$ DOLAR → Alış: 3,75 / Satış: 3,77
€ EURO → Alış: 4,66 / Satış: 4,67

SON DAKİKA:

Referandum sandığından evet çıkacağına inanıyoruz

Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, “Referandum sandığından evet çıkacağına inanıyoruz. ‘Yeni bir Türkiye için, güçlü bir Türkiye için ben de varım, ben de evet diyorum.’ diyerek kampanyaya destek veriyoruz.” dedi.

Referandum sandığından evet çıkacağına inanıyoruz
  • 26.01.2017
  • 416 kez okundu

ANKARA

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Memur Sendikaları Konfederasyonu (Memur-Sen) Genel Başkanı Ali Yalçın ve konfederasyona bağlı sendikaların başkanları ile bir araya geldi.

Memur-Sen Genel Merkezi’nde düzenlenen toplantının açılışında konuşan Kurtulmuş, Memur-Sen’in zor zamanlardan geçerek bugün sahip olduğu konuma yükseldiğini belirterek, “Memur-Sen’in ilk zamanlarını hatırlıyoruz. Rahmetli Mehmet Akif İnan’ın ve arkadaşlarının o zor şartlar içerisinde verdiği sendikal ve fikri mücadeleyi hatırlıyoruz. İmkanların olmadığı, üyelerin çok az olduğu, bu işe gönül vermiş, gerçekten gönlü zengin insanların bir elin parmaklarını geçmediği dönemlerden, çok şükür bugüne gelindi. Memur-Sen’in bu başarısı aslında Türkiye’de demokrasinin de gelişmesinin önemli göstergelerinden birisidir. Memur-Sen, bizim şahit olduğumuz üzere Türkiye’nin karşılaştığı antidemokratik bütün sorunlarla mücadele alanında hep demokrasi tarafında olmuştur.” diye konuştu.

Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, Memur-Sen’in sadece ülke içerisinde değil, uluslararası camiada ve uluslararası sendikal hareketler içerisinde de etkin konuma gelmesinin, Türkiye açısından sevindirici olduğunu kaydetti.

“Sandıktan ne sonuç çıkarsa çıksın, başımız gözümüz üstünedir”
Anayasa değişikliği teklifinin Meclisten geçmesiyle Türkiye’nin önemli bir viraja girdiğini anlatan Kurtulmuş, 1982 Anayasası’nın kabulünden itibaren Türkiye’nin siyasi gündeminde, anayasal reform fikrinin var olduğunu belirtti.

Bütün iktidarların, siyasi partilerin önemli bir kısmının hem seçim beyannamelerinde hem siyasi faaliyetleri içerisinde anayasanın değişmesi gerektiğini dile getirdiğini hatırlatan Kurtulmuş, 1982 Anayasası’nın bütün bu siyasal görüşlerin sonucunda 19’uncusu son değişiklik paketi olmak üzere, 18 kez değiştiğini ifade etti.

Türkiye’nin etkin bir yürütme mekanizmasına sahip olması, ülkede siyasi ve ekonomik istikrarın daha güçlü bir şekilde temin edilmesi amacıyla hazırlanan 18 maddelik anayasa değişikliği teklifinin TBMM’de milletvekillerinin oylarıyla kabul edildiğine işaret eden Kurtulmuş, şunları söyledi:

“Bugün, milletin huzuruna gidebilecek noktaya gelmiştir. Sayın Cumhurbaşkanımızın onayından sonra da Yüksek Seçim Kurulu, muhtemelen en kısa süre içerisinde bir seçim tarihi verecek ve Türkiye sandığa gidecektir. Öncelikle şunu ‘ama’sız, ‘fakat’sız ifade etmek istiyorum. Sandıktan ne sonuç çıkarsa çıksın, başımız gözümüz üstünedir. Biz, demokrasiye inanan insanlarız. Millet egemenliğinin sadece bir sözden ibaret olmadığına, milletin her alanda söz ve karar sahibi olduğuna inanan insanlarız. Dolayısıyla sandıkta milletimizin vereceği karara saygılı olacağımızı, bugünden itibaren hep söylüyoruz. Bütün siyasi partilerden de aynı olgunluğu bekliyoruz. Nihayetinde sözün, kararın sahibi millettir. Ve millet kararını verecektir. İnanıyoruz ve ümit ediyoruz ki bu anayasa değişikliğiyle Türkiye, yeni bir döneme girecektir. Etkin bir yürütme, güçlü karar alma mekanizmaları, hızlı hareket eden bir icra ortamına Türkiye girecek. Başlanan ve başlanacak olan projeleri de Türkiye, çok hızlı bir şekilde tamamlayarak daha güçlü bir şekilde yoluna devam edecektir.”

