Yeni Çağrı Gazetesi

İş fırsatları için hemen tıkla!

ŞARKIMIN NAKARAT KISMI GÖRDÜĞÜM RÜYA ARACILIĞI İLE GELDİ BANA

ŞARKIMIN NAKARAT KISMI GÖRDÜĞÜM RÜYA ARACILIĞI İLE GELDİ BANA
20 Kere Okundu
23 Nisan 2019 - 19:07

İLK KONSERİNİ 2005 YILINDA TRT RADYO SUNDA VEREN SENDE YANARSIN ŞARKISI İLE LİSTELERE YENİ GİRİŞ YAPAN ASTROLOG SANEM AYDIN İLE SAMİMİ BİR ROPORTAJ GERÇEKLESTİRDİK

1-Sanem Aydın kimdir? Müzik sektörüne nasıl giriş yaptı biraz tanıyalım?

Ben Zonguldak doğumluyum. İlk, orta ve lise eğitimimi Zonguldak’ta tamamladıktan sonra, 1995 yılında İstanbul Üniversitesi Fizik bölümünü kazandım ve İstanbul’a yerleştim. 1998 yılında İstanbul Üniversitesi çoksesli korosuna girdim ve beş yıl korist ve solist olarak yer aldım koroda. Şan eğitimimi de koroda aldım. İlk konserimi 2005 yılında Trt Radyosu’nda tango eserlerden oluşan bir repertuar ile verdim. Albüm yapma fikri uzun bir süredir vardı zaten aklımda. Fakat Fizik öğretmenliği de yaptığım için çok vakit ve imkan bulamadım daha erken senelerde bu isteğimi gerçekleştirmeye. Bir yandan öğretmenlik yaparken müzik çalışmalarımı da devam ettirdim. Söz yazmaya başladım bir yandan ve besteci yönümü de keşfettim kendimde 2005 yılı gibi. Bir çok eserim oldu elimde 2010’a kadar ve artık bir albüm yapma zamanı geldi dedim kendi kendime ve niyetlerim doğrultusunda karşıma doğru insanlarda çıkmaya başlamıştı. Öğretmenliği bıraktım ve en çok sevdiğim ve hayatta beni en çok mutlu eden mesleği yapmaya karar verdim. Bu da müzikti. 2011 yılı mayıs ayında ilk albümüm ‘bitti derken’ çıktı ve çok sevildi. 2013 yılında sözü ve bestesi bana ait olan ‘kaderin cilvesi’ şarkım single olarak tüm dijital platformlarda yer aldı. 2016’da ‘kaderin cilvesi’ şarkımın yeni bir versiyonunu daha yaptım ve en son 2018 haziran ayında yine sözü ve bestesi bana ait olan ‘sen de yanarsın’ çıktı.


2-Bu zamana kadar çıkarmış olduğunuz şarkılar içinde kendimi buldum dediğiniz bir parça var mı? Ve bu şarkının sizde anısı var mı?

Aslına bakarsanız tüm şarkılarım benim için çok kıymetli ve değerli. Hepsinin bendeki yeri gerçekten çok ayrı. Fakat ilk albümümde yer alan ‘ sanki’ adlı şarkımında kendimi buldum diyebilirim. Bu şarkımın bende özel bir anısı yok. Sadece bir ayrılık şarkısıdır.

3-‘Sen de yanarsın’ adlı şarkınızdan biraz bahseder misiniz? Aranjesini kim yaptı ve söz, müziği kime ait?Şarkıya gelen tepkiler nasıl memnunmusunuz?

‘Sen de yanarsın’ şarkımın nakarat kısmı rüya aracılığı ile geldi bana ve hemen kalkıp şarkıyı kaydettim kayıt cihazıma. Ve hemen sonrasında bir A kısmı yazıp besteledim ve gelen nakarat ile tamamladım. Genelde rüyamda şarkı yaptığımda doğrudur:) Söz ve müziği bana ait yani. Aranje sevgili Sonay Yağız’a aittir. Sonay’da tam duyguyu vermiştir aranje ile.
Şarkı inanılmaz beğenildi. Çok güzel dönüşler aldım hala daha alıyorum.Bir çok takipçim şu anda klip bekliyor. Klip hazırlıkları içindeyim şu ara zaten.


4-Son zamanlarda bazı sanatçılar albüm çıkarmak mı aman aman diyor, siz bunu neye bağlıyorsunuz? Müzik sektörünün içinde bulunduğu durum hakkında neler söylersiniz?

