriliyor.

Obama hayal kırıklığına uğrattı

Ortadoğu’ya ilk ziyaretinde Kahire’de yaptığı konuşmasında, Filistin halkının durumunun “kabul edilemez” olduğunu ve “ABD’nin Filistinlilerin kendilerine ait bir devlete sahip olma arzusuna sırtını dönmeyeceğini” vurgulayan Obama, İsrail’in Filistin işgaline son verecek ve iki devletli çözüm ortaya koyacak tarihi bir figür olarak görülüyordu.

Ancak 20 Ocak 2017’de Beyaz Saray’ı Donald Trump’a devretmeye hazırlanan Obama, sözlerini hayata geçiremedi.

Başkan seçildikten sonra kısa sürede ABD’nin İsrail yanlısı politikalarına dönen Obama, İsrail’in uluslararası hukuku ihlal eden yasa dışı yerleşim planlarına, Gazze ablukasına ve İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarına seyirci kaldı.

ABD, BM’yi İsrail’e kalkan yaptı

Obama, İsrail’in 7 Temmuz 2014’te Gazze’ye yönelik başlattığı ve 51 günde 2 binden fazla Filistinlinin ölümüne neden olan saldırıları İsrail’in “kendini savunma hakkı” olarak nitelendirdi.

ABD, BM Güvenlik Konseyi’nde de İsrail’e yönelik eleştirilerin karşısında durmaya devam etti. İsrail’in Filistin’de yasa dışı yerleşimlerini eleştiren ve kınanmasını öngören karar, ABD’nin vetosuna takıldı.

ABD, 2012’de BM Genel Kurulu’nda Filistin’in BM’deki “gözlemci kuruluş” statüsünün “üye olmayan gözlemci devlet” statüsüne yükseltilmesi önerisine de hayır oyu kullandı.

Uluslararası barışın sağlanmasından sorumlu BM sistemi, ABD’nin İsrail’e verdiği gözü kapalı destek nedeniyle adeta İsrail’in korunmasına hizmet etti.
ABD tarihinin en büyük askeri yardımını İsrail’e yaptı

ABD tarihinde İsrail’e en büyük askeri yardım, Obama döneminde yapıldı.

Başkanlığının bitmesine aylar kala İsrail’e 10 yılda 38 milyar dolarlık askeri yardım yapılmasını öngören anlaşmayı imzalayan Obama, söz konusu yardımın İsrail halkının ve ülkenin geleceğine ilişkin endişeler nedeniyle yapıldığını, böylelikle İsrail’in güvenliğine dair “sarsılmaz taahhütlerini” ortaya koyduklarını söyledi.

Başkan Obama, koltuğunu Trump’a devretmeye hazırlanırken 50 yıldır devam eden İsrail-Filistin sorununun çözümü daha da geri plana itildi.

ABD’nin eski başkanlarından Jimmy Carter ise İsrail-Filistin sorununun zaman çok kısa olmasına rağmen Obama döneminde şekillenebileceği görüşünde.

Carter, “New York Times” gazetesi için kaleme aldığı makalede, Obama’ya yeni yönetimin nasıl bir politika izleyeceği bilinmediği için görev süresi sona ermeden ABD’nin Filistin’i devlet olarak tanıması çağrısında bulundu.

Obama’nın İsrail-Filistin sorununun çözümü konusunda sürpriz bir adım atması, barış umudunu tekrar canlandırabilir aksi takdirde Obama’nın Ortadoğu’daki başarısızlıklarına bir yenisi daha eklenecek.

Başkan seçilirse Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıyacağını söyleyen Trump’un ise İsrail ile daha yakın ilişkiler sürdürmesi bekleniyor.

Etiketler: /‘Bir gece ansızın gelebiliriz’ sözü her yer için geçerli
Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: 'Bir gece ansızın gelebiliriz' sözü her yer için geçerli
Türkiye ile Nijerya ilişkileri Osmanlı Devleti’ne dayanıyor
Nijeryalı akademisyen Dr. Muhammed: Türkiye ile Nijerya ilişkileri Osmanlı Devleti'ne dayanıyor
Çiftlik Bank’ın kurucusu kırmızı bültenle aranacak
Adalet Bakanı Gül, Çiftlik Bank'ın kurucusu Mehmet Aydın'la ilgili, "Bu kişiyle ilgili kaçtıysa da başka bir şey olduysa da kırmızı...
Savunma sanayisi ihalelerinde düzenleme
Savunma projelerinde SSM'nin tabi olduğu usul ve esaslar, Müsteşarlığın sermayesinin yarısından fazlasında sahipliğinin bulunduğu kuruluş ve işletmeleri de kapsayacak.
Kamu bilişimcileri ‘siber güvenliği’ tartışacak
Kamu Bilişimcileri Derneği tarafından düzenlenecek Kamu Siber Güvenlik Zirvesi'nde kamuda siber saldırılara ilişkin zafiyetler ele alınacak, siber güvenliğin sağlanmasına ilişkin...
TSK’ya 8 yeni SİHA
Türk Silahlı Kuvvetlerinin envanteri, yeni silahlı insansız hava araçlarıyla güçlendi.
Türkiye ve Katar’ın ‘siber güvenlik’ iş birliği güçleniyor
TÜBİTAK ve Katar Ulusal Araştırma Fonu, kritik altyapıların korunmasını ve siber tehditlere karşı güçlendirilmesini amaçlayan 2 araştırma ve teknoloji geliştirme...
Dünyada 2 milyar insan ‘kirli’ su içiyor
Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre, 2 milyar insan içme suyu olarak kirli suları kullanmak zorunda kalıyor.
‘1 yıl yağış olmasa bile İstanbul’un su sıkıntısı yok’
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Uysal, İstanbul barajlarında doluluk oranının yüzde 90'lar seviyesine ulaştığını belirterek, "Yaklaşık bir yıl yağış olmasa bile...
Son süreçte yaşadıklarımız tezgahın boyutlarını gösterdi
Cumhurbaşkanı Erdoğan "Son süreçte yaşadığımız her tecrübe her başarı, indirdiğimiz her maske, ülkemize kurulan tezgahın boyutlarını da gözler önüne sermiştir....
Mehmetçiğin kıyafeti sıkı denetimden geçiriliyor
Askerlerin giydiği kıyafetler ile kullandığı malzemeler laboratuvarlarda, kimyasal, fiziksel ve performans testlerden geçirilerek sıkı denetime tabi tutuluyor.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

Düşüncenizi Paylaşın

Önceki yazıyı okuyun:
BM Güvenlik Konseyi’nde Esed skandalı

Esed rejiminin BM Temsilcisi Caferi, rejimin Halep'teki katliamının fotoğrafını Güvenlik Konseyi'nde "muhaliflerin saldırısı" olarak sundu.

Kapat