$ DOLAR → Alış: 5,36 / Satış: 5,38
€ EURO → Alış: 6,10 / Satış: 6,12

Toprak kaplar kadınların elinde şekilleniyor

Gümüşhane’nin merkeze bağlı Dölek köyünde üç ayrı dağdan eşek sırtında getirilen topraklar, köylü kadınların elinde güveç, testi, vazo, sürahi gibi ürünlere dönüşüyor.

Toprak kaplar kadınların elinde şekilleniyor
  • 10.05.2016
  • 2.642 kez okundu

GÜMÜŞHANE

Geçmişte 200’e yakın hanenin bulunduğu Dölek köyünün geçim kaynağı olan, adına “gudu” denilen topraktan kap yapma sanatı günümüzde 10-15 aile tarafından zorluklara rağmen sürdürülmeye çalışılıyor.

Köyde üç ayrı dağdan eşek sırtında getirilen topraklar, kadınlar tarafından karıştırılıp çamur haline getirildikten sonra güveç, sütlaç kabı, testi, vazo ve sürahi gibi ürünlere dönüştürülüyor.

Dölek köyü muhtarı İlhan Çolak, AA muhabirine yaptığı açıklamada, topraktan yapılan kapların köy sınırları içerisinden ve dışından alınan topraklar karıştırılarak yapıldığını anlattı.

Kadınların toprağı çamur haline getirip, yeterli kıvamı alıncaya kadar ayaklarıyla yoğurduğunu aktaran Çolak, “Kadınlar çamurun içinde çakıl kalıp kalmadığını elleriyle kontrol ediyor. Daha sonra, ‘gurufa’ dediğimiz tahta üzerine yerleştirilen çamuru ‘granzı’ adlı ağaç parçası ile ağız kısmından başlayarak şekillendiriyor.” dedi.

Çolak, kabın daha sonra hafif ıslatılarak üzerindeki pürüzlerin ‘gogoç’ denilen taş parçası ile düzeltildiğini belirterek, “Kapak ve kulplarını yaptıktan sonra 2-3 gün güneşte kurumaya bırakılan kaplar, daha sonra fırınlanır. Bu aşamada kaplar satışa hazır hale geliyor” diye konuştu.

“Yapılan güveçler en çok ramazanda rağbet görüyor”
Kapların ham maddesi olan toprağı alabilmek için yol sıkıntıları olduğunu ifade eden Çolak, dağdan alınan toprağın hayvan sırtında taşındığını belirterek, şöyle dedi:

“Topraktan kap yapan kadınlarımız yaşlandı. Gençler ise bu işi yapmak istemiyor. Her aile iki ay boyunca 100-200 tane güveç yapıyor. Yapılan güveçler en çok ramazanda rağbet görüyor. Daha önceki yıllarda güveçlerin satışını Hakkari’ye Van’a Erzurum’a Erzincan’a, Trabzon’a yapıyorduk. Şimdi ise sadece Gümüşhane’de yapılıyor.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

Düşüncenizi Paylaşın

Önceki yazıyı okuyun:
Kırışıklıkları yok eden ‘ikinci deri’ geliştirildi

Bilim adamları, kadınların korkulu rüyası olan kırışıklıklara karşı insan cildini taklit eden ve cilt üzerinde "ikinci bir deri" oluşturan krem...

Kapat