$ DOLAR → Alış: 3,75 / Satış: 3,76
€ EURO → Alış: 4,69 / Satış: 4,71

SON DAKİKA:

Suudi Arabistan Yönetimi Saçmalıyor

Oben ÖZAYDIN
Oben ÖZAYDIN
  • 15.02.2016
  • 340 kez okundu

İŞİD’e karşı oluşturulan koalisyona üye ülkelerin savunma bakanları, ABD öncülüğünde NATO Karargahı’nda bir araya geldi. Toplantı sonrasında gazetecilere açıklama yapan Suudi Arabistan Savunma Bakanı Müsteşarı Tuğgeneral Ahmed Asiri, İŞİD’e yönelik kara harekatının Mart ya da Nisan ayında başlayacağını açıkladı.
Suriye’ye asker gönderme konusunda Suudi Arabistan’ın pozisyonunun çok net olduğunu belirten Asiri, 38 ülkenin koalisyonda yer almak istediğini de belirtti.
Operasyonun içeriği ve katılacak asker sayısı gibi detaylar, koalisyon üyesi ülkelerin Genelkurmay Başkanları ve Savunma Bakanları ile yapılacak toplan- tılarda kararlaştırılacak.
Her zaman ABD’nin yanında ve hatta onun bir piyonu olarak davranan Suudi yönetimi, bu kararla bir kez daha ABD’nin emrinde olduğunu kanıtlamış oldu.
Yapılacak kara harekatının aslında İŞİD’e karşı değil, Suriye’nin toprak bütünlüğüne karşı olduğunu hem kendileri hem de bütün dünya biliyor.
O halde bu yanlışlar neden yapılıyor? Ve neden yanlış yapmakta ısrar ediliyor?
Nitekim geçtiğimiz hafta Şam yönetimi, buna çok sert bir yanıt vermişti. Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim, ülkesine girecek yabancı askerlerin, tabutlarla geri dö- neceğini söylemişti.
Şam’ın onayı olmadan Suriye topraklarında girişilecek kara operasyonunun “saldırı” olarak değerlendirileceğini belirten Muallim, Suudi Arabistan’a yönelik farklı ifadeler kullanmıştı. Muallim, “Normal akıl ve mantık, Suudi askerlerinin Suriye’de bulunması fikrinin inanılmaz olduğunu gösteriyor ama çılgın Suudi liderliğiyle hiçbir şey inanılmaz değil” demişti.
ABD Suriye’ye kendi askerlerini göndermek yerine Suudi askerlerini kullanarak göndermek istiyor.
Olayın özeti budur.
Soru, görüş ve önerilerinizi lütfen [email protected] adresine iletiniz.

YAZARIN SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

Düşüncenizi Paylaşın

Önceki yazıyı okuyun:
HAYAT DENİLEN ŞEY!

"Sevgisiz, aşksız geçen yılları anlatıyorsa yaşanmış onca zaman! İnan ki, değeri olmaz böylesi bir ömrün! Bil ki, ardında sadece ıssız...

Kapat