$ DOLAR → Alış: 5,82 / Satış: 5,84
€ EURO → Alış: 6,55 / Satış: 6,57

SON DAKİKA:

Sihirli Ellerin Sahibi : OP. DR. CEM İNAN BEKTAŞ

YAĞMUR TANYILDIZ’ın röportajı için tıklayınız…

Sihirli Ellerin Sahibi : OP. DR. CEM İNAN BEKTAŞ
  • 11.09.2018
  • 1.001 kez okundu

“Doğru hastaya doğru uygulama seçilmeli” diyerek mesleğini çok büyük bir titizlilikle yapan, küçük ve doğal dokunuşlarla hastalarında muhteşem değişikliklere imza atan ve bu yüzden bizim de “Sihirli Eller” lakabını verdiğimiz Op. Dr. Cem İnan Bektaş ile bir araya geldik. Estetik ile ilgili merak ettiğiniz her şey bu röportajda!

Hoş geldiniz doktor bey. Bize biraz kendinizden bahseder misiniz?

Merhabalar, siz de hoş geldiniz. Ben Cem İnan Bektaş. Plastik, Estetik ve Rekonstrüktif Cerrahi uzmanıyım. 2003 yılında Çukurova Tıp Fakültesi’nden mezun olduktan sonra Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesinde branşımla ilgili 6 yıllık uzmanlık eğitimimi tamamladım. Mecburi hizmetimi Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesinde tamamladıktan sonra özel sağlık sektöründe çalışmaya başladım. Yaklaşık 1 yıldan beri de kendi kliniğimde hizmet vermeye devam ediyorum.

Bu işe başlamanızın hikayesini bizimle paylaşır mısınız? Neden tıp? Neden estetik?

Her zaman doğaya, canlılara karşı ayrı bir merakım vardı. Gözlemlemek, herhangi bir canlının yaşam döngüsünü, vücut yapısını öğrenmeye çalışmak benim için heyecan verici bir deneyim olmuştur. Üniversite tercih sürecinde bunu en yakın olarak yaşayabileceğim bölümün tıp fakültesi olacağını karar verdim. İnsan dışında herhangi bir canlının kendi doğası dışında estetik bir kaygı taşıdığını düşünmüyorum, çünkü tabiatın kendi halinde muhteşem bir uyumu haliyle estetik görünümü mevcut. Fakat bizi diğer canlılardan ayıran rasyonel düşünme bu tür bir estetik arayışı da beraberinde getiriyor. Doğadaki bu oran ve orantıyı insan bedeninde oluşturmaya çalışmak eşsiz bir duygu. Onun için Estetik cerrahi benim için tek tercih oldu.

Hastalarınızla estetik bir operasyona karar verme aşamasında neler yapıyorsunuz?

Estetik ameliyat için başvuran hastalarımdan öncelikli olarak şikayetinin olduğu noktaları ve nasıl bir sonuç istediğini öğrenmek istiyorum. Muayene sonrasında kendi düşüncelerimi paylaşıp, talep edilen sonuçla yapılabilecek işlemin ortak noktalarını konuşuyorum. Bazı ameliyatlar için hastayla beraber fotoğraf üzerinde değişiklikler yaparak şikayeti ve isteği sözel anlatımdan görsele taşımak çok daha faydalı olabiliyor ki bu da hiçbir zaman ortaya çıkacak sonucu değil amaçlanan sonuca yönelik bir çalışma oluyor. Yani fotoğrafta yapılanla ameliyat sonrası ortaya çıkan görüntü her zaman aynı olmayabiliyor. Bununla beraber hastanın yaşı, daha önceki ameliyatları, kullandığı veya alerjisi olduğu ilaçları, kronik hastalıkları, sigara öyküsü gibi bilgileri ediniyorum.

Bildiğimiz kadarıyla hastalarınızın büyük çoğunluğunu kadınlar oluşturuyor. Kadınların güzellik konusunda toplum baskısı altında kaldığını düşünüyor musunuz?

Kadınlarımız dünyanın gerçekten en güçlü canlısı. Binlerce yıldır erkek egemen toplumda her türlü baskıya maruz kalmasına rağmen naifliğini ve güzelliğini günümüze kadar taşıyabilmeyi başarmıştır. Güzel kelimesiyle beraber en sık kadın kelimesinin kullanılması bir çeşit baskı sayılabilir. Kadının var oluşundan beri ruhunda taşıdığı güzelliği dışına yansıtma çabası erkek cinsi tarafından manevi bir baskı aracına dönüştürülmüş, kendi cinsiyeti içinde bile bir çeşit rekabet ortamı oluşmasına neden olmuştur. İnsanın ortalama yaşam süresinin uzaması ve tüketim toplumundaki artış bu sayıyı ve süreyi çok daha geniş bir zamana yaymıştır. Güzel olma çabası ilkokul yıllarında bir kız çocuğu iken başlayıp sağlıklı yaşadığı sürece bir kadının genç ve güzel olma çabasına evriliyor. Son yıllarda hem kadına hem de erkeğe en büyük baskı aracı ise internet ve cep telefonu kameraları. Sosyal medyada güzel kabul edilene benzemek, selfie fotoğrafında iyi çıkmak için pek çok cerrahi işlem yaptırmaya kadar bu baskı etkisini gösterebiliyor.

Bize biraz bu işin psikolojik yanlarından da bahseder misiniz?

İnsan bedeninde kalıcı bir görsel değişiklik yapmanın elbette psikolojik etkisi çok belirgin oluyor. Örneğin eğri büyük bir burunu küçültüp düzeltmek, yüzün geri kalanıyla uyumlu hale getirmek, kişinin her aynaya baktığında yıllarca alışık olduğundan farklı bir yüze baktırmak hem kendisinde hem de çevresine karşı daha pozitif yönde ruh haline girmesini sağlayabiliyor. Özellikle meme büyütme yaptığım hastalarımdan ‘kendimi daha kadınsı hissetmeye başladım’ cümlesini sıkça duymaktayım. Ya da kepçe kulak nedeniyle yıllarca kulaklarını saçlarıyla kapatan genç bir bayan ameliyat sonrasında saçlarını toplaması onun için çok şey ifade edebiliyor.

Genelde kadınlar size ne için geliyorlar? En çok ne yaptırmak istiyorlar?

İnsan yüzünde gözlerden sonra 2. en sık bakılan yer burun olduğu için haliyle en sık başvuru nedeni burun estetiği oluyor. Bunu meme büyütme, meme dikleştirme küçültme, liposuction, göz kapak estetiği, yüz germe gibi ameliyatlar takip ediyor.

Liposuction için neler söylersiniz? Zayıflamak isteyenler için doğru bir tercih midir?

Liposuction yapmamızdaki amaç kişinin yapısal olarak ya da diyet sonrası vücudunda bölgesel olarak incelmeyen yağa bağlı kalınlaşmayı gidermektir. Yani bir çeşit vücuda kısmi şekillendirme yapılmasıdır. Liposuction kesinlikle zayıflama amacıyla yapılan bir işlem olmamalıdır. Tabi ki alınan yağ sonrası kişide bir kilo kaybı olacaktır ama esas amaç zayıflatma değil bölgesel şekillendirme ve incelme sağlamaktır.

Liposuction ve Lipoliz arasında ne fark var?

Liposuction’ın Türkçe karşılığı yağ emilmesi, lipoliz ise yağın parçalanması anlamına gelir. Son zamanlarda klasik liposuctionın yerini vaser liposuction, Laser liposuction, infrasonic liposuction gibi yağın farklı tekniklerle parçalanıp aynı seansta liposuction yapılmaya başlanmıştır. Bu tekniklerden vaser ses dalgalarıyla, Laser yüksek enerjili ışık dalgalarıyla, infrasonic liposuction ise kanülün mekanik hareketi ile yağ dokuyu parçalamaktadır. Her bir tekniğin kendine göre avantajları ve dezavantajları vardır. Mesela Laser liposuction yağ doku parçalanmasıyla beraber ciltte sıkılaşma sağlanabilirken, alınan yağ dokuyu vücudun başka bir bölgesinde kullanılması pek uygun olmamaktadır. Bununla beraber yağ dokusunu vücudun başka bir bölgesinde dolgu olarak kullanmak için en uygun yöntem klasik liposuction oluyor ki bunda da morluk ve şişme diğer yöntemlere göre daha fazla olmaktadır.

Erkek hastalarınız var mı?

Hastalarımın yaklaşık yüzde 30’unu erkekler oluşturmaktadır.

Erkek hastalar genelde ne için geliyorlar?

Erkek hastalarımda da en sık ameliyat başvuru burun estetiği ve bununla beraber özellikle yaz aylarında jinekomasti (erkekte meme büyümesi) ameliyatlarında artış oluyor.

Öğle teneffüsünde gelip, düşmüş göz kapağını kaldırtan oluyor mu? O kadar hızlı yapılan bir şey mi?

Popüler tüketim kültüründe her şey o kadar basite indirgendi ki bundan estetik cerrahi uygulamaları da nasibini aldı. Maalesef her şey o kadar kolay ve basit değil. İnsan dokusu binlerce yıldır aynı şekilde iyileşiyor ve beklememiz gereken ortalama iyileşme süresi yine aynı. Cerrahi olmayan işlemlerden botox, cilt yenileme, prp, mezoterapi gibi uygulamaların etkisini görmek için bir süre beklemek gerekiyor. En basit görülen botulinum toxin uygulamasında bile etkinliğin ortaya çıkması yaklaşık 4-5 gün, maksimum sonucu görmek için 3 hafta beklemek gerekebilir. Dudak,yanak , çene ucu gibi bölgelere yaptığımız dolgu uygulamaları çoğu kişide hemen sonucu belli ederken bazı kişilerde ilk günlerde bir miktar şişlik ortaya çıkabiliyor.

Botoksun hiç anlaşılmayanı mı makbuldür? Botoks için neler söylersiniz?

Son yıllarda hastalarımın hemen hemen hepsinden dışarıdan bakılınca belli olmayan ve anlaşılmayan sonuçlar talep ediliyor. Bu talep botox uygulaması için de geçerli. Kullanılacak botox ünitesini hastaya göre iyi ayarlayıp aşırı mimik kaybı yaratmadan uygulamak gerekiyor.

Cerrahlar kendi ideallerindeki kadını mı, hastalarının hayal ettiği kadını mı yaratırlar?

Eğer hastanın isteği estetik cerrahın idealindeki saha içerisinde ise o işlem yapılabilir. Ama çoğu plastik cerrah, kendi idealini arka plana atıp hastanın isteği doğrultusunda işlem yapmayı tercih etmeyebilir. Çünkü fakülte mezuniyet sonrası 6 yıllık uzmanlık eğitimi ve binlerce hasta tecrübesi ile oluşan idealler, hastanın hayalinin de objektif olmasını bekler.

Bazı yüz gençleştirmelerinde kadınlar maalesef ki güzel görünmüyorlar… Yüz gerdirme operasyonu geçirmiş biri, “Ben sevmedim bunu, eskiye çevirir misiniz beni” derse, bu mümkün mü?

Doğru hastaya doğru uygulama seçilmeli ve sonucu hemen görebilmek için yapılan abartı uygulamalardan kaçınmak gerekiyor. Hastanın yaşı, cilt yapısı, ten rengi gibi faktörler göz önünde bulundurarak yapılacak işleme karar verilmeli. Örneğin yüz kemik yapısı ince ve cildinde ileri derecede sarkma olan birisinin kırışıklıklarını yok etmek için dolgu kullanılırsa, yüzün derinlik algısı ortadan kalkıp tombul düz bir aydede suratı görünümü ortaya çıkar ki bu hastaya yapılması gereken şey yüz germe ameliyatıyla beraber yağ dolgu uygulamasıdır. Ya da elmacık kemikleri çökük alnı geride olan bir kişiye kavisli bir burun sırtı haliyle güzel görünmeyecek, ek olarak alın ve yanakları augmente etmek gerekecektir. Estetik cerrahi ameliyatı olduktan sonra ameliyatlı bölgeyi bire bir eski haline getirmek mümkün değildir. Bu tür diyalogların oluşmaması için hasta kendini iyi ifade etmeli, isteklerin gerçekçi ve cerrahi sınırlar içinde olmasına özen göstermelidir.

Estetikte de moda var mı? Yani “Şunun kaşını, şunun gözünü, şunun dudaklarını istiyorum, aynısı yap” diyen oluyor mu?

Tabi ki zaman zaman popüler olan görüntüler hastalar tarafından talep edilebiliyor. Mesela bugünlerde brezilya kalçası çoğu bayan tarafından beğeniliyor ve yaptırmak isteniyor ama bundan 10 yıl sonra bu tür sonuçlar çok abartı bulunabilir, daha küçük kalça moda alabilir. Bir dönem aşırı büyük silikon protezlerle meme büyütme sık yapılırken şimdilerde daha küçük ve doğal meme büyütme yapıyoruz. Özellikle sosyal medya üzerinden fotoğraflar gösteren ve benzer görüntü isteyen hastalarım var. Eğer hastanın anatomisi istenen görüntüye yakınsa talep karşılanmaya çalışılır ama birebir aynısını yapmak garanti edilemez.

Ülkemizde ve dünyada “çok güzel” dediğiniz kadınları sorsak?

Hülya Avşar çok güzel bir kadın bence. Taş bebek lakabı ile bilinen Gönül Yazar’ın gençliği de çok güzel. Dünyada ise Megan Fox diyebilirim.

Sizce en büyük Türk kimdir? Ve son olarak neler söylemek istersiniz?

İşini düzgün yapmaya çalışan, içinde insan sevgisi taşıyıp kalbinde adaleti eksiltmeyen her Türk en büyüktür. Röportaj için teşekkür ederim Yağmur Hanım. Herkese sevgiler…

 

Röportaj : Yağmur Tanyıldız

Etiketler: / / / / / / / / /

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı etkinlikleri kapsamında makam koltuğunu 11 yaşındaki ortaokul öğrencisi Halil Efe Kaya’ya devretti
Kılıçdaroğlu’ndan saldırı sonrası ilk açıklama
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Bana yapılan saldırı Türkiye'nin birliğine ve bütünlüğüne yapılmış saldırıdır. 'Şehidin cenaze namazı yerine getirilmedi, anne...
CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’na şehit cenazesinde saldırı
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Ankara'nın Çubuk ilçesinde, şehit Piyade Sözleşmeli Er Yener Kırıkçı'nın (26) cenaze töreninde, bir grubun saldırısına...
TÜSİAD: Kılıçdaroğlu’na yönelik saldırıyı kınıyoruz
Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD) Başkanı Simone Kaslowski, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na saldırıya ilişkin, "Sayın Kılıçdaroğlu'na yönelik...
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli: İstanbul’da seçim tekrarı beka meselesidir
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, "İstanbul'da seçim tekrarı beka meselesidir. Ne İstanbul ne de Türkiye sokakta bulunmuştur. Nice bedeller ödeyerek...
Dünya şokta! Sri Lanka’da yeni bir patlama daha meydana geldi
Sri Lanka'da başkent Colombo, Negombo ve Batticaloa kentlerindeki 3 otel ve 3 kiliseyi hedef alan saldırıların ardından yerel medya Kolombo...
Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Sri Lanka paylaşımı
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Sri Lanka'da Paskalya Bayramı'na denk getirilen terör saldırılarını şiddetle kınıyorum" dedi.
Sri Lanka’daki kanlı saldırılar sonrası Türkiye’den peş peşe açıklamalar
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "SriLanka’da Paskalya Bayramı sırasında kilise ve otellerdeki masum insanları hedef alan terör saldırılarını lanetliyorum." dedi.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

Düşüncenizi Paylaşın

Önceki yazıyı okuyun:
Nişanlısını rehin alan asker tutuklandı

Pendik'te, nişanlısını çalıştığı okulda yaklaşık 1,5 saat rehin aldıktan sonra teslim olan asker, çıkarıldığı hakimlikçe tutuklandı.

Kapat