$ DOLAR → Alış: 6,06 / Satış: 6,09
€ EURO → Alış: 6,78 / Satış: 6,81

SON DAKİKA:

SAĞLIK NOTLARI

Dinçer KARACALAR
Dinçer KARACALAR
  • 07.03.2019
  • 314 kez okundu

Yüz havlusunu sık sık değiştirin, telefonu temiz tutun

Sağlıklı bir cilde sahip olabilmenin yolu, temizliğini en iyi şekilde yapmak ve nem seviyesini dengede tutabilmekten geçiyor. İşte, doğru yüz temizleme tüyoları…

Tanfer Sağlık Grubu Dermatoloji Uzmanı Dr. Emin Soyer, cildin nasıl temizlenmesi gerektiği ile ilgili merak edilenleri yanıtladı…

Sağlıklı bir cilt temizleme nasıl olmalıdır?

Sağlıklı ve pürüzsüz bir cilde sahip olmanın birinci adımı doğru cilt temizleme alışkanlığı edinmektir. Cildimiz vücudumuzun en dış tabakası olduğundan dış ortamla sürekli etkileşim halindedir. Bütün gün cildimizde toplanan toz ve kirin temizlenmesi, gözeneklerin tıkanmasını ve akne oluşumunu engeller. Temiz bir cilde sahip olmak ve onu korumak aslında düşündüğünüzden daha kolaydır. Yapmanız gereken şey bunlara dikkat etmektir:

  • Sabah ve akşam yüzünüzü yıkayın. Ilık su ve yüzünüze uygun temizleme ürünü kullanın. Yüzünüzü yıkadıktan sonra hafif nemli bırakın.
  • Egzersiz sonrası temizlenin. Düzenli egzersiz, dolaşımı düzenleyerek vücudunuz için olduğu kadar cildinizin sağlığını da olumlu yönde etkiler. Ancak egzersiz sonrası ölü deri tabakası ve bakterilerden arınmak için duş almayı ve yüzünüzü yıkamayı ihmal etmeyin.
  • Yüz havlunuzu ve yastık kılıfınızı sık sık değiştirin. Telefonunuzu ve klavyenizi temiz tutun. Yüz temizliğini ne kadar iyi yapsanız da, yüzünüze temas eden şeyler temiz değilse temizlik bir işe yaramayacaktır.
  • Nemlendirici kullanın. Özellikle yağlı cildi olanlar cildinin yağlanacağından korkarak nemlendirici kullanmıyor. Ancak bu cildin daha fazla yağlanmasına neden oluyor. Gözenekleri tıkamayacak özellikte yağsız bir ürün tercih etmelisiniz.
  • Güneş kremini ihmal etmeyin. Güneşten gelen ultraviyole ışınları cildinizi kurutur ve cildinizin daha fazla yağ salgılamasına neden olur. Daha önemlisi bu ışınların kanserojen özelliği vardır. Dolayısıyla evden çıkarken güneş kremi sürmeyi asla unutmayın.
  • Makyajınızı temizlemeyi unutmayın.

BÖBREK NAKLİNDE ROBOTİK CERRAHİ DÖNEMİ BAŞLADI!

Canlıdan böbrek nakli %200 risk olan bir ameliyattır.  Çünkü sadece nakil gereken hastayı değil, ona hayat hediyesi verecek yakınını da ameliyat etmeyi gerektirir. Benim için böbrek nakli ile uğraşıyor olmanın en önemli kazanımı, yakınlarına hayat hediyesi vermek için ameliyat olmayı göze alacak cesur ve güzel insanlarla sürekli beraber olabilmektir. Anne, baba, kardeş, yeğen, arkadaş… Bu verilmesi zor kararı kendilerinden emin bir şekilde vererek benden bilgi almaya gelirler. Toplumumuzun bu nadir ve değeli insanları ile birlikte olmak ne kadar güzel ise onların sorumluluğunu üstlenmek de bir o kadar zordur. Bu sebeple yakınlarına böbrek vermek isteyen sağlıklı insanların sorumluğunu alırken en güvenli ve ideal ameliyat tekniğini arama sürecimiz hiç bitmez.