Anayasa değişikliğinin, bir rejim değişikliği olmadığını vurgulayan Kurtulmuş, “Israrla ve yanlış bir şekilde anlatıldığı gibi, bu anayasa paketiyle birlikte rejim değişikliğine ilişkin en ufak ne bir kelime ne de ihdas edilmiş olan herhangi bir husus söz konusu değildir. Aslolan burada bizim yapmak istediğimiz bir yönetim sistemi değişikliğidir.” dedi.

Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, “Egemenliğin, yegane kaynağı millet iradesidir. Referandum sandığından evet çıkacağına inanıyoruz. ‘Yeni bir Türkiye için, güçlü bir Türkiye için ben de varım, ben de evet diyorum’ diyerek bu kampanyaya destek veriyoruz. İnşallah hayırlısı olur, milletimizin önü açılmış olur.” değerlendirmesinde bulundu.

Etiketler: /Suriyelilerden Zeytin Dalı Harekatı’na destek
Kilis'te yaşayan bir grup Suriyeli, ellerinde Türk bayrakları ve zeytin dallarıyla Zeytin Dalı Harekatı'na destek gösterisi yaptı.
Zeytin Dalı Harekatı’nda 1641 terörist etkisiz hale getirildi
Zeytin Dalı Harekatı'nın başlangıcından bu yana 1641 terörist etkisiz hale getirildi. Afrin'de 5 köy ile 2 tepe terörden temizlendi.
‘PKK gençlerimizi zorla savaştırıyor’
IKBY Meclisi Ezidi Milletvekili Şamo, "PKK gençlerimizi zorla savaştırıp, Afrin'de öldürtmek istiyor. Şimdiye kadar binden fazla Ezidi, PKK tarafından kaçırılıp...
20 bin sözleşmeli öğretmen alınacak
MEB, 20 bin sözleşmeli öğretmen alımına ilişkin duyuru yayımladı. Ön başvurular 2 Mart'ta alınacak, sözlü sınavlar 14 Nisan ve 8...
‘Darbe gecesi karargaha banka kartını almaya gelmiş’
FETÖ'nün darbe girişimi sırasında Deniz Kuvvetleri Komutanlığındaki eylemlere ilişkin davada sanık binbaşı Uz, karargaha banka kartını almaya geldiğini, darbeyle ilişkisinin...
‘Darbeden haberim yok’ diyenler yalan söylüyor
FETÖ'nün darbe girişiminde Piyade Kurmay Albay Ertürk'ün de aralarında bulunduğu 4 kişinin şehit edilmesi ile A Haber'i işgale teşebbüse ilişkin...
Risk Sermayesi Girişimi de gündemimizde
Kalkınma Bakanı Elvan, "Gündemimizde Risk Sermayesi Girişimi de bulunmaktadır. Risk Sermayesi Girişimi'ni kalkınma ajanslarımızın da iş birliğiyle ulusal ve bölgesel...
İkinci sürücüsüz metronun tünelleri birleşti
İstanbul'da Dudullu ile Bostancı arasında inşa edilen Dudullu-Bostancı Metro Hattı'nın tünelleri gerçekleşen törenle buluştu.
Türk askerini hiç kimse durduramaz
Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, "Eğer rejim YPG'yi temizlemek için girerse problem yok. YPG'yi korumak için giriyorsa Türk askerini hiç kimse durduramaz."...
“Güney Kıbrıs, Kıbrıs Türk halkını muhatap almak zorunda”
KKTC Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Özersay, Güney Kıbrıs Rum yönetiminin (GKRY) Akdeniz'de tek yanlı doğalgaz arama faaliyetlerine, Kıbrıs Türk...
BAFTA 2018 ödülleri sahiplerini buldu
İngiliz Film ve Televizyon Sanatları Akademisi (BAFTA) ödüllerinin bu yılki sahipleri belli oldu.
‘2018 Kapadokya’da Çin yılı olacak’
Çin'de 2018'in "Türkiye Turizm Yılı" ilan edilmesi dolayısıyla Kapadokya bölgesinde Çinli turist yoğunluğu yaşanması bekleniyor.
Endonezya’da Sinabung Yanardağı kül püskürtüyor
Endonezya’nın Sumatra Adası’ndaki Sinabung Yanardağı, yeniden kül püskürtmeye başladı.
3 milyonu aşkın bebek için doğum yardımı
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığınca son 2 buçuk yıllık dönemde ailesine doğum yardımı yapılan bebeklerin sayısı 3 milyonu geçti.
Son 5 yıldaki orman yangınlarının 840’ı kasten çıkarıldı
Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu, "Türkiye'de son 5 yılda 13 bin 644 orman yangını meydana geldi. Yangınların 840'ı kasten...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

Düşüncenizi Paylaşın

Önceki yazıyı okuyun:
Hastanelerde her vatandaşı özel odada yatırmak istiyoruz

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, "Bizim için her vatandaş özel ve her vatandaşı özel bir odada yatırmak istiyoruz. Şehir Hastaneleri böyle...

Kapat