Ali Koç: Kulüpten bir kuruş alacağım yok

Fenerbahçe Kulübü Başkanı Ali Koç, "4 senedir bir kez dahi benim ağzımdan şöyle böyle yaptık kaynak ürettik şahsım şu kadar para verdi lafı duymadınız. Duymayacaksınız da. Benim kulüpten bir kuruş alacağım yok. O zaman ben bir gün çıkıp kulübüm bana böyle bir borcu var dersem beni ihraç edin" dedi.

04 Haziran 2022 Cumartesi 16:33
36 Okunma
Ali Koç: Kulüpten bir kuruş alacağım yok

Fenerbahçe Kulübü 2021 yılı Olağan Mali Genel Kurulu, Ülker Spor ve Etkinlik Salonu'nda devam ediyor. Mali Genel Kurula; başkan Ali Koç, yönetim kurulu üyeleri, Yüksek Divan Kurulu Başkanı Uğur Dündar ve üyeler katıldı. 2021 yılı yönetim kurulu faaliyet ve denetim raporlarının okunmasının ardından üyeler açıklamalarda bulundu.

Sonrasında kürsüye gelen Ali Koç, üyelere cevap verdi. Kendisinin basit şeyler söylediğini ancak buna karşın başarısızlıkları örtmeye çalışıyor şeklinde ifadeler kullanıldığını dile getiren Ali Koç, "Bakın gidişat iyi değil. Kamu kurumlarının onlarca yıl sabırla bekleyen devleti ele geçirmek için hamleler yapan son yıllarda hızı artan bir olguyla acı bir şekilde önce biz sonra devlet olarak karşılaştık. Sizler içinde bulunduğunuz urumun ciddiyetini önemini hassasiyetinin farkında olmazsanız yönetim kurulu bir yere kadar mücadele verir" diye konuştu.

"İSMAİL KARTAL'A ÇOK BURUK VE DUYGUSAL BİR VEDA OLDU"

Teknik direktör İsmail Kartal'a yapılan vedanın çok buruk ve duygusal olduğunu söyleyen Ali Koç, "Zor kararlar almak zorundaydık hakkımızı helal ediyoruz inşallah o da helal eder. O'na bir kez daha teşekkür ediyorum. Size de samimi bir şekilde bu törene katıldığınız alkışladığınız için ayrıca çok çok teşekkür etmek istiyorum" şeklinde konuştu.

"DÜNYANIN NERESİNDE 10 YILLIĞINA 90 MİLYON DOLAR'LIK STAT ANLAŞMASI 1 YILDA TÜKETİLMİŞTİR"

Ali Koç, finansal şartları en şeffaf şekilde anlatmaya çalıştıklarını belirterek, "Bazı üyelerimizde sağ olsunlar mesai harcayıp buraya çıkıp bazı konuşmalar yaptılar. Yalnız genç bir üyemizin de ifade ettiği gibi içinde bulunduğumuz ekonomik koşulları görmeden Fenerbahçe'yi bugünkü finansal açıdan yargıladığınız zaman yapılan iyi niyetli çabaları fevkalade zor dönemde çabaları göz ardı ettiğiniz zaman söyleyecek sözümüz var. Bence konuşmaların içeriği bu yönde olmalı. Bu yönde derken bilgisiz şekilde değil ama kendine göre bir tez ortaya koymuş bana göre tez yanlış. İyi niyetinin olduğunu düşünüyorum. Her şeyimizi sorgulayın. Her türlü başarısızlığımızda istediğimizi söyleyin ama finansal konularda çaba ve iyi niyete laf ederseniz birbirimize ters düşeriz. Burada yapılanları bu şekilde hafife alıp yok efendim biz geldiğimizde kulübün borçları denge içindeymiş. Hangi denge o. Gelin bir daha anlatın. Dünyanın neresinde 10 yıllığına 90 milyon Dolar'lık stat anlaşması 1 yılda tüketilmiştir. Gayrimenkuller mi dengede?.Şu an neredeyse bir kaçı hariç çoğunun hiçbir ekonomik değeri olmayıp borçla harçla faizi işleyen araziler sayesinde mi? En yüksek malları satan Fenerium'u karşılaştırdın mı? Üreticimiz Puma ile sadece bu sezon için 3 toplantı yaptık, bizim formalar diğer takımlara göre çok ucuz kaldı diye. Başka mallarda satılıyor. Fenerium'un gelirinin yüzde 80'i formadan geliyor" ifadelerini kullandı. 