Şişli Florence Nightingale Hastanesi, böbrek nakli merkezinden Prof. Dr. Barış Akin, böbrek naklinde robotik cerrahi ile daha da güvenli ameliyatın mümkün olduğuna dikkat çekiyor.

Daha az ağrı, daha çok güven…

Robotik ameliyat sayesinde böbreğini yakınlarına veren kişilerde daha güvenli, daha az ağrılı ve ameliyat sonrası fıtık ve enfeksiyon problemlerinin daha az oranda oluşacağı avantajlı bir sonuç sağlamak mümkün. Da Vinci Robotik cerrahi sistemi sayesinde kamera altında yaptığımız diğer tekniğe göre hem görüntü hem de karın içinde işlem yapılan aletlerin hareket becerisini belirgin olarak avantajlı hale gelmektedir.

Da Vinci Robotik Cerrahi Sistemi N.A.S.A. tarafından uzaydaki astronotları uzaktan ameliyat edebilmek için yapılmıştır. Cerrahın ameliyatı oturarak gerçekleştirdiği bir cerrah konsolu kısmı, ameliyat masasındaki hastanın yanında bulunan ve steril şartlarda sahaya hazırlanarak getirilen robotik kolları içeren bir hasta konsolu kısmı ve ileri görüntüleme sistemini sağlayan kamera sistemi kulesinden oluşur. Da Vinci Sisteminde Cerrah üç boyutlu görüntü eşliğinde eli gibi hareket edebilen robotun diğer kollarını harekete geçirerek zor ve hassas ameliyatları gerçekleştirir

Da Vinci Robotik Sistemde hasta konsolu üzerinde bir kamera ve üç adet cerrahiyi gerçekleştirecek işlem kolu bulunur. Kamera ve beraberinde üç robotik kol hastanın ameliyatına göre belirli noktalardan karın duvarına yerleştirilen 0.8 ya da 1 cm. çapındaki tüneller vasıtasıyla karın içine yerleştirilir. İnce uçlu ve nazik karakterdeki cerrahi robotik kollar ile ameliyat ile nakledilecek böbreğin çıkartılması sağlanabilmektedir.

Böbrek nakli vericisinin ameliyatında serbest hale getirilen böbreğin karın dışına alınması için 6-8 cm uzunluğunda bir kesi yapılması gerekmektedir. Retroperitonoskopik ameliyat tekniğimizde güvenliği arttırmak için böbreği çıkaracağımız bu kesiği ameliyatın başında yaparak, elimizi karın içerisine yerleştirerek daha kontrollü bir ameliyat yapmamız mümkün olmaktadır. Bir elimizin içerde olması sayesinde hem hissedebilme avantajına hem de acil bir durum olursa anında müdahale etme şansına sahip oluyoruz. Bu sayede kontrollü ve güvenli bir şekilde nakledilecek böbreği vericiden küçük ameliyat kesikleri ile almamız mümkün oluyor.

DİŞ SIKMAYA ÇÖZÜM: BOTOKS

Diş Hekimi Mahmut GENÇ bruksizm (diş sıkma alışkanlığı) ve tedavisi konusunda bilgiler verdi.

