$ DOLAR → Alış: 5,35 / Satış: 5,37
€ EURO → Alış: 6,08 / Satış: 6,10

SON DAKİKA:

TARİKAT MI BARİKAT MI!

Mir Murat DEMİR
Mir Murat DEMİR
  • 09.03.2018
  • 742 kez okundu

Ülkemizin yönetim şekli nasıl apaçık belli, Cumhuriyet ise, uygulama şekli de üniter devlet (Üniter devlet, merkezi idarenin üstünlüğüne dayalı ve idari birimlerin (ulusal ölçeğin altındaki birimlerin) sadece merkezi yönetimin devretmeyi uygun gördüğü yetkileri kullanabildiği, tek bir birim olarak yönetilen devlet. Dünya devletlerinin büyük çoğunluğu üniter devlettir) yapılanmasıdır. Devlet ve kadroları anayasaya ve uzantısında ki kanun ve yönetmenliklere göre hareket ederler, etmeleri zorunluluktur. Yarınımızdan, gelecek günlerimizden umut duymak, güzel günlerin de hayalini kurmak başka nasıl mümkün olur, bilmiyorum. Kişiler bireysel olarak istedikleri inanca mensup olabilecekleri gibi, kanunları çiğnemeden, tezat hale düşmeden, ibadetlerini yapar, isterlerse kendi içlerinde örgütlü hale de gelebilirler. Örgütlerin yine Devletimizin kontrol ve gözlemleri ile mümkün olabilmesi de bir gerekliliktir. Sayın Prof Dr Esergül Balcı ülkemizde ki tarikat yapılanmalarıyla ilgili özenli ve güncel bir rapor hazırlamış, bilgi edinmem gibi bilgilerinize sunup birlikte düşünmek istedim.
< < Dokuz Eylül Üniversitesi Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Esergül Balcı ve ekibinin 4 ay süren saha çalışması sonucu hazırlanan rapordan; *Türkiye’de belli başlı 30 tarikat silsilesi ve bunların 400 kolu bulunuyor. *Sadece İstanbul’da 445 tekke faaliyetlerini açıktan sürdürüyor. *Çoğunluğu İstanbul, Siirt, Diyarbakır, Mardin, Adıyaman, Batman, Van, Hakkari, Şırnak, Ağrı, Muş, Bitlis, Gaziantep ve Şanlıurfa olmak üzere 800’ün üzerinde faal medrese bulunuyor. *Büyük şehirlerde kaç apartman medresesinin faaliyette olduğu ise tam olarak bilinmiyor. *Rapora göre, tarikat okullarındaki öğrenci sayısı 210 bin dolayında. *4 binin üzerindeki özel yurdun 2 bin 480’i bir tarikatla bağlantılı. Tarikatlara bağlı yurtların kapasitesi Dokuz Eylül Üniversitesi Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Esergül Balcı ve ekibinin 4 ay süren saha çalışması sonucu hazırlanan rapordan; *Türkiye’de belli başlı 30 tarikat silsilesi ve bunların 400 kolu bulunuyor. *Sadece İstanbul’da 445 tekke faaliyetlerini açıktan sürdürüyor. *Çoğunluğu İstanbul, Siirt, Diyarbakır, Mardin, Adıyaman, Batman, Van, Hakkari, Şırnak, Ağrı, Muş, Bitlis, Gaziantep ve Şanlıurfa olmak üzere 800’ün üzerinde faal medrese bulunuyor. *Büyük şehirlerde kaç apartman medresesinin faaliyette olduğu ise tam olarak bilinmiyor. *Rapora göre, tarikat okullarındaki öğrenci sayısı 210 bin dolayında. *4 binin üzerindeki özel yurdun 2 bin 480’i bir tarikatla bağlantılı. Tarikatlara bağlı yurtların kapasitesi 380 bin olduğu ileri sürülüyor. Bu yurtlarda kalan öğrenci sayısı 225 bini buluyor. *Devlet, eğitimden kademe kademe çekiliyor. 4+4+4 uygulamasının başlatıldığı 2012 yılından bugüne kadar devlete ait 4 bin 22 ilkokul kapatıldı... 380 bin olduğu ileri sürülüyor. Bu yurtlarda kalan öğrenci sayısı 225 bini buluyor. >>
Tarikat yapılanması ibadet etmek için mi, ülkemin yönetim şekline aksi düşünce birliği oluşturup, eylem vuslatına hazırlık mı ? cevabı ne bende ne de siz değerli okurlarım da. Tarikatların çağdaş, bilimsel, aydın, özgür, Devlet yapımıza karşı bir barikat olması, oluşturması, nasıl ve ne şekilde anlaşılacak, testi kırıldıktan, paramparça olduktan sonra mı ?

YAZARIN SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

Düşüncenizi Paylaşın

Önceki yazıyı okuyun:
Değişimi inkar etmek kendi kendini kandırmak demektir

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Değişimi inkar etmek kendi kendini kandırmak demektir

Kapat