$ DOLAR → Alış: 5,88 / Satış: 5,90
€ EURO → Alış: 6,63 / Satış: 6,65

SON DAKİKA:

SICAK ORTAM, GARANTİLİ LEZZET, KEYİFLİ ZAMAN İÇİN HEPİNİZİ PİZZA PİŞŞİ’YE BEKLİYORUZ.

Son zamanlarda hepimizin sık sık uğradığı mevsim karışıklarına rastladığım bir gün Pizza Pişşi ile karşılaştım. Yağmurlu beklenen hava günlük güneşlik olunca kot ceketler, montlar üzerinizden çıkıyor. Yoğun bir gün ve annemin pazar gezmelerine kurban giden bir öğle vakti, Erenköy minibüs yolu üzerinde yeni açılan Pizza Pişşi’yi gördüm. Çok sık rastlanmayan bir cafe türüydü. Hem konsept olarak hem menü olarak. Daha açılalı 10 gün olmuş, menü yeni yeni kendine gelmeye başlıyor. Tabii ben öncelik olarak anneannemin elinden yediğim ve o gittiği günden beri özlediğim pişi tabağını söyledim. Çok leziz bir tatla karşılaşacağımdan habersizmişim. Daha o gün, ilk gelişimde mekanın ortağı Serdin Karasu’ya röportaj teklif ettim. Kendisi de beni kırmadı bu güzel sohbeti kabul etti. Restoran, cafe dediğimizde neredeyse adım başı, birbirine benzer mekanlar görmekten çok sıkılmıştım. Gerçekten bazı yerlerin böyle değişik tatlara ve sıcak ortamlara ihtiyacı var. Kentleşmenin ve betonarmelerin bu kadar çok sıklaştığı bir dünyanın içinde en çok yeşil ortamlara ve bir de böyle nefes alabileceğimiz, kısa molalar verebilecek güzel mekanlara ihtiyacımız var.

Gizem YILDIZ
Gizem YILDIZ
 • 27.05.2018
 • 1.647 kez okundu

Merhaba Serdin Bey, Bodrum’daki mekandan sonra pizza, pişi türü bir mekan açmak nasıl aklınıza geldi?

 • Uzun yıllar bu sektörde çalıştıktan sonra artık istediğim buydu. Gördüğünüz mekanın, muhitin, biz bizeliğin getirdiği samimiyetin içinde lezzeti yakalayabilmekti, ortağım Kaan Meriç’le projemizi hayata geçirdik ve şükür buradayız.
 1. Pişi hamuruyla pizza hamurunda farklılıklar var mı?

Var tabii. Şöyle anlatayım: ikisi birbirlerinden çok farklı hamurlar. Biz Napoli hamuru yapıyoruz. Pişi yöresel bir tat. Mayalarımız bize özel kesinlikle hazır maya kullanmıyoruz. Mayalanma, pişirilme süreleri farklı hamurların. Yapılırken hamurun süresi var. Burada dakikalar çok önemli. Aynı durum pişide de var.

 1. Hamurunuzun en büyük özelliği nedir?

– Sadece bizde yapılıyor olması (Gülerek). Gerçekten hamur üzerine çok çalıştık, çok denemeler yaptık şefimiz ile birlikte. Hatta dükkanın hazırlıklarını bitirdik, bir hafta geç açtık. Lezzetin peşinde İtalya’da, Roma’da, özellikle Napoli’de pizzacıları dolaştım, hamurlarını denedim. Hepsinin deneyimi sonucunda bizim hamuru çıkarttık. Bugüne kadar yiyenlerin hepsi de memnun kaldı.

 1. Pizza Pişşi’yi açmaya karar verirken önem sırasına ilk hangi kriteri oturttunuz? Şef, Dekoratif, Menü…

– Aslında bunların hepsi birbirine bağlı şeyler. Hepsini bir arada düşünüp Pizza Pişşi’yi açtık. Önce tat geliyor, dekor sonra geliyor. Konsepte de Pizza Pişşi’ye uymamız gerekiyordu. Tabii böyle bir durumda da dekor bağlayıcı bir şey oluyor. Hepsini harmanlayıp, 18 senenin birikimini bu çatı altında ortaya çıkardık.