Bruksizm, geceleri ve hatta bazen gündüzleri diş sıkma olarak adlandırılır. Bu kişiler çoğu zaman diş sıktıklarını hatırlamaz ancak yakınları bu konuda kendilerini uyarabilir veya sabah kalktıklarında çene bölgelerinde kasılma ve ağrılar vardır. Bruksizm bir çok önemli belirti vererek problemin varlığını bize haber verir.. Baş, kulak, çene ve yüz ağrıları, kulak çınlaması, çene ekleminden ağzı açarken ses gelmesi, ağız açmada zorlanma, ağrı veya çene kayması diş sıkmanın en önemli belirtileridir. Çoğu zaman klinik belirti vermeden yıllarca devam eder. Bazı durumlarda ise akut hale gelerek kişiye çok ciddi sıkıntılar veren bir rahatsızlığa dönüşebilir. Akut bruksizmde dişlerin kesici kenarlarında aşınmaya bağlı diş boyu kısalması ve diş yüzeylerinde çok ince çatlaklar görülebilir. Ayrıca hastalarda diş mine dokusunun incelmesine bağlı soğuk- sıcak hassasiyetleri de oluşabilir. Bu hastalarda herhangi bir travma yokken diş mine kırıkları ya da daha önceden yapılmış restorasyonların kırılması gibi durumlarla da karşılaşılır.

Farkında olmadan çene ekleminizde ve yüz kaslarınızda, aşırı yüklenmeye sebep olabilecek şekilde dişlerinizi sıkar ya da gıcırdatırsanız, ileri ki dönemlerde eklemde bozulmalara yol açarak kalıcı çene eklemi rahatsızlıkları oluşturabilir.

Bruksizm tedavisinin amacı dişlerde ve çene ekleminde oluşabilecek kalıcı zararları önlemek ve ağrıyı ortadan kaldırmaktır. Uyku sırasında dişlerin birbiriyle temasını engellemek amacıyla alt ve üst çene dişlerinin arasına koruyucu özelliği olan splint kullanılır. Ancak gece koruyucuları genellikle tek başına yeterli olamayabilir. Bu nedenle hastalığın sergilediği tabloya göre gece koruyucularının yanında bazı ek tedavilerin de uygulanması gerekebilir. Bunlar arasında stres terapisi, rahat uyumayı sağlayıcı önlemler, kas gevşetici ilaç uygulanması, hatalı yapılmış diş dolgusu ve kaplamaların yenilenmesi, eksik olan dişlerin yerine konulabilmesi için protez uygulamalarıdır.

Vücudunuz B12 Eksikliğinizin Sinyallerini Verir!

Son yıllarda herkesin sıklıkla şikayet ettiği sağlık problemlerinin başında B12 vitamini eksikliği geliyor. Hastane Derindere İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Ergün Kasapoğlu ile B12 vitamin eksikliğinin belirtilerini konuştuk.

El ve ayaklarınız uyuşuyorsa: B12 eksikliği sinirlerinizi örten koruyucu katmanın gücünü azalttığı için elleriniz, ayaklarınız veya bacaklarınızda ‘iğne batırılıyormuş’ hissi yaşayabilirsiniz.

Her zamankinden daha çok üşümeye başladıysanız: Vücudunuzda yeterince B12 vitamini olmazsa oksijen dağılımı yeterli olmadığı için el ve ayaklarınızda titreme ve üşüme görülebilir.

Depresyona meyilliyseniz: B12 eksikliği, depresyon, kafa karışıklığı, bunama ve hafıza sorunlarına neden olabilir. B12 takviyeleri genellikle güvenlidir. Yetişkinler için günde 2,4 mikrogram B12 takviyesi yeterli olacaktır. İhtiyacınız olandan daha fazlasını alırsanız, vücudunuz fazla olanı idrarınızla atar. Yine de, yüksek dozlarda baş dönmesi, baş ağrısı, anksiyete, bulantı ve kusma gibi bazı yan etkiler görebilirsiniz.

Kaslarınızda zayıflık hissediyorsanız: Kaslarınız güçsüz olduğu için yorgun hissedebilirsiniz. Bu durumda B12 düzeyinize baktırarak hekiminizin yönlendirmesiyle hareket etmeniz daha doğru olacaktır.

Diliniz pürüzsüzleşmeye başladıysa: Dilinizde papilla denilen küçük şişlikler boşalmaya, diliniz giderek pürüzsüz ve parlak görünmeye başlar. B12 vitamini eksikliğinin yanı sıra geçirdiğiniz enfeksiyonlar veya kullandığınız ilaçlar da buna neden olabilir.