"BENİM KULÜPTEN BİR KURUŞ ALACAĞIM YOKTUR"

Görev süresi boyunca ne kadar kaynak üretildiği ve kendisinin ne kadar para verdiği yönünde bir şey söylemediğini ifade eden Ali Koç, "Duymayacaksınız da. Benim kulüpten bir kuruş alacağım yok. O zaman ben bir gün çıkıp kulübüm bana böyle bir borcu var dersem beni ihraç edin. Diyeceksiniz ki o zaman niye defterlerde. Bu konu lütfen bir daha açılmasın. Kırılmam falan önemli değil ama utanıyorum konuşmaktan. Tamamen vergi mevzuatı sebebiyle var defterde. Ben her sene o borçtan düşüyorum vergiyi yüzde 5. Yok efendim ben o borcu tutuyormuşum. Yazıklar olsun böyle düşünenlere. Bunu bilip de benim buna rağmen bana karşı kullananlara yazıklar olsun. Bu konu bir daha gündeme gelmesin" dedi.

"YAYIN İHALESİ BÜYÜK BİR SORUN"

Ali Koç, yayın ihalesinde büyük bir sorun olduğunu ve bu noktaya nasıl geldiğini bilmediğini dile getirerek, "En büyük kayıplardan biri bu. 4 senede ne alıyorduk şimdi ne alıyorduk baktığımız zaman ilerisi açısından çok büyük problem. Sadece bir rakamla konuşalım. 3 puan için gelir alıyoruz değil mi? O gelir 400 bin Euro'lardan 170-180 bin Euro'lara düştü. Yasa geçiyor, denk bütçe tutturamazsak hapse gireceğiz. Bütçeyi yaptık yola çıktık, yolda olay oldu. Biz ekonomiden sorumlu değiliz kurlar arttı. Federasyon indirim yaptı bütçemiz tutmadı hapse gireceğiz. Ne güzel dünya. İndirimi yapanların hiçbir sorumluluğu yok. Biz bu şartlarda bir şekilde kuruşu bile tutmaya çalışıyoruz. Yabancı kontenjanı belli değil, 13'ünde sezon açacağız inşallah. Harcama ne olacak belli değil federasyon başkanı belli değil. Ne kadar çok bilinmezliklerin içinde hareket ettiğimizi görüyorsunuz" diye konuştu. 

"FENERBAHÇE SİYASET ÜSTÜDÜR AMA ZORLA ÇEKİYORSUNUZ"

Fenerbahçe'nin siyaset üstü olduğunu ancak zorla siyasete çekildiğini kaydeden Ali Koç, "Bizim her türlü siyasi görüşten taraftarımız var Fenerbahçe siyaset üstüdür ama zorla çekiyorsunuz. Bunu yaparken hiç alakası olmayan Cumhurbaşkanımızın ismini çekiyorsunuz. Dolayısıyla arkadaşlar destek olun. Destek olmak tweet atmak değil. 3 Temmuz ruhuna geri dönelim derken ne dediğimi herhalde anlamışsınızdır. Bu camianın ne olduğunu insanlara göstermemiz lazım ki bu camiayla oynamanın hakkını yemenin bu kadar kolay olmadığını sizler gösterirsiniz. Başkan cesur konuştu da ne oldu? Geçmişte gösterebiliyorduk şimdide göstermemiz lazım. Paçavrayı astılar Trabzon'da pankart diye. Dernekler hemen harekete geçtiler hepsine teşekkür ediyorum. Münferit taraftarlarda harekete geçti hepsine teşekkür ediyorum. Fenerbahçe, Beşiktaş, Galatasaray taraftarının hepsini ilgilendiren bir konu. Ben deli miyim bu kadar siyasi gücü karşıma almak için çıkayım. Çılgın olması lazım insanın. Hepinizin bu camiaya karşı sorumluluğu var. Buraya çok daha fazla insan gelmeliydi gelenlere teşekkür ediyorum" şeklinde konuştu.

"AYKUT KOCAMAN'I DA KEŞKE İSMAİL KARTAL GİBİ UĞURLASAYDIK"

Ali Koç, "Aykut Kocaman'ı da keşke İsmail Kartal gibi uğurlasaydık" diyerek şunları ifade etti: "Aykut hoca Fenerbahçe'nin efsanelerinden biridir. Kendisi çok dolduruşa geliyor. Nasıl olduysa Aykut Kocaman kendisi Konyaspor antrenörüyken bize geldiği deplasman maçında tesadüf Alex'in geldiği maçtı. Kendisini Alex ile karşı karşıya getirmenin yanlış olduğunu, bilerek yapıldığını söyledi. Ben bunu şiddetle iade ediyorum kendisine. Bizim öyle bir niyetimiz olsaydı kendisi çok daha iyi anlardı. Biz yönetime geldikten sonra bazı eski oyuncularımızı maçlara davet ettik. Alex'in gelişi bizden bağımsız olarak Türkiye'ye geldi. Sırf konunun hassasiyeti ve Aykut hocaya duyulan saygıdan dolayı ne ben kendi locama ne de yönetim locasına davet ettim. Hatta loca krizi diye gazetede olay oldu. Başka loca sahibimiz ağırladı. Plaket vermedik, kendi locamda ağırlamadım, soyunma odalarında karşı karşıya getirmedik. Tüm bunlara rağmen Aykut hocanın bunları demesi abestir. Onun dışında Aykut hoca benim için her daim efsane olarak kalacaktır. Fenerbahçe'nin çok efsane sporcuları vardır ama her sporcusu hayatının şu döneminde Fenerbahçe için var olan Fenerbahçe ile varolan ayrımını yapmamız gerekiyor. Sporculuk vasfı sebebiyle Fenerbahçe'de belli pozisyonlar alıp kendi maddi imkanlarını geliştirmiş sporcularda vardır. Hepsini aynı şeyde tutamam."

ALİ KOÇ VE YÖNETİMİ İBRA EDİLDİ

Fenerbahçe'de Ali Koç ve yönetimi, 2021 yılında yönetim kurulu faaliyeti ve denetim konusunda ibra edildi.

Fenerbahçe Kulübü 2021 yılı Olağan Mali Genel Kurulu, Ülker Spor ve Etkinlik Salonu’nda devam ediyor. Mali Genel Kurula; başkan Ali Koç, yönetim kurulu üyeleri, Yüksek Divan Kurulu Başkanı Uğur Dündar ve üyeler katıldı. 2021 yılı yönetim kurulu faaliyet ve denetim raporlarının okunmasının ardından üyeler açıklamalarda bulundu.

Ardından başkan Ali Koç, üyelere cevaben konuştu ve 2021 yılı yönetim kurulu faaliyet ve denetimi üyelerin ibrası için oylarına sunuldu. Ali Koç ve yönetimi, 2021 yılında yönetim kurulu faaliyeti ve denetim konusunda oy birliğiyle ibra edildi. 

2 ÜYE İHRAÇ EDİLDİ

Fenerbahçe’de Şükrü Selman Akbulutlu’nun ihracı gerginlik yarattı.

Fenerbahçe Kulübü 2021 yılı Olağan Mali Genel Kurulu, Ülker Spor ve Etkinlik Salonu’nda devam ediyor. Mali genel kurulda Erçin Çoban, Şükrü Selman Akbulutlu ve Mahmut Aslan Baysal’ın sarı-lacivertli kulüpten ihracı üyelerin oylarına sunuldu. Erçin Çoban, savunmasının alınmasının ardından oy çokluğuyla ihraç edildikten sonra Şükrü Selman Akbulutlu’nun savunması alındı. Şükrü Selman Akbulutlu’nun kürsüdeki açıklamalarının ardından yapılan oylamada oy çokluğuyla ihraç edildiği açıklandı. Şükrü Selman Akbulutlu, bir süre tribünlerde tepki gösterdikten sonra salondan çıkarılamadı. Bu sırada divan kurulunda yer alan 7 sayfalık raporu bilmediklerini ifade eden üyeler divan başkanlığına tepki gösterdi. 7 sayfalık raporun okunmasını isteyen üyelere, mali genel kurula divan başkanlığı yapan Talat Yılmaz’ın “Rapor sizi ilgilendirmez“ demesi üzerine tepkiler daha çok arttı. Yaşanan olayların ardından Şükrü Selman Akbulutlu güvenliklerle salondan çıkarıldı ve hazırlanan 7 sayfalık rapor üyelere okundu. Raporun okunmasının ardından ise üyelerin oylarına yeniden sunulan ihraç talebi yeniden oy çokluğuyla kabul edildi.

Son olarak Mahmut Aslan Baysal, savunmasını yapmak üzere kürsüye gelerek başkan Ali Koç ve yöneticilerden sözleri sebebiyle özür diledi. Başkan Ali Koç kürsüde Mahmut Aslan Baysal’ın yanına gelerek üyelere ‘ikinci bir şansı hak ediyor’ diyerek elini sıktı. Yapılan oylama sonucunda Mahmut Aslan Baysal ihraç edilmedi.

Anahtar Kelimeler:
FenerbahçeAli KoçBaşkan
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.