Albüm yapmak tabiki her sanatçı ister. Fakat artık albümler çok fazla satılmıyor ve eski getirisi yok artık. Her şey dijital platformlardan ilerliyor artık. Müzik sektörünün içinde bulunduğu durum ise artık her şey çok hızlı tüketiliyor, şarkılarda öyle. O yüzden hep iyi ve kalıcı eserler üretmek lazım. Müzikte sektöründe bazı tıkanıklıklar olsada iyi eserler hiç bir zaman unutulmuyor ve hep akıllarda hatırlanıyor. Sosyal medya çok önemli oldu artık biliyorsunuz ki. Müzik sektöründe bunun hem artıları hem eksileri mutlaka etkin rol oynuyor.


5-YouTube kanalınızda canlı performanslarınızı yayınlıyor musunuz? Youtube’daki sahte tıklar için ne düşünüyorsunuz? Youtube albüm/single satışlarınızı etkiliyor mu?

Yaptığım çalışmalarımı evet kanalımda paylaşıyorum mutlaka. Sahte tıklara gelince hiç bana göre değil. Ne kendimi ne de insanları kandırmak bana göre değil. Doğru bulmuyorum. YouTube evet gerçekten önemli bir platform, bizleri sevenlerimizle buluşturuyor. Satışlara etkisi mutlaka oluyordur.


6-Son zamanlarda sanat eğitimi almayanlarda single çıkarıyor. Bu konuda neler düşünüyorsunuz?

Şunu söyleyebilirim, eğitim önemli tabiki fakat ses ve yorum Allah vergisidir. Gerçekten doğuştan sanatsal yetileriniz varsa ve bu işi layığıyla yapıyorsanız single da albümde yapabilirsiniz. Fakat şu anda Türkiye’de bu iş bir özentilik halinde yapılıyor. Eline mikrofon alan veya bir eser seslendiren sanatçıyım oluyor. Fakat bu iş gerçekten böyle değil. Sanat ve sanatçının anlamı gerçekten çok başka bir şey. Herkes sanatçı olamıyor maalesef.


7-Fan grubunuz var mı? Onlara neler söylemek istersiniz?

Tüm sevenlerime, fanlarıma, takipçilerime şunu söylemek isterim. Onlar benim kıymetlilerim. İyi ki varlar ve onları çok seviyorum. Burdan hepsine sevgilerimi yolluyorum.


8-Konserlerinizi, etkinliklerinizi öğrenmek isteyenler size nereden ulaşabilir?


Sosyal medya hesaplarımda duyuruyorum bütün çalışmalarımı.
İnstagram, Twitter ve Facebook üzerinden takip edebilirler.
Instagram hesabım:@sanemaydn
Twitter hesabım:@sanemaydin
Facebook hesabım:Sanem Aydın

9-Bu kadar güzel kalmayı neye borçlusunuz?

Çok teşekkürler öncelikle. Özel bir çaba sarfetmiyorum. Dikkatli besleniyorum, spor yapıyorum ve hep pozitif düşünüyorum ve tabiki meditasyon da çok etkili bunda. Hayata bakışım ve her zaman her konuda iyimser bir taraftan bakmakta sanırım etkili.

10-Müzik dışında başka aktiviteleriniz var mı? Sanem Aydın müzik dışında başka ne yapar?

Ben aynı zamanda Astroloğum. Bu mesleğimi de yapıyorum uzun bir süredir. Danışmanlık veriyorum kişilere ve şirketlere. Müzikonair’de günlük Astroloji yazıları yazıyorum. Kitap okumayı severim. Müzik dinlemek zaten hayatımın en önemli şeyi. Sosyal olmak ve seyahat etmekte bana keyif verir.

11-Mutfakla aranız nasıl? Dışarda mı yemek yiyorsunuz yoksa evde kendiniz mi yaparsınız?

Fena sayılmaz aslında. Annem çok hamarat bir kadındır. Çok erken yaşlarda onu izleyerek yemek yapmayı öğrenmişimdir. En keyif aldığım ve sevdiğim işler yemekle ilgiliydi bir süre. Aslına bakarsanız ben yemek yemeği daha çok seviyorum:) Dışarda da yiyorum evimde de kendim yapıp yiyorum tabiki yemeğimi.


12-Bir idolünüz var mı? Türkiye’de ve dünyada en sevdiğiniz isimler kimler?

Aslında benim hiç idolüm olmadı, beğendiğim isimler tabiki var. Ajda Pekkan, Kayahan, Nilüfer, Sezen Aksu, Tarkan, Nilüfer ve Sertap Erener en sevdiğim sesler. Dünyada en sevdiğim sanatçılar ise Celine Dion ve Petra’dır.