 1. Kafanızda farklı bir mekan hayali var mıydı? Pizza Pişşi’yi neyiyle tanıtmak istediniz?

– Ön planda tutmak istediğimiz pizzaydı. Biz gerçekten pizza konusunda iddialıyız. Aynı zamanda pişinin de çok seveni oldu. Mekanı açmadan önce muhitte yapmış olduğumuz ön araştırmada böyle bir mekan eksikliğini tespit etmiştik, haklı olduğumuzu görüyoruz. Misafirlerimizi mekanımızdan memnun uğurladıkça mutlu oluyoruz.

 1. Erenköy, Minibüs yolu üzerinde hem pizza hem pişi üzerine bir konseptte bir mekan daha önce görmedim ben. Kendi muhitim olmasına rağmen.

– Evet. Ama artık biz varız.

 1. Sizce yemek sektöründe kendi isminizi yaratmak için neyi farklılaştırmalı?

Bence isim yapıp kalıcı olabilmek için gereken şey; istikrar. Lezzet, kalite, servis, çalışma azminde istikrarlı olmak gerekiyor. Siz buna farklılaştırmak mı dersiniz bilemem ama inandığım bu.

 1. Pişi annelerimizin, anneannelerimizin elinden yediğimiz, klasikleşmiş bir lezzet türüdür. Neden pişi bir özelliği var mı? Sizin için özel bir hikayesi var mı?

– Aslında var. Çanakkale ve İzmir’de de mekanlar açmıştım. O yörelerde çok tüketilen bir tat pişi. Pişi’ye ben orada alıştım. Kahvaltılarımın vazgeçilmezi olmuştu. Kokusunda bile lezzet vardır. İşte biz burada hemen hemen herkesin lezzetli bulduğu, kabul gören pizzayla pişinin ortaklığını yarattık.

 1. Kendiniz de yemek yapmayı sever misiniz?

– Evet çok seviyorum. Özellikle Pizza Pişşi mutfağına girip özel sosları ve hamuru ben yapıyorum. Yemek yapmak benim için hem bir iş hem de özel bir hobi. Çalışırken eğleniyorum ve bu gerçekten insanı rahatlatıyor.

 1. Yemek yemeyi mi daha çok seviyorsunuz yoksa yemek yapmayı mı?

– Yemek yemeyi daha çok seviyorum (Gülerek). Yemek yapmakta bence meditasyon. Daha doğrusu bana çok iyi geliyor. Kafamı dağıtmak istediğimde önlüğümü takıyorum.

 1. Bir müşteri gelip size, menünüzden önerebileceğiniz bir lezzet sorsa hangisini söylersiniz?

– Pizza üzerine soruyorsanız 2, 3 tür önerebilirim. Ben eti çok severim ve hamurla birlikteliğini lezzetli buluyorum. Yakışıyorlar birbirlerine… Favorilerim ise; Kaburgalı ve Top Köfteli Pizza ismi Sicilyalı olarak geçiyor özel bir sosu var. Bir diğeri de; Burger Pizza.

 1. Bunlar Pizza Pişşi’ye özel mi?

– Evet bunlar bize özeller. Hamurunun, sosunuz üzerinde çalıştığımız özel lezzetler. Şunu da özellikle söylemek istiyorum; tam buğday pizza da yapıyoruz. Şeker hastaları, spor yapanlar, pizza yemek isteyen ama diyetten dolayı yiyemeyenler için özel  tam buğdaylı pizzalarımız var.

 1. Menünüzü ilerleyen zamanlarda pizza üzerine mi daha çok geliştireceksiniz, pişi üzerine mi daha çok geliştireceksiniz? Yoksa yeni tatlar mı ekleyeceksiniz?

