$ DOLAR → Alış: 6,06 / Satış: 6,09
€ EURO → Alış: 6,78 / Satış: 6,81

SON DAKİKA:

Srebrenitsa anneleri Jeremic’in adaylığına karşı

Bosna Hersek’teki Srebrenitsa ve Zepa Anneleri Derneği ile Soykırım Tanıkları ve Mağdurları Derneği, eski Sırbistan Dışişleri Bakanı Jeremic’in BM Genel Sekreterliği’ne aday gösterilmesine karşı olduklarını bildirdi.

Srebrenitsa anneleri Jeremic’in adaylığına karşı
  • 18.05.2016
  • 2.313 kez okundu

Bosna Hersek’teki Srebrenitsa ve Zepa Anneleri Derneği ile Soykırım Tanıkları ve Mağdurları Derneği, bir dönem Sırbistan Dışişleri Bakanı ve BM Genel Kurulu Dönem Başkanı olarak da görev yapan Vuk Jeremic’in BM Genel Sekreterliği’ne aday gösterilmesine tepki gösterdi.

Srebrenitsalı kurban yakınları, BM Genel Kurulu ve BM Güvenlik Konseyi’nde görevli büyükelçilere gönderdikleri mektupta, başta Bosna’daki savaş mağdurları olmak üzere ülkedeki birçok vatandaşın Jeremic’in adaylığına karşı olduğunu ifade etti.
“Jeremic’in, daha önce birkaç kez diplomatik krize neden oldu”

Mektupta, “Jeremic’in, daha önce birkaç kez diplomatik krize neden olduğunu hatırlatmak isteriz. Kendileri, New York’ta gerçekleşen ve Sırbistan Cumhurbaşkanı Tomislav Nikolic’in hitap ettiği BM oturumunda Bosnalı savaş mağdurlarını salondan dışarı çıkartmıştı.” ifadelerine yer verildi.

BM Genel Sekreterliği için Jeremic’i aday gösteren Sırbistan’ın da Lahey’deki Eski Yugoslavya Uluslararası Ceza Mahkemesince (ICTY) soykırıma engel olmamak ve soykırımı gerçekleştirenleri cezalandırmamakla ithaf edildiğine dikkati çeken kurban yakınları, Jeremic’in BM Genel Sekreterliğine seçilmesinin Sırbistan’ı ödüllendirmek anlamına geldiğini vurguladı.

BM Genel Sekreterliği görevinin uzun yıllar demokrasi ve insan hakları için mücadele eden ülkelerin adaylarına verilmesi gerektiği ifade eden Srebrenitsalı savaş mağdurları ve kurban yakınları, Jeremic’in BM Genel Kurulu Dönem Başkanlığı da sıfatını kötüye kullandığını savundu.

Etiketler: /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

Düşüncenizi Paylaşın

Önceki yazıyı okuyun:
AK Parti genel başkan adayı yarın açıklanacak

AK Parti yarın saat 11.00'de Merkez Karar Yönetim Kurulu'nu toplayacak. Parti kaynaklarından edinilen bilgiye göre toplantının ardından genel başkan adayı...

Kapat