$ DOLAR → Alış: 4,70 / Satış: 4,72
€ EURO → Alış: 5,51 / Satış: 5,53

Organ Nakli 1

Organ yetmezlikleri günümüzün en ciddi sağlık sorunlarından biri…

Sevinç BARAN
Sevinç BARAN
  • 28.07.2017
  • 189 kez okundu

Organ yetmezlikleri günümüzün en ciddi sağlık sorunlarından biri… 21000 civarında böbrek ve 2100 civarında karaciğer olmak üzere yaklaşık 25 bin kişi organ nakli olarak hayata tutunmak için bekliyor. Organ nakli çok ciddi bir tedavi şekli… Organ nakli hastanın sağ kalımını doğrudan etkileyerek yaşam süresini uzattığı gibi, iş gücü kaybı, tedavi maliyeti, nakil sonrası yaşam kalitesinde artış ile de oldukça mühim bir konu…
Organ naklinin gerçekleşmesi için organ ihtiyacını insandan karşılayabiliyoruz bu gün. Canlı veya vefat etmiş insan tek organ kaynağı…
Ülkemiz organ nakli cerrahisi ve cerrahi sonrası takiplerde dünyanın ileri gelen ülkelerinden olmasına rağmen ne yazık ki, vefat ettikten sonra organ bağışı konusunda oldukça geride kalıyoruz. O nedenle organ nakilleri ülkemizde ne yazık ki çoğunlukla canlı vericiden gerçekleştirilebiliyor. Nakil için bekleyen hasta sayıları 25 bin civarında seyrederken nakil sayıları, son yıllarda giderek artan bir ivme ile 5 bine yaklaşmasına rağmen hala istenilen düzeyde vefat sonrası organ bağış rakamları istenilen seviyeye ulaşamadı ne yazık ki! Yapılan nakillerin hala birçoğu canlı vericiden olmakta.
Canlıdan canlıya organ naklinde sınırlıyız ne yazık ki sevgili okurlar… Çünkü bu şekilde nakil ancak böbrek ve karaciğer yetmezliklerinde mümkün oluyor. İnsandaki çift organlardan olan böbreklerden biri alınırsa geriye kalan böbrek vericinin hayatını sürdürmesine yetiyor. Karaciğerde ise kısmi olarak karaciğer alınıyor ve kalan karaciğer vericinin hayatını sürdürmesi için yeterli oluyor.
Canlıdan nakiller kanunlar çerçevesinde sınırları çizilmiş nakiller. Nakil bekleyen kişinin kendi veya eşinin 4. dereceye kadar akrabaları ancak organ vericisi olabiliyorlar. Eğer daha uzak akraba veya yabancıdan nakil söz konusu olacaksa bu durumda İl Sağlık Müdürlüklerinde Etik Kurul toplanıyor ve naklin yapılıp yapılmamasına karar veriyor. Ülkemizde organ ve dokuların satışı kesinlikle yasak. Kanunlar çerçevesinde ciddi cezaları var. O nedenle Etik kurullar naklin gerekliliğini denetledikleri gibi herhangi bir maddi çıkar ilişkisi olup olmadığını da irdeliyorlar. Şayet böyle bir ihtimal varsa kesinlikle izin verilmiyor ve nakil gerçekleştirilemiyor.
Canlıdan nakillerde en önemli parametre kan grubu uyumu. Şayet kan gurubunuz hastanız ile uyumlu ise ve herhangi bir sağlık sıkıntınız yok ise, ilgili organınız sağlam ise, organ vericisi adayı olabilirsiniz. Sonrasında kapsamlı bir sağlık araştırması ile ameliyat olmanıza ve organ vericisi olmanıza herhangi bir engel olup olmadığı ve alıcı ile uyumu değerlendirilerek karar veriliyor.
Vefat sonrası organlarınızın sağlam hastalar için kullanılabilmesi için ailenizin de kararı etkin olabiliyorken, canlı verici olmanız sağlık durumunuz ve sizin kararınız ile alakalı…
Organ Nakli hayat kurtarır!
Basında zaman zaman kardeşine, eşine, evladına, annesine babasına organ veren yüce gönüllü insanların haberlerine rastlıyoruz. Bir hayatı paylaşanlar, bir hayata beraber tutunuyorlar. Beyin ölümü sonrası organ bağışı ve nakli ülkemizde az olduğu için bu tip haberlere sıklıkla rastlamaya da devam edeceğiz.
Aslında organ nakli ile yalnızca bir hayat kurtulmuyor sevgili okurlar. Kurtulan insanın hayatı ile ailesi de kurtuluyor. Kurtulan hayat ile potansiyel iş gücü kaybı kazanca dönüşerek topluma pozitif katkı sağlanmış oluyor. Organ nakli ve organ bağışında destek verelim. 
Sağlıcakla kalın…

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

Düşüncenizi Paylaşın

Önceki yazıyı okuyun:
Topunuz gelin…!

Türkiye içeride ve dışarıda mücadele ediyor. Devletimizin her yönden baskı altında olmasını isteyen Batılı güçler her anlamda ve her yönden...

Kapat