SANATIN OLMAZSA OLMAZIDIR “MAVİ”

  Sanat gerçeğin gizli yönlerinin renklerin dansı ile dışa vurulmuş halidir… Sanatsız bir hayat düşünülemez elbet. Hayatımızın hemen hemen her anında bir sanat vardır. Kimine sevdiği sanat gibiyken kimine yaptığı iş… Kimine müzik, kimine resim, kimine kitap… Yeterki isteyelim, hayatımızı sanatlaştırmak bizim elimizde unutmayalım… Keyifli okumalar sanat sever dostlarım…

SANATIN OLMAZSA OLMAZIDIR “MAVİ”

– “Merhaba Bayram Bey. Bize biraz kendinizi anlatır mısınız? “

Bayram ALADAĞ : ” 28 yaşındayım, Manisa’da Alaşehir ilçesinde  yaşıyorum, ev dekorasyon  işleri yapıyorum,  ailem ile birlikte yaşıyorum, çizimlerimi İzmir’de  ve Kuşadası’nda  yapıyorum.” 

– “Resim sanatına atılma hikayeniz nasıl başladı?  “

Bayram ALADAĞ : “Resimi küçüklüğümden bu yana yapıyorum, okul dönemlerinde bütün arkadaşlarımın resimlerini ben yapardım  hobilikten  başladı, internet  üzeri siparişlerden, sokak çizimlerine kadar sanata adım adım ilerliyorum. En son hedefim kendime  ait bir galeri açmak olacak.” 

– “Sanat denilince aklınıza ilk ne gelir, ve neden?

Bayram ALADAĞ : ” Sanat denilince aklıma  resim sanatı geliyor. İlham veren bir çalışma resim sanatı. Bütün sanat dallarını seviyorum , ahşap yapma, duvarda alçı kabartma , duvar resimleri, en çokta karakalem yağlı boya seviyorum.”

– “Sizce isteyen herkes sanatçı olabilir mi? “

Bayram ALADAĞ : ”  İsteyen herkes sanatçı olur. Yeterki istesin, azim göstersin. Herkesin kendine ait has bir yeteneği vardır. Bunu  dışa vurmak kendini keşf etmek önemli…”

– “Sistem nasıl işliyor,  resim çizmek veya çizdirmek için neler yapabiliriz?”

Bayram ALADAĞ : ” Sistem pek istenilen gibi değil sanatta biraz gerideyiz. Ama yeni yeni çok hızlı adımlarla ilerliyoruz. Usta ressamlar  sayesinde sosyal medyalarda  iletişim halindeyiz. Bir çok sergiden  haberdar oluyoruz. Galerilerde  kişinin kendine ait eserlerini görebiliyoruz. İç içeyiz yani… Sanata yeni atılan kişilere  yardımcı olmaya  çalışıyoruz.  “

– “Genellikle ne tür çizimleriniz var? “

Bayram ALADAĞ : ” Genellikle  karakalem üzeri çalışıyorum, karakalemi çok seviyorum sonrası ahşap yakma, Hint Kınası ile geçici dövme yapma gibi  çalışmalar yapmayı seviyorum…”

– “Çizimlerde tonlama yaparken neye dikkat edilmeli? “

Bayram ALADAĞ : ”  Çizimlerde tonlama yaparken en çok gölgelendirmeye dikkat edilmeli. Bir çizimde en az 3 tonlama yapılmalı / olmalı. Ve herkesin daha doğrusu çok kişinin çalışma tekniği farklıdır, bakış açısı da öyle. Kimileri basit görünen  ve cok  zor olan cizimler elde eder ; görünüşü olağan üstü olan resimler. Benim çizimlerim dışardan anlatılanlara göre   çok keskin mesela. “

– ” Sizce sanatı en belirgin gösteren renk hangisi? Hangi renk sanatın olmazsa olmazı ? “

Bayram ALADAĞ  : ” Bana göre sanatın olmazsa olmazı olan renk gök yüzünde çalan mavi… Bu ana rengin içinde  bir turkuaz var ve en sevdiğim renk… Bence sanatın olmazsa olmazı mavidir…”

– “Çalışmalarınız için belirlediğiniz bir zaman dilimi var mı?  “

Bayram ALADAĞ : ” Çizimlerde belirlediğim bir zaman dilimi yok. Fırsat buldukça çiziyorum… Elimden geldikçe sanata vakit ayırmaya çalışıyorum. Taki gözler yorulana kadar severek. “

– ” Sizce sanat bir hayal ürünü mü yoksa gerçeğin gizli kalmış yönünün dışa vurumu mu? “

Bayram ALADAĞ : ” Güzel bir soru… Sanat gerçeğin gizli kalmış yönünün  dışa vurulmuş halidir… ” 

– ” Son olarak bizimle bu röportajı yaptığınız için teşekkür ederim.  Aktarmak istediğiniz başka bir şey var mı?  “

Bayram ALADAĞ : ” Resim yapmak çok güzel bir duygudur. Güzel iştir, herkese öneririm. Resim yapmanın yaşı yoktur. Yeterki yapmak isteyin. İnsanın kalbini temiz tutar. Bütün renkleri canlıları sevdirir. Stres attırır. İnsanı mutlu eder. Yeterki yaptığınız işin, ilgilendiğiniz konumun adı sanat olsun. Yüreğinizin sesini dinleyin, kalbinizin atışını hissedin ve görün…  Saygılar…”

YORUM ALANI

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.