$ DOLAR → Alış: 4,70 / Satış: 4,72
€ EURO → Alış: 5,48 / Satış: 5,50

Tesettür Elbise Modelleri Nasıl Olmalıdır?

Tesettür elbise diye adlandırdığımız giyim parçası, Muhafazakar bayanlar tarafından sıklıkla tercih edilen, kullanımı ve kombinlemesi kolay, aynı zamanda küçük detaylarla her ortama uydurulabilecek bir üründür.

Tesettür Elbise Modelleri Nasıl Olmalıdır?
  • 28.09.2016
  • 586 kez okundu

Tesettür elbise modelleri çok çeşitli olmakla birlikte, tesettür elbiselerde dikkat edilecek nokta, şıklığı kadar İslami şartlara da uygun oluşu olmalıdır.

Dişiliğin ve feminenliğin en kuvvetli temsilcilerinden olan elbise, örtünme ve giyim kavramı var olduğundan beri yerini korumakta, zamanla oluşan moda kavramında da, başı çekmektedir. Elbiseler her dönemin vazgeçilmezi olmuşlardır. Tarihten günümüze kadar birçok sosyal statüye sahip bayan tarafından iş kıyafeti, okul kıyafeti ya da günlük kıyafet olarak tercih edilmiş olan elbiseler, modanın ve giyim tercihlerinin hemen her tarzına hitap edebilecek çeşitlere sahiptir. Transparandan dekolteye, uzundan kısaya, dardan bola, kuyrukludan balığa, yüzlerce seçeneğe sahip olan elbiseler, muhafazakar ya da mutaassıp bayanların kullanabilecekleri çeşitleri de içermektedir. tesettür elbise diye adlandırılan muhafazakar elbise modelleri, İslami usullere uygun olacak şekilde iç göstermeyen ve vücut hatlarını belli etmeyen özelliklere sahip, son derece şık ve kullanışlıdırlar.

Tesettür elbiseler, tesettür giyimin son derece önemli bir yer sahibi olduğu günümüzde, çok çeşitli modellere sahiptir. Bayanların modaya uymak, şık gözükmek ve kendi kişisel tercihlerini giyim kuşamlarıyla ifade edebilme isteklerinden kaynaklı olarak talep edilen ürün çeşitliliği isteği, birçok tekstil firması tarafından değerlendirilmekte, geniş bir ürün yelpazesi üzerinde çalışılmakta ve bu ürünler tesettürlü bayanların seçimine sunulmaktadır. Tesettür elbise modelleri, hemen her kumaş ile her bedene uygulanabilen, çok çeşitli desen, renk, süsleme ve kullanım şekline uygun şekilde tasarlanmaktadırlar. Abiye elbiselerde olabileceği gibi günlük ve spor elbiselerde de uygulanabilir olan tesettür modellerinin genel anlamda ortak noktası, dekoltesiz ve vücudun gerekli bölgelerini kamufle edici şekilde oluşudur. Genellikle içinde geçen renklerde bir eşarp ya da şal ile kombinleyerek kullanılan elbiseler, farkı aksesuarlar ile desteklenerek te görsel değişiklikler sağlanabilir.

Bayanlar tarafından sıklıkla tercih edilen elbiseler neden giyim sektörü için bu denli önemlidir diye merak edenler olabilir. Elbiseler giyim kavramı var olduğundan beri, en kolay giyinme şekli olarak görülmüş, iki yanı birbirine tutturularak baştan geçirilmiş kumaş parçaları olarak var olmuş ve zaman içerisinde gösterdiği gelişim ile güncel halini almıştır. İlk zamanlar oluşturulması ve kullanımı pratik olduğu için tercih edilen elbiseler, artık pratik kullanımının yanında şıklık ve modernliği için de tercih sebebi olmaktadırlar.

Muhafazakar bayanlar tarafından tercih edilen Tesettür elbiseler, güncel olarak piyasada rastlayabileceğiniz elbiselerin muhafazakar duruşa uygun hale getirilmiş formları olabilmekte olduğu gibi, bunun yanı sıra Müslümanlığın vurgulanışı adına Arap kültürünü yansıtacak şekilde de tasarlanmış olabilmektedirler. Çoklukla Arap çizgilerinin ve bu tarz işlemelerin yer verildiği tesettür elbiseler, zaman zaman Osmanlı dönemini de yansıtacak şekilde olabilmektedir. Otantik desenlerin modern çizgilerle birleştirildiği, otantik kumaşların modern modellere uygulandığı, iki kültürü ya da iki tarzı, hatta ve hatta dünü ve bugünü harmanlar şekilde kullanılışı, kuşaklar arası bir geçiş sağlamakta, tesettür giyim konusundaki kalıtımsal klasik çizgiyi korumakta ama bunun yanında günümüze uyum sağlayabilmektedir. Diğer bir taraftan bakıldığında da çok modern çizgiler taşıyabilmekte olan tesettür elbiseler, bol desenli, çizgili, çiçekli, baskılı gibi sportif ve güncel çizgilerde de olabilmektedir. Bu konudaki talep artışları ve her yaştan tesettürlü bayan oluşu, tekstil firmalarını bu alanda farklılaşma, modernleşme ve çeşitliliğe yönlendirmiştir. Birçok firma tesettür alanında üretim yapmaya başlamış, birçok yeni firma açılmış ve var olan tesettür giyim firmaları da bu rakip artışları dolayısıyla kendilerini yenilemek durumunda kalmıştır. Farklı tasarımcılar tarafından dizayn edilip, farklı firmalar tarafından hayata geçirilen tesettür elbise modelleri, eskiden var olan klasik ve tek düze giyim kavramını ortadan kaldırmış, sunduğu geniş tercih imkanlarıyla tesettürlü bayanlara büyük kolaylık sağlamıştır. Hem tesettürlü olup hem de şık olabilme imkanına sahip olan muhafazakar bayanlar, artık günümüzde eski dönemlere oranla çok daha şanslı ve kolay alışveriş imkanına sahiptir.

Etiketler: / /Türkiye genelinde oy verme işlemi başladı
ANKARA Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimi için Türkiye genelinde oy verme işlemi başladı. Seçimde, yurt içinde toplam 56...
İnce: Sanayi ve Girişimcilik Bakanlığı kuracağım
ANKARA CHP’nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, cumhurbaşkanı seçildiğinde mevcut yönetime ilaveleri olacağını belirterek, “Girişimciliği ilave edeceğim, Sanayi ve Girişimcilik Bakanlığı...
‘Türkiye’yi tarımda kendine yeten bir ülke haline getireceğiz’
CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, "Gübrede, ilaçta vergileri kaldıracağız. Türkiye'yi tarımda kendine yeten bir ülke haline getireceğiz, zenginleşen bir...
Türk ordusu Münbiç’te üçüncü devriye görevini gerçekleştiriyor
Türk ordusu, Münbiç'in YPG/PKK'dan arındırılması faaliyetleri çerçevesinde ilçede üçüncü devriye görevini gerçekleştirdi.
‘E-İhracat Seferberliğinde hedef 100 bin’
Ekonomi Bakanı Zeybekci. “Ekonomi Bakanlığı olarak elektronik ticaret sitelerine üyelikte şu anda geldiğimiz rakam 16 bin. Hedefimiz ise 100 bin....
Seçmen bilgisi sorgulamada ‘sahte site’ uyarısı
Uzmanlar, seçmen bilgilerini resmi olmayan sitelerden öğrenmek isteyen vatandaşların bilgilerinin, bazı sayfalar ve sosyal medya uygulamasıyla izinsiz alınabileceği uyarısında bulundu.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

Düşüncenizi Paylaşın

Önceki yazıyı okuyun:
İngiliz futbolunda yeni rüşvet iddiaları bitmiyor

Daily Telegraph gazetesi, Premier Lig'de sekiz teknik direktörün Allardyce gibi transferlerde para karşılığı rol oynadığını ileri sürdü.

Kapat