SU İÇMENİN MUCİZELERİ…

SU İÇMENİN MUCİZELERİ…

Vücudun temel besin ihtiyacı olan su; beden, ruh ve sinir sağlığınında çok önemli rol alır. Düzenli ve yeterli su tüketimi; sağlıklı ve zinde yaşamın da çözüm noktalarındandır. Peki, günlük su ihtiyacımız ne kadardır? Yetişkin, çocuk, kadın ve erkek olarak günde kaç bardak su içmeliyiz. İşte, hayat kaynağı suyun mucize faydaları…

Vücudumuzun %55-75’lik kısmını oluşturan su yeterli miktarda tüketilmediği takdirde vücut yorgunluğu, zihinsel fonksiyonların gerilemesi ve hatta kan depolarında azalmaya neden olabilir. Vücudun ihtiyaç duyduğu suyu almazsa yol açtığı en büyük problemler böbreklerde görülür. Böbreklerin düzenli çalışabilmesi yeterli su içilmelidir. Peki suya neden hayat kaynağı diyoruz? Suyu yeterli içip içmediğimizi nasıl anlarız? İşte, suyun mucizevi faydaları…
 
SUYUN SAYMAKLA BİTMEYECEK FAYDALARI;
*Ağız kokusunu önler.
*Saç problemleri; kırık, kepek, dökülmeye engel olarak, saça sağlık katar.
*Kas ağırlığı yoğun olan ve düzenli egzersiz yapanların sıkça başına gelen kasılma ve krampları önler.
*Yeterli su tüketimi; susuz kalmaya bağlı olarak gelişen unutkanlık, dikkat problemi vb. beyin fonksiyonlarını düzenler. 
*%85’i su olan beyin dokusu; vücudunda yeterince suya sahip olmaması durumunda kişiyi stres ve gerginliğe neden olabilir.
*Hamilelik döneminde; anne karnında bebeğin gelişimi için önemlidir. 
*Emziren annelerin süt yapıcı en önemli kaynağı pek bilinmese de sudur. 
*Kabızlık, bağırsak tembelliği gibi sindirim problemlerinin altında yeterli su tüketmemek yatar. 
*Reflüye iyi gelerek, tamamen geçmesine yardımcı olur.
*Grip gibi bulaşıcı hastalıklara karşı, vücut direnci oluşturmak için su tüketimi önemlidir.
*Kan hacmini artırarak, hücreler için gerekli oksijen ve besini hızlı bir şekilde taşır ve kalbin daha sağlıklı olmasını sağlar.
*Suyun kalp krizi riskini büyük ölçüde azaltmasıdır. Yeterli su tüketilmemesi ile kanın koyulaşması ve pıhtılaşması ile tansiyon dengesizlikleri, çarpıntı, ritim bozukluğu ve kalp yetersizlikleri gibi ciddi problemlerle karşılaşılabilir. 
*Vücudumuz yeterli su olmadığı takdirde yabancı ve zararlı maddeleri süzemez. Bunun sonucunda ise, böbreklerde yaşanan en büyük problem böbrek taşı, idrar yolu iltihapları görülür. 
*Midede yarattığı hacimden dolayı daha az yemeye ve metabolizmayı çalıştırıp günlük harcanan enerjiye katkı yapar.
*Cilt sağlığına önemli bir etkisi vardır. Derinin nemlenerek genç bir görünüm kazanmasına katkı sağlar. Yeterli miktarda su içen kişinin cildi; parlar, yumuşak, nemli, sağlıklı ve genç bir görünüme kavuşur. 
*Vücut ısısını dengeler ve büyük rahatsızlık veren ödemin atılmasına yardımcı olur.
*Su içmek için susuzluktan dil, damak kurumasını beklemeyin. Düzenli aralıklarla ve disiplin içinde su tüketimine önem verin!”

Günde Ne Kadar Su Tüketmeliyiz?

Yeterli su tüketimi kadınlarda  2,7 lt (8-9 bardak) civarı iken,  erkeklerde 3,7lt civarındadır. Çocuklarda su tüketimi nasıl olmalıdır?
Su tüketimi çocukların yaşına, cinsiyetine, kilosuna, boyuna ve aktivite düzeyine göre değişir. Çocukların yaşlarına göre su tüketimi aşağıdaki gibi olmalıdır; 
• 6 -12 ay arasında: 30 ml ile 100 ml• 1-3 yaş arasında: 1-3 litre
• 4-8 yaş arasında: 1-4 litre • 9-13 yaş arasında: 1-2 litre

Yeterli miktarda su içmeyen kişilerin çoğunda; yorgunluk, baş ağrısı, zihin güçlüğü vb. fonksiyon durmaları meydana gelir. Bu nedenle su tüketiminde en önemli nokta 
Kişinin yeterli miktarda su alıp almadığını anlaması bazı kendisinde yapacağı bazı gözlemlerle mümkündür. Yeterli su içen kişinin idrarı açık sarı veya soluk sarı renktedir. Önemli olan diğer bir husus günde kaç defa idrara çıktığıdır. Normal şartlarda yetişkin bir birey günde 6-7 kere idrara çık
Kimler daha çok su tüketmelidir;
*Özellikle sıcak havalarda aşırı terleme ile su kaybedenler,
*Düzeli olarak spor yapanlar ve ağır aktivitelerde bulunanlar,
*Sıvı kaybının arttığı; bulantı, kusma ve ishal zamanlarında,
*Çoğunlukla lifli gıdalarla beslenenler,
*Yüksek proteinli diyetle beslenenler su tüketimlerine daha fazla özen göstermeli ve normal tüketimden daha fazla su tüketmelidir.

Sağlıklı ve Mutlu Günler…

Neslihan Baykal Yakışan
Sağlıklı Yaşam Koçu

Avatar
Neslihan Baykal YAKIŞAN( [email protected] )

YORUM ALANI

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.