$ DOLAR → Alış: 5,89 / Satış: 5,91
€ EURO → Alış: 6,56 / Satış: 6,59

SON DAKİKA:

SEÇİMLER VE KIBRIS’TA NELER OLUYOR?

Cumhur EVCİL
Cumhur EVCİL
  • 10.05.2018
  • 964 kez okundu

Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili genel seçimleri için takvim başladı. Takvim o kadar sıkışık ki takip etmekte zorlanıyoruz. AKP ve MHP’nin Cumhurbaşkanı adayı daha başlangıçta belli idi. Şimdi de CHP, İYİ Parti ile Saadet Partisi’nin adayları belli oldu. Sıra milletvekili adaylarının belirlenmesinde. Takvimin sıkışık olması nedeni ile milletvekili adaylarının belirlenmesi imkansız gibi. Partiler kendi kriterlerine göre adayları belirleyecek.

Cumhurbaşkanı Sayın Erdoğan’ın çok daha önceden başlattığı kampanyaya CHP adayı Sayın İnce ile İYİ Parti adayı Sayın Akşener de hızlı bir şekilde katıldılar. Artık Sayın Karamollaoğlu da kervana katılır.

AKP malumları geçen hafta 24 milyar liralık bir ekonomik paket açtı, ardından yaklaşık 12-13 milyon imara aykırı yapılar için imar barışı olarak lanse edilen bir affı ilan etti. Daha sonra da Sayın Cumhurbaşkanı “AHDIM OLSUN Kİ” diye başladığı seçim manifestosunu İstanbul’da açıkladı. Türkiye’nin muasır medeniyet seviyesinin üzerine çıkmasından, küresel bir güç olarak sahnede yerini almasına, Türk ekonomisinin daha direnişli hale gelmesinden dar gelirli vatandaşların hayat standartlarının arttırılmasına ve ülkenin hedeflerine uygun bir konuma çıkarılacağına işaret eden hedefler belirledi.  Dış Politika konusu da “Dış politikanın temel ilkeleri bağımsızlık, milli çıkar, milli güvenlik ve vicdani danış olmaya devam edecek” şeklinde açıklık getirdi.

Malumları dış politika alanında Kıbrıs’ın her zamanından çok daha önem kazandığı günümüzde, dış politikaların bu temel ilkeleri, özellikle ilgililer için bağlayıcı ve ilgililerden bunları beklemek bizim için de hak değil mi?

Evet hak ama geçenlerde KKTC Cumhurbaşkanı Sayın Akıncı, GKRY liderine, Guteres Belgesi’ni kabul etme çağrısı yapmış. Bu belge malumları BM Genel Sekreteri’nin adı ile anılıyor.

Sayın Akıncı’nın bu çağrısı üzerine Kıbrıs karıştı. Geçen hafta harekete geçen TMT Mücahitler Derneği, Genel Başkan Yılmaz Bora imzası ile Cumhurbaşkanı Akıncı’nın “görüşmecilik görevinden alınması” için Cumhuriyet Meclisi’ni göreve davet etti. 

Sayın Akıncı’nın Guterres Belgesi çerçevesinde müzakerelere başlanılması için Rum tarafına teklifte bulunmasını ve bu teklifin Cumhuriyet Meclisi ve siyasi partilerle bile görüşülmeden yapılmasını hayret, üzüntü ve endişe içinde karşıladıklarını, mücahitlerin kamuoyuna açıklamaları ile gözler KKTC Cumhurbaşkanlığı ve Cumhuriyet Meclisi’ne çevrildi.

Değerli okurlarım;

Türkiye Emekli Subaylar Derneği (TESUD)’nin Bahar Konseri, 12 Mayıs Cumartesi günü saat 13.30’da Kadıköy’de, Caddebostan Kültür Merkezi A Salonunda yapılacaktır.

TESUD Rasimpaşa Şube 2’nci başkan E.Hv.Alb. Ayhan Çetin tarafından açılışı mütaakip, Şef Sayın Nisa Gürtuna yönetiminde program icra edilecek, Şair Sayın Faika Sarp’ın şiirleri ile katılacağı programı Sayın Meral Nugay Dikmen sunacaktır.

Halkımız davetlidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

Düşüncenizi Paylaşın

Önceki yazıyı okuyun:
BÜTÜN OLABİLİRSEK GÜZELİZ!

Geldik hayata, nasıl geldi isek, nasıl bir aile de geldi isek, öylece yaşıyoruz. Bazılarımız güzel, yakışıklı, bazılarımız daha az, bazıları...

Kapat