Vejetaryenseniz: Sebze ve meyvelerde B12 yoktur. Dolayısıyla, herhangi bir hayvansal ürün yemeyen vejetaryenler, B12 takviyesi içeren ekmek, kraker ve tahılları tüketmelidir. Hem hamilelik hem de emzirme döneminde B12 takviyeleri hakkında doktorunuzla konuşun.

Yaşınız ilerliyorsa; Yaşlandıkça, vücudunuz B12’yi kolay ememeyebilir. Eğer tedavi edilmezseniz, düşük B12 seviyeleri anemi, sinir hasarı, huysuzluk ve diğer ciddi sorunlara neden olabilir. Bu yüzden belirtilerinize dikkat edin ve doktorunuz tavsiye ederse kan testi yaptırın.

Obezite cerrahisi geçirdiyseniz: Yaygın kilo verme operasyonlarından biri olan “gastrik bypass” ameliyatından sonra gıda mide ve ince bağırsak kısımlarını atlayarak sindirildiği için B12’nin emiliminin olduğu bölümde gerekli emilim gerçekleşmez. Hekiminiz bu süreçte B12 seviyenizi izleyerek ihtiyaç duyduğunuzda takviyeler önerebilir.

Ağız yaraları oluşmaya başladıysa: Düşük B12, anemi veya başka bir durumun belirtisi olabilir. Yaralar genellikle kendiliğinden geçer; ancak sirke, turunçgiller ve acı baharatları tahriş edici veya acı verici olduğu için tüketmekten kaçının.

Hayatta kaçırılan anlar kitap oldu, geliri KASDER’e bağışlandı

Türkiye’de 40 yaş ve üzeri 2,7 milyon kadın idrar kaçırma sorunu yaşıyor. İdrar kaçırma sorununa dikkat çekmek amacıyla 2017 yılında başlatılan “Hayatı Kaçırma Sen, Bir Yolu Var İstersen” farkındalık projesinin geliri Türkiye Kas Hastalıkları Derneği’ne bağışlandı.

2017-2018 tarihleri arasında Canped, Kontinans Derneği ve oyuncu Nergis Kumbasar’ın önderliğinde idrar kaçırma problemi yaşayan kadınların bilgilendirilmesini hedefleyen “Hayatı Kaçırma Sen, Bir Yolu Var İstersen’’ farkındalık projesi başlatılmıştı. Konuya dikkat çekmek ve farkındalık sağlamak adına, 27 ünlü isim ve Türkiye’nin dört bir yanından gönüllü yazarlar “Hayatı Kaçırma Sen, Bir Yolu Var İstersen’’ kitabında buluşmuştu.

Altın Kitaplar Yayınevi’nden çıkan farkındalık kitabında; Seyfi Dursunoğlu, İsmail Hacıoğlu, Metin Uca, Can Gox, Doğukan Manço, Çiçek Dilligil, Yılmaz Vural ve Ceyhun Yılmaz gibi birçok ismin ‘’Keşke’’ dediği hikayeleri yer almıştı. Seçkin kitap evlerindeki raflarda yerini alan farkındalık projesi kitabı, tüm Türkiye’de yoğun ilgi gördü.

Farkındalık projesi kapsamında Türkiye Kas Hastalıkları Derneği İstanbul merkezinde; Canped, Altın Kitaplar Yayınevi ve dernek yetkilileri buluştu. “Hayatı Kaçırma Sen, Bir Yolu Var İstersen” ismiyle yayınlanan kitabın geliri Türkiye Kas Hastalıkları Derneği’ne bağışlandı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

Düşüncenizi Paylaşın

Önceki yazıyı okuyun:
Yeni Çağrı Gazetesi 8 Mart 2019 Cuma Tarihli Gazete Sayfaları

Gazetemizin tüm sayfalarına web sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Kapat