Gereken dersi verdik, vereceğiz

İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasından satır başları: Dün İstanbul'da yaşanan helikopter kazasında şehit olan as

12 Şubat 2019 Salı 16:01
8 Okunma
Gereken dersi verdik, vereceğiz
İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasından satır başları:

Dün İstanbul'da yaşanan helikopter kazasında şehit olan askerlerimize rabbimden rahmet diliyorum.

Türkiye sürekli ileri gitmeye mecburdur. Yerimizde saydığımız gün, gerilemeye başladığımız gündür. Birbirimize menfaat, para-pul, makam için değil, Allah için seveceğiz.

Geçtiğimiz 17 yılda, gönül dünyamızı sonuna kadar açarak, gece gündüz çalışarak, ülkemizin tüm imkanlarını harekete geçirerek Türkiye şemsiyesini büyüttük. Halka, tepeden bakanların aksine, milletin iradesinin üzerindev irade tanımayarak demokrasimizi ileriye taşıdık. Gurur, kibir olmayacak dedik. Çünkü gurur da kibir de Allah'a aittir.

Her alanda potansiyelimize güvenerek attığımız adımlarla ekonomimizi güçlendirdik. Karanlık planları yırtarak geleceğimizi aydınlattık. Bize bunun için düşman oldular. İnsanlarımıza güven aşıladığımız, devletimizi ayağa kaldırdığımız için bize düşman oldular. Zalimlere sessiz kalmadığımız, diline, dinine, rengine bakmadan mazluma sahip çıktığımız için bize düşman oldular. Türkiye'yi fetret devrinden, faslı hazandan çıkarttığımız için bize düşman oldular. Asırlardır bize dayatılan kalıpları yıkıp geçtiğimiz için bize düşman oldular. Peki bundan pişman mıyız? Asla. Tam aksine, maruz kaldığımız bu düşmanları beraat belgemiz olarak görüyorum.

AK Parti'ye bu sebebplerle saldıranların hedefleri aslında Türkiye'dir. Bunun için 2023 hedeflerimize bunun için sahip çıkıyoruz.

Son 16 yılda Kastamonu'ya, 15 kat trilyon yatırım yaptık. Eğitimde 971 adet yeni derslik inşa ettik. Bugün 29 bin öğrencisi olan üniyi bu şehre kazandırdık. bugn burada bir üni varsa AK Parti sayesinde var. 5 adet Yükseköğrenim yurt binası daha yapıyoruz.

Şehrimizi spor salonlarıyla donattık. Şimdi de bir gençlik merkezi inşa ediyoruz. Nasrullah Camii ile, mahallelerde bulunan 2 bin 983 binayı Kastamonu'ya yakışır şekilde düzenliyoruz.

Turizm alt yapısını geliştiriyoruz. Turizmi, Kastamonu için ciddi bir kazanç kapısı haline getirmekte kararlıyız. İsmail Bey Külliyesi, Yakup Ağa Külliyesi, Nasrullah Kadı Camii gibi toplam 107 ata yadigarı eserimiz restore ederek iyasını sağladıki bitirdik. Hali hazırda önemli eserleimizin de restorasyonu devam ediyor.

Kastamonu'ya hep birlikte sahip çıkacağız. Kuzeykent'te milli park ve peyzaj projesini hayata geçiriyoruz. Bizim en önemli adımlarımızdan biri millet bahçeleri ve millet kıraathaneleri. Ama bunu, Bay Kemal anlamıyor. CHP, "Bunlar kumarhane açacakmış" diyor. Meydan, otopark, spor salonları, kütüphaneler, atölye, gölet, akvaryum, yürüyüş yolları gibi pek çok bölüm millet bahçesinin içinde var. Hep birlikte millet bahçesinde yatıp yuvarlanacağız ve oralarda dinlenme fırsatını kazanacağız. Devlet bunun için var. Bugüne kadar bu adımları attılar mı? Yok. Ama AK Parti yatıyor, kalkıyor bunları düşünüyor.

Kastamonulu ihtiyaç sahipleri vatandaşlarımıza, toplamda 985 milyon lira tutarında kaynak aktararak destek olduk. Sağlıkta 12'si hastane olmak üzere, 25 sağlık tesisini kastamonuya kazandırdık. Kastamonu'ya 250 yataklı fizik tedavi ve rehabilitasyon merkezi inşa ettik. 2002 yılına kadar 47 km bölünmüş yol yapılmışken biz bunu 329 kmye çıkardık. 15 temmuz istiklal tüneli ve bağlantı yollarını hizmete sunduk.

Kastamonu'da halen devam eden toplamda 7 kat trilyon maliyeti olan 8 yol projemiz bulunuyor. Kastamonu havalimanımıza yıllık 1,5 milyon yolcu kapasiteli terminali yaptık. Kastamonuda 5 baraj inşa ettik; 11 baraj ve 1 gölet daha şu anda inşa ediyoruz.

