$ DOLAR → Alış: 3,96 / Satış: 3,97
€ EURO → Alış: 4,88 / Satış: 4,90

SON DAKİKA:

‘Tesettürlü mayo yasağı islamofobik zihniyetin kaba uygulaması’

Prof. Dr. Gündüz, Fransa’da Cannes Belediyesinin tesettür mayolara yasak getirmesi hakkında, “Bu tutum islamofobik zihniyetin kabaca bir uygulamasından başka bir şey değil.” dedi.

‘Tesettürlü mayo yasağı islamofobik zihniyetin kaba uygulaması’
  • 26.08.2016
  • 422 kez okundu

İSTANBUL – İstanbul Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şinasi Gündüz, Fransa’da Cannes Belediyesinin toplumsal düzeni bozabileceği gerekçesiyle tesettür mayolara yasak getirmesini AA muhabirine değerlendirdi.

Prof. Dr. Gündüz, tesettürlü mayoya gösterilen tepkinin de bu bakış açısının bir uzantısı olduğunu vurgulayarak, insan hak ve özgürlüklerinin güvence altına alındığı bir kale gibi anlatılan Fransa’da bu tür olayların yaşanmasına anlam verilemediğini kaydetti.

Müslümanların inançları doğrultusunda kendilerini ifade ettiklerinde Fransa’nın ne kadar baskıcı ve tutucu bir devlet olduğunun ortaya çıktığını vurgulayan Gündüz, “Bu tavrı daha önce cami yasakları ve Müslüman kadınların kıyafetleri konusunda getirilen yasaklarda da gördük. İsviçre, Hollanda gibi Batıda birçok ülkede bu tavır yakın zamanda görüldü. Bu tutum islamofobik zihniyetin kabaca bir uygulamasından başka bir şey değil.” diye konuştu.

Prof. Dr. Gündüz, Avrupa’da, azınlıkların yaşadıkları topluma entegre olması gerektiği şeklindeki tezin sürekli işlendiğinin altını çizerek, şöyle konuştu:

“Bu tezi Almanya da Fransa da işliyor. Ancak Müslümanların dışındaki halklar söz konusu olduğunda bu sadece oranın sosyal, siyasal, kültürel yapısına kendi manevi, dini ve etnik kimliklerini koruyarak uyum sağlamaları şeklinde anlaşılıyor. Müslümanlar söz konusu olduğunda her türlü İslam inancının toplumsal hayatın dışa dönük görünürlüğünün ortadan kaldırılmasını şart koşuyorlar. Yani bunun adı aslında kabaca asimilasyondur. Bu adaptasyon değil bir asimilasyon politikasıdır. Bu politika da insanları içinde yaşadıkları toplumun bir parçası olma, uyum sağlama ve barış içinde yaşama düşüncesinden itiyor. Çünkü insanlara mobbing, psikolojik baskı ve bir takım hukuki yaptırımlar uyguluyorsunuz. Hatta para ve hapis cezaları veriyorsunuz, işten atıyorsunuz. Dolayısıyla ne olacak? Bu insanlar içe kapanacaklar. Avrupa toplumunun bira arada yaşama kültürünün gelişmesine ve adaptasyonun yerleşmesine kesinlikle mesafeli duracaklardır.”
“İslam ile ilgili gelişmeleri hazmedemiyorlar”

Yakın Doğu Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ata Atun, Avrupa’da milliyetçiliğin giderek tırmandığını vurgulayarak, Avusturya’da başlayan bu milliyetçiliğin Almanya ve Fransa’ya sıçradığını ve korkutucu boyutlara yükseldiğini söyledi.

Avrupa’daki milliyetçiliğin, ayrımcılığın ve islamofobinin çok tehlikeli boyutlarda olduğuna dikkati çeken, Prof. Dr. Atun, şöyle devam etti:

“Aslında islamofobiyi, Ortadoğu’daki son olaylar, Türkiye’nin bölgede yükselişi de tetikliyor. Avrupa’nın sözünün artık küresel olarak geçmemesi ve İslam dünyasının daha fazla sesinin çıkması nedeniyle bu ayrımcılık başladı. Hatta ABD’ye de sıçradı. ABD’de gerek Müslümanlara gerekse zencilere karşı özellikle 11 Eylül’den sonra ciddi bir ayrımcılık var. Bu da gözle görülür bir şekilde ortaya çıktı. İslam ile ilgili herhangi bir gelişmeyi hazmedemedikleri, kaldıramadıkları gözle görülüyor.”

Etiketler: /Zeytin Dalı Harekatı’nda 3731 terörist etkisiz hale getirildi
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Zeytin Dalı Harekatı'nda 3731 teröristin etkisiz hale getirildiğini bildirdi.
Fransa’da rehine operasyonu
Ülkenin güneybatısındaki Trebes kentinde silahlı bir kişinin süpermarkettekileri rehin alması üzerine operasyon başlatıldı.
Afrinliler Mehmetçik ile cuma namazı kıldı
TSK'nın, Zeytin Dalı Harekatı kapsamında Afrin merkezini teröristlerden temizlemesinin ardından ilk cuma namazı kılındı.
Bitlis’in 7 bin yıllık tarihi araştırılıyor
Bitlis Eren Üniversitesi (BEÜ) Bitlis Yöresi Tarih Kültür Uygulama ve Araştırma Merkezi, 7 bin yıllık geçmişe sahip kentin tarihini ve...
Türk hakemler milli maçlarda görev yapacak
FIFA kokartlı hakemler Mete Kalkavan, Hüseyin Göçek ve Halis Özkahya, Antalya'da oynanacak özel milli maçları yönetecek.
Şehitlerimizin emanetleri başımızın tacıdır
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Kaya, "Sizlere sahip çıkmak hepimizin görevi. Şehitlerimizin emanetleri bizim başımızın tacıdır. Onlara her zaman sahip...
Azez Emniyet Müdürlüğü yağmacıları kıskıvrak yakalıyor
Suriye-Türkiye sınırındaki Azez ilçesinin emniyet müdürlüğü, Afrin’de hırsızlık ve yağmaya karışanlara yönelik operasyonlar yapıyor.
AB, Brexit’te yeni aşamaya geçme kararı aldı
AB'ye üye ülkelerin liderleri, İngiltere ve AB arasında Brexit sonrasında inşa edilecek ilişkileri müzakere etmek için yeni aşamaya geçilmesine onay...
‘Teröristlerin kabusu’ uzman erbaşlar yemin etti
İzmir'de Teröristlerle Mücadele Harekatı Kursu'nu tamamlayan bin 688 uzman erbaş mezun oldu.
Erbil’e uçuşlar için hava sahamızı bugün itibarıyla açıyoruz
Başbakan Yıldırım, "Kuzey Irak referandumu sonrası hava sahasını kapatmıştık. Bugün itibarıyla hava sahamızı açıyoruz. Erbil'e sivil amaçlı ticari uçuşlar gerçekleştirilebilecek."...
Şehitlerimizi uğurluyoruz
Zeytin Dalı Harekatı kapsamında arama tarama faaliyetleri sırasında el yapımı patlayıcının infilak etmesi sonucu şehit olan Piyade Er Çalışkan'ın cenazesi,...
Taklit ve tağşiş yapan 173 firma açıklandı
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca, taklit veya tağşiş yapıldığı kesinleşen, aralarında et ve süt ürünleri, bitkisel yağ, bal, takviye edici...
Vergiye uyumlu mükellefe düşük faiz ve uzun taksit imkanı
Vergiye uyumlu mükelleflerin vadesi 1 yılı geçmemiş vergi borçları, 500 bin liraya kadar teminatsız, 500 bin lirayı aşan kısmın yüzde...
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Biz buralardan artık geri adım atamayız
Cumhurbaşkanı Erdoğan, "ABD Başkanı Trump ile bu işleri (Zeytin Dalı Harekatı) konuştuk. İki gün önce Putin ile konuştuk. Dedik ki...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

Düşüncenizi Paylaşın

Önceki yazıyı okuyun:
Olimpiyatlarda Zika korkusu boşa çıktı

Dünya Sağlık Örgütü, 2016 Rio Olimpiyat Oyunları boyunca Zika virüsü vakasına rastlanmadığını açıkladı.

Kapat