$ DOLAR → Alış: 5,61 / Satış: 5,63
€ EURO → Alış: 6,43 / Satış: 6,45

SON DAKİKA:

SORULARLA PROGRAMLANMIŞ ÖĞRETİM MATERYALİ HAZIRLAMA

SORULARLA PROGRAMLANMIŞ ÖĞRETİM MATERYALİ HAZIRLAMA
  • 09.08.2018
  • 931 kez okundu

Bilhassa rehber öğretmenlere ve eğitim psikologlarına bu makaleyi saklamalarını tavsiye ederim. Zira bu bilgileri kolay kolay bulamazlar. Köşemiz daha detaylı yazmamıza imkân vermiyor. Arzu eden okuyucularım [email protected] veya [email protected] e-mail adreslerimden bana ulaşırlarsa daha teferruatlı bilgi verebilirim.
S.P.Ö. MATERYALİ HAZIRLAMA EKİBİ
Sorularla programlanmış öğretim materyali hazırlama ekibi en az beş kişi olmalıdır.
• Programlanacak dersin öğretmeni,
• Eğitim psikoloğu (rehberlik öğretmeni),
• Sorularla programlama uzmanı,
• Sınıf öğretmeni,
• Bilgisayar programcısı ve operatörü (materyal bilgisayara uyarlanacak ise).
Programlama iki şekilde yapılmaktadır:
1. DOĞRUSAL PROGRAMLAMA (SKINNERING)
Muhteva, madde veya Step (adım) denilen küçük ünitelere ayrılarak öğrenciye sunulur. Prof. Skinner’in uyguladığı şekilde adımlar birbirini takip eder. Yani küçük bilgi üniteleri birbiri peşine gelir. Öğrenci mutlaka adımların sırasını takip eder ve adım adım ilerler.
Her adımda boşluk bırakılarak soru sorulur. Öğrenciden bu boşluğu doldurması istenir. Her sorunun arkasından doğru cevap bildirilir. Buna düz çizgi düzenli yani doğrusal metot denir.
Doğrusal programlar bir seri adımdan oluşur. Her bir adımda;
• Bilgi,
• Bilgi ile ilişkili soru,
• Cevabın yazılacağı yer,
• Cevap yazıldıktan sonra ne yapılacağını belirten yönerge bulunur.
Her bir adım öğrenme zincirinin bir halkasını oluşturur.
Bu program modelinde içerik öğrenciye maddeler halinde sunulmakta, öğrenci her maddeye ilişkin olarak kendisine yöneltilen soruya cevap vermekte ve kendi cevabının doğru olup olmadığını programdaki doğru cevap ile karşılaştırmaktadır.
Bu program türünde aynı dersi alan tüm öğrenciler aynı sırayı izlemektedir.
2. DALLARA AYRILAN PROGRAMLAMA (BRANCHING)
Prof. Crowder tarafında uygulanan diğer bir şekilde ise, öğrenciye birbiri ile bağlantılı yani aralarında anlam bakımından bir münasebet bulunan küçük bilgi üniteleri verilir. Daha sonra verilen bilgilerin yardımı ile çözülebilecek bir soru sorulur. Bu soruya iki veya üç şıklı cevap verilmiş olup öğrenciden doğru cevabı seçmesi istenir. Diğerinde olduğu gibi boşluk bırakılmamıştır. Öğrenci verdiği cevaba göre gitmesi gereken adıma gönderilir. Doğru cevap vermiş ise teşvik edilerek yeni bilgi ünitelerine geçilir. Yanlış cevap vermiş ise, kendisine nerede hata yaptığının anlatılıp doğru cevabın ne olacağının açıklandığı adıma gönderilir, bilgiyi dikkatlice tekrar okuması ve yeniden cevap vermesi istenir. Bu her cevabın yanında bulunan sayfa numarası ile mümkün olur. Hep doğru cevap veren daima daha ilerdeki bir sayfaya sıçrayarak hazırlanmış olan konuyu kısa bir sürede bitirir.
Bu usulle öğrenmede, her öğrenci aynı yolu izlememektedir. İzleyecekleri yol, kendi başarı durumuna göre farklılaşmaktadır.
Öğrenci, yaptığı cevap seçimine göre, farklı yönlere gönderilmekte ve yaptığı cevap seçimi hakkında kendisine bilgi sunulmaktadır. Cevap doğru ise, olumlu pekiştirici (teşvik) içeren bir ifadeyle durum kendisine bildirilmektedir. Böylece öğrenci, yeni bilgi ve bu bilgi ile ilgili soruyu içeren bir sonraki adıma geçmektedir.
Bu modelde verilen cevaplar arasından doğru olanın seçilmesi yönünde uğraş gösterilmesi nedeniyle bu program modeline “Çoktan Seçmeli Program” da denilmektedir.