Kastamonu'nun uzun vadeli içme suyu problemini çözmek için Kırık projesini inşa ediyoruz. Yaptığımız sulama tesisiyle 160 bin dekar tarım arazisini sulamaya açtık. Kastamonulu çiftçi kardeşlerimize, 781 milyon lira tutarında tarımsal destek verdik. 21 bin kastamonulu iş sahibini 436 milyon lira tutarında teşvik desteği sağladık.

Yeri geldi vizyonsuz siyasetçileri, kifayetsiz bürokratları kullandılar. Yeri geldi şu köken bu köken denilerek milletimiz kendi içinde bölündü, kavgaya tutuşturuldu. Yeri geldi PKK gibi bölücü, FETÖ gibi istismarcı örgütlerle ülkemiz ele geçirilmeye çalışıldı. Cudi'de, Gabar'da Kandil'de bunları kovaladık, kovalıyoruz. Ne zaman şöyle bir ayağa kalkmaya çalışsak, hemen darbeyle tepimize bindiler. 17 yıllık iktidarımız bunlarla mücadeleyle geçti.

İstanbul'da çok Kastamonulu vardır. İstanbul'u iyi bilir Kastamonulu. Biliyorsunuz İstanbul'da 4,5 yıl belediye başlkanlığı yaptık. "Erdoğan'ı nasıl indiririz?" diye düşündüler. Kalktılar cezaevine gönderdiler. Bunlarda hayır yok mu? Var. Gittik yattık cezaevinde; çıktık AK Parti'yi kurduk. 16 yılda iktidar olduk. Karşımıza ihanet çeteleri çıkardılar. İçeride terör örgütlerini ezdik. Millete ve milli iradeye hakaret edenlere dört elle saldırdılar. Ekonomiyi güçlerdirdik, kurla faizle milletimize saldırdılar. Ama biz daha çok güçlendik. Onlar bizi sıkıştırdıkça biz ülke olarak hedeflerimize ulaşma kararımızı daha da güçlendirdik.

Bugüne kadar Türkiye'yi istedikleri gibi eğip bükemediler. Baktılar kurla faizle olmuyor, bu defa ülkemizi soğan, patates, biber, patlıcan, salatalık üzerinden ters köşe yapmaya çalışıyorlar. Aldığımız tedbirlerle bu hamleyi de boşa çıkardık. Çadırlar kuruldu. Bütün bunlarla birlikte tanzim satış yerlerini kurduk; fiyatlar yarıya indi daha da inecek. Temizlik ürünlerinden tutun marketlerde ne varsa onların da belli bir kısmını buralarda satmaya başlayacağız. Bunlar terör estirdiler terör. Gıdada teröre estirenlere gereken dersi veriyoruz, vereceğiz.

Bütün bunları söylerken, ekonomideki sıkıntıları görmezden gelmiyoruz. Çiftçimizin, emeklilerimizin dertlerini biliyoruz. bunların çözümü için her alanda pek çok teşviki, desteği planlıyor ve uyguluyoruz. Asgari ücrete yaptığımız artış bunun bir ifadesidir. İhracattaki artık 36 milyar dolardan, 768 milyar dolara çıktı. Emeklerimizin karşılığının alındığına işaret ediyor bunlar.

CHP, IMF ile ilk anlaşmayı yapandır. Biz göreve geldik, "AK Parti yeniden IMF'e gidecek" 23,5 milyar dolar borçla IMF'in borçlarınızı kucağımızda bulduk. 2013 Mayıs'ında bu borcu sıfırladık. Bu can bu tende oldukça, Allah'ın izniyle biz bunlara köle olmayacağız. Biz çektiğimiz 17 yıl boyunca ülkemizi dev hizmetlerle buluştururken, diğer yandan ülkemizin dertlerini sırtından almak için çalıştık. 17 yıl önce mi daha iyi bir yerdeydik, yoksa şimdi mi daha iyi bir yerdeyiz? Bütün hizmetlerle beraber, Kastamonu adeta çağ atlıyor. Daha daileri gideceğiz. Adaletten ulaşıma, spordan sanata kadar her alanda milletimize geçmişte göremediği şeyleri önüne getirdik.

Askerimizle, polisimizle teröristlere nefes aldırmazken, 15 Temmuz'da ülkemizin istikbaline ve istiklaline sahip çıktık. Ekmeğimizi büyütmek ve refahımızı artırmak için gece gündüz çalıştık. 31 Mart'ta baharla birlikte sadece havalarda değil, yüreklerde de bir ferahlık bir sevinç iklimine kavuşacağız. Türkiye'yi dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasına yükselttiğimiz gün, her şey çok farklı hale gelecek. 31 Mart bu kutlu yürüyüşte çok önemli bir dönüm noktasıdır.
Son Güncelleme: 12.02.2019 16:01
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.