$ DOLAR → Alış: 3,91 / Satış: 3,92
€ EURO → Alış: 4,82 / Satış: 4,84

SON DAKİKA:

Palandöken bu kış turiste ‘doyacak’

Dünyanın en önemli doğal pistlerinden birine sahip olan kısa süre önce kayak sezonunun açıldığı Palandöken, bu yıl beklentinin üstünde yerli ve yabancı turisti ağırlayacak.

Palandöken bu kış turiste ‘doyacak’
  • 13.12.2016
  • 361 kez okundu

ERZURUM – Dünyanın en önemli kayak merkezlerinden biri olan Palandöken’de doluluk oranlarının şimdiden yüzde 90’lara ulaşması, turizmcileri umutlandırdı.

Türkiye’nin bin 890 rakımdaki en yüksek ve kış turizminin marka şehirlerinden biri olan Erzurum’da, kar yağışı beklenenden erken yağdığı için sezonunu 30 Kasım’da açan oteller, şimdiden yüksek doluluk oranına ulaştı.

Temiz havası, ulaşım kolaylığı ve sunduğu imkanlarla her yıl kış aylarında binlerce yerli ve yabancı turistin uğrak yeri olan Palandöken’deki otellerde, 120 gün sürecek sezon boyunca otellerdeki rezervasyonların büyük bir bölümü kapatıldı.

Dünyada önde gelen doğal pistlere sahip, ülkede gece kayağı yapılan tek kayak merkezi olan Palandöken’deki otellerin doluluk oranının yüzde 90’a ulaşması sevinçle karşılandı.

Önceki yıllarda sezonu en fazla yüzde 60 doluluk oranıyla geçiren turistik işletmeler, bu oranın bu yıl neredeyse tam kapasiteye ulaşmasıyla adeta rezervasyon taleplerini karşılayamaz duruma geldi.

Erken yağan karın da memnuniyetle karşılandığı Palandöken’de, turizm sezonunu planlanan zamandan önce açan otelciler ve turizmciler, bu kıştan umutlu.

Palandöken Kayak Merkezi’nde faaliyet gösteren bir otelin idari işler müdürü Ömer Akca, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 30 Kasım itibarıyla Palandöken’de kayak sezonunun açıldığını anımsatarak, kayak merkezlerindeki pistlere suni kar takviyesi yaptıklarını söyledi.
“Kar, pist, hava, rezervasyonlar ve oteller güzel”

Özellikle yerli turistlerin geçen yıla oranla Palandöken’e daha büyük rağbet gösterdiğini belirten Akca, şöyle konuştu:

“Kar, pist ,hava, rezervasyonlar ve oteller güzel. Ulaşımı çok kolay. Dolayısıyla biz Palandöken’de misafirlerimizin çok güzel kar tatili geçireceğini umuyor ve bekliyoruz. Kayak yönünden özellikle bu yıl beklenti çok yüksek. Rezervasyonlardan da belli oluyor zaten. Tesisler kendilerini yeniledi. Palandöken’de zaten kar garantisinin yanı sıra sabah saat 08.00’den akşam saat 08.00’e kadar aydınlatmalı pistler üzerinde kayak garantisi var. Burada 120 günlük kayak sezonunun 100 günü hava güneşli ve tesisler kaliteli. Uçak saatleri de buna göre ayarlandı. Havalimanı ile şehir merkezi 5 dakikalık mesafede.”

Ömer Akça, Palandöken Kayak Merkezi’nin, şehre çok yakın olduğuna işaret ederek, “Dünyanın, Avrupa’nın ve Türkiye’nin en uzun doğal pistleri Erzurum Palandöken’de. Dolayısıyla buraya gelen kayakçılarımız dolu dolu mevsimi geçirip tatillerini yapıyorlar.” dedi.
Ülkenin sinerji ve harekete ihtiyacı var”

Erzurum Kültür ve Turizm İl Müdürü Cemal Almaz da, kentin birkaç yıldır kış turizminde beklediği yoğunluğu yakalayamadığını, bunun ülke açsından lokal sebepleri olduğunu söyledi.