– Bizim konseptimiz pizza ve pişi. İkisi de bizim için çok önemli. İkisinin üzerinde de hala denemeler yapıyoruz. Şuan menüde değiller ama bizim planlarımız arasında 3 ayda, 6 ayda bir menüleri değiştirmek var. Ama gelin görün ki, şimdiden bize özel klasikleşecek lezzetler belli olmaya başladı bile. Menüde değişiklik yapılsa bile hiç değişmeyecek olanlarımız var yani.

 1. Türkiye’de İtalyanlar gibi pizza yapıp, damak zevkini yükseltmek için çok çaba sarf ediliyor. Sizin onlar değil de biz dedirten özelliği nedir?

– Biz çok araştırıyoruz, çok deneme yapıyoruz. Gezmeyi çok seven biriyim. Gezdiğim yerlerin, aldığım tatların deneyimi, topladığım reçetelerle her geçen gün daha iyi olabilmek için çalışıyoruz. Bunların yanında Dünya mutfağına hakim bir şefimiz var. Farklı deneyimlerimizi ortak bir amaç uğrunda paylaşıyoruz. Her işte olduğu gibi ortak paydada buluşunca sonuç; kaliteli, iyi iş. Biz dedirten şey de böyle doğdu; eşsiz damak tadı.

 Pişi tabağının yanında verdiğiniz acuka, peynir ve kahvaltı çeşitlerini özel olarak mı getirtiyorsunuz?

Evet. Peynir ve acukayı Çanakkale’den getirttiriyoruz, ikisi de ev yapımı. Zeytinimiz Balıkesir’den geliyor. Tüm otları günlük olarak organik pazardan tek tek seçiyorum.

Son yıllarda çığ gibi büyüyen yemek sektörü hakkında ne söylemek istersiniz? Artık sokak aralarında bile neredeyse bir rekabetleşme var. Bunun nedeni sadece parasal güç mü?

Son yıllarda iyi işler çıkmaya başladı aslında. Dekorasyon, iyi muhit, karşısına da aynı türden bir menü koyunca olur sanılıyor. Ama yıllar içinde edindiğim tecrübelere dayanarak söyleyebilirim ki; iş devamlılığa gelince işler pek öyle yürümüyor. Düşünebiliyor musunuz; her an işimin başında durmadan, elimi una bulamadan, gerektiğinde tabak taşımadan ne kadar süre devam edebilirim? Paranın gücü yadsınamaz ama bu iş de her şey para değil. Bir büyüğümün zamanında söylemiş olduğu sözü kulağıma küpe yaptım, hep kulağımda: ‘İyi iş yaparsan para senin peşinden koşar, kötü iş yaparsan da sen paranın peşinden.’ demişti. Şans faktörünü de unutmamak gerekiyor tabii. Allah hepsinin yardımcısı olsun.

Birçok yörede, birçok farklı semtte mekan işlettiniz. Şimdi Erenköy’desiniz. İki ayrı yakanın müşterisini gözlemlediğiniz zaman yemek sektörü Anadolu yakasında mı, Avrupa yakasında mı rağbet görüyor? Hem müşteri olarak hem de gelir olarak bize bunu söyleyebilir misiniz?

– Öncelikle söyleyebileceğim; günümüzde nerede olduğunuz  hiç önemli değil. Siz iyi iş çıkarın, insanlar gelir sizi buluyorlar, inanın. Avrupa yakasında çok restorant da, rekabette çok var, tamam.Ama Anadolu yakasının çok özel olduğunu düşünüyorum. Genç nüfusun getirdiği dinamizm yanında günümüze kadar gelebilen mahalle kültürü, samimiyet bu yakada hâlâ hüküm sürüyor. Onun içinde yaşıyoruz. Şuan nezih bir semtteyiz keza müşterilerimizde öyle. Gelen müşterilerimizle çok güzel sohbetlerimiz oluyor. Bazen masalara ben servis veriyorum, yemek konusunda konuşuyoruz. Onlarla böyle güzel ilişkiler kurmak, güzel yorumlar almak beni çok mutlu ediyor. Pizzayı Napoli’de tadıp, aynı lezzeti bizde yakaladıklarını paylaşanlar oluyor. Özellikle pişi yemeye gelenler var. İtiraf edeyim; işin başında mekandan pizzayla birlikte paket paket pişi çıkabileceğini öngörememiştim.

