$ DOLAR → Alış: 3,80 / Satış: 3,81
€ EURO → Alış: 4,66 / Satış: 4,68

“Söz söze dokunsun diye yazdım”

Yağmur Tanyıldız’ın röportajı için tıklayınız…

“Söz söze dokunsun diye yazdım”
  • 13.02.2018
  • 157 kez okundu

Meraklı Pandora Maskesiz Düşünceler, Aşkzede, Kağıttan Mutluluklar, Evlilik Anonim Şirketi, Sevimli Köpek Maya ve Aynadaki Sır gibi önemli kitapların yazarı ÖZGE DOĞAR ile bir araya geldik. Yazmaya nasıl başladı, yazmaktaki amacı neydi, amacına ulaştı mı, şimdilerde neler yapıyor… Merak ettiğimiz tüm soruların cevabı bu röportajda.

Hoş geldiniz Özge Hanım, nasılsınız?

Teşekkür ederim ben çok iyiyim. Güler yüzlü insanlarla karşılaşınca iyi olmaz mı insan?

Öncelikle sizi biraz tanıyalım istiyorum. Kimdir Özge?

İnsanın kendini tanıtması, tanımlayabilmesi bence dünyadaki en zor durumlardan biri. Bende kendimi tanıtma kısmında biraz zorlanıyorum. Kimdir Özge? Diye sorduğunuzda doğayı seven yaşadığı topluma duyarlı, insanlara karşı şaşkın olmasına rağmen insanlardan vazgeçmeyen. İyinin bir gün mutlaka kazanacağına inanan biri. O yüzden de hayatımı iki bölerek hem öğretmenlik yapıyorum.

Yazmaya nasıl başladınız? Yazarlık bir hayal miydi sizin için hep?

Yazarlık, bir hayal değildi. Ama ergenliğimden beri yazıyordum. Aklıma hiç romanlarımın şiirlerimin öykülerimin daha profesyonel bir anlam kazanacağı gelmedi. İnsanları aydınlatıcı, onları silkeleyebilecek gücü sahip yazılar yazıyordum ve bunları onlara duyurmak gibi bir derdim vardı elbette. Ama ben sadece yürüdüm, hayal kurmak zihnimin işiydi.

İlk kalem tutmanız nasıldı? İlk yazınızı hatırlıyor musunuz?

Sahilde bir gece ve mevsimlerden yaz mersinde tatlı ılık bir rüzgar ve karşınızda dolunay, yaş 12… Üstelik olabildiğince duygusal bir ruha sahipsiniz, sanatın mutlaka bir kolu gelir sizi elinizden tutar. O gece de benim elimi kalem tuttu. Ve ben onu sevdim. O gece bir şiir yazmıştım ergenliğe özü buram buram isyan içerikli bir şiirdi.

Kitaplarınızdan kısaca bahseder misiniz? Okurlarınıza neler anlattınız kitaplarınızda?

İlk kitabım “Meraklı Pandora, Maskesiz Düşünceler” deneme türü ilk kitabımdı. Köşe yazılarımın derlemesi olan bir kitaptı. Maskesi olmayan içimden geldiği gibi yazdığım bir nevi başkaldırı yazılarıdır. Aşk, siyaset, insan, eğitim yazıları içeriyor. Ondan sonra gelen “Aşkzede” ilk romanım küçük yaşta evliliğin kişiler üzerindeki etkisini sorgulattıran kadınlığı anneliği yeniden düşündüren bir roman. İkinci romanım “Kağıttan Mutluluklar” sınıf ayrımının ve ötekileştirmenin olmadığı bir dünyanın daha insanı olduğunu ve bunun için insanın sadece insan olarak kalmasının yeterli olduğunu savunan bir kitap. “Evlilik Anonim Şirketi” günümüzde aşk ile bağlı kalan evliliklerin olmadığını çıkara dayalı evlilik ve ilişkilerin yaşandığını gösteren bir romandı. Ondan sonra gelen “Sevimli Köpek Maya” bir çocuk romanı. Çocuklara hayvanları, doğayı sevdirmeye yönelik projeli bir kitaptı. Son romanım “Aynadaki Sır” Medya bizi yönetiyor mu, yönetiyorsa Nasıl? Sorusunun cevabıdır.

İnsanlar sizi neden okumalılar?

İnsanlar sadece beni değil her yazanı yazılanı okumalı. Böylece kendilerine uygun fikir ve ideolojiyi seçecekler. Hayatı sorgulayıp değişik bakış açılarını okurlarsa bakış açılarını geliştirirler ve kendi düşüncelerinden olmayan insanlara da saygı gösterebilirler. Ben ne yazıyorum? Onların içindeki dertleri kanayan yaraları ve her acının oluşma nedenleri ve bitirilebileceğini yazıyorum. Herkeste olanı farklı bir gözlükte yazıyorum.

Aynı zamanda bir öğretmensiniz. Öğrencilerinizden yazarlık sıfatınızla nasıl tepkiler alıyorsunuz? Kitaplarınızı okuyorlar mı?

Kitaplarımı okuyorlar ve beni bazen delice eleştiriyorlar. Yazarlığım, okul hayatım için sıradan bir durum. Çünkü onlar gibi yaşıyorum bir farklılığım yok. Böyle bir fark yaratmak istemedim. Tüm öğretmenlerle ortak sorunlarım, ortak mutluluklarım var. Öğrencilerim ise tabiî ki ayrı ayrı değerler.

Öğretmenlik nasıl bir duygu?

Öğretmenlik yazarlık gibi coşkulu ve bir o kadar da temkinli olmanız gereken bir meslek. Sizin hep doğru cümleleri doğru davranışı seçmeniz gerekiyor. Çünkü sizi hep birileri gözetliyor. Çocukta doğru davranış kalıbını oturtmak çok önemli. Burada kime ve neye göre doğru diye sorabilirsiniz; çocuğa göre doğru, onun kişiliğine uygun olan doğrudur zaten.

Sizce Türkiye’de kadın olmak zor mu?

Evet kadın olmak zor. Feodal bir toplumda ataerkillik şan ise o toplumda kadın olmak, kadın olarak yaşamak zordur. Çünkü hep yüceltilen bir cinsiyet var. “Göster oğlum pipini”yle başlayıp erkek annelerinin gelinlerine yaptığı kaprislerle süslenmiş kadının sadece erkekler tarafından değil kadının kadın tarafından da ezilmesine neden olan bir zincir.

Türkiye’de öldürülen, şiddet gören kadınlar için ne söyleyeceksiniz?

Kadın cinayetleri artarak, korkunçça devam ediyor. Artarak ve neredeyse sınır tanımazcasına. Kadınlar şiddet görüyorlarsa susmasınlar. Psikolojik şiddette bir suçtur.Kadınlar artık eskiye göre daha bilinçli, bilinçli kadında şiddete eğilimli erkeği kışkırtabilir. Elbette erkekler sevmiyor diye bilinçsiz, kültürsüz yaşamayacağız. Erkekler bizimle omuz omuza dünyayı taşımayı öğrenmelilere. Kadına basarak ezerek değil.Omuz omuza…

Şuan hayal ettiğiniz bir hayatı mı yaşıyorsunuz?

Evet, tabii. Ben sözcükler sözcüklere, sözcükler insana dokunsun istedim. Öyle de bir hayat yaşıyorum.

2018’den beklentileriniz neler?

Gelecekten beklentim savaşsız sömürüsüz insanların insanca yaşadıkları bir dünya…

Yeni bir kitap çalışmanız var mı? Varsa bahseder misiniz? Bizi neler bekliyor?

Evet yeni bir roman çalışmam var. Bizleri cinsel istismar, ensent ve kadın dayanışması bekliyor. Güzel bir toplumda yaşamıyorsak onu güzelleştirecek unsurları gözler önüne sermemiz gerek. Nasıl yaşadığımız bizim elimizde. Daha güzel bir dünyada yaşamak istiyorsak önce kendimizden ve çocuklarımızdan başlamak zorundayız. Toplum kötü diyip kötülüğün üzerini örtemeyiz. Tam tersine kötüyü kötülükleri deşifre etmeli ve yasalarla caydırmalıyız

Bir yazar ve bir kadın olarak, sizce aşk nedir?

Aşk, evreni ve insanı değiştiren dönüştüren bambaşka boyutlara taşıyabilen en güçlü duygu. Bir çiçeğin açması, güneşin doğması aşktır. Dünyayı şekillendiren yüce bir duygudur.

Seven sevdiğine söylemeli mi?

Herkes herkese sevdiğini de sevmediğini de söylemeli. Herkes herkesle dürüstçe konuşabilmeli. Mevzu aşk ise durmamak gerek koşmak gerek. Aşk durağanlığı sevmez, hareket ister.

Sevdiğiniz yazar ve şairleri bizimle paylaşır mısınız?

Tüm toplumcu gerçekçileri seviyorum çünkü onlarla büyüdüm onlardan beslendim. Vedat Türkali hep vazgeçilmezim oldu.

Yazarken beslendiğiniz şeyler nelerdir? Nelerden ilham alırsınız?

İnsandan ilham alırım. Çünkü insanı yazıyorum. Dilencinin avuç açmış ellerinden, sokakta kedi besleyen herkes kaynağım.Her insan bir romandır ve her insanın bir diğerine öğreteceği mutlaka bir şeyler vardır. O yüzden diyorum ya insan insana söz söze dokunsun.

Bu yolda en çok kimlerin desteğini aldınız?

Ailemin ve yazdıkça okuyucularımın. Hür gazete ailesinin ve arkadaşlarımın. Destek çok önemli yazarken de, yaşarken de.

Sizce en büyük Türk kimdir? Ve son olarak neler söyleyeceksiniz?

En büyük Türk Atatürk’tür. Okuyanlarımız kitap okumaktan kaçmasınlar. Kitap en iyi kültür taşıyıcısıdır. Sanat insana incelik katar. Mutlaka bir sanat alanıyla ilgilensinler. Bizim en büyük eksiğimiz toplumca nezaket ve zarafetten uzak olmamız. Bu eksikliğimizi sanatla çok rahat kapatabiliriz. Herkese sevgilerimle…

 

Röportaj: Yağmur Tanyıldız

Etiketler: / / / / / / /METRO BAHANE!
Bakırköy/İncirli’den, Haznedar’a uzanacak olan Metro İnşaatında, şaşırtan İSTİMLAK KARARI?
Savcılık Berberoğlu kararına itiraz etti
İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi Cumhuriyet Savcısı, CHP Milletvekili Enis Berberoğlu'nun "casusluk" suçundan cezalandırılması istemiyle Yargıtay'a sunulmak üzere temyiz dilekçesi verdi.
Şırnak’ın kahraman komandoları teröre geçit vermiyor
Şırnak Çakırsöğüt Jandarma Komando Tugay Komutanlığı terör örgütü PKK'ya karşı yürüttüğü etkin mücadele ile gece gündüz demeden her türlü şartta...
Ahmedinejad’dan Hamaney’e ‘özgür seçim’ çağrısı
İran'ın eski Cumhurbaşkanı Ahmedinejad, ülkenin lideri Hamaney'e yazdığı mektupta seçimlerin "özgürce" yapılabilmesine yönelik taleplerini iletti.
Dünyanın en büyük off-shore rüzgar projesini hazırlıyoruz
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Albayrak, "Rüzgarda dünyanın en büyük off-shore (deniz) projesini hazırlıyoruz. İhalesini bu yıl düşünüyoruz" dedi.
Otomobillerde renk tercihi değişiyor
Trafiğe yeni çıkan araçlar içinde yıllardır en yüksek paya sahip beyaz renklilerin oranı 2014'te yüzde 62,5 iken geçen yıl yüzde...
Türkiye, Avrupa’nın 1 numaralı kart pazarı
Türkiye, ocak sonu itibarıyla 62,7 milyonu kredi kartı ve 133,3 milyonu banka kartı olmak üzere sahip olduğu 196 milyonluk kartla...
‘Hadım şartıyla salıverilme caydırıcı olacak’
Prof. Dr. Gökçen, çocuklara yönelik cinsel istismar suçlarında faile yönelik uygulanması gündeme gelen kimyasal hadım şartlı salıverilmenin ön koşulu olarak...
‘Askere moral vermeye gittik, moral aldık’
KEFEK Başkanvekili Karaburun, sınır bölgesinde görüştüğü askerlerin "Siz bizi merak etmeyin, bizim sadece duaya ihtiyacımız var" dediğini aktararak "Biz onlara...
‘Cumhur İttifakı’ teklifinin detayları belli oldu
AK Parti ve MHP'nin, siyasi partilerin seçim ittifakına ilişkin düzenlemeyi içeren ortak kanun teklifi TBMM Başkanlığına sunuldu.
İnsansız tankları da üretir hale geleceğiz
ANKARA Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe Millet Kültür ve Kongre Merkezi’nde 11. Kalkınma Planı Tanıtım Toplantısı’na katıldı.  Konuşmasına tüm katılımcıları selamlayarak...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

Düşüncenizi Paylaşın

Önceki yazıyı okuyun:
Hiçbir şehidimizin kanı yerde kalmayacak

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar'ın, Hatay'da Zeytin Dalı Harekatı'na ilişkin yaptığı inceleme ve denetleme görüntüleri paylaşıldı.

Kapat