Geçen yıl turist sayısının çok düşük olduğunu anımsatan Almaz, şöyle devam etti:

“Özellikle kış turizminde bu böyleydi. Kış turizmi için rezervasyonlar yazdan yapılır. Yazın bu ’15 Temmuz’ ortaya çıkınca insanlar ister istemez tedirgin oldular. Şimdi doluluk oranları geçen yıllara nazaran çok yüksek. Bu anlamda bekletimiz de çok yüksek. Bu bizi cesaretlendirdi, motive etti. Psikolojik olarak da bütün dinamiklerimizi harekete geçirdi. Bir sinerjiye zaten ihtiyacımız vardı. Ülkenin sinerjiye, harekete ihtiyacı var. Geçen seneyle hiç kıyas dahi edemezsiniz, çok fark var. Rakamları sezon bittiğinde paylaşacağız. Şu an ‘nazar değmesin’ diyoruz belki ama neredeyse otellerimiz dolu. Bu bizi sevindiriyor.”

Almaz, kentte turizm hareketliliğini artırmak için çabaladıklarını belirterek, “Bunun için tüm kurum ve ilgililerle görüştük. Hükümetimizin güvenli politikası güven sağladı. Erzurum yerel yöneticilerimiz ve valimizin desteği bizi motive etti. Bütün bu faktörleri üst üste koyduğunuzda beklentiler çok yüksek. Bunları gösteren sinyaller ve müspet doneler de var.” değerlendirmesinde bulundu.

Bazı turistler ise, yenilenip farklı bir güzelliğe büründürülen Palandöken’de tatil yapmanın mutluluk verici olduğunu, beklentinin çok üstünde bir hizmetle karşılandıklarını söyledi.

Etiketler: /‘Bir gece ansızın gelebiliriz’ sözü her yer için geçerli
Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: 'Bir gece ansızın gelebiliriz' sözü her yer için geçerli
Türkiye ile Nijerya ilişkileri Osmanlı Devleti’ne dayanıyor
Nijeryalı akademisyen Dr. Muhammed: Türkiye ile Nijerya ilişkileri Osmanlı Devleti'ne dayanıyor
Çiftlik Bank’ın kurucusu kırmızı bültenle aranacak
Adalet Bakanı Gül, Çiftlik Bank'ın kurucusu Mehmet Aydın'la ilgili, "Bu kişiyle ilgili kaçtıysa da başka bir şey olduysa da kırmızı...
Savunma sanayisi ihalelerinde düzenleme
Savunma projelerinde SSM'nin tabi olduğu usul ve esaslar, Müsteşarlığın sermayesinin yarısından fazlasında sahipliğinin bulunduğu kuruluş ve işletmeleri de kapsayacak.
Kamu bilişimcileri ‘siber güvenliği’ tartışacak
Kamu Bilişimcileri Derneği tarafından düzenlenecek Kamu Siber Güvenlik Zirvesi'nde kamuda siber saldırılara ilişkin zafiyetler ele alınacak, siber güvenliğin sağlanmasına ilişkin...
TSK’ya 8 yeni SİHA
Türk Silahlı Kuvvetlerinin envanteri, yeni silahlı insansız hava araçlarıyla güçlendi.
Türkiye ve Katar’ın ‘siber güvenlik’ iş birliği güçleniyor
TÜBİTAK ve Katar Ulusal Araştırma Fonu, kritik altyapıların korunmasını ve siber tehditlere karşı güçlendirilmesini amaçlayan 2 araştırma ve teknoloji geliştirme...
Dünyada 2 milyar insan ‘kirli’ su içiyor
Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre, 2 milyar insan içme suyu olarak kirli suları kullanmak zorunda kalıyor.
‘1 yıl yağış olmasa bile İstanbul’un su sıkıntısı yok’
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Uysal, İstanbul barajlarında doluluk oranının yüzde 90'lar seviyesine ulaştığını belirterek, "Yaklaşık bir yıl yağış olmasa bile...
Son süreçte yaşadıklarımız tezgahın boyutlarını gösterdi
Cumhurbaşkanı Erdoğan "Son süreçte yaşadığımız her tecrübe her başarı, indirdiğimiz her maske, ülkemize kurulan tezgahın boyutlarını da gözler önüne sermiştir....
Mehmetçiğin kıyafeti sıkı denetimden geçiriliyor
Askerlerin giydiği kıyafetler ile kullandığı malzemeler laboratuvarlarda, kimyasal, fiziksel ve performans testlerden geçirilerek sıkı denetime tabi tutuluyor.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

Düşüncenizi Paylaşın

Önceki yazıyı okuyun:
TSK’dan Zap’a hava harekatı

Irak'ın kuzeyindeki Zap bölgesine düzenlenen hava harekatında, PKK'lı teröristlerce kullanılan barınma alanları ile etrafında yer alan silah mevzileri ve koruganlardan...

Kapat