 1. En çok yoğun olduğunuz saatler hangi zaman dilimi oluyor? Kaçla kaç arası?

– 7 ile 11.30 arası Pişi servisimiz mevcut ama sadece sabah saatleri için geçerli değil pişi servisimiz. Gece misafirlerine de servis yapıyoruz. Pizza hazırlığı için saat 9’da taş fırını yakıyoruz. Onun hazırlanması 11.30’a kadar sürüyor zaten. Kepenkleri açtığımız saatten kapattığımız saate kadar gün boyu yoğunluk içinde geçiyor.

Müşteri türü ağırlığınız nedir?  En çok hangi kitle sizi tercih ediyor?

Çok memnun edici ki; o şekilde bir ayrım olmadı. Okul çıkışında karnını doyurmaya gelen öğrenciler, baş başa romantik yemek yemek için gelen çiftler, misafir ağırlayan davet sahipleri, evden çıkmaya üşenenler, yoldan geçerken tesadüfen görenler… Hep beraberiz, karmanın keyfini yaşıyoruz.

Sosyal medyada aktif misiniz? Artık sektörleşme internet ortamında başlıyor. Cafenizi, konseptinizi tanıtmak için sosyal medya üzerinden etkinlikler yapmayı, mekanınızın tanıtımı için bir şeyler tasarlıyor musunuz?

Sosyal medyanın gücü yadsınamaz, küçümsenemez. Ki özellikle bizim sektörde çok önemli. Siz de bir yere gitmeden önce mutlaka açıp araştırıyorsunuzdur. Aramızda kalsın sektördeki tecrübeme rağmen benim bile ilk defa gideceğim mekanlar hakkında medyadan fikir aldığım oluyor. Özetle; aktif hesaplarımızdan, özellikle @pizzapissi instagram hesabımızdan paylaşımlarda bulunuyoruz. Hakkımızdaki paylaşılan fikir ve önerileri de yakından takip ediyoruz.

Pizza Pişşi mekanınız üzerinden ileride sosyal sorumluluk faaliyetlerini de içeren özel günler yapmayı hiç düşündünüz mü? Özel günlerde toplu etkinlikler olabilir, çocuklar için veya kadınların proje toplantıları için olabilir, sosyal aktiviteler için olabilir… Sizce burada nasıl olur?

Bu yönde tasarılarımız mevcut. Fikir alıp projeler ürettiğimiz bir grup arkadaşımızlabu yönde de aktif olacağız.

Sizce lezzet mi ön planda olmalı görsellik mi?

– Bence lezzet. Dediğim gibi, siz o lezzeti verdiğiniz zaman inanın nerede olduğunuzun hiçbir önemi yok insanlar gelip sizi buluyor. İkisinin de bir arada olması gereken bir şey bu ama lezzet her zaman bir numaradır.

Pizza Pişşi’nin sıcak ortamını ben çok sevdim. Okurlarımızdan bu leziz tatları tatması ve bu güzel ortamı ziyaret etmesi için bize bir cümlede spoiler verir misiniz?

Bunu düşünmem lazım (Gülerek). Sıcak ortam, garantili lezzet, keyifli zaman için herkesi Pizza Pişşi’ye bekliyoruz.

On dokuz Mayıs Mah. Şemsettin Günaltay Cad. No:168 – 170 F

 Kadıköy / İstanbul

TEL: 0216 909 16 99

İnstagram @Pizzapişşi

Facebook: Pizzapişşi

  

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

Düşüncenizi Paylaşın

Önceki yazıyı okuyun:
Yabancı

-Hoş geldin Yabancı! Adım İbrahim! Sana güzel bir sofra hazırladım, yemez misin? -Ey İbrahim! Yiyecek kadar takatim yok! Yalnız hayatını...

Kapat