Yanılan, gerektiğinde gerideki adımlara döndürülerek öğrenilemeyen adımların tekrarlanarak öğrenilmesi sağlanır. Veya hangi bilgi parçacığının eksikliği öğrenciyi yanlış cevaba sevk etti ise o bilgi verilerek noksanlık giderilir ve yolundan çıkan çalışma tekrar rayına oturtulur. Böylece uygulama her adımda çatallanarak devam eder ki bu metoda “Branching” yani dallara ayrılan metot denir.
S.P.Ö. MATERYALİNİN HAZIRLANMASI
Bu faaliyet şöyle cereyan eder:
• Programlanacak konular ve seviyeleri ekip tarafından tespit edilir.
• Materyalin hitap edeceği öğrenci grubu tespit edilir.
• Hedefler tespit edilir. Amaçlar tanımlanır.
• Değerlendirme testi hazırlanır.
• Programlanacak konu dersin öğretmeni tarafından en küçük bilgi parçasına kadar analiz edilir. Yani inebildiği kadar alt bilgi parçacıklarına bölünür.
• Sonra da mantıki bir sıraya dizilir. Bu sıralama, bilinenden bilinmeyene, basitten mürekkebe doğru olmalıdır.
• Analiz edilip sıralanan konu metni, eğitim psikoloğuna verilir. Psikolog bu sıralamayı kontrol ederek eğitim psikolojisindeki prensiplere göre yeniden bir sıralamaya tabi tutar.
• Konunun öğretmeni materyali tekrar ele alır ve tekrarlanması gereken adımları ve kaç tekrar yapılacağını tesit eder.
• Yapılan çalışma, programlanması için programlama uzmanına verilir. Programlama uzmanı her adımı sorularla düzenleyerek programlar.
• Programlanan konu diğer elemanlar tarafından kontrol edilir. Değişiklik yapmak gerekiyorsa işaretlenir ve programlama uzmanı tekrar konuyu programlar.
• Programlanan konu hangi seviyedeki öğrencilere uygulanacaksa o seviyedeki öğrencilerden on, on beş kişi üzerinde tecrübe edilir. Eğer öğrencilerin soruları cevaplamada ki başarısı %96’nın altında kaldığı takdirde konu programlama uzmanı tarafında tekrar ele alınır ve sorular üzerinde düzenlemeler yapılarak tekrar öğrenciler üzerinde test edilir.
• İstenen başarı yüzdesine ulaşılınca materyal uygulamaya konulur.
• Programlamada kullanılan soruların özelliği ipucu teşkil edecek şekilde, doğruyu buldurucu olarak düzenlenir. Diğer sınav soruları gibi içinde çeldirici yoktur. Ancak çok da kolay olmamalı öğrenciyi düşünmeye sevk etmelidir. Veya birkaç adımda ipucu verilir, ondan sonra öğrencinin almış olduğu ipuçlarından istifade ile soruya cevap vermesi istenir.
• Daima, sorular evvelki adımlarla bağlantılıdır. Bir misal vermek gerekirse, birinci adımda böceğin tarifi yapılarak sekiz bacaklı olduğu öğretilir. İkinci adımda karıncaların sekiz bacaklı oldukları öğretilir. Üçüncü adımda da karıncanın da böcekler sınıfından olup olmadığı sorulur. Evvelki adımlarda ipucu verildiği için öğrenci öğrendiklerinin yardımı ile hemen doğru cevabı verebilir.
• Materyalin sonuna bir kriter testi konulması, öğrencinin öğrendiklerini unutmaması ve materyalin başarı derecesini ortaya çıkarması açısından önemlidir.
• Yazılı bir materyal bilgisayara uyarlandığı zaman, ekranda görülen adımlar ile yazılı materyalde ki adımların dizaynı farklılık arz eder. Öğrenci kitapta gideceği adıma, sayfaları çevirerek giderken, bilgisayarda link özelliğinden istifade edilir ve öğrenci gideceği adıma sıçrayarak gider. Yine öğrenci sayfaları çevirirken sırası gelmeyen adımların doğru cevaplarını görebilir. Bilgisayarda ise sadece sıçrayacağı adımı göreceği için diğer ekranları göremez. Bilgisayarda şu adıma git denmez, cevabı seçip tıkladığı zaman gitmesi gereken adıma sıçramış olur. Bilgisayar desteği, dallara ayrılan şekli için daha kullanışlı ve zevklidir.
• Bilgisayarda öğrencinin başka sayfaları veya adımları görmesi, mümkün olmadığından, zihni başka bir konuya kaymadan materyalin yönlendirdiği gibi derste ilerler.
Örnek olması bakımından bir Programlama Faaliyet Planı şu şekilde olabilir:

Japonya’dan Kaşıkçı’nın öldürülmesinin aydınlatılması çağrısı
Kabine Sekreteri Yoşihide Suga, "Japonya, Türkiye'nin yürüttüğü soruşturma aracılığıyla gerçeklerin ivedilikle ortaya çıkarılmasını ve tepkilerin adil ve şeffaf şekilde ortaya...
İsrail askerleri El Halil’de bir Filistinliyi şehit etti
İsrail askerleri, işgal altındaki Batı Şeria'nın El Halil kentinde "bıçaklı saldırı girişiminde bulunduğu" iddiasıyla Filistinli bir genci şehit etti.
İstanbul Yeni Havalimanı ilkleriyle tarihe geçecek
Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından 29 Ekim'de ilk fazı hizmete alınacak İstanbul Yeni Havalimanı, büyüklüğünden altyapısına, güvenlik sistemlerinden mimarisine kadar pek çok...
İstanbul Yeni Havalimanı THY’nin uçuş noktaları arasına eklendi
29 Ekim'de ilk fazı açılacak İstanbul Yeni Havalimanı, Türk Hava Yollarının internet sitesindeki uçuş noktalarına eklendi.
Adnan Oktar suç örgütü soruşturmasında 33 kişiye gözaltı kararı
Adnan Oktar suç örgütüne yönelik soruşturma kapsamında haklarında gözaltı kararı verilen 33 şüpheliden 14'ü yakalandı.
Dünya Suudilerin açıklamasından tatmin olmadı
Hükümetler ve liderler Suudi Arabistan'ın "Kaşıkçı arbede sonucu vefat etti" açıklamasını tatmin edici bulmadı.
Kaşıkçı soruşturmasında konsolosluk çalışanları ifade veriyor
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın öldürülmesiyle ilgili yürütülen soruşturma kapsamında, Suudi Arabistan'ın İstanbul Başkonsolosluğu'nda çalışan bazı kişilerin ifadesi alınıyor.
Fenerbahçe’ye Mehmet Ekici’den kötü haber
Sarı-lacivertlilerin, Spor Toto Süper Lig'de Demir Grup Sivasspor'la oynadığı maçta sakatlanan Mehmet Ekici, sahalardan 2-3 hafta uzak kalacak.
Eski belediye başkanları komisyonda
TBMM İçişleri Komisyonu, eski belediye başkanlarını bir araya getirdi.
Türk Kızılayı’ndan Irak’ta 100 aileye yardım
Türk Kızılayı, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'ndeki (IKBY) Erbil kentinde ihtiyaç sahibi 100 aileye yardımda bulundu.
Kuveyt ve Moritanya’dan Suudi Arabistan’a destek
Moritanya ve Kuveyt Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz Al Suud tarafından alınan kararlara destek verdi.
Başkentte ‘Akıllı Park’ projesi hayata geçecek
Ankara Büyükşehir Belediyesi, parklarda yaşanan güvenlik olaylarıyla mücadele için "Akıllı Park" projesini hayata geçirecek.
İranlı siyasetçiden Kaşıkçı olayında ‘özgür basın’ vurgusu
İran Meclis Başkan Yardımcısı Ali Mutahhari, Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı olayının önce Türk ardından dünya medyasının üzerine gitmesi sayesinde üstünün...
İranlı ekonomistten ‘toplumsal ayaklanma’ uyarısı
İran Ez-Zehra Üniversitesi İktisat Fakültesi Öğretim Üyesi Hüseyin Ragfer, ekonomik kriz içerisindeki İran'da halkın ayaklanmaya doğru gittiğini söyledi.
İsrail’de ABD’li kız öğrenciye ‘çirkin afiş’
Kudüs İbrani Üniversitesinden bir grup öğrenci Lara Alkasım'ın fotoğrafının yer aldığı "Seni burada istemiyoruz" yazılı afişleri kampüs duvarlarına astı.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

Düşüncenizi Paylaşın

Önceki yazıyı okuyun:
Kuşadası’nda göçmenleri taşıyan bot alabora oldu: 9 ölü

Aydın'ın Kuşadası ilçesi açıklarında göçmenleri taşıyan botun batması sonucu 9 kişi hayatını kaybetti.

Kapat