13-Neden dünya çapında bir star çıkaramıyoruz ve neden yabancı şarkılarımız dünyada tutmuyor? Bir nedeni var mı?

Yani starlarımız var tabiki ama dünya çapında olmak çok başka bir şey. Bunu yapabilecek kişiler de var mutlaka ama belki önleri kesiliyordur. Birazda farklılık yaratmak ve bu işte gerçekten azim ve istek birazda şans olmalıdır. Gerçek bir star çıkmışsa zaten dünyada da sesini duyuruyor bir şekilde. Bunun en iyi örneği Tarkandır mesela.14-Bu yılki projelerinizden biraz bahseder misiniz?

Temmuz ayı gibi yeni bir single çıkarmayı düşünüyorum fakat şarkı çok net değil henüz. ‘Sen de yanarsın’ın klip çekimi olacak Nisan Ay’ı içinde. Mümkün olduğunca çok ara vermeden yeni şarkılarımı çıkarma planım var. Konser ve sahne çalışmalarım da devam edecektir.

15-Düet projeleriniz var mı? Kimlerle çalıştınız bugüne kadar?


Düet yapmak istediğim kişiler var tabiki. Ajda Pekkan ve Tarkan ile yapmak isterim düet çalışması. Şu ana kadar bir düet çalışmam olmadı.

16-Sanatçılar birbirine laf atarak gündeme gelmeye çalışıyor son zamanlarda. Sizce bu sanatçının popülaritesinii arttırıyor mu?

Sizce sanatçı işiyle mi yoksa bu şekilde mi gündeme gelmeli?

Popüleriteyi arttırıyordur fakat doğru bulmuyorum. Sanatçı her zaman kendine yakışır şekilde davranmalıdır. Polemiklerde yer almamalıdır. Sanatçı herzaman Sanatıyla ve işiyle var olmalıdır. Zaten gerçekten başarı sağlamış gerçek sanatçılar bu tip şeylere ihtiyaç duymazlar.


17-En çok beğendiğiniz slow şarkınız?

İlk albümümde yer alan ‘sanki’ ve ‘unutamam’ şarkılarım.

18-Beste yapıyor musunuz? Kimlere bugüne kadar beste verdiniz?

Evet. Söz yazıyorum ve beste yapıyorum. Şu ana kadar kimseye vermedim şarkılarımdan fakat vermeyi düşünüyorum.


19-Müzik ile aşk ikilemi arasında kalsanız hangisini tercih edersiniz? Sizce aşkın tanımı nedir?

Müzik benim için en büyük aşktır. Tutkuyla, severek yaptığınız her şey aşktır aslında. Bir kediye de çiçeğe de insana da aşk duyabilirsiniz. Aşkın yedi rengi vardır. Benim için aşk mavi olandır.

20-Kocaeli’ye daha önce geldiniz mi? Kocaeli’ye geldiyseniz en çok neyini beğendiniz? Kocaeli’de çok güzel yerler var. Burada klip çekmek ister misiniz?

Bir iki defa gelmişliğim var. İnsanlarını çok sıcak bulmuştum. Klip çekmek isterim tabiki neden olmasın.

21-İstanbul’da en çok ne yapmak hoşunuza gider?

İstanbul benim için vazgeçilmez bir şehir gerçekten. Her semti ayrı bir keyif. Bebek ve Caddebostan sahillerini çok seviyorum. Deniz kenarı kafelerde oturmak ve keyif yapmak hoşuma gider. Tarihi yerlerini dolaşmakta zevk verir. Alışveriş yapmayı da severim.22-Son olarak sevenlerinize neler söylemek istersiniz?

Sanem Aydın dinlemeyi bırakmasınlar. Sevgilerini her zaman hissediyorum onların. Beni seven ve takip eden tüm sevenlerime, takipçilerime kucak dolusu sevgilerimi yolluyorum.

En sevdiğiniz renk:
Mavi
En sevdiğiniz yemek: Kuymak
En sevdiğiniz şehir: İstanbul
En sevdiğiniz film: 8 Saniye
En sevdiğiniz dizi: İstanbullu gelin
En sevdiğiniz spor: yoga ve yüzmek
En sık kullandığınız kelime: Aynen
En nefret ettiğiniz şey: yalan
En sevdiğiniz hayvan: kedi

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -

Hangi işletim sistemli telefonu kullanıyorsunuz?

Hangi işletim sistemli telefonu kullanıyorsunuz?

 • iOS (iPhone) --> 4
 • Android --> 4
Gönder
Sonuçlar

Yeni Çağrı Gazetesi © 2019 - Web Tasarım : GNS Ajans