$ DOLAR → Alış: 5,88 / Satış: 5,90
€ EURO → Alış: 6,63 / Satış: 6,65

SON DAKİKA:

SÖZÜN ÖNCESİ BAŞTAN SÖYLENMELİ

Cebrail Küçükkoçkaya
Cebrail Küçükkoçkaya
  • 24.09.2018
  • 442 kez okundu

ABD’nin  başkan değişimi ile hali hazırda her zaman sürdürdüğü dünya liderliği ve ben her istediğimi yaparım var mı hesap soracak olan şeklinde ki hal ve hareketleri Donald Trump’ın başkanlığında hızına hız katarak devam etmektedir.

Ülkemize karşı uyguladıkları ekonomik baskı hamlelerinin sebebi elbette ki konunun bütün tarafları tarafından biliniyor ki yalnızca casusluk ve terör örgütüne yardımdan tutuklu bir papaz mevzusu değil. Ülkemize sığınan bir Suriyeli’nin anlattıkları üzeri Amerika kendi oluşturduğu İŞİD canavarını kullanarak Kobani düştü düşüyor ile gündemi ve dikkatleri oraya çektiğinde sandıklar dolusu altın dahil Suriye’de istediği pek çok şeyi elde etti ama hala amacına ulaşabilmiş değil. Suriye’den çekilebiliriz sözleri Irak’ta ilk körfez ve ikinci körfez savaşları stratejisi uygulama fikriydi. Ama Irak’ta olmayan bir konu var ki Suriye’de kendi kazanımları için orada ki kaosun aktörleri haline gelen ve Amerika gittiğinde ona geri dönecek bir yer bırakmacak olan devletlerin varlığı. Amerika bir an önce  Suriye konusunda nihai amaçlarına ulaşıp Büyük Ortadoğu Projesi’nin kalan aşamalarına geçmek isteğinde. Hükümetimiz başlangıçtan beri Suriye konusunda Amerika’yı destekleyen yanlış politikasına rağmen orada oluşturulmak istenen tehlikeyi görmüş ve buna karşı ve diğer bize dayattırılmak istenen Amerikan politikalarına karşı tepki göstermeye başlamıştır. Büyük Ortadoğu Projesi için ana üs olarak gördüğü ülkemize karşı bugünkü pervasızca istek ve tavırlarının ilk nedeni karşılarında emirlerinde bir devlet görmek istemeleridir.

Diğer konu ise Donald Trump’ın  Avrupa Birliği için kullanmış olduğu “Çok şımardı” ifadesinin altında ki gerçeklik olan Euro’nun dolar yerine değer kazanır bir şekilde dünya alışverişinde kullanılan bir para birimi olması. Aynı zamanda bölgesel anlaşmalar ile ülkelerin karşılıklı olarak birbirlerinin para birimi ile alışveriş yaparak dolar’ı safdışı bırakma istekleridir. Amerika’nın dünya ekonomisini avuçlarının içinde tutmasını zedeleyecek hatta ortadan kaldıracak süreci başlatacak böyle bir hamlenin oluşmasıdır.

Dolar’da ki aşırı kur artışının ekonomimize verdiği zararın boyutları farklı bir boyuta da taşınmak üzere. Bugün bir vatandaşımız  daha önceden Varlık fonuna devredildiği için özel sektör bankalarınca vatandaşa korku salınmaya çalışılan Halkbank’tan son yaşanan bu olaylardan sonra parasını çekip özel bir bankaya yatırdığını söyledi. Bir vatandaş kendi devletinin bankasına dolayısı ile devletine güvenmeyip ne olur ne olmaz diye parasını çekiyor ise bu durum kendi parasının kontrolünü dahi elinde tutamayan bir devlet haline gelmemize yol açabilecek büyük bir tehlikedir. Vatandaşların bu hareketlerinin birbirlerinden etkilenerek genel olarak özel bankalara yönelmesi durumu devlet bankalarının işlevliklerini kaybetmelerine bunun sonucu olarak merkez bankasının bankalar üzerinde ki genel etkisinin yitirilmesi, para politikalarında özel bankaların dolayısı ile Amerika’nın dayatmacı ekonomik politikalarını uygulamakla karşı karşıya kalmak durumuna  düşmemiz demektir.

Diğer büyük tehlike ise kendisini bugün bir gazetede gördüğüm resim ile anlatıyordu. Dolar’ın ve Euro’nun durmadan tırmanışı ile ellerinde ki paraları ülkemizde günlük olarak aşırı değerlenen turistler bir mağazanın önünde alışveriş için kuyruk olmuşlardı. Ne güzel turistler para harcıyor bizde kazanıyoruz kuyrukları değil bu alışveriş. Bu ülke insanlarının sahip olması gereken varlıkların yağmalanmasıdır. Bu yağmalama yalnızca kılık kıyafet ile de kalmayacaktır.  Ülkemiz  satınalma gücü giderek düşen bir milletin yaşayıp turistlerin değerli paraları ile istedikleri gibi yaşayıp, istedikleri gibi hal ve hareketlerde bulunabilecekleri bir hale gelme tehlikesi ile karşı karşıyadır.

Peki bu gidişata nasıl dur denilir . Daha önce yaptığımızı şimdi daha güçlü bir şekilde yaparak. İncirlik üssü hala Amerika için çok önemli bir üstür ve daha da önemlisi Kürecik’te bulunan radar üssüdür. Biz daha önce kapattığımız için yağ ve gaz kuyrukları yaşadık bununla direncimizi kıramadılar 80 darbesini yaptırdılar. Ama şu an dünya o zamanın dünya değil Türkiye’de eski artık darbe yapılabilecek bir ülke değil.  Alışveriş için bekleyen Rusya, Çin, İran hemen yanımızda. Avrupa Suriyeliler dahil pek çok konuda bize muhtaç. Verdikleri desteğin altında da bu muhtaciyetlerin verdiği korkular yatıyor.

Hükümet ve tüm muhalefet partileri bu durumdan prim kazanma söylemlerini bırakıp derhal halkın tümünün desteğini ele alacakları bu hamleyi gerçekleştirmelidirler. Ortadoğu ‘da ki bütün askeri stratejilerinin bel kemiği olan aynı zamanda İsrail savunması açısından da önem arz eden Kürecik Radar Üssü ve İncirlik Üsleri başta olmak üzere ülkemizde ki  tüm ABD  askeri varlığına son verilmelidir. ABD ‘nin şu an bizde bulunan hava üssü ve radar üssüne alternatifi yok. İncirlikte depolu bulunan Atom bombalarını taşıyabileceği ülkede hali hazır da yok. Bizim bu üsleri kapatmaya cesaret edemeyeceğiz düşüncesi ile üstümüze gelen ABD’ye sözün öncesini söylemenin vakti gelmiş geçmektedir.  ABD gelip masaya kabul edilemez şartları bir tarafa bırakarak oturmak zorunda kalacağı gibi bu hamlemiz Donald Trump’ın Ortadoğu stratejilerinin iflası olacaktır ki ülkesinde koltuğunu sallayacağı kesindir.

Tüm vatandaşlarımız zaten birer terör, casusluk ve şer yatağı halinde olan bu üslerin kapatılması konusunda  gerek sözlü olarak gerekse sosyal medya üzerinden bir çığ gibi kamuoyu baskısını ortaya koymalıdır.

  

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

Düşüncenizi Paylaşın

Önceki yazıyı okuyun:
BİREYSEL HAKLAR (2)

Nedir bireysel haklar? Herkes kendi evinde, istediği şekilde konuşur. Kimse bir şey diyemez. Zaten demez de. Demiyor da. Kime ne?...

Kapat