$ DOLAR → Alış: 6,06 / Satış: 6,09
€ EURO → Alış: 6,78 / Satış: 6,81

SON DAKİKA:

Prof.Dr Erman Artun’u Kaybettik…

Bugünkü köşe yazımda aslında başka bir konuya değinecektim ancak aldığım bir vefât haberi, hazırladığım yazıyı, rafa kaldırıp, yeni yazıya başlamamı tavsiye etmedi, adeta emretti.

Erdem KONUR
Erdem KONUR
  • 13.02.2016
  • 8.563 kez okundu

2002-2015 yılları arasında Çukurova Üniversitesi Türkoloji Araştırmaları Merkezi Müdürlüğü görevini yürüten, Prof. Dr. Erman Artun’u kaybettik.Bu yazıda, Türk diline,Türk edebiyatına ve kültürüne dair, büyük çalışmaları ve hizmetleri olan, Erman hocayı bir nebze anlatabilirsek ne mutlu.
***
Erman hocayla tanışmam; makale vesilesiyle olmuştur. Amatörlük dönemi denilebilecek,bir makale kaleme almış ve Türkoloji merkezinde yayımlanması için, Erman hocaya mail atmıştım. Mailde son sınıf öğrencisi olduğumdan, bu işlere merağımın olduğundan ve bu ilgi nedeniyle de bir makale kaleme aldığımdan ve bu makalenin merkezde yayımlanıp yayımlanamayacağını, sormuştum. Cevabı şöyleydi: “Bilimsel olan, Türk kültürüne ait olan her şey değerli ve önemlidir.”
Sonuç olarak makalem yayımlanmıştı ve bu vesileyle Erman hocamızla mail vasıtasıyla da olsa, tanışmış bulunmaktaydım.
***
Erman hoca,günümüzde çok sık gördüğümüz, “koltuk akademisyenleri”nden değildi. Onun çalışma sahası, Türk olan her yerdi. Bunun için hayatı boyunca Türk kültürü, edebiyatı ve halkbilimiyle ilgili çalışmalar yaptı. Birçok makale ve kitap kaleme aldı.
“Türk Halk Edebiyatına Giriş Edebiyat Tarihi-Metinler”, “Aşık Edebiyatı Metin Tahlilleri”, “Türk Halkbilimi”, “Adana: Köprü Başı Efsaneden Tarihe Tarihten Bugüne”, “Türk Halk Edebiyatına Giriş” bunlardan sadece bazıları.
***
Yazımı bitirirken, Türkolojinin hâdimi ve âşığı olan değerli hocamıza Allah’tan rahmet,yakınlarına ve çalışma arkadaşlarına sabırlar diliyorum.
Ve yazımı Bâkî’nin şu güzel beyitiyle bitiriyorum:
“Bâki kalan bu kubbede bir hoş sadâ imiş.”

YAZARIN SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

Düşüncenizi Paylaşın

Önceki yazıyı okuyun:
Küba’da tarihi görüşme

Yüzyıllardır ayrı olan iki kilisenin lideri Papa Franciscus ve Patrik Kirill Küba'da bir araya geldi

Kapat