PROPAGANDA YAPAN ÖYKÜLER

Bu şekilde anlaştıktan sonra Ahmet, bir an önce kızına kavuşmak için yanıp tutuşan gönlünü birazcık olsun serinletmek için bir türkü tutturarak yola koyuldu

PROPAGANDA YAPAN ÖYKÜLER

Bu şekilde anlaştıktan sonra Ahmet, bir an önce kızına kavuşmak için yanıp tutuşan gönlünü birazcık olsun serinletmek için bir türkü tutturarak yola koyuldu. Eve vardığında, masanın çekmecesine tıkıştırdığı sarı kâğıtları çıkardı ve kaldığı yerden yazmaya devam etti. Yeni öyküler yazmaya başlamıştı. Hayali bu öyküleri bir kitap halinde yayınlatmaktı. Bir an kalemi baraktı ve çatı katı olduğundan bir hayli sıcak olan odasını serinletmek için camı açtı ve tekrar yerine oturdu.
Küçük kız çocuğuna kitap almak için yumurta biriktirip satan bir köylünün öyküsünü yazıyordu. Ve öyküsünde, köy halkını yakıp kavuran fakirliği, onun nasıl giderilmesi gerektiğine dair basit çözümler ortaya atıyordu. Aynı zamanda köy yerinde, bir ilkokul çocuğunun yaz tatilini hayvan otlatarak ve tarlada, güneşin kavurucu sıcağı altında geçirmek zorunda olduğu gerçeğiyle yazı ailesi ile birlikte, şehir şehir dolaşan, deniz kenarında vakit geçiren çocukla kıyaslayarak, iki ayrı dünyanın varlığını ortaya koyan öyküler de yazıyordu.
Dirseklerini masaya dayamış, gözlerini kısarak pür dikkat öykülere dalmıştı. Pencereden içeriye, masadaki kâğıtları ve Ahmet’in saçlarını okşayan tatlı bir rüzgâr doluyordu. Birden kapının açılmasıyla oluşan cereyan öykülerini yazdığı kâğıtları ortalığa savruldu. Gelen kişi tombul, kısa boylu, yuvarlak yüzüyle Murat’ın çırağı Selim’den başkası değildi. Kâğıtların dağılmasına sebep olmanın pişmanlığıyla alt dudağını ısırdı, başını öne çıkarıp, omuzları kalkık bir şekilde dondu kaldı. Ahmet ise etrafa saçılan kâğıtlara aldırış etmeden olgun ve soğukkanlı bir tavırla döndü, yüzünde tatlı bir tebessüm vardı. Selim, titrek ve pişmanlık dolu bir sesle “Çok özür dilerim.” dedi. “Müsaade edin, toplayayım kâğıtlarınızı.”
“Önemli değil, ben hallederim.”
“Gerçekten çok özür dilerim. Ustam gönderdi beni, size bir radyo yolladı ajans saatlerini takip etmeniz için. Birkaç paket de sigara.”
“Kendisine çok teşekkür ettiğimi söyle. Radyoyu kapının arkasındaki çiviye asabilirsin. Sigaraları da mutfak tezgâhına bırak.”

Avatar
Kurtuluş BAŞTİMAR( [email protected] )

YORUM ALANI

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.