$ DOLAR → Alış: 6,26 / Satış: 6,29
€ EURO → Alış: 7,37 / Satış: 7,40

SON DAKİKA:

Tesettür Elbise Modelleri Nasıl Olmalıdır?

Tesettür elbise diye adlandırdığımız giyim parçası, Muhafazakar bayanlar tarafından sıklıkla tercih edilen, kullanımı ve kombinlemesi kolay, aynı zamanda küçük detaylarla her ortama uydurulabilecek bir üründür.

Tesettür Elbise Modelleri Nasıl Olmalıdır?
  • 28.09.2016
  • 827 kez okundu

Tesettür elbise modelleri çok çeşitli olmakla birlikte, tesettür elbiselerde dikkat edilecek nokta, şıklığı kadar İslami şartlara da uygun oluşu olmalıdır.

Dişiliğin ve feminenliğin en kuvvetli temsilcilerinden olan elbise, örtünme ve giyim kavramı var olduğundan beri yerini korumakta, zamanla oluşan moda kavramında da, başı çekmektedir. Elbiseler her dönemin vazgeçilmezi olmuşlardır. Tarihten günümüze kadar birçok sosyal statüye sahip bayan tarafından iş kıyafeti, okul kıyafeti ya da günlük kıyafet olarak tercih edilmiş olan elbiseler, modanın ve giyim tercihlerinin hemen her tarzına hitap edebilecek çeşitlere sahiptir. Transparandan dekolteye, uzundan kısaya, dardan bola, kuyrukludan balığa, yüzlerce seçeneğe sahip olan elbiseler, muhafazakar ya da mutaassıp bayanların kullanabilecekleri çeşitleri de içermektedir. tesettür elbise diye adlandırılan muhafazakar elbise modelleri, İslami usullere uygun olacak şekilde iç göstermeyen ve vücut hatlarını belli etmeyen özelliklere sahip, son derece şık ve kullanışlıdırlar.

Tesettür elbiseler, tesettür giyimin son derece önemli bir yer sahibi olduğu günümüzde, çok çeşitli modellere sahiptir. Bayanların modaya uymak, şık gözükmek ve kendi kişisel tercihlerini giyim kuşamlarıyla ifade edebilme isteklerinden kaynaklı olarak talep edilen ürün çeşitliliği isteği, birçok tekstil firması tarafından değerlendirilmekte, geniş bir ürün yelpazesi üzerinde çalışılmakta ve bu ürünler tesettürlü bayanların seçimine sunulmaktadır. Tesettür elbise modelleri, hemen her kumaş ile her bedene uygulanabilen, çok çeşitli desen, renk, süsleme ve kullanım şekline uygun şekilde tasarlanmaktadırlar. Abiye elbiselerde olabileceği gibi günlük ve spor elbiselerde de uygulanabilir olan tesettür modellerinin genel anlamda ortak noktası, dekoltesiz ve vücudun gerekli bölgelerini kamufle edici şekilde oluşudur. Genellikle içinde geçen renklerde bir eşarp ya da şal ile kombinleyerek kullanılan elbiseler, farkı aksesuarlar ile desteklenerek te görsel değişiklikler sağlanabilir.

Bayanlar tarafından sıklıkla tercih edilen elbiseler neden giyim sektörü için bu denli önemlidir diye merak edenler olabilir. Elbiseler giyim kavramı var olduğundan beri, en kolay giyinme şekli olarak görülmüş, iki yanı birbirine tutturularak baştan geçirilmiş kumaş parçaları olarak var olmuş ve zaman içerisinde gösterdiği gelişim ile güncel halini almıştır. İlk zamanlar oluşturulması ve kullanımı pratik olduğu için tercih edilen elbiseler, artık pratik kullanımının yanında şıklık ve modernliği için de tercih sebebi olmaktadırlar.

Muhafazakar bayanlar tarafından tercih edilen Tesettür elbiseler, güncel olarak piyasada rastlayabileceğiniz elbiselerin muhafazakar duruşa uygun hale getirilmiş formları olabilmekte olduğu gibi, bunun yanı sıra Müslümanlığın vurgulanışı adına Arap kültürünü yansıtacak şekilde de tasarlanmış olabilmektedirler. Çoklukla Arap çizgilerinin ve bu tarz işlemelerin yer verildiği tesettür elbiseler, zaman zaman Osmanlı dönemini de yansıtacak şekilde olabilmektedir. Otantik desenlerin modern çizgilerle birleştirildiği, otantik kumaşların modern modellere uygulandığı, iki kültürü ya da iki tarzı, hatta ve hatta dünü ve bugünü harmanlar şekilde kullanılışı, kuşaklar arası bir geçiş sağlamakta, tesettür giyim konusundaki kalıtımsal klasik çizgiyi korumakta ama bunun yanında günümüze uyum sağlayabilmektedir. Diğer bir taraftan bakıldığında da çok modern çizgiler taşıyabilmekte olan tesettür elbiseler, bol desenli, çizgili, çiçekli, baskılı gibi sportif ve güncel çizgilerde de olabilmektedir. Bu konudaki talep artışları ve her yaştan tesettürlü bayan oluşu, tekstil firmalarını bu alanda farklılaşma, modernleşme ve çeşitliliğe yönlendirmiştir. Birçok firma tesettür alanında üretim yapmaya başlamış, birçok yeni firma açılmış ve var olan tesettür giyim firmaları da bu rakip artışları dolayısıyla kendilerini yenilemek durumunda kalmıştır. Farklı tasarımcılar tarafından dizayn edilip, farklı firmalar tarafından hayata geçirilen tesettür elbise modelleri, eskiden var olan klasik ve tek düze giyim kavramını ortadan kaldırmış, sunduğu geniş tercih imkanlarıyla tesettürlü bayanlara büyük kolaylık sağlamıştır. Hem tesettürlü olup hem de şık olabilme imkanına sahip olan muhafazakar bayanlar, artık günümüzde eski dönemlere oranla çok daha şanslı ve kolay alışveriş imkanına sahiptir.

Etiketler: / /

CHP’li Erdoğdu: Ödeneği yok yapmayın dediğimizde kimse bizi dinlemedi
CHP Genel Başkan Yardımcısı Erdoğdu, "Devletin şimdi 30,9 milyar lira yatırımlardan tasarruf edeceklermiş. 'Bunun ödeneği yok, bunları yapmayın.' dediğimizde kimse...
NATO’dan Gürcistan’a destek
NATO Genel Sekreter Yardımcısı Gottemoeller, Gürcistan'ın toprak bütünlüğü ve egemenliğine somut destek verdiklerini vurgulayarak, Rusya'ya bu bölgeden "askerlerini çekme" çağrısı...
İsrail Gazze sınırında 183 Filistinliyi şehit etti
"Büyük Dönüş Yürüyüşü" gösterilerinde 30 Mart'tan bu yana 32'si çocuk 183 Filistinli şehit oldu, 11 binden fazla kişi yaralandı.
İsrail’den Rusya’ya uçak raporu
Rus İl-20 uçağının düşürülmesi ile ilgili olarak İsrailli askeri yetkililerin Moskova'ya, olayı anlatan 40 sayfalık rapor getirdiği belirtiliyor.
Almanya Dışişleri Bakanı Maas’tan Türkiye övgüsü
Almanya Dışişleri Bakanı Maas, "Türkiye'nin Suriye ve İdlib ile ilgili yapılan görüşmelerde olağanüstü olumlu bir rol oynadığını saptıyoruz." dedi.
Ticaret Bakanlığı İstişare Kurulu toplandı
Ticaret Bakanı Pekcan başkanlığında yapılan ikinci İstişare Kurulu Toplantısı'nda Yeni Ekonomi Programı'nın yanı sıra Gümrük Birliği, Eximbank, e-ticaret ve dijitalleşmeye...
ABD’nin YPG/PKK bölgesine askeri sevkiyatları sürüyor
ABD, Suriye'de müttefiği olarak nitelendirdiği terör örgütü YPG/PKK işgalindeki bölgeye silah, mühimmat ve askeri malzeme sevk etmeye devam ediyor.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

Düşüncenizi Paylaşın

Önceki yazıyı okuyun:
İngiliz futbolunda yeni rüşvet iddiaları bitmiyor

Daily Telegraph gazetesi, Premier Lig'de sekiz teknik direktörün Allardyce gibi transferlerde para karşılığı rol oynadığını ileri sürdü.

Kapat