$ DOLAR → Alış: 5,99 / Satış: 6,01
€ EURO → Alış: 6,82 / Satış: 6,85

SON DAKİKA:

‘Silikon Vadisi üzerinden dünyaya teknoloji ihraç ediyoruz’

‘Silikon Vadisi üzerinden dünyaya teknoloji ihraç ediyoruz’
  • 03.03.2018
  • 807 kez okundu

BARSELONA

Türk Telekom iştiraki Argela’nın Telekom Çözümlerinden Sorumlu Genel Müdürü Selim Sarper, Silikon Vadisi merkezli şirketleri Netsia ile dünyaya teknoloji ihraç ettiklerini belirterek, “Bundan sonra da Türkiye’nin dünya teknolojisindeki öncü şirketi olma vizyonumuzla çalışmalarımıza devam edeceğiz.” dedi.

Sarper, İspanya’nın Barselona kentinde düzenlenen GSMA Mobil Dünya Kongresi kapsamında gazetecilerle bir araya gelerek açıklamalarda bulundu.

ABD’deki Silikon Vadisi’nde var olmalarının önemine işaret eden Sarper, araştırma ve geliştirme şirketi olarak, yurt içi ve yurt dışında yeni ürün özellikleri ve piyasa ihtiyacına ilişkin tahminler yürüttüklerini, bu doğrultuda rekabete girdiklerini söyledi.

Gelinen noktada rekabetin zorlaştığını belirterek, “Herkes bir fiyat veriyor. Bunlarla bir yere varılmıyor. Biz, rekabetin daha zorlamadığı, katma değeri yüksek bir yere tırmanmaya çalışıyoruz. Programlanabilir Radyo Erişim Ağları (ProgRAN) da buradan çıkan bir kavram.” diye konuştu.

Argela’nın üzerinde çalıştığı çözümlerinden biri olan ProgRAN’ın 5G teknolojileri için ölçeklenebildiğini anlatan Sarper, esnek mimarisiyle geleceğin mobil iletişim ihtiyaçları için yüksek kapasiteli, kişiselleştirilmiş ağ ve hizmet çözümleri sunulmasına olanak sağlayacağını ifade etti.

Sarper, ProgRAN konseptinin patentlerle korunduğunu aktararak, şunları kaydetti:

“Patentlerle koruduktan sonra bir prototip yapıyorsunuz. Prototip bir ticari ürün değil ama bir yerlerde onu koyup göstermeniz gerek. Biz bu konuda gerçekten çok başarılı olduk. Telefonica’da, Verizon’da, Turkcel’de de var… Bir sürü operatör bunu değerli bulup gerçekleştiriyor. Dolayısıyla konsepti patentlerle koruyup, ticari olmasa bile gösterebilecek hale getirmek çok önemli. Oradan itibaren standart ölçütlerinde bunu yerleştirmeye çalışmak lazım. Standartta olan bir şey yerleştikten sonra o zaman fikri mülkiyet devreye giriyor. Senin patentlediğin konsepti birçok firma kullanıyor. Her kullanışından size para ödüyor. Büyük şirketlerin gelir dağılımlarına bir bakın, yatırımı yapmışlar, 10 yıl boyunca oradan sürekli bir gelir geliyor. Dolayısıyla burası değerli ve yatırım gerektiren bir saha. Rekabetin sizi daha az rahatsız ettiği, bulunması zor bir saha. Biz ProgRAN konsepti ile burada olmaya çalışıyoruz. ProgRAN dünya piyasasında düşündüğümüzün ötesinde bir ilgi gördü.”

Silikon Vadisi merkezli şirketleri Netsia ile dünyaya teknoloji ihraç ettiklerine dikkati çeken Sarper, “Başta ProgRAN ürünümüz olmak üzere dünyadaki telekomünikasyon teknolojilerine çok önemli katkılar yapıp Türkiye’nin adını dünyaya duyuruyoruz. Bundan sonra da Türkiye’nin dünya teknolojisindeki öncü şirketi olma vizyonumuzla çalışmalarımıza devam edeceğiz.” değerlendirmelerini yaptı.

“Doğu’daki bir ameliyata İstanbul’dan müdahale edebilecek”
Selim Sarper, ProgRAN’ın sunduğu şebekeyi sanal ve programlanabilir bir şekilde dilimleme özelliğiyle tüketicilerin ve işletmelerin hayatlarını nasıl kolaylaştıracağına değinerek, şu bilgileri verdi:

“Doğu illerinden birinde bir ameliyat yapıldığını ve doktorun da İstanbul’da olduğunu düşünelim. Argela’nın geliştirdiği ProgRAN sayesinde, doktora ve ameliyat odasına özel tasarlanmış bir 5G ağı sağlanabilecek. Bu ağ, doktorun uzaktan ameliyata kesintisiz bir şekilde müdahale edebilmesi için gerekli kapasite ve hız ihtiyacını karşılayacak. Robotlarla yönetilen ve üretim sürecinde hızlı karar almanın önemli olduğu büyük bir fabrika düşünelim. ProgRAN teknolojisi sayesinde üretim müdürü dünyanın herhangi bir yerinden kesintisiz ve en yüksek kalitede veri transferini gerçekleştirip robotların çalışma kodlarını değiştirebilecek ve dolayısıyla üretime uzaktan ve en iyi kalitede müdahale edebilecek. ProgRAN sayesinde televizyon kanallarına ayrı bir ağ sağlanarak kesintisiz ve yüksek hızlı veri transferi mümkün olacak.”

“5G’de ürünselleşmek için görüşmeler yapıyoruz”
Sarper, ProgRAN’ın bir baz istasyonu olduğunu ve değişik bant birimlerini dinamik bir şekilde tahsis ettiğini dile getirdi.

Kamu güvenliğinin önemine dikkati çeken Sarper, “Bir depremde, felakette herkes telefona sarılıyor. Böyle durumlarda, önceden tanımlanmış kablo güvenliği önceliğini anında aktif hale getirebilirsiniz. Bir anlamda kamu güvenliği şebekesini Türkiye’de ayrı bir bantla askere, polise tahsis edebiliriz. Kendine özel bir bant istasyonu olabilir. ProgRAN, bu imkanı sağlıyor ve son derece bant genişliğinin esnek, dinamik ve verimli kullanılmasına olanak tanıyor.” diye konuştu.

Sarper, 5G’de şebeke yönetiminin çok önemli olduğunu vurgulayarak, konsepte güvenlerinin arttığını, ürünselleşmek için değişik görüşmeler yaptıklarını söyledi.

Silikon Vadisi’nde çok önemli işler yapıldığını ve 7-8 yıl burada olacaklarını belirten Sarper, şunları ifade etti:

“Bugünün dünyasında, operatör herhangi bir ürün satın aldığı zaman, onun donanım ve yazılımını birlikte alıyor. Bu da satıcıya bağımlılık yaratıyor. Bunu kırmanın yolu donanım ve yazılımı ayırmaktan geçiyor. Donanımı standart ve buluta koymaktan geçiyor. Yazılımı VNF (Sanal Ağ İşlevi) olarak yüklüyoruz. Kapasite optimum olarak kullanılıyor. Bu, uzun yıllarda olacak bir şey, çünkü transformasyon kısa sürede bitmiyor. Bir de ihale süreci var, ‘Almışken fazla kapasite alayım’ deniliyor ve gereksiz bir yatırım yapılıyor. Oysa ki standart donanımları buluta koyduğunuz zaman hepsini yüzde yüz kullanıyorsunuz. Gerektikçe bir tane daha koyuyorsunuz. Dolayısıyla bu transformasyon, donanım ve yazılımı ayrıştırarak buluta taşıyor.”

Sarper, bulut teknolojilerinde regülasyon sınırlarının konulması gerektiğini aktararak, bu teknoloji sayesinde bir operatörün dünyanın her yerinde operasyon yapabileceğini, bunun sınır tanımazlığa girdiğini, ancak regülasyonların buna izin vermeyeceğini kaydetti.

Operatörlerde tek kullanımlık şifre (OTP) teknolojisine doğru bir gidişat olduğunu anlatan Sarper, burada da konulan sınırlar dolayısıyla operatörlerin OTP’ye karşı direnç kazanacağını ve yeni servis tanımlamanın hızlanacağını ifade etti.

“MİLAT projesi, kamu güvenliğinde kullanılacak bir konsept”
Selim Sarper, Argela olarak girişimcilik ruhuyla yola çıktıklarını belirterek, “Teknolojileri yapmak için girişimcilere ihtiyaç var. Son yıllarda Türkiye’de, girişimci sayısında önemli artış yaşanıyor. Burada bize düşen görev, onlara verimli bir ortam sağlamaktır. Girişimcilerin fikrini büyük operatörlere sunmak için, imkanlar yaratmamız gerekiyor. Bu sayede o fikrin yayılmasını sağlamamız lazım. Burada oyunu düzgün kurmamız gerekiyor ki girişimciler yeşersin. Artık çok daha iyi bir yöne doğru gidiyor. Bu alanda Argela olarak inanılmaz hızlı gidiyoruz. Şampiyonlar ligi seviyesindeyiz.” değerlendirmelerini yaptı.

Argela’nın, Savunma Sanayii Müsteşarlığı’nın ULAK projesini yapmaya uygun görüldüğünü anımsatan Sarper, bu projeyle yerli baz istasyonu geliştirildiğini, 4,5G baz istasyonu yapmanın çok kolay olmadığını vurguladı.

Sarper, Dördüncü Nesil Haberleşme Sistemi Geliştirme (ULAK) projesiyle yerli baz istasyonu geliştirdiklerini ve Türkiye’nin cari açığının azalmasına katkı sağladıklarını aktararak, şöyle devam etti:

“ULAK baz istasyonunu belli bir sayıda kurmalıyız. Bu iş, taş üzerine taş koymakla oluyor. ULAK’a ProgRAN gelecek. Dünyada ProgRAN’a sahip ilk baz istasyonu ULAK olacak. Ben bunu çok önemsiyorum. Bir baz istasyonu ne kadar yerli ise ULAK o kadar yerli. Yerli baz istasyonları, operatörlere daha verimli bir modelde hizmet sunacak, enerji tasarrufu da sağlayarak pek çok alanda operatörün ve en nihayetinde tüketicinin maliyetlerini azaltmasına imkan tanıyacak.

Yazılım Tanımlı Ağlar (MİLAT) projesi de Savunma Sanayii Müsteşarlığı’nın Argela’ya tek yüklenici olarak verdiği proje. Bu proje, şebekeleri uçtan uca güvenli hale getiriyor. Geçen yıl Savunma Sanayii Müsteşarlığı’na 2 yıl içinde yaparak teslim ettik. Bu alanda da yetenek kazandık. MİLAT projesiyle, kamu kuruluşları ve bakanlıklar için 5G teknolojisiyle çalışan milli ve güvenli bir ağ altyapısı inşa ediliyor. Dolayısıyla kamu güvenliğinde kullanılacak bir konsept. Bu proje de yerlinin yerlisi. Dünyada Türkiye’yi ve bizi önemli oyuncular arasına sokacak.”

(AA)

Etiketler: / /Bayburtlu işçi emeklisinin saat merakı
İşçi olarak gittiği Almanya'da 2004 yılında emekli olarak memleketi Aydıntepe'ye dönen Hasan Atmaca, yurt dışında pazarlardan satın aldığı eski cep...
Bayram tatilinin ikinci gününde kazalar 24 can aldı
Kurban Bayramı tatilinin ikinci gününde yurdun çeşitli illerinde meydana gelen trafik kazalarında 24 kişi yaşamını yitirdi, 114 kişi yaralandı.
Eski Şırnak vali yardımcısı ByLock’tan tutuklandı
Gaziantep'te Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) yönelik yürütülen soruşturma kapsamında gözaltına alınan eski Şırnak vali yardımcısı tutuklandı.
Bayram tatili İstanbul trafiğini rahatlattı
İstanbul'da yaşayan vatandaşların büyük çoğunluğunun 9 günlük Kurban Bayramı tatili için il dışına çıkması, şehir içindeki trafiği büyük ölçüde azalttı.
TDV İslam Ansiklopedisi’nden ‘Hac ve Kurban’ dosyası
Hac ve kurban ibadetleriyle ilgili ansiklopedide yer alan 106 madde, web sayfası anlayışı ile yeniden tasarlanan "Elektronik Ansiklopedi"nin dosya bölümünde...
Myanmar’da 24 binden fazla Arakanlı Müslüman öldürüldü
Ontario Uluslararası Kalkınma Ajansı'nın araştırmasına göre, Myanmar'da 24 binden fazla Arakanlı Müslüman katledildi. Araştırma raporunda 4 aylık bir bebeğin bile...
Afrika’nın ilk atıktan enerji üretim tesisi Etiyopya’da açıldı
Etiyopya’nın başkenti Addis Ababa’da açılan tesis, yıllık 185 gigavatsaat elektrik üreterek, başkentin ihtiyacının yüzde 25’ini karşılayacak.
Tatilciler Anadolu Otoyolu’nda 30 kilometrelik araç kuyruğu oluşturdu
Kurban Bayramı tatili için yola çıkan sürücüler, otoyolun Karadeniz bağlantı yolu olarak kullanılan Gerede gişelerinde 30 kilometre kuyruk oluşturdu.
Irak Federal Mahkemesi seçim sonuçlarını onayladı
Irak'ta 12 Mayıs'ta yapılan milletvekili seçim sonuçları federal mahkeme tarafından onaylandı.
Gaziantepli bıçakçılarda ‘kurban’ mesaisi
Gaziantep Kalesi çevresinde faaliyet gösteren bıçakçılarda yaklaşan Kurban Bayramı dolayısıyla yoğunluk yaşanıyor.
Kerkük-Erbil karayolu aylar sonra yeniden trafiğe açıldı
Bağdat'taki merkezi yönetim ile Erbil arasında yaşanan askeri gerginliğin ardından kapatılan Kerkük-Erbil karayolu aylar sonra tekrar trafiğe açıldı.
Bayram öncesi Sürmene bıçaklarına ilgi arttı
Trabzon'un bıçaklarıyla ünlü ilçesi Sürmene'de üretilen bıçaklara, Kurban Bayramı öncesi yoğun talep gösteriliyor.
AK Parti MYK’da devir teslim
AK Parti 6. Olağan Büyük Kongresi sonrasında belirlenen yeni MYK üyelerinin devir teslim töreni, AK Parti Genel Merkezi'nde gerçekleşti.
“Münbiç’te ortak devriye dönemine geçiliyor”
Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Münbiç yol haritasına ilişkin "Şu ana kadar birkaç günlük takvimde gecikmeler olsa da süreç aksamadan ilerliyor. Şimdi...
“ABD bölgede müttefik değil tebaa ve uydu arıyor”
Eski Tunus Cumhurbaşkanı Munsif el-Merzuki, "ABD yönetimi, bölgede müttefik ya da dost değil bilakis kendisine tebaa ve uydu arıyor. Bu...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

Düşüncenizi Paylaşın

Önceki yazıyı okuyun:
Racu belde merkezi ele geçirildi

ANKARA Türk Silahlı Kuvvetlerince, Zeytin Dalı Harekatı'nın başlangıcından bu yana 2434 teröristin etkisiz hale getirildiği bildirildi. Genelkurmay Başkanlığından yapılan açıklamaya